» »

s.p. in brezplačno opravljanje storitve, dela, ...

s.p. in brezplačno opravljanje storitve, dela, ...

SkIDiver ::

Pozdravljeni,

nekje mi je na ušesa prišlo, da je pri popoldanskem s.p.-ju mogoče, da je povsem lokalno, če recimo nekdo iz družine za družinskega člana, ki je nosilec popoldanskega s.p.-ja brezplačno opravlja storitev oz delo, ki je povezano s popoldanskim s.p.-jem.

Se pravi žena ima popoldanski s.p. Mož pa brezplačno za ta s.p. opravlja določene storitve oz delo.

Kje bi lahko zvedel kaj več o tem in o tovrstnih pogojih pri izvenzakonski skupnosti oz tudi o tem kako in kdaj zakon opredeljuje s pravnega vidika zakonsko skupnost?

Hvala za pomoč.

Yohan del Sud ::

Aj. Sivo polje. Ne bo noben težil, če gre ta mož recimo selit pisarno svoji ženi zastojn (malo več nežnosti sledečo noč in boljšo večerjo s strani žene s.p. recimo vključeno)... Če pa bo selil pisarne njenim strankam po njenem naročilu pa je problem...

To je nasplošno. Daj konkreten primer.
www.strancar.com

SkIDiver ::

Sem malo pozabil na tole. No nazoren primer.

Punca ima popoldanski s.p. in opravlja masaže. Ali lahko pod njenim imenom kot njen zunaj zakonski partner ali pa kot zakonski partner opravljam delo zanjo (se pravi tudi jaz opravljam masaže)? Ali me mora ona dejansko zaposlit oz moram imeti svoj popoldanski s.p., ali je zakonsko OK?

solatko ::

Če boš delal brez njene privolitve je to delo na črno, če pa boš delal zanjo, je zaposlovanje na črno, skratka oboje je kaznivo (globe so kar visoke). Delaš lahko kot s.p.

Yohan del Sud ::

Tak kot pravi zelenjava nad mano.

No ja, če že iščeš mejo... Če bo tvoja partnerka skočila na wc in boš ta čas ti (občasno) masiral stranko, bo inšpektor pogledal najbrž stran (odvisno kako izgledaš ti in stranka) :D. Sicer pa imaš na voljo kar nekaj legalnih (in tako ali drugače obdavčljivih) rešitev. Sam bolj spremljam zakonodajo avtorskih pravic, tako da tu ne morem kaj dosti svetovati iz prve roke... Alo. Šarkiji. Kolega slotechovec v težavah...
www.strancar.com

SkIDiver ::

Pišuka. Pa ravno od ekonomista sem dobil to informacijo, da je to legalno z vidika zakona.

Mogoče ideja kje bi se lahko pozanimal o tem?

solatko ::

Na obrtniški zbornici, na googlu, pri kakšnem pravniku, na SPIZ-u, davčni....

MadMicka ::

Recimo, da gre za tole izjemo. Kadarkoli pride inšpektor, rečeš, uf ravnokar sem začel :) Edinole, če prav razume, ti nisi zakonec, se pravi, ne prideš v poštev.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

7. člen

(1) Ne glede na določbe 3. člena tega zakona se za delo na črno ne štejejo:
– medsebojna sosedska pomoč,
– delo v lastni režiji,
– nujno delo,
– humanitarno, karitativno, prostovoljno in dobrodelno delo po tem zakonu in po drugih predpisih,
– osebno dopolnilno delo.
(2) Ne glede na določbe 5. člena tega zakona se za zaposlovanje na črno ne štejejo:
– kratkotrajno delo,
– malo delo,
– nujno delo ter humanitarno, karitativno, prostovoljno in dobrodelno po tem zakonu in po drugih predpisih.


Kratkotrajno delo

12.a člen

(1) Za kratkotrajno delo se šteje brezplačno opravljanje dela v mikro družbi, zasebnem zavodu ali pri podjetniku z največ 10 zaposlenimi, kadar jih opravlja zakonec podjetnika ali lastnika oziroma solastnika gospodarske družbe oziroma zasebnega zavoda ali oseba, s katero je v sorodu v ravni vrsti do prvega kolena, in traja največ 40 ur mesečno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki, davki davki. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12821236 (7731) nurmaln
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013397 (8885) Vikking
»

Kako poiskati zaposlitev oziroma kako legalizirati moje delo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815030 (12320) St235
»

Prodaja na spletu - vprašanja

Oddelek: Loža
181804 (1439) fosil
»

Kaj točno je "delo na črno"?

Oddelek: Loža
423024 (1822) SmeskoSnezak

Več podobnih tem