» »

Čip dol (in gor)

Čip dol (in gor)

Utk ::

Imam tiskano vezje na katerem bi zamenjal en čip. Vseeno je kaj natančno, ker je tega več. No, čipi so štirikotni veliki približno 5x5 mm, na vsaki stranici imajo po 8 nožic. Najbrž je to kakšen standarden format, samo jaz ne vem kako se mu reče. Kako bi to najlažje dol spravu, in dal drugega gor. Kakšen nasvet pri rezanju, spajkanju?:) Tako zelo majhno ni, da po treh dneh treznosti ne bi imel dost mirne roke...

Azrael ::

Se pravi SMD oz. SMT SOIC 8 ohišje.

Odspajkati je težji del posla, klik

Potem moraš očistiti tiskanino stare spajke, najlažje z odspajkovalnio postajo z vakumsko črpalko, lahko uporabiš tudi odspajkovalno pletenico. Ne uporabi pa ročne vakum pumpice, saj boš uničil tiskanino.

Ko je tiskanina pripravljena lahko delaš s spajkalnikom ali z vročim zrakom. Če uporabiš še flux za lažje spajkanje SMD komponent ( Cinol ni dober!) bo še lažje. Nekaj YouTube posnetkov:

1, 2, 3.
Nekoč je bil Slo-tech.

Utk ::

Hvala.

cang ::

Zanima me kašen flux se uporablja za spajkanje smd.

16F84 ::

Se pravi SMD oz. SMT SOIC 8 ohišje.

Odspajkati je težji del posla, klik
....


Azrael, sploh ne... Vsak SMD se da brez težav sneti z čisto običajnim spajkalnikom. Če nimaš ustreznega nastavka za "vroč zrak" se je čipa skoraj bolje lotiti po postopku, ki ga bom opisal v nadaljevanju, kajti kaj lahko se zgodi, da boš "odpihnil" kak bližnji mali smd element.

Za "žrtev" sem si zbral čip v QFN ohišju z ene stare mrežne kartice.


Potrebujemo še konček bakrene žice preseka ca 2.5mm (običajen instalacijsi kabel PP00)


Sedaj je potrebno malo ročne spretnosti. S kleščami oblikujemo okvir velikosti čipa.


Sedaj zaradi bolše toplotne prevodnosti nogice prispajkamo na okvir.


S spajkalnikom krožno segrevamo okvirček - v slabi minuti je čip snet brez da bi poškodovali tiskanino ali sam čip.


PS
Za vse skupaj s fotografiranjem vred nisem potreboval niti 10 min. Čip na tak način snamem skoraj, prej kot z vročim zrakom.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Azrael ::

Silvo hvala za odličen nasvet, jaz osebno se z SMD skoraj nič ne ukvarjam, največkrat samo poberem dol čiperaj, ki gre potem v podnožje (EEPROM in RAM chipi), tam pa vroč zrak zadostuje.
Nekoč je bil Slo-tech.

16F84 ::

Metoda je ostala še s časa, ko se je pojavilo smd čipovje - postaja na vroč zrak pa je bila za domačo delavnico še luksus.
Imam občutek, da ko enkrat začneš delati s SMD -ji postane klasika zgodovina. SMD prihrani po moje 50% časa. (pred vsem je to nadležno vrtanje lukenj, krivljenje nogic, potiskanje skozi luknje, obračanje plošice, spajkanje, ščipanje predolgih nogic....)

Govor je pred vsem o hobi elektroniki - industrijsko se pa klasika skoraj ne uporablja več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 16F84 ()

Pyr0Beast ::

Klasika se v industiji uporablja le pri večjih močeh in, kjer je potrebno zagotavljati dovolj velike hladilne površine, pa še tam je krmilno vezje kar najraje v SMD stilu.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PIC programator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
255787 (632) MadMax
»

fpga

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141712 (1237) Brane2
»

Kako nabavit mikrokontrolerje Atmel

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
373551 (2901) Brane2
»

LCD termometer (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
697371 (6359) julah
»

osvetljevanje TIV

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
475148 (4498) Brane2

Več podobnih tem