» »

Kateri VoIP program ?

Kateri VoIP program ?

robert512 ::

Zadeva je sledeca.

Potreboval bi program za internetno telefonijo, ki bi povezoval vec lokacij v slo in tujini. Poudarek je na varnosti in omejenem dostopu, torej da kot uporabniik nisem na voljo ravno vsakomur ... oz. da bi bil kot uporabnik celo neviden za ostali svet.

Slo bi za glasovno komunikacijo racunalnik-racunalnik, torej razni prehodi na fiksna/mobilna omrezja niso aktualni.

Bistvena je varnost, zastonj komunikacija in kot sem rekel "nevidnost". Obstaja kaj primernega ?

Za domace potrebe uporabljam Skype in sem z njim cisto zadovoljen, vendar programu kot takemu ne zaupam ravno prevec ... ok za domace potrebe to sploh ni bitno.

shock ::

Samo eno stvar mi povej, skratka nočeš imeti nobene povezljivsoti navzven. Čisto svojo interno telefonijo brez nikakršnih "trunkov"? Drugače to se da naredit brez problema, samo moraš imeti v vsaki firmi IP PBX na linux mašinci. Client za računalnik pa sam uporabljam X-Lite ali tistega clienta, ki ga imam na telefonu naloženga (Nokia).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shock ()

robert512 ::

Glede povezljivosti navzven, dobro bi bilo ze, ce bi lahko programsko nastavil nek stealth mode.

Bistveno je recimo da je 5 lokacij povezanih med sabo (vidnih) kjer se lahko nemoteno vrsi komunikacija, ves ostali svet pa me ne bi mogel poklicati tko kot pri skypu ...

Ice-Heki ::

shock a lahko prosim poveš kaj več o tem? kako to narediti? je asterisk centrala v redu? kako zagotoviti varnost?

shock ::

Asterisk je super zadeva. Samo med asterisk sistemi povežeš kak varnostni tunel in voila.

fiction ::

Sicer sem se newbie na tem podrocju in imam ravno namen pri sebi postaviti neko tako zadevo za privatno uporabo.
Ampak zakaj Asterisk centrala na vsaki lokaciji? Jaz bi postavil eno za vse lokacije in jih ne bi nic
povezoval med seboj (no razen mogoce da bi imel nekje backup).
Navsezadnje ce prav dojamem to primarno sluzi samo kot SIP server (poleg vseh drugih funkcionalnosti ki jih omogoca
Asterisk ala voice mail itd).
SIP protokol pa je uporaben samo za sporocanje kje se kdo nahaja in zacenjanje oz. prekinjanje klicev.
Sami klici se se vedno odvijajo direktno med dvema osebama preko RTP in Asterisk server
tukaj nima nobene veze razen da "upravlja" klic... ali se motim?

Nevidnost bi pa dosegel tako da bi vse sisteme za VoIP (vkljucno s tistim Asterisk streznikom)
povezal v en velik VPN. Samo ne vem kako bo potem z latenco pri RTP - mozno da bo zaradi VPN-ja
vse skupaj postalo neuporabno.

fiction ::

Ce bi hotel recimo prehod v fiksno omrezje (torej da bi lahko z VoIP "clientov" klical tudi katerokoli normalno stevilko), bi
pa najbrz naredil tako da se Asterisk obnasa kot gateway za PSTN ali kako se to realizira?
Koliko stane potem nek poceni Diginum hardware za to ter kje v Sloveniji bi se to dobilo?

VoIP klic, ki se prej odvija med VoIP_telefon1 <-> VoIP_telefon2 pod kontrolo Asteriska, bi bil potem postal
VoIP_telefon1 <-> Asterisk pri cemer bi SIP del Asteriska imel se vedno kontrolo nad klicem, ta drugi del
bi pa poskrbel zato, da se dejansko "poklice" s tonskim izbiranjem in glas forwarda v navadno telefonsko linijo I guess.

shock ::

Rešitev je več. Jaz podpiram asterisk server na več lokacij, zaradi preprostosti v kasnejši konfiguraciji itd. Druga stvar kar se tiče digium kartice so kar drage cca 100€, zato sem si jaz naredil rešitev na ISDN-ju (navaden ISDN modem s HFC-S chipom (na bolhi dobiš za 12 € in manj) + brezvrvični ISDN telefon (spet na bolhi dobiš zelo poceni)). Konfigu.racija sama po sebi ni lih tako enostavni kot se sliši tukaj, zato če si hočeš naredit svojo lastno telefonijo ne boš lih tako z lahkoto prišel čez. Je treba kar nekaj truda notri vložit.

fiction ::

HFC-S chip pomeni kaj?
Nekako mi je se jasno, da navaden modem ni primeren, ker zna sproducirati samo dolocene frekvence
s katerimi modulira podatke ("zadeva samo piska"), ne dela pa prenos glasu. Ampak zakaj bi po drugi strani
nek ISDN modem imel tako funkcionalnost?

Recimo, da cez nekaj casa dobim VoIP via T-2.
Najbrz bi se dalo potem narediti, da bi klice v fiksno omrezje z moje centrale "usmeril"
na T-2 SIP server in mi ne bi bilo treba nabaviti niti tega ISDN modema?

Se pa zavedam da bo konfiguracija Asteriska kar posten zalogaj.
BTW: Kako mocno masino bi rabil za to (ce bo to recimo uporabljalo max. 5 ljudi).
Kako pozresen je Asterisk kar se tice procesorja in RAM-a?

Dejansko mi je kar slabo,ko pogledam direktorij z vsemi temi conf fajli.
Najbrz so zame zanimivi samo asterisk.conf, sip.conf pa mogoce se rtp.conf?
Glede na to, da se ocitno dobro spoznas na to:
Ce se ti da mi daj prosim nek tak easy primercek z recimo dvema uporabnikoma...

Jaz pa imam namen prebrati knjigo o Asterisku, ki sem jo nasel na
http://downloads.oreilly.com/books/9780..., upam
da bo po tem malo lazje.

steev ::

:|

mile ::

mISDN sux, imamo precej tezav z stabilnostjo pri večjih obremenitvah ( digium,beronet)

rajs trunk do T2 h323, dela velik leps ;)

glede conf fajlov

večinoma rabiš samo

sip.conf -> definiras sip uporabnike
extensions.conf -> onsnoven dialplan, pravila za callflow
modules.conf -> omogocanje funcionalnosti

glede masine, če media strema ne bo sel skozi asterisk (can_reinvite=yes) rabis zelo osnovno masino ( recimo ena via 600 Mhz komot 10 klicev hendla), v nasprotnem primeru pa je vse odvisno od kodeka, ki ga uporabljas (kakse g729 je precej zahteven)


najprej si lepo insteleri asteriska in gor priklop dva sip telefona, nato pa naprej


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Asterisk VoIP - izkušnje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
11416944 (2591) webbacklink
»

SIP trunk

Oddelek: Omrežja in internet
336400 (4957) #000000
»

Kevin Mitnick v Sloveniji

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
389719 (4581) sini666
»

GSM/VoIP vmesnik

Oddelek: Omrežja in internet
82309 (2109) CoCkTAil
»

IP telefon

Oddelek: Strojna oprema
71251 (1046) saoter

Več podobnih tem