» »

Zarjavel Noz

Zarjavel Noz

d0rK ::

Ola,


mene pa zanima ce se da zarjavel noz resiti ali je zadeva za v smeti. Iz garaze sem namrec potegnil en nov set kuhinjskih nozev, lepo
zapakiranih v kovcek. Vec le-teh pa ima na rezilu majhna krozna znamenja rje. Zadeva je precej komicna ker se jih vec nahaja direktno
pod "Rostfrei" naipisom. Skratka, lahka dam te noze ciste vesti ponovno nabrusiti vedoc da se rja ne bo vec vrnila ali so za v smeti?


Hvala.

BigWhale ::

Ce nimajo neke sentimentalne vrednosti potem jih zabrisi v smeti.

Ista 'Stainless Steel/Rostfrei' finta se meni dogaja pri marsikateremu nozu. Hehe.

Okapi ::

Zakaj bi še čisto dobre nože metal v smeti? S kakšno polirno (ali pa zobno) pasto zdrgneš tisto rjo stran, pa bodo kot novi. Če jih boš uporabljal, tudi ne bodo več rjaveli (oziroma bodo, ampak bo šla rja pri pranju sproti dol, še preden jo boš opazil).

O.

d0rK ::

Resnicno jih ne zelim vrzti stran ker so v resnici zelo dobri. Jih bom nesel ponovno nabrusiti in spolirati ter upal da bo to odpravilo problem.


Skrbi me samo moznost kaksne potencialne infekcije. Kaksno mnenje?

Matek ::

Wiki pravi, da rja kot taka ne povzroča nikakršnih infekcij, temveč samo omogoča dobro mesto za naselitev bakterij, ki povzročajo tetanus in podobne infekcije. Potemtakem ne bi smel imeti težav, če boš zadeve očistil.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

BigWhale ::

Zakaj bi še čisto dobre nože metal v smeti? S kakšno polirno (ali pa zobno) pasto zdrgneš tisto rjo stran, pa bodo kot novi. Če jih boš uporabljal, tudi ne bodo več rjaveli (oziroma bodo, ampak bo šla rja pri pranju sproti dol, še preden jo boš opazil).

O.


Zato ker so skart roba, ce kar tako rjavijo brez veze. Meni se z nobenega noza ni sla rja dol zaradi same uporabe. Hm. V bistvu sem zacel sumit, da so ravno zaradi pomivanja zaceli rjaveti, ker vcasih cez noc ostanejo v pomivalnem stroju in se na posodi nabere nekaj kondenza.

Mercier ::

Noži in ves ostali pribor rjavi, če se ne "polira" z ročnim pranjem, brisanjem in uporabo. OK, razen, če res ni brez železa. Ampak take nože imajo le tisti, ki se na to spoznajo in potem verjetno na forumih najedajo ogromni večini "normalnih ljudi", ki imamo rostfraj, ki rjavi. :)

Uglavnem, ni škart, oziroma, večina nožev in pribora je ravno tako škart, pa je čist OK.

Vanich ::

Zato ker so skart roba, ce kar tako rjavijo brez veze.

Rostfrei je samo za pičke.

Trdota po HRC skali je ponavadi v teh rostfrei pacarijah zaradi visoke vsebine Kroma in ostalih pizdarij tam nekje okoli 50, ali celo še manj.

Pravi moški uporabljamo High Carbon Steel jeklo. Kaljeno na do 60 ali celo čez 60 HRC.

Rezilo HCS jekla se zelo lahko brusi in zelo dolgo drži ostrino.

Po tvoji logiki bi potem moral vse japonske kuhinjske nože
, ki koštajo od 200.-€ naprej vržti v smeti, ker: "...rjavijo bre zveze".

Da sploh ne omnjam skandinavskih umetnin...

Kar lepo očisti, spoliraj in nabrusi nože - če rjavijo samo pomeni da ni toliko posranega Kroma v tem jeklu.

Okapi ::

>Pravi moški uporabljamo High Carbon Steel jeklo.

Tako se govori.
In najboljši taki noži za zmeren denar so Opinelovi. Pa še dobro zgleda, ko gostom k priboru priložiš "pipce".

Za Kita pa niso, ker rjavijo:-))

O.

d0rK ::

No fantje, ne se prepirat. ;)


Najlepsa hvala za nasvete, sem vesel da mi jih ne bo treba vrzti stran. V ponedeljek jih nesem ocistiti in nabrusiti.

Pozna kdo koga ki se ukvarja s tem v Ljubljani?

BigWhale ::

Meh, jest nocem nobenmu najedat ampak cemu potem pise na nozu rostfrei? A ga brez tega sploh ne morejo vec prodati?

Okapi ::

V marsikateri delavnici, kjer delajo ključe, tudi nože brusijo (recimo v Fužinah, v BTC-ju ...).

Imaš pa tudi brusilce, ki pridejo na dom:-)
http://www.ostri.si/

O.

Okapi ::

Nekje na Koleziji ali mogoče v Trnovem je pa ena specializirana delavnica, kjer se ukvarjajo z brušenjem kirurških instrumentov in drugih podobnih zadev in so menda najboljši v Lj. Brusijo pa tudi navadne nože. Samo pri najboljši volji se ne morem spomnit, kako se tip imenuje.

O.

d0rK ::

Sem najprej poklical v brusilstvo Jereb na Vicu ampak se nazalost ne ukvarjajo s poliranjem tako da so me preusmerili k pasarstvu Pirnat.

Noze sm prnesu dopoldne in odnesel popoldne. Poliranje in brusenje (so ostri kot britev) je kostalo 30EUR. Koncni rezultat je odlicen!


a


b



Noz za kruh, ki sem ga postavil zraven za primerjavo, ni bil obdelan ker je bil brez rje.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

Mercier ::

Eh, brus za koso, štrajher, pa maš vse kar rabiš. :)

perci ::

Tile noži iz slike so en kurac. Vidim že na daleč. Vsak IKEA nož je boljši. Nasploh so ti noži, ki jih akvziterji nosijo naokoli, na katerih so kao zveneča nemška imena, ponavadi navaden šrot. Mam en tak set nožev v kleti - sem ga dobil zastonj. Sej delajo, ampak ostrina ni bogve kaj, skrhajo se takoj. Za kruh je ok ;).

BigWhale ::

perci, vazn, da so stainless steel in da vseen zarjavijo! :>

perci ::

Ane ;). Moj švicarc je star 20 let, čez je dal pa že vse mogoče prilike in neprilike, namakan je bil v najrazličnejše tekočine, rezal je vse razen ljudi, pa ni na njem niti pikice rje. Aja, operem ga takrat in s tem ko ga v konzervo tune pomočim ;). Vem, da zgleda kot da bi tole nebivedu napisal, ampak se ne lažem. :)

Mercier ::

Že, ampak če bi ga pa parkrat opral v pomivalnem stroju, ali pa pustil nekaj dni v travi, bi verjetno rjavel.

BigWhale ::

Evo dans bom svojga svicarja zabrisal v pomivalni stroj, me zanima kaj se bo zgodil... Sicer je sam deset let star. Umivam ga pa tko ko perci. Samo da je pr men vcasih se konzerva fizola ne samo tune... :))

Mercier ::

Rostfraj pribor zarjavi, če ga pereš v pomivalnem stroju (ali ga hraniš v takšnih pogojih), pa ga ne "poliraš" z uporabo, pranjem in brisanjem, da fizično rjo dol drgneš. To ziher. Zdej, kaj vse je lahko stainless steel, pa ne vem. Tudi možno, da kaj od tega ne rjavi v teh pogojih. Pojma nimam. Domet tega, kar hočem povedat je bolj v tem, da je ta rja čisto običajna klub napisu rostfraj.

Iz Wikipedie:

Stainless steel does not stain, corrode or rust as easily as ordinary steel (it "stains less"), but it is not stain-proof.

BigWhale ::

Ja to je isto kot waterproof ura. K sicer tesni vodo ampak je v resnici ne tesni glih. ;>

Mercier ::

Pri tem je pa ziher kot pri Vistinih nalepkah. Kaj misliš, kakšna je razlika med proof, tight in ressistant?

perci ::

No, imam potapljaški nož, relativno poceni (zgleda pa kar besen in je oster), ki nonstop rjavi. Verjetno je to tudi povezano s slano vodo?

BBB ::

No, imam potapljaški nož, relativno poceni (zgleda pa kar besen in je oster), ki nonstop rjavi. Verjetno je to tudi povezano s slano vodo?

Verjetno ga je treba polirat na morskih psih. Saj, sedaj se jih že dobi tudi pri nas, tako da ni panike.

Ja to je isto kot waterproof ura. K sicer tesni vodo ampak je v resnici ne tesni glih.

Izraz waterproof je verjetno mišljen kot proof of water - voda v uri dokazuje, da si bil z njo v vodi. Ko boš kolegom pokazal vodo v svoji uri, bodo veliko laže verjeli tvojim pomorskim prigodam z velikimi kiti in podobnimi plehnatimi stvori.

Okapi ::

Kochtopfhaus - Müller. Ena od številnih podobnih made in China na Nizozemskem registriranih blagovnih znamk. Daleč od tega, da bi bili za v smeti, je pa res, da prav veliko več kot 30 evrov niso bili vredni niti, ko so bili novi.

Navadno jih prodajajo od vrat do vrat, prodajalci pa uporabljajo razne trike (=nategujejo kupce). Pogosto recimo razlagajo, da se ravno vračajo z obrtnega sejma in da bi morali pri prehodu meje plačati davek, pa jih raje pod ceno prodajo. Novi so 800 €, za vas samo 200 €, pa še ta lepi kovček dobite zraven;-))

O.

Pyr0Beast ::

To ali bo rjavelo ali ne je čisto odvisno od samega jekla ter tipa legure.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

d0rK ::

Okej, dost sranja po mojih nozih. >:((


Dobljeni so bli za rojstn dan. :p

BigWhale ::

Trenutno je moj svicar prezivel dva pranja v pomivalnem stroju. Kjer je ostal toliko casa not kot ostala posoda. Zaenkrat na njem se nobene rje. Bom porocal naprej. :))

Svicarja sem kupil preden sem sel v vojsko. Torej kakih deset let nazaj.

Mercier ::

Veleje, veleje! Stavim 3:1.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri brusni kamen za brušenje nožev? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11639980 (11198) gruntfürmich
»

Noži (kuhinjski, ne katane) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7418115 (9301) UganiKdo
»

Kako skrbite za ostre nože? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7812444 (9970) BorutO
»

Opinel noži

Oddelek: Loža
81499 (1276) Limona
»

noži in pomivalni stroj

Oddelek: Loža
305516 (4604) imagodei

Več podobnih tem