» »

Čoln za morske užitke

Čoln za morske užitke

«
1
2

SkIDiver ::

Nekako razmišljamo o nakupu čolna za manjše morske užitke.

Da bo vse po črti zakona me zanima kakšne so največje dovoljene dimenzije čolna, da ga ni potrebno registrirati in za plovbo z njim imeti dovoljenje. Ob tem me seveda zanima tudi največja dovoljena moč motorja glede na zakon, ki se lahko uporabi v tem primeru? Govora je o gumenjaku z ali brez trdega dna.

Ob enem bo seveda tudi dobrodošla informacija kakša obvezna oprema je potrebna pri takem plovilu poleg reševalnih jopičev.

Skratka takorekoč vse kar je potrebno (da je potreben čoln že vem:)), da čoln lahko "postavimo" na morje in z njim zaplujemo po slovenskem in hrvaškem morju.

Zeberdee ::

Vseeno bi bilo dobro, da greš na radioamater tečaj v pulo (+ izpit za voditelja čolna).

AndrejS ::

Mislim da je za motor močnejši od 4 KM potreben izpit !

Nagi Bator ::

Ne vem kako je z registracijo zdaj na Hrvaskem, vcasih je bila meja 3m. Za Slovenijo ne vem.
Je pa priporocljivo, da ce se mislis vozakat po hrvaskem, ga ce imas moznost registriras tam in s tem zaobides njihov zakon,
ki velja za plovila registrirana v tujini - vinjete, lista potnikov itd...
Ko pa pripopas gor motor, pa rabis tudi narejen izpit za voditelja colna.
S tem dokumentom lahko potem vozis skoraj karkoli do 24m dolzine, neglede na moc motorja. Tudi jadrnico, ceprav ne znas jadrat :\
Zdaj mas se glih cajt, da ujames kak tecaj (traja morda kak teden) in gres potem kar s skupino s tecaja delat izpit.
Tecaja za radioamaterja ne potrebujes, razen v prihodnje, ce te prime resneje zapluti po morju.

gzibret ::

Registrirati NI treba:

- čolna do 3 m
- čolna, ki ima motor manj, kot 5 KM oz. 3.7 kW)

Pogoja se seštevata oz. katerega prej dosežeš. Primera: čoln brez motorja, ki meri 3.1 m, je potrebno registrirati. Prav tako je potrebno registrirati čoln dolžine 1 m s 5.1 KM (npr. skuter).

Za tele manjše čolničke je dovolj izpit za upravljanje s čolnom (voziš lahko čoln do 5 m - ne vem točno), za kaj več pa moraš imeti izpit za voditelja čolna (guglaj pod "spinaker" in "akademija za pomorstvo"). Tam si lahko downloadaš tudi snov, da boš dobil občutek, kaj je treba znat.
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

> Ob enem bo seveda tudi dobrodošla informacija kakša obvezna oprema je potrebna pri takem plovilu poleg reševalnih jopičev.

Poglej si snov za izpit ali pa web strani "Uprave republike slovenije za pomorstvo"
Vse je za neki dobr!

mihajlo carr ::

kupi en gumenjak 6m in za užitke v vožnji malo močnejši motor>:D užiki se začnejo pri 30 vozlih>:D

msjr ::

Na hrvaškem ni treba registrirati čolna krajšega od 2,5m in 5Kw moči. S takim čolnom se lahko voziš največ 500m od obale. Izlete načrtuj tako da se vrneš pred nočjo. Hitrost takega čolna je enaka hitrosti pešca, proti valovom je hitrost enaka hitrosti počasnejšega polža :) Poslušaj vremensko napoved. Ne podcenjuj vetra in valov.

Oprema (obvezna in tista, ki je ne smeš pogrešati) za tak čoln je:

- sidro (recimo 3Kg, bolje 5Kg) z 20m vrvi (bolje 30)
- 3 vrvi za privez, po recimo 15m. Vse vrvi naj bodo primerno debele
- vesla
- manjše vedro s katerim boš dajal vodo ven + zajemalko za vodo, fino je imeti tudi dobro vpojno gobo)
- 3 rdeče rakete (dobiš komplet v navtični štacuni)
- dobro baterijo (če te ujame noč)
- kompas
- karto območja kjer pluješ (turistični zemljevid)
- rezervo bencina (3l bo več kot dovolj)
- vetrovka
- kapa in majica za sonce
- voda za pitje (1.5l po osebi nujno!)
- eno plahto za zaščito pred soncem na plaži
- en telefon (na hrvaškem vpiši v imenik številko 9155, služba reševanja na morju)
- vžigalnik (če ni res nujno ne kuri v naravi, en primer: če se razcefra vrv jo lahko fino zažgeš na koncu in "utrdiš")
- nož
- cunjo
- orodje, vsaj izvijač in ključ za svečko in košček "šmirgl" papirja
- stare superge za hojo v vodi (ježi, ostre skale ipd.)

Ni nujno je pa fino če imaš GPS. Pokrajina se spremeni, ko jo gledaš iz čolna in se lahko hitro zmedeš.

Občutljiva oprema (mobitel) naj bo zaščitena v polivinilu ali še bolje v kakšni nepremočljivi torbi.

SkIDiver ::

Kot kaže bo čoln le potrebno registrirat. Mogoče kak nasvet kje najdem stroške registracije?
Očitno bo tud kak izpit dobrodošel, da bo kak močnejši mlin lahko nameščen na čolnu.

Če je šlo do sedaj s vesli prek valov in dalje bo šlo tudi z motorjem. Seveda v lepem in mirnem morju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

gzibret ::

msjr - oprema, ki si jo naštel, velja za čolne, daljše od 7 metrov, ki imajo kabino in ki lahko plujejo po celotnem Jadranu. Za manjše gumenjake ni NUJNO treba imet vsega tega. Pozabil si še rešilne jopiče za toliko ljudi, kolikor se jih pelje.

> Kot kaže bo čoln le potrebno registrirat. Mogoče kak nasvet kje najdem stroške registracije?

Poglej spletno stran Uprave RS za pomorstvo!!!
Vse je za neki dobr!

msjr ::

ni NUJNO treba imet vsega tega.


Kar sem naštel je nujna oprema. Če se greš stvar resno in s pametjo je treba upoštevati citat legende Mirka Bogića: "Bolje stokrat ukrepati brez potrebe, kot se enkrat boriti s stihijo na morju!"

V-i-p ::

Ah, mal pretiravaš...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

gzibret ::

msjr - obvezna oprema se razlikuje glede na velikost plovila in glede na to, kje lahko z njim pluješ.

Za čolne do 5 m (iz glave):
- sidro z vrvjo najmanj 20 m dolžine
- 3 kose vrvi najmanj 30 m skupne dolžine
- vedro s korcem
- pomožni pogon (ali jadra ali pomožni motor ali vesla s tremi nastavki)
- vzvratno ogledalo, če vlečeš smučarja na vodi
- rešilne jopiče za toliko ljudi, kolikor se jih pelje

Od 5 do 7 m rabiš še (ti lahko grejo do 4 NM v teritorialne vode):
- 3 signalne bakle
- kompas

nad 7 m s kabino pa še (celo teritorialno morje):
- gasilni aparat
- orodje
- prvo pomoč
- signalne rakete
- svetilko
- nezmočljive vžigalice
- kompas z lučko
- karte + piročnik za plovbo
Vse je za neki dobr!

msjr ::

Ja, vem, kakšna je obvezna oprema. Ampak eno so pravila, drugo pa so tudi stvari, ki jih dodatno rabiš na čolnu.

Nisem samo pejstal iz drugih sajtov, ampak napisal iz lastnih izkušenj kaj se po moje zdi da obvezna in priporočljiva (beri: nujna) oprema na čolnu.

Pa še dodajam na spisek:

- oprema za zaflikat gumenjaka (običajno dobiš pri novem že tak "high speed repair" kit)
- pumpa (bemti, čisto pozabil, tisti nož je tudi za rezat cev pumpe, ko se čez nekaj časa znuca)
- pri starih motorjih, rezervna cevka za gorivo
- rezervna svečka

P.S.: Pa še nekaj. Vsi naštevamo vedro s korcem, pol pa človek vpraša nadobudne navtike kaj pa je to korec pa jih pol ne ve. No da razsvetlim, to je zajemalka za vodo, po domače "šefla" s katero zajemamo vodo.

gzibret ::

Ja, sej... Eno je obvezno, drugo pa priporočljivo. Najbolje je pa imet kar oboje ;)
Vse je za neki dobr!

krneki0001 ::

čoln za katerega ne rabiš registracije in izpita je lahko dolg do 3metre, kar pomeni 2.90 ali 2.95m, ter ima lahko največ motor s 4KM. Potem pa tudi ne rabiš nič drugega kot vesla in eno vrv, da ga zvečer potegneš na suho. Če ga boš pa privezoval pa potrebuješ 2 vrvi po 10m.

Gizbret tisto prvo kar si napisal velja za čolne od 3 do 5 metrov.

mihajlo carr ::

ste bli kaj na Internautici?

Phoebus ::

In tako, mimogrede, koliko sta ne izpit za čoln?

ToniT ::

Izpit za čoln stane okrog 45 EUR - 28 EUR pristojbina in cca 15 EUR taksa.
Če pa želiš opraviti še tečaj, pa te vse skupaj (z izpitom vred) pride cca 170 EUR.

Anney ::

Je tale zakonodaja še aktualna, zanima me predvsem za hrvaško.
Do katere metraže in KM motorja ne rabiš izpita? Kupil bi neko prdalico, za kratek pobeg z obale. :)
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

SaXsIm ::

Do 3m. Kar je nad, rabiš izpit.
SaXsIm

Unknown_001 ::

Jaz sem pred 15im imel gumenjak do 2.5m dolžina in nek Tohatsujev motorček 3.5KM če se prav spomnim.

Težil ni nihče za tisto malo kar sem za vozil. Naj pa te opomnim da v pasu 200m od obale ne smeš uporabljati motornega pogona. Za izplutje ti nihče ne bo težil, za vožnjo pa ti lahko. Glisiranje (zate nerelevantno) je dovoljeno šele ko si oddaljen vsaj 250m od obale.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Anney ::

Torej do 3m in 4KM?
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Unknown_001 ::

Anney je izjavil:

Torej do 3m in 4KM?


Tako nekako. Sam jaz bi raje vzel kajak, če bosta v čolnu največ dva. Vsaj meni je doživetje boljše kot s prdalico. Za motorno varianto naredi izpit in raje rentaj motorni čoln. Cenovno najbolje prideš skozi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

msjr ::

Samo toliko - na Hrvaškem moraš imeti za vsak čoln, ki ima motorni pogon vsaj njihovo kategorijo A.

Motornim čamcima koji imaju snagu porivnog stroja jednaku ili manju od 5 kW, a koji se ne upisuju u upisnik čamaca, može upravljati osoba koja je osposobljena najmanje kao voditelj čamca kategorije A

Ni buhvekaj, za okoli 300Kn se ga da naredit v enem dnevu, povprašaj domačine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msjr ()

Anney ::

Problem je da na netu ne najdem nobene zakonodaje, da bi blo črno na belem. Izpita ne rabim ker čez 5KM itak nebi šel. Za 300Kn se peljem na večerjo. :)
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

msjr ::

Anney je izjavil:

Problem je da na netu ne najdem nobene zakonodaje, da bi blo črno na belem. Izpita ne rabim ker čez 5KM itak nebi šel. Za 300Kn se peljem na večerjo. :)

Evo ti črno na belem: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz...

Eno je registracija čolna, kjer ga ni treba registrirati pod 5Kw, drugo je pa kaj rabiš za vozit ta čoln.

Lep pozdrav z Visa :D

vostok_1 ::

Ko sem prebral "čoln za morske užitke", sem pomislu da bi želel na njem organizirat orgije ali vsaj kak threesome.

Damn...

Če pa res, vsaj kak video linkaj. Tnks. :D
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Invictus ::

Takole okoli čolna...

Tiste male prdulje niso vredne da jih imaš. Malo zapiha veter, malo valov, pa se voziš na mestu. Imej kakega kolega z večjim čolnom da te pride iskat. Mi smo že hodili po kakega.

Kot je eden omenil, kupi kajak...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

r3dkv1c4 ::

Problem je da na netu ne najdem nobene zakonodaje, da bi blo črno na belem



Saj te bodo o členih zakona podučili policaji.:))
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

jype ::

vostok_1 je izjavil:

Če pa res, vsaj kak video linkaj. Tnks. :D




You can thank me later.

SaXsIm ::

Izpit se splača naredit, še bolje tečaj, po možnosti pri kakšnem kvalitetnem izvajalcu. Sam sem ga delal v JK Ljubljana, pa je bila odlična naložba. Še posebej, ko ti profesorji iz elektro faksa razlagajo o vremenu in navigaciji. Je bila neprecenljiva izkušnja, ko je eden izmed njih pri vremenu na tablo napisal Bernoullijevo diferencialno enačbo, pa so očijevi sinčki, ki so prišli po lahek izpit, spustili čeljusti do tal.
SaXsIm

reeves ::

Če se gre za manjše užitke na morju, bi jaz raje čoln najemal. Ne vem kako je sedaj, imam pa eno (in edino) izkušnjo s čolnom. Pred kakimi 18 leti, ko so bili predpisi samo na papirju, smo si na Korčuli sposojali čoln od nekega domačina za male pare. Imel je nekaj mogoče 5 meterskega z 4 konjskim Tomosom. V premcu pa jogije, hehe. Imel je tudi neko plahto zmontirano gor za senco.
No,pa še kaj sem se naučil. Kot je že nekdo omenil, ne podcenjuj vetra in valov. Ko smo enkrat šli malo iz zatišja otokov smo naleteli na valove. Mogoče 1m max. Pa sem se kar pošteno usral in zelo hitro obrnil nazaj. Na videz nedolžni valovi, te lahko kar pošteno ustrašijo. Čoln smo najemali vsak dan. Tretji dan je že sam lastnik spustil že tako nizko ceno še za pol. Enkrat sem parkiral v nekem kraju s pomolom in polno ribiških čolnov. Parkiranje je še šlo, za ven sem se pa totalno zapletel. Na koncu sem moral v vodo, da sem odvozljal sidro. Seveda so imeli Hrvati na pomolu svojevrstno predstavo. Na koncu pač izveš, da tako enostavno kot na TV pa spet ni. Kakšni tečaji so zelo dobrodošli. Zadnji dan nam je lastnik ponudil brezplačno za cel dan svoj osebni 8 metrski (približno) gliser z 2 krat 50 HP. Nisem ga hotel, ker sem se ga, iskreno povedano bal (gliserja, ne lastnika). Že s tisto prdalico sem imel probleme.
OP če boš šel v nakup, vedi da je čoln sam še najcenejši. Potem pa še rabiš prikolico za prevoz, ali pa plačaš privez. Mislim, da je tudi cestnina dražja.
Kajak je cenejši, njega lahko na strehi voziš okoli.

Invictus ::

Da ne govorim o tem, da boš moral nekje za čoln najti privez.

Na pomolih ni nič fraj, lahko si postaviš sicer svojo bojo, ampak je tudi to precej zasedeno. Poleg tega ni povsod dobro glede na veter in morje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Unknown_001 ::

Mali gumenjak gre komot v prtljažbik ampak bo zasedel kar nekaj prostora. Od četrt pa do pol prtljažnika za nek srednje velik avtomobil.

Lasten motorni čoln se ti splača imet če ga res uporabljaš veliko sicer je pa en sam strošek. Z malo gumico sicer ne tako zelo ampak je. Na koncu prideš do računice da je najem crnejši in imaš manj dela z njim. Ni ti ga treba vzdrževati, dobesedno voziš tankaš plačaš najem ki ni ravno drag.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

koyotee ::

Za 1-2x letno na morju vsekakor najem. Če maš pa za hišo jezero, in bi rad malo vozil otroke okoli, pa kupiš nekaj manjšega z malim motorjem.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

dj_uro ::

vesel ko kupiš čoln, srečen ko ga prodaš!

vsaj zame velja ta rek!
vw-klub.si

jype ::

koyotee je izjavil:

Če maš pa za hišo jezero, in bi rad malo vozil otroke okoli, pa kupiš nekaj manjšega z malim motorjem.
Vesla so za otroke boljša iz vzgojne perspektive.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

Unknown_001 ::

jype je izjavil:

koyotee je izjavil:

Če maš pa za hišo jezero, in bi rad malo vozil otroke okoli, pa kupiš nekaj manjšega z malim motorjem.
Vesla so za otroke boljša iz vzgojne perspektive.


Tako kot pas ?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

jype ::

Če naslov teme prebereš "Čoln za morilske užitke", potem verjetno res.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

Unknown_001 ::

jype je izjavil:

Če naslov teme prebereš "Čoln za morilske užitke", potem verjetno res.


Bogsigavedi kaj si imel v mislih. Baje se po tvoje lahko ljudi ki jih okličeš za fašiste tepe.

I am confused now.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

jype ::

Unknown_001 je izjavil:

Baje se po tvoje lahko ljudi ki jih okličeš za fašiste tepe.
Ne, samo tiste, ki to dejansko so. Saj ni težko ugotovit, ti vedno sami povejo.

Unknown_001 je izjavil:

I am confused now.
Super. Čoln na vesla krepi duha in telo. Motorni čoln je za poženščene moške, ki so prešvoh, da bi sami veslali.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

koyotee ::

jype je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Baje se po tvoje lahko ljudi ki jih okličeš za fašiste tepe.
Ne, samo tiste, ki to dejansko so. Saj ni težko ugotovit, ti vedno sami povejo.

Unknown_001 je izjavil:

I am confused now.
Super. Čoln na vesla krepi duha in telo. Motorni čoln je za poženščene moške, ki so prešvoh, da bi sami veslali.


A ni pol tut kolo za tiste, ki ne obvladajo vožnje z avtomobilom, zaradi nerazvitih motoričnih sposobnosti?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

vostok_1 ::

jype je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Če pa res, vsaj kak video linkaj. Tnks. :D




You can thank me later.


Jah, tko je, če imaš majhnega...moraš mal bolj po gasu dat. :))
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

jype ::

koyotee je izjavil:

A ni pol tut kolo za tiste, ki ne obvladajo vožnje z avtomobilom, zaradi nerazvitih motoričnih sposobnosti?
Morš se enkrat probat na kolo vsest, da boš vidu, kako to je.

vostok_1 je izjavil:

Jah, tko je, če imaš majhnega...moraš mal bolj po gasu dat. :))
V Loži (ne PČ) te čaka nova tema.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

Unknown_001 ::

jype je izjavil:

Super. Čoln na vesla krepi duha in telo. Motorni čoln je za poženščene moške, ki so prešvoh, da bi sami veslali.


Real man can do both !
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

jype ::

Unknown_001 je izjavil:

Real man can do both !
There's a gif above showing how you're wrong.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

Unknown_001 ::

jype je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Real man can do both !
There's a gif above showing how you're wrong.


To je Italjan, s kupljenim izpitom.

Pravi navtiki poznamo zakone fizike na vodi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dxx ()

RejZoR ::

Če ne drugega je pametno znat vsaj osnove pomorskega "bontona" če se tko izrazim. Torej, po keri strani se srečevat in kdo ima prednost glede na velikost in okretnost ter podobne malenkosti... Pa seveda kako razbirat svetlobne znake na čolnih in opozorilnih bojah, če se imate namen zvečer vozit naokoli...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Unknown_001 ::

In še najbolj važna informacija!

Ko so zjutraj vsi domačini v gostilni in je morje prazno, NE it na vodo.

Idiot proof za vse ki slabo ocenjujejo vreme na vodi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čoln, gumenjak - stroški (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5511999 (10047) perci
»

Izpit za voditelja čolna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12630802 (17265) Invictus
»

Morje + čoln

Oddelek: Loža
113951 (3266) SaXsIm
»

Kazen za neregistriran čoln

Oddelek: Loža
144859 (4339) ;-)
»

vožnja z motornim čolnom po Savi

Oddelek: Loža
122924 (2274) Azrael

Več podobnih tem