BIOS je eden redkih sestavnih delov računalnikov, ki ostaja bolj ali manj nespremenjen že od časa prvih IBM osebnih računalnikov. Celih dvajset let, da. No, toda kot vse kaže, se tudi BIOS pišejo črni časi. Intelov vodilni inženir, Mark Doran, je namreč na IDF del, da Intel razvija tehnologijo Extensible Firmware Interface (EFI), ki bo zamenjala že preživete BIOS.
Po njegovih besedah velika večina računalniških uporabnikov ne ve, kaj je BIOS. Z EFI naj bi to spremenili. EFI je v bistvu zelo okrnjen operacijski sistem. Prvo razliko naj bi uporabniki opazili že ob zagonu, saj bo EFI podpiral visoke ločljivosti in celo grafični način grafične kartice.
Druga bistvene razlika bo v zapisu podatkov. BIOS je trenutno po Doranovih besedah eden izmed zadnjih prostorov v naših računalikih, kjer podatke še vedno zapisujemo v nizkonivojski zbirniški kodi. EFI bo v celoti uporabljal zapis v jeziku C. Klik!
nekateri se malce zamislite; nakladate sam o nekem sesuvanju pa virusih in hroščih. glede sesuvanja se malce zamislite, kdaj so se vam nazadnje Windowsi sesuli. Jaz kakršnegakoli sesuvanja odkar uporabljam WinXP ne pomnim. Mogoče je tud razlog za to, da se mi ne sesuvajo v tem, da ne inštaliram programov, ki jih na svetu nič ne rabim. Hrošči in virusi v BIOSU pa tud že dolgo obstajajo. Zakaj pa mislite, da proizvajalci matičnih vsake tolko časa izdajo ven nov bios? Virusi, ki napadajo BIOS pa so tud beseda zase. Kdor ga je že imel si ga najverjetneje ne želi imeti več, oz. bi raje imel virus v samih Windowsih kot pa v BIOSu
Še pomnite tovariši. Na na nekaterih 486 in prvih Pentium platah je bil AMI BIOS že ves v Windows izgledu . Grafika, miš, okna, ikone, peščena ura &Co. Samo nobenih uporabnih nastavitev chipseta in nobenih nastavitev sekundarnega IDE kontrolerja,čeprav je bil na plati ... Zelo fancy in zelo neuporabno. Tako, da je takrat prevladal Award Bios, ki ne izgleda prav lepo, je pa uporaben. Upam, da bodo tokrat pri Intelu zadevo izvedli na boljši način.
Compaq ima tole zadevo na svojiih mašinah že celo večnost. No ja vsaj od Pentium Pro 200MHz procesorjev naprej. Sicer je "bios" zapečen na hard-disk ampak vseeno. Mašina je delala pregled hardwera kar 2min. In pa potem ko je šel disk k vragu nisi mogel nobenih nastavitev spreminjat [:\]
Ja ne se jeb***. Izum stoletja. Bwahaha. Na DECovih Alphah je SRM konzola (alias BIOS) točno to kar so sedaj "izumili". OK sicer ni fancy windowed, pač pa je po izgledu in delovanju ena okrnjena UNIX konzola. Ko se navadiš ZAKON!
Eh fantje bo treba včasih še kaj drugega pogledat kot blesave x86 platforme.
Aja, pa še ta neumnost. Efi bo UPORABLJAL C kodo. Hudiča! In kako bo to delovalo???? Verjetno skozi interpreter, a? Ampak smola, ta bo na žalost MORAL biti v zbirniku. kaj pa smo pridobili? Nič. Spectrumov Basic je deloval preko interpreterja in hitrost programov je bila za faktor 50 nižja kot v strojni kodi. Traparija v glavnem.
Članka se mi pa sploh ne da it brat. Izumljanje tople vode za moje pojme.