» »

Računalnike v domeno

Računalnike v domeno

Ice-Heki ::

Torej ... Imam 20 delovnih postaj, ki jih je malo težje administrirat - razlog: preveč časa se porabi za sprehajanje od pisarne do pisarne, nameščanje programske opreme, kreiranje uporabnikov, etc.
Ideja je torej, da bi dal vse te računalnike v domeno in bi jih upravljal preko enega samega PCja (mojega :)
Na delovnih postajah so naloženi Windowsi XP, vendar če ne bo šlo drugače damo gor tudi Linux - uporabniki tako ali tako potrebujejo samo web browser.
Zato me zanima, če se da postavit server (ki bi temeljil na Linuxu) in bi skrbel za vse pravice, tako kot so to oz. še počnejo različni Windows serverji?

#000000 ::

Tole je fajn zadeva Cluster_Live_CD na mašinah ne rabiš met nobenga diska niti CD-ja samo mrežno in plato ki omogoča network boot, idealno če rabjo samo za web. LP

Ice-Heki ::

Em, ja ... tole sicer ni OK ker v ozadju na vseh delovnih postajah tečeta še dva programčka, vendar vseeno hvala.
Sicer pa je moj prioritetni namen ta, da je na vseh delovnih postajah možna prijava z vsemi usernami in glede na upor. skupino, kateri pripada določen username se uporabniku odprejo opcije "šarjenja" po računalniku in dostop do mreže;
z drugimi besedami: če se prijavi najnižja skupina lahko uporablja samo web browser (v ozadju tečeta dva programčka), če se prijavi pa kakšna tajnica, se jih pa tudi omogoči dostop do drugih programov (npr. OpenOffice - če je le ta na tem računalniku nameščen).
Uporabniška imena in kaj je kje dejansko nameščeno pa bi rad spremljal prek svojega računalnika - ker sedaj, je treba, če želi tudi npr. tajnica uporabljat te delovne postaje it na računalnik, nainštalirat gor vse programe (če jih še ni), potem ji ustvar account in to je to.
Potem pa tajnica zamenja geslo na svojem računalniku pa spet ne more na te postaje, ker pač ne vpiše prejšnjega in potem ji moram spremenit geslo => če bi imel računalnike v domeni, pa bi to lahko delal prek svojega PCja :) oz. tudi tajnični računalnik bi šel v tole mrežo, vendar bi pač padla v "višjo" uporabniško skupino

saule ::

Kar ti prčakuješ je to, da se bo nekdo dol usedu in ti spisou mal krajši roman (in s tem podariu XXXX €).

Ice-Heki ::

Zato me zanima, če se da postavit server (ki bi temeljil na Linuxu) in bi skrbel za vse pravice, tako kot so to oz. še počnejo različni Windows serverji?

Tole me zanima - kot odgovor sem pa pričakoval, če bi kdo povedal kater server (ki dela na Linux-u) uporablja in ali mu dela OK.

metalc ::

Poglej, če je NIS to, kar bi rad.

SasoS ::

Postaviš sambo in mašine zmečeš v domeno ?

b ::

Z Linuxom oz. Sambo samo po sebi žal ne moreš uporabljati cukrov, ki ti jih ponuja Active Directory.

Okolje z 20 Windows postajami in Linux strežnikom ti jaz postavim za nekje 2-4K EUR, s centralnim upravljanjem uporabnikov, po potrebi prenosom obstoječih profilov v domeno, mandatory profili, roaming profili, GPO,... Cena ima precej velik razpon zato, ker je odvisna od tvojih specifičnih potreb. Vključuje pa tako delo, kot vse potrebne licence in uvajanje administratorja.

Ker od tega živim ti pač ne morem povedati, kaj vse rabiš, in kako to spraviš skupaj. Ti pa lahko povem, da začneš s Sambo v domain master mode-u, LDAP strežnikom, kakšnim orodjem za administracijo domene, ipd. Howtojev na to temo je malo morje [:D] Veliko sreče.

Če boš imel kakšno specifično vprašanje, pa bom spremljal to temo in ti z veseljem poskušal odgovoriti.

Ice-Heki ::

No, nekaj sem že našel ... mi je SAMBA kar všeč - glede cukrčkov: če jih dosedaj ni bilo, jih pa tudi sedaj ne bo.
Bom poročal kako bo vse potekalo (trenutno sem v postopku ko se na eno testno mašino nalaga Debian ...)

b ::

V prvem postu si napisal, da ti gre preveč časa za sprehajanje od pisarne do pisarne. Edina stvar, ki jo boš pridobil sedaj je to, da boš imel centralizirane uporabnike in si ne boš rabil zapomnit gesel za vsako postajo. Remote Desktop pa lahko uporabljaš že zdaj :)

crniangeo ::

kaj pa raba psexec ? :)

Pa ne bi kvaru kakšnega profita kakšnemu bju al neki .. pač lepo vprašam o tej opciji :)

b ::

Ma dej nehi no, v tem primeru tukaj pa res ne pričakujem, da bom kaj prodal. Človek je očitno zagnan in se bo k zadevi spravil sam. Meni je od začetka zgledalo, kot da se sam ne namerava kaj zelo angažirati, zato sem napisal tisto zgoraj. Kot sem povedal, na specifična vprašanja z veseljem odgovorim. Od A-Ž kuharske bukle pa ne dam kar tako :)

PsExec je pa gotovo uporabno orodje, kot večina Sysinternals stuffa. Ampak v primeru avtorja teme skoraj nujno rabi GPO, ne vem kako bi to implementiral s psexec.

Ice-Heki ::

Ja vse bom počel sam - prvo kot prvo je ideja da bi se tole naredilo moja, ker vodstvu je itak vseeno (no, mogoče jim bo čez pol leta kapnilo, da bi potem jaz delal bistveno manj in bi nekaj prihranili :D ).
Drugo pa je tudi to, da so sedaj podatki preveč raztreseni, če user spremeni password ga je treba pač poklicati in povprašati po novem geslu (včasih tudi ob neprijetnih urah - beri v času, ko večina ljudi že spi).
Pa še nekaj novega se bom naučil - saj veste, znanja ni nikoli preveč!

Trenutno je debian že naložen, vendar mi zaradi drugih stvari malo zmanjkuje časa, da bi naložil in skonfiguriral sambo in ostale potrebne stvari ... Če se bodo pojavila konkretna vprašanja pa boste itak videli nove poste :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skrbništvo 25 uporabnikov - predlogi in mnenja !

Oddelek: Pomoč in nasveti
333455 (2143) SasoS
»

Šole v Veliki Britaniji ne bodo dobile Viste (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
758081 (5291) kopernik
»

postavitev linux serverja (hardcore :)

Oddelek: Pomoč in nasveti
141567 (1338) BigWhale
»

Windows Domain - kaj je bolš od navadnih sharov

Oddelek: Pomoč in nasveti
81044 (930) andrej
»

Mreža in njeni problemi

Oddelek: Operacijski sistemi
8874 (725) l0wc4

Več podobnih tem