» »

usnjarna-grcar.si

usnjarna-grcar.si

CoreySteel ::

Živjo.

Par dni nazaj sem končal z enim Freelance projektom - spletno stranjo za podjetje Usnjarna Grčar.
http://www.usnjarna-grcar.si/

Stran je narejena v flashu, za delovanje potrebujete verzijo 9.x.

Zanima me, kakšna se vam predvsem zdi stran. Sam se zelo težko ocenjujem.
Ker nisem niti pod razno grafični oblikovalec, bi mi prav prišlo tudi vsako mnenje glede tega.
Vam je stran prezapletena, bi bilo bolje, če bi menije drugače razdelal, vam fali v ozadju kakšna glasba, karkoli drugega...?

Stran je 99,9% narejena (razen tiste zgodovine, ki jo pač čakam od naročnika), pa moti me, da se kdaj zatakne zgornji slider s slikami. Ni mi jasno kako bi to lahko popravil :/

Hvala
LP

Sasquat ::

men gre na živce on zvok ko prestavljaš med podstranmi :) ampak to je samo moje osebno mnenje, mozno da bo komu všeč.

CoreySteel ::

Sej to hočem, vaša osebnja mnenja ;)

Glede tega zvoka je tako... Imel sem v ozadju eno mirno tiho glasbo in je tole delovalo čisto OK.
Ker mi pač glasba potem na enem PCju ni delovala, oz. je stran freeznla zaradi nje (brez razloga ubistvu), sem jo umaknil. Ta zvok je pa ostal.
Verjetno imaš prav in res ne paše na "nič".

djordjevic ::

Njet loše. Meni pa tisti zvok recimo prav sede.

mte ::

Vizualno ni tako slabo (razen premajhen kontrast med ozadjem in besedilom, pa še kakšna malenkost), ampak vseeno se meni zdi stran slaba in nefunkcionalna, popolnoma neprimerna za na splet.

1. noben iskalnik ne išče po flashu, za katerega nimaš alternative. Kako bo nekdo našel to podjetje, če bo po googlu iskal pojem "usnjarstvo"? Kaj boš naredil, ko te bo to vprašal naročnik?
2. mogoče so zvoki sprejemljivi za predstavitve in igrice, na spletni strani pač iščem informacije in mi je moteče. Še dobro, da nisi dal glasbe v ozadje, to je najbolj nagravžno.
3. dolgo nalaganje je čisto mimo - še enkrat - spletne strani so namenjene informacijam, niso tam samo zato da so lepe in jih čakaš da se naložijo.
4. ne razumem, zakaj imajo brskalniki kontrole za naprej/nazaj ter povečavo/pomanjšavo, če pa flash izdelovalci spletnih strani tega v veliki večini primerov ne znate poštimat.
5. recimo, da sem namenjen tja, pa sem pozabil točen naslov. Vzamem mobilnik v roke, odprem Opera Mini in pogledam.. aja.. ups.. opera mini ne podpira Flash 9. Kaj pa zdaj?

Skratka, funkcionalnost, accessibility, so ti očitno tuji pojmi, namen Flasha pa si očitno popolnoma zgrešil. Flash je namenjen animacijam, interaktivnim predstavitvam in igricam. Za funkcionalni splet pa se uporablja HTML, CSS, običajno še kak server-side jezik in včasih javascript. Če bo tvojo kreacijo naročnik sprejel, imaš srečo, da nima pojma o spletu. Jaz je na njegovem mestu zaradi zgoraj omenjenih razlogov nikakor ne bi.

lp

CoreySteel ::

E, kaj takega sem hotel ja :)

Prvo kot prvo. Ne vem kje živiš, da misliš, da je Flash namenjen le animacijam, ... To že kar en lep čas ni res. Bogve kako bo pa v prihodnosti.
Naročnik pa dobro ve, kaj jaz počnem in ve kakšen bo izdelek.

No pa pojdimo po vrsti.

1. To je (zaenkrat) res, ampak imaš toliko SEO Flash alternativ, da s tem ne bo problemov. Nekoč pa s tem ne bo prav nobenih težav. Nekoč...
2. Nimam komentarja, to je verjetno res.
3. Nekatere strani so lahko tudi lepe :) Mislim da nalagalni čas ni tako slab. Stran je velika pol megabajta z vsemi slikami, grafikami in ostalim šrotom. Kar je za današnje razmere čisto spodobno in konec koncev tudi primerljivo s html stranjo. Res pa je, da se mora zadeva naložit. Ampak koliko traja to? 5-10 sekund?
Kakšni s slabšimi linijami imajo lahko težave, ampak tisti so tako in tako navajeni čakat :)
4. Brskalniki imajo marsikaj, pa ne uporabljamo vsega :) Če bi hotel naštimat nazaj/naprej, bi lahko. Če bi hotel naštimat povečavo/pomanjšanje besedila, bi tudi lahko. Slednje niti ni slaba ideja, ampak tega "ne podpira" oz. rata stvar totalno nefunkcionalna tudi pri kar nekaterih html straneh.
5. Res je. Mogoče enostavna HTML alternativa? Dobra ideja.

Hvala za konstruktivno kritiko.

Zeberdee ::

CoreySteel ::

Uh, očitno se precej več zatika kot sem pa mislil.

Zeberdee ::

takole je ostalo kakih 5 sekund

Beat-O ::

Glavne stvari je povedal že mte. Strinjam se, da je flash ne sme biti namenjen kot primarno orodje na taki strani. Z njim se da lepo poudariti in animirati posamezne dele takih strani, celo narediti v njem pa je zgrešeno.

Napisal si da enostavna HTML alternativa ne bi bila slaba. Če boš že delal v HTMLju, zakaj potem ne bi naredil strani kar v tem in flash uporabil le kjer je smiselno. Za npr. ta header/galerijo.

Čemu ikona s slovensko zastavo če je stran samo v slovenščini?

Zakaj zaobljen rob headerja/galerije trči ob oglat rob menija. Ali jih spoji ali pa naredi oba robova zaobljena. Osebno bi mi lepše izgledala spojena. Prav tako je neprimerno oglat okvirček z akcijo na prvi strani.

Čemu služi levi prostor, razen nadležni animaciji za akcijo? Uporabljen je le pri prodaji, pa še tam bi se dalo dobro rešiti s temi pododdelki tudi v prostoru v vsebini, ki bi jo lahko razširil na levo in tako imel za njo več prostora.

Če že moraš imeti fade in/fade out ga vsaj naredi maksimalno hitrega, ne pa da moram čakati da se vsebina pokaže.
http://www.toshl.com/

CoreySteel ::

Glavne stvari je povedal že mte. Strinjam se, da je flash ne sme biti namenjen kot primarno orodje na taki strani. Z njim se da lepo poudariti in animirati posamezne dele takih strani, celo narediti v njem pa je zgrešeno.

Zakaj točno je zgrešeno? Bi rad slišal nekaj argumentov glede tega. Jest sem prav nasprotnega mnenja. Kaj nima/ima flash kar ima/nima HTML, CSS, PHP? In sej pravim, delež flash strani se veča in se prav nič ne ustavlja.


Napisal si da enostavna HTML alternativa ne bi bila slaba. Če boš že delal v HTMLju, zakaj potem ne bi naredil strani kar v tem in flash uporabil le kjer je smiselno. Za npr. ta header/galerijo.

HTML alternativa bi bila za tiste, ki flasha nimajo. Bral sem knjigo, ki je bila izdana pred kakim letom. V tistem času, je imelo 95% userjev v svojih browserjih naložen Flash 8 plugin. Ter 84% Flash 9. Delež Flash9 je zdaj že verjetno krepko čez 90%. (Bi bilo treba mal osvežit info glede tega.) Torej bi bila (okrnjena) alternativa le za tistih nekaj procentov. No, konec koncev ta delež res ni tako zanemarljiv.


Čemu ikona s slovensko zastavo če je stran samo v slovenščini?

Nemščina in angleščina se že strokovno prevajata :)


Zakaj zaobljen rob headerja/galerije trči ob oglat rob menija. Ali jih spoji ali pa naredi oba robova zaobljena. Osebno bi mi lepše izgledala spojena. Prav tako je neprimerno oglat okvirček z akcijo na prvi strani.

Hmm. Že na to-do listi. :)


Čemu služi levi prostor, razen nadležni animaciji za akcijo? Uporabljen je le pri prodaji, pa še tam bi se dalo dobro rešiti s temi pododdelki tudi v prostoru v vsebini, ki bi jo lahko razširil na levo in tako imel za njo več prostora.

Res je, prostor trenutno izgleda neizkoriščen. Mišljen je bil (oz še vedno je) za naključne izdelke, ki bi bili magari linkani.
Na spodnji tretjini tega levega oddelka pa je prostor za "naročilnico" na katalog. Je že narejeno, pokazalo pa se bo, ko bo zunaj katalog. Not my fault ;)


Če že moraš imeti fade in/fade out ga vsaj naredi maksimalno hitrega, ne pa da moram čakati da se vsebina pokaže.

Bi raje videl da je brez tranzicije, oz. ni problema če je, samo da bi bilo hitrejše?

Hvala!

Gandalfar ::

Zakaj točno je zgrešeno? Bi rad slišal nekaj argumentov glede tega. Jest sem prav nasprotnega mnenja. Kaj nima/ima flash kar ima/nima HTML, CSS, PHP? In sej pravim, delež flash strani se veča in se prav nič ne ustavlja.


Za zacetek je stvar celo uporabna na mobile.

mte ::

Prvo kot prvo. Ne vem kje živiš, da misliš, da je Flash namenjen le animacijam, ... To že kar en lep čas ni res. Bogve kako bo pa v prihodnosti.
Naročnik pa dobro ve, kaj jaz počnem in ve kakšen bo izdelek.


Enako sem tudi jaz mislil že leta nazaj, ko sem s spletnimi tehnologijami začel, ampak z izkušnjami sem videl, da so to neumnosti. Saj tudi Word ponuja "Export to HTML", pa to še ne pomeni, da je temu namenjen.
Pri repliki si mi našteval razne možnosti, kjer se accessibilityu in SEO pri Flashu vsaj na daleč približaš, ampak od tega nisi uporabil nič. Ne sklepaj, da vsi spletni uporabniki mislijo na enak način kot ti.
Nimam nič dosti proti Flashu, če je zadeva narejena res profesionalno (leta in leta izkušenj), če ponudiš alternativo za brskalnike brez flasha in mobilnike, če poskrbiš za SEO, če izkoristiš zmožnosti, ki ti jih ponuja brskalnik, če.., če, ....
Ampak roko na srce, v svojem življenju sem do zdaj videl toliko takšnih Flash strani, da bi jih lahko naštel na prste ene roke, pa še bi bilo lufta.

lp

Vice ::

To je (zaenkrat) res, ampak imaš toliko SEO Flash alternativ, da s tem ne bo problemov. Nekoč pa s tem ne bo prav nobenih težav. Nekoč...

Alternative so za en jajc in ni to to kar misliš, da boš dosegel, kot drugo pri tebi ne bo nič delovalo ker nisi pravilno, oz. kot vidim sploh nisi sprogramial flash, da bi to omogočal. Zato se ti stran občasno sploh ne naloži.

Kot drugo moraš upoštevati, da večino podjetij onemogočajo prikaz flash vsebine, oz. onemogočajo posodabljanje x pluginov. S tem si izgubil polovico (pri nas malo več) obiskovalcev.

Stran ni berljiva pri nižji resoluciji.

Pa še kontaktneih inf. ni možno kopirati

Neuporabno....

blackbfm ::

Flash res ni za celotne strani. To je bilo pred leti kul, ko je bilo to nekaj novga, takrat si res loh reku waw. Zdej je pa to že mal preživeto, v bistvu res nima smisla delat internetne strani na tak način. Ne rečem za kakšne manjše elemente da so v flashu narejeni. Pa še to je ponavadi kič, ker vsak neki po svoje dela. Za moje pojme je flash res uporaben samo za video (youtube, itd..). Sam najhuj je pa ko dobiš fullscreen reklamo v flashu ki je ne morš skenslat, to je pa za popiz**t!!

Gost ::

Ah dajte no ... Jaz popolnoma podpiram flash in v nekaterih projektih je edina prava izbira. Je zelo "kul" in naredi lahko izjemno močan vtis, če je uporabljen na pravi način, veliko večji kot ta bedni html izpred 10 let.

hamax ::

Prihodnost je po moje v javascriptu ter ajaxu in ne v flashu.
Dober korak v pravo smer se mi zdi recimo Googlov Web Toolkit.

Slaba stran flasha je med drugim tudi to, da v linuxu dela za en dr**.

Icematxyz ::

Eno je ko se pogovarjajo o nekem spletnem jeziku programerji.

Drugo pa je ko imaš neko malo spletno stran, ki ima letno obiska 1000 ljudi? Pa tudi če 10.000 ljudi na kateri se mora nahajati kratek opis, par slik, naslov in kontakt...

Tam pa res praktično vseeno kaj uporabiš. Da le dela pri večini ljudi, ki stran obiščejo, tako kot je bilo zamišljeno. In popolnoma vseeno je vam rečem ali odpreš beležnico in namečeš noter par html stavkov ali pa če uporabiš flash animacijo.

Ne moreš zgrešiti.

c3p0 ::

- Mnogo uporabnikov zapre okno, še preden se taka stran normalno zloada in zanimira. Povprečni uporabnik ima attention span nekaj sekund in če se v tem času stran še animira, jo bo kar zaprl.

- Iz stališča SEO je trenutna stran mrtva. Stranke dandanes hočejo v iskalnikih biti med prvimi za neko ključno besedo ali frazo. Te strani crawler sploh ne vidi. Ali je cilj podjetja pridobiti nove stranke, ali le tipa "mi imamo tudi spletno stran"? Če drugo, se čudim da še obstajajo.

- Zvokov na spletni strani osebno ne prenesem, razen če to sam želim. Možnost izklopa zvoka.

- imaš neke buge, google maps mi v vsaki podstrani ostane v ozadju (FF3), menu se včasih zatakne na polovici animacije.

- "Loading" vsaj zamenjaj z "Nalagam", da ne bo tako očitno da si uporabil nek template.

mte ::

Eno je ko se pogovarjajo o nekem spletnem jeziku programerji.


Mogoče smo samo programerji take sorte, vendar jaz kot obiskovalec spletnih strani rad izkoristim čim več bonbončkov, ki jih v veliki večini Flash strani ne najdem (ne zaradi Flasha samega, ampak zaradi nesposobnega Flash programerja) in mi nikakor ni dovolj lep izgled. Kot obiskovalca me (poleg ustrezne enostavne strukture) zanima naslednje:

- da stran najdem preko iskalnikov (google, najdi.si)
- da si lahko povečam pisavo (na velikem ekranu mi je pri večini strani premajhna, čeprav manjša včasih dejansko lepše izgleda in tudi nimam ravno slabega vida)
- da se lahko med podstranmi sprehajam z back/forward gumbi v brskalniku
- da informacije najdem hitro, ne da čakam najprej na "loading..." in nato še razne počasne efekte, ki postopoma prikazujejo vsebino
- da lahko vsebino (vsaj kontaktne podatke, če ne drugega) pogledam z mobilnikom
- da mi stran ne po svoje spušča raznih zvokov ali bognedaj glasbe, ki se začne mešati z glasbo, ki jo trenutno poslušam jaz po svoji izbiri

To so zame minimalne zahteve. Normalni uporabniki bodo te stvari ignorirali, ker jih pač niti ne poznajo. Če pa tiste malo bolj računalniško pismene uporabnike o teh stvareh poučiš, sem prepričan, da jih bo pomanjkanje teh lastnostni začelo motiti.
Za moje pojme je vsakršno zanikanje ("ah, pa saj tega jaz ne rabim") samo ignoranca, nevedni naročnik pa takim "programerjem" daje eno veliko POTUHO. Ker se v naši Sloveniji ne gleda na kvaliteto končnega izdelka, ampak očitno samo na številko v denarnici. Mogoče bom razmislil, da bi začel naročnikom teh polizdelkov, ki se pojavljajo na slo-tech forumu, pošiljati maile z vprašanji, zakaj to pa to ne deluje in povedal, da je konkurenca boljša, čeprav ni nič več plačala za izdelavo spletne strani...
lp

Gandalfar ::

Verjetno tale google query govori zase: http://www.google.com/search?client=saf...

CoreySteel ::

Trenutno nimam časa, da bi odgovarjal vsakemu posebej, tako da...

Stran je "mrtva", ker sploh še ni online. Pokazal sem jo le tukaj :) Manjka angleščina, manjka nemščina, manjka katalog pa še kaj.
Zdaj sem tudi res začel odpravljati buge.
Uporabljen ni noben tamplate, vse je napisano/narejeno z nule (a ni vidno, ko se pa vse zatika? :))
Od 305 uporabnikov s tega foruma, ima 98.7% flash, ampak ok, smo res na slo-tech forumu.

c3p0 ::

Ja, potem bo tudi, ker Google ne najde teksta. Ključne besede le v META tagih so stvar preteklosti.
Konkurenca za ključno besedo usnjarstvo in usnje je slaba, tukaj se da komot priti med prve zadetke.

Moderne smernice so XHTML/CSS, ločitev vsebine od prezentacije, vse temelji na boljšem pozicioniranju v iskalnikih, keyword targeting itd.

blackbfm ::

Evo točno tako kot je mte povedu!

CoreySteel nima veze kok ljudi ma Flash, fora je v tem da ni kul za komplet spletne strani. Kot sem reku, Flash je za youtube, google video ter otroške igre:D ok, mogoče še kakšen banner to je pa to. Sicer ko sem začel delat internetne strani sem tut silu v flash, samo potem sem dojel da je fora v tem da folk pride do informacij ne pa da gleda neke kičaste animacije.

Icematxyz ::

Lepo povedano in sploh ne oporekam, zakaj ne bi izbrali takšnega pristopa.

Ampak kljub temu lahko programer ponudi takšno majhno spletno stran uporabniku z vsem in v celoti s tem, kar ponuja Flash.

Uporabi pač princip, kjer uporabnika, ki ima nameščen Flash player pričaka na strani lična flash animacija. Uporabnika, ki pa nima podpore za flash player in "search engine spiders" pa pričaka HTML oblikovana spletna stran:

http://www.hochmanconsultants.com/artic...

Volk sit koza cela.

Seveda. Zakaj pa ne bi kar v osnovi uporabili prvega načina?

Jah treba je reči, da kljub temu, da se flash kar pogosto zaničuje je sposoben zelo lepih in ličnih stvari. Če je le avtor "okusen" pri izdelavi. Tudi če se nekomu zdijo takšne strani "otročje" pa lahko po drugi strani na ciljno "populacijo" delujejo zelo pozitivno. ;)

Brez predsodkov jaz pravim. Predvsem pri takšnih majhnih projektih, kjer design res odigra odločilno vlogo. Saj takšne strani ponavadi vsebujejo ravno toliko informacij, kot bi jih naprimer spravil na eden A4 list.

In če gradimo smao neko "statično" web stran brez server side podpore ki je namenjena le prezentacijam je treba reči, da ji "spice" bistveno lažje doda flash pa čeprav je za nekoga to "otročje".

Programer pa lahko stvari zelo dobro skombinira in poskrbi, da prav vsak uporabnik dobi informacijo po katero je prišel. Tudi "search engine spider".


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Flash

Oddelek: Izdelava spletišč
383720 (3133) Vice
»

Spletne strani danes

Oddelek: Izdelava spletišč
324396 (3522) hendriks
»

Flash z grafičnim pospeševanjem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
536844 (5484) Bakunin
»

Izdelava Flash strani, koliko bi racunali?

Oddelek: Izdelava spletišč
262796 (2120) #000000
»

Izdelava spletišča v Flashu

Oddelek: Izdelava spletišč
222223 (1897) [MYTiX]

Več podobnih tem