» »

umetni encimi

umetni encimi

pietro ::

Prvi rezultati se že rojevajo.
  • spremenilo: gzibret ()

snow ::

Jaz bi tole poimenoval kar molekularna nanotehnologija.
Impresivno!
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

gzibret ::

Popravil malce neroden naslov teme, da ne napeljuje na kakšne kontraevolucijske ideje.
Vse je za neki dobr!

Pyr0Beast ::

Bil že cajt :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pietro ::

No, ja - saj to je kontraevolucijska ideja. Evolucijo bi v tem primeru uporabljali le pri izbiri ogrodja in lepotičenju. Ni pa nujno.

Thomas ::

Vsaj milijardo milijard milijard - pa sem malo rekel - encimov ni uspelo zevoluirati v naravi.

Za vsakega lahko izračunamo, kakšen bi bil, kakšne lastnosti bi imel in kako se ga da narest.

Computing.


EDIT: milijardo, milijard, milijard --> milijardo milijard milijard
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

pietro ::

Na začetku sem hotel temo napeljati h computingu. Ter možnostim, ki jih pri nas nekoliko tiščimo ob strani. Mogoče se pa to spremeni, ko bo FRI soseda FKKT.

Thomas ::

Je možen encim, ki prereže kemijsko vez med kisikom in vodikom v vodi?

Verjetno da je, a mora za podvig od nekod dobiti energijo. Jo lahko iz Brownovega gibanja?

Sem skoraj popolnoma prepričan, da se ne da, roke v ogenj pa ne dam.

Vsekakor zanimivo vprašanje, izračunani odgovor bo pa tudi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Hm, za kaj takšnega ne rabiš encima. Se kar samo od sebe dogaja. Pri sobni T.

Maria

Thomas ::

Jaz bi, da vodik in kisik izhajata hitreje, kot vodik reoksidira.

Sicer se zavedam, da naj zadeva ne bi bila možna, po drugi strani pa ne vem zakaj konkretno ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Kot produkt čistega razbijanja je nascentni kisik, ki je dokaj reaktiven.

Če bi šlo za encim ali sistem, ki za svoj proces kuri vodo in oddaja plinasta elementa, bi verjetno bilo mogoče. Le najti je bi bilo potrebno sistem/katalizator, ki bi to omogočal. Načeloma bi takšna produkta ta proces sponzorirala, vprašanje je vmesno stanje.

Maria

Maria ::

Termodinamika tega seveda ne podpira, lahko pa zunanji vir energije pomaga.

Maria

Thomas ::

Sej pravim, da mi ni jasno tole. Že dolgo časa ne. To je ena bolj redkih stvari, ki mi NISO jasne, a tale zaenkrat je. Bom prespal. Problem je samo v tem, da me tale reč bega že 30 let.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

pietro ::

Ja, tak encim že obstaja. V tilakoidnih membranah kloroplasta in je prvi v verigi fotosinteze, imenuje se pa P680 - fotoreakcijski center II. Energijo pa pridobi kar iz svetlobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pietro ()

_marko ::

pero:
kot sma se pogovarjala... direktna oz evolucijska proteomika ima prednost pred rational design-om.

Jaz bom pregledal 100.000 randaom proteinov, ki bo ustrezali mojim potrebam, ti boš pa pogledal mogoče tri encime...
Samo ustrezen screening je potreben in lahko poceni laboratorijska evolucija konkurira vsrem racional design-om.

Samo za info, ... to ni denovo narejen protein, ampak je novo samo aktivno mesto. Kar pa niti najmanj ne zniža vrednosti tega odkritja.

p.s.
v tvojem primeru gre samo za znižanje elektronskega potenciala.... fotosinteza pravzaprav... ;)

p.p.s. pero: imava nasprotna principa, čeprav se v mnogih stvareh strinjama. Še vedno pa namreč menim, da je laboratorijska evoluvija velika prednost! Eden izmed redkih :)

Naj povem tole... s petrom sma dobra kolega, ampak jaz stavim na evolucijo, peter pa stavi na t.i. rational dezajn. Upam, da mu uspe, vem pa, da meni bo uspelo širše in bolše.
Pa brez zamere.... :))

lp marko
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

> Ja, tak encim že obstaja. V tilakoidnih membranah kloroplasta in je prvi v verigi fotosinteze, imenuje se pa P680 - fotoreakcijski center II. Energijo pa pridobi kar iz svetlobe.

Zato, ker pridobi energijo iz svetlobe, ne šteje. Zakaj za vraga to ne šteje? Ker je svetloba s Sonca zunanji vir energije, zato.

Mi je pa zdej jasno, zakaj točno ne more it na Brownovo gibanje. Sej gre lahko, a je tako krheh tak encim, da propade v povprečju prej, kot naredi za svojo energetsko vsebnost vodika.

To vsaj nam zatrjuje Drugi zakon termodinamike.

To je hkrati tudi zanimiv robni pogoj za encime.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

sj encim je samo katalizator. on samo zniža aktivacijsko energijo, nič drugega. energija se pa vedno dobi od drugot. na končno termodinamiko ne vpliva, samo na vmesno, ki je bolj kinetične narave.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pietro ::

To, da encim za svoje delovanje nujno potrebuje dodatno zunanjo energijo, ni čisto res. Ne vsak. Nekateri imajo samo ugodno razporeditev elektronske gostote svojega reakcijskega centra, kar občutno zniža aktivacijsko energijo.
Torej drugo okolje in ne dodatna energija.

Sicer se ob tem malo skrha, ampak znotraj pogoja, ki ga je omenil Thomas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pietro ()

gruntfürmich ::

no, jst sem mislil na reakcije pri katerih se energija porablja da encimi potrebujejo zunanjo energijo, kot je npr razgradnja vode.

----Nekateri imajo samo ugodno razporeditev elektronske gostote svojega reakcijskega centra, kar občutno zniža aktivacijsko energijo.

to pa ima tako ali tako vsak, ker je primarna naloga encima znižat aktiv. energijo. ampak to vseeno NE vpliva na termodinamiko.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

mislil sem še dodati, da morda če bi se energija pridobila samo od braunovega gibanja, se nimajo od kot vzeti prosti elektroni, katere ustvari druga oblika dovedene energije.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako si zamišljate evolucijski razvoj človeka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
12912025 (9339) Massacra
»

HHO (r)evolucija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
5710026 (8804) Pyr0Beast
»

Iskanje novih zdravil s simulacijami in evolucijo

Oddelek: Znanost in tehnologija
363588 (2890) dukenukem
»

Nanotechnology (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
565019 (4384) Vesoljc
»

atomska bomba!?!

Oddelek: Znanost in tehnologija
71710 (1476) Thomas

Več podobnih tem