» »

Speedfan in čudne temperature

Speedfan in čudne temperature

Vlady ::

Pred tednom sem kupil novo računalo in ko gledam temperature procesorja in matične mi ni jasno kaj prikazuje sedaj speedfan. V BIOS-u so temperature v mejah normale. Ne pride čez 50 stopinj, v speedfanu pa kaže naslednje:
 speedfan

speedfan


Sistem in CPU temperatura je ok, samo ni mi jasno kaj je aux temperatura in zakaj so temperature za jedra veliko višje kot je temperatura od cpu-ja.

V računalu imam zadaj 12cm ventilator, na procu pa zalmanov hladilnik. Na plati pa pasivno bakreno hlajenje.
Procesor je intlov 9300 quad, plata pa P5Q-Pro od asusa.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

BuBBle.D ::

Ta novi Realtemp in CoreTemp ti kažeta temperature za 45nm procesorje pravilno.
|MSI MPG Z690 EDGE|Intel Core I7-13700K|64GB Viper Steel 3600Mhz|
|Zotac Trinity 3090 OC|EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB|
|ASUS TUF Gaming GT501|Corsair AX1200W|Samsung Odyssey G7 32"|

_GiZmO_ ::

Aux je nek input,kateri ni uporabljen,zato se ne obremenjevat z njim,kaže pa lahko tudi do 127°C,kot drugo,uporabljaj kakšen HWmonitor prog.,ker speedfan,vsaj zame ni relevanten program!
HP DV7-2130eg

bluefish ::

Poženi še CoreTemp in primerjaj temperature.

Vlady ::

Še vedno mi ni jasno kako so lahko take temperature...
 coretemp

coretemp


Če z roko potipam hladilnik, je praktično mlačen oz. bi na oko lahko ocenil, da je okoli 30-35 stopinj. Koliko pa zdrži ta procesor temperature? 60 stopinj?
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

bluefish ::

To niso temperature hladilnika, temveč temperature jedra (senzor v samem procesorju). Prav tako lahko vidiš, da so jedra rahlo obremenjena in je tako povišana temperatura logična.
Verjemi, da lahko procesor zdrži veliko več kot pa samo 60°C. Sicer pa se tako ali tako ob preveliki temperaturi ugasne in prepreči morebitne poškodbe.

Vlady ::

Ja ok, samo zakaj je pa potem temperatura CPU-ja v speedfanu pod 30 oz. okol 30, če odprem komp in pošlatam hladilnik ni vroč oz se mi ne zdi, da bi imel 50 stopinj. Hladilnik pa sem praktično prišraufal na plato, pasto pa sem porabil celotno kar sem jo dobil poleg (tako je pisalo v navodilih).
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

jan01 ::

Napačno izračunane vrednosti(najbrž ne podpira še tcoj procesor). Poglej za novejšo verzijo programa oz uporabi kak drug program...

bluefish ::

Ja ok, samo zakaj je pa potem temperatura CPU-ja v speedfanu pod 30 oz. okol 30, če odprem komp in pošlatam hladilnik ni vroč oz se mi ne zdi, da bi imel 50 stopinj. Hladilnik pa sem praktično prišraufal na plato, pasto pa sem porabil celotno kar sem jo dobil poleg (tako je pisalo v navodilih).

Tisto kar kaže SpeedFan pri CPU niti ni tako merodajen rezultat, pomembne so temperature jeder. Jasno pa je, da je hladilnik kljub 50im stopinjam na jedru le mlačen.
Tisto glede paste pa me malce moti. Načeloma se jo uporabi le za malenkost več kot večje riževo zrno. Vse kar je več lahko poslabša toplotno prevodnost.

Vlady ::

Ja v navodilih je pisalo, da uporabim vso pasto in jo preprosto namažem enakomerno po procu. To sem tudi storil, vendar mi hladilnik ni šel takoj gor, ampak sem najprej na matični sprostil vijake, in potem namestil hladilnik (le kdo je izumil tako butasto pritrjevanje hladilnikov?!!?), potem pa sem samo še zategnil vijake, tako da je hladilnik pritisnilo ob proc in plato. Nekaj paste je zlezlo ven, ki sem jo pa večino lepo obrisal z bombažno palčko.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

BuBBle.D ::

Tale "mit", da če daš preveč paste med procesor in hladilnik in imaš posledično slabše temperature je navaden bullshit. Četudi daš 100g paste na procesor, bo le ta ob ob pritisku hladilnika na procesor stekla ven in bo ostalo lih toliko paste, kolikor je potrebno. Torej ne nakladajte o stvareh, ki ne držijo.
|MSI MPG Z690 EDGE|Intel Core I7-13700K|64GB Viper Steel 3600Mhz|
|Zotac Trinity 3090 OC|EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB|
|ASUS TUF Gaming GT501|Corsair AX1200W|Samsung Odyssey G7 32"|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BuBBle.D ()

kronik ::

Te temperature so cisto normalne. Vsaj za quada :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Visoka temperatura procesorja

Oddelek: Pomoč in nasveti
141631 (1366) dellon
»

Procesor se mi pregreva?

Oddelek: Pomoč in nasveti
162192 (2074) xxxgeekxxx
»

Hlajenje northbridgea na GA-965P-DS3

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
212146 (1310) Pyr0Beast
»

RealTemp ne kaže pravilne temperature!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
211969 (1680) buhti69
»

Koliksna je lahko max temperatura plosce in cpuja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
728749 (6148) Vuli

Več podobnih tem