» »

Klinične študije zdravil

Klinične študije zdravil

_marko ::

Upam, da mi bodo tukaj farmacevti S-Ta lahko pomagali...

Zanima me namreč kaj vse spada pod klinične študije za določena zdravila.
Torej kaj vse se testira.

Ali se kot rezultat dobi zdravilo, ki ima specifikacije npr:
- deluje pri 80% pacientov
- pri 40 % ima stranske učlinke v obliki xy
- pri 20% pacientov pa ne deluje

Se testira ekspresija genov, sam genotip?
Skratka, zanima me kaj vse se testira za neko bolezen. Vem, da te 4.faze ni v Sloveniji, ampak zagotovo kdo ve kaj več o tem...

Če pa ne, bom pa googlal :)

hvala in lp
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

BigWhale ::

Bom jaz doma povprasal, ce kaj 'vejo'... :)

Maria ::

google -> FDA, EMEA guides for clinical studies

Maria

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()

antonija ::

_Marko, Snow ti bi znal veliko povedat od tega, drugace pa EMEa za EU klinicne studije. Lahko ti dam tudi zapiske iz dodiplomskega in podiplomskega studija na to temo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

_marko ::

Hvala obema, ampak ne zanimajo me toliko vse podrobnosti.

Vem, da pri zdravilih za raka gre smer v namenska zdravila - torej gledajo ekspresijske vzorce(transkiptom) in tako določajo katero zdravio bi bilo ustrezno za določenega pacienta.
Da bi pa kdo enako delal z genomom pa še nisem zasledil. Čeprav sta oboja zelo povezana.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

antonija ::

Predpisi in guidelini za izvajanje klinicnih studij so nacelno razdeljeni v dve vecji skupini: "navadna" zdravila in bioloska zdravila. Delitev je pomembna zato, ker pri bioloskih zdravileh ne moremo (oz. je prakticno neizvedljivo) dolocanje nekaterih parametrov ki jih ponavadi dolocamo s klinicnimi studijami. Drug problem pa je da imajo bioloska zdravila se dodatne karakteristike, ki jih je potrebno dolociti, preden dobi zdravilo dovoljenje za promet.

Amapk v tistih pravilih in guidelinih ne evrjamem da bos nasel kar isces... Tista so bolj splosno napisana z namenom da lahko proizvajalec pripravi pravilno dokumentacijo s katero dokazuje, da je njegov produkt, ucinkovit, varen, etc. V samo "mehaniko" delovanja zdravila se pa ti predpisi ne vtikajo, ker zajemajo presiroko podrocje da bi to sploh bilo smiselno.

Se ena stvar pri biloloskih zdravilih je pa to, da so dokaj nova. Vsaj glede na kemoterapevtike. Zato tudi ni nekih standardnih postopkov za ugotavljanje ucinkovitosti, etc., amapk mora proizvajalec pokazat da je postopek, ki ga uporablja, primeren in da daje dovolj natancne in tocne rezultate.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Sc0ut ::

Faza I:farmakokinetika, odmerjanje, toksičnost (malo zdravih prostovoljcev)
Faza II:učinkovitost, varnost (okrog 100 bolnikov)
Faza III:“registracijska”, multicentrična, kontrolirana, randomizirana (okrog 5000 bolnikov)
Faza IV: postregistracijska, “marketinška” (ko je zdravilo že v prodaja, farmakovigilanca)

Kako recimo zgledajo rezultati:

Zdravilo A zmanjša število dogodkov za xx%.

RRR: relativno zmanjšanje tveganja
ARR: absolutno zmanjšanje tveganja

1. testna skupina: 1,5%, kontrolna skupina: 2,0 %
RRR: 25% ARR: 0,5 %
2. testna skupina: 30%, kontrolna skupina: 40 %
RRR: 25% ARR: 10%

NNT –klinična učinkovitost NNT - number needed to treat, NNT se enkrat
NNT = 1/ARR

1. testna skupina: 1,5%, kontrolna skupina: 2,0 %
RRR: 25%ARR: 0,5%NNT: 200

2. testna skupina: 30%, kontrolna skupina: 40 %
RRR: 25%ARR: 10%NNT: 10


Če si kaj takšnega mislil.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

Sc0ut ::

Vem, da pri zdravilih za raka gre smer v namenska zdravila - torej gledajo ekspresijske vzorce(transkiptom) in tako določajo katero zdravio bi bilo ustrezno za določenega pacienta.

Da bi pa kdo enako delal z genomom pa še nisem zasledil. Čeprav sta oboja zelo povezana.


Nisem 100% če razumem kaj misliš. Ti misliš, da pri kliničnem testiranju naprimer paracetamola gledajo, če se je manj genov za kakšen prostaglandin ekspresiralo? Tega v kliničnih študijah ne gledajo. Takoj je eden izmed vzrokov denar, če ne celo glavni vzrok. Bolj se gleda, kako je s posrednimi simptomi, recimo pri paracetamolu vročina, bolečina.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

antonija ::

Sej to je namen teh studij. Proizvajalec mora sam poskrbeti da razume delovanje nekega zdravila dovolj dobro, da lahko potem s tem zdravilom izvede vse teste in priskrbi vse podatke, ki jih regulatorna telesa rabijo da izdajo dovoljenje za promet. Njim je vseeno ce paracetamol inhibira cox ali pa ce so v njem majhni skratki ki gasijo vrocino, pomembno je da dokazes (po njihovih normativih) da je tvoj produkt, ucinkovit in varen.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Sc0ut ::

antonija, jaz to vem, nisem pa siguren, če to ve avtor teme, zato sem napisal zgornji post. Predvidevam, da on misli, da lahko opazovanje temperature in bolečine nadomestijo z merjenjem ravni prostaglandinov. Predvidevam no, da avtor teme tako misli, če ne, pa me ni treba upoštevati:)
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

snow ::

Mehanizme delovanja študirajo podjetja sama, niso zahtevana v kliničnih študijah.
Pri nas na farmaciji se, kot je že antonija povedal, stalno ponavlja: varnost, kakovost, učinkovitost.

Klinične študije so tako ali tako en največjih stroškov pri registraciji novega zdravila, noben si ne želi še dodatnih.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

_marko ::

scout:
Nisem tega mislil.

Čisto enostavno. V prihodnosti bodo zdravila usmerjena v posameznika na podlagi njegove genetike.
Zakaj tega še danes ni? Ker preveč stane...
Skratka, v farmaciji še ne preverjajo delovanja in učinkovitosti zdravil na podlagi genotipa.
Delajo pa že na podlagi transkriptoma(primer raka).
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Sc0ut ::

Nisem tega mislil.

Se posipam pepelom:) Saj sem si mislo, da tako zmotnega mišljenja ne moreš imeti.

Pri raku so stvari malo bolj specifične, kot pa večini drugih zdravil. Recimo zdravilo Herceptin (učinkovina trastuzumab) se uporablja za zdravljenje raka na dojki. Trastuzumab so monoklonska protitelesa, ki se vežejo na HER2 receptor na rakavi celici. To je zelo specifično in samo oseba, ki razvije te receptorje, je lahko zdravljena s herceptinom. Ostale bolnice, ki pa imajo rak dojk, vendar ne zgoraj zahtevane oblike, pa ne profitirajo nič od zgornje terapije. Samo to se vse ugotovi v razvoju zdravila in ne v klinični študiji.

Pri zdravilih nasplošno pa stanj, kot je zgoraj, ni. Vsi imamo H1, H2 receptorje, alfa1, alfa2, beta1, beta2, beta3, cox-1, cox-2, hmg-reduktazo... Mogoče imajo nekatere populacije podtipe receptorjev, na katere učinkovine boljše delujejo, ampak v glavnem ne (če kdo ve boljše, me naj prosim popravi). Tako da se firmam niti slučajno ne da delati še dodatnih raziskav v okviru kliničnih študij, saj itak že preveč stanejo.


Mogoče še to, denar je velik problam. Vendar, problem so tudi razne metode, ki pokažejo, če bo nekatero zdravilo pri tebi boljše delovalo al ne. Saj so že optimirane, ampak recimo če traja, kakšne 3 dni, da daš kri, izolirajo dna, zrežejo tvojo dna na nekaterih mestih, naredijo elektroforezo, naredijo blotting in z kako sondo določijo specifično zaporedje, je to enostavno predrago in predolgo traja. Na celotni populaciji je to ogromno dela, ni dovolj laboratorijev pomoje.
Ko pa bo kaka čudna metoda, kjer boš dal kapljico krvi in boš v sekundi dobil tvojo dna strukturo, pa bo fajn.

Več pa ti ne upam povedati o specifičnem predpisovanju vsakemu posebej, ker nisem imel tega izbirnega predmeta. Govorim bolj na splošno. In možno je, da sem ponekod močno brcnil v temo in bi bilo zaželeno, če bi me tam kdo popravil. Če te zanima več, poglej malo pod farmakogenomiko na forum študentov farmacije, pod študijsko gradivo.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

_marko ::

scout in ostali:

Obstajajo zdravila, zna katera ne znajo pojasnit zakaj delujejo pri recimo 70% ljudi, pri 30% pa ne?
Ali zakaj ima določen procent bolnikov stranske učinke, določen procent pa ne?
Katera npr?

V bistvu je to še zadnja stvar, ki me zanima. :)


P.S.
Gen za prostaglandin ne obstaja. Obstajo le različni encimi v metabolni poti, ki ga sintetizirajo iz maščobnih kislin.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

Sc0ut ::

Ostalo pa smo ti odgovorili?
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

_marko ::

scout:
V bistvu mi je pomanjkanje odgovora dalo odgovor :)
Zanimalo me je če se dela genome wide analize pacientov - in se jih ne.

Drugače pa me še samo kak primer zdravila zanima - kot sem opisal v prejšnem postu.

Hvala za pomoč!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Maria ::

Ne vem, če ti to kaj koristi?

Maria

antonija ::

Ne vem ce taka zdravila se obstajajo, ampak vsaj nekaj 10 let nazaj 100% so. Recimo ko so v veterinarski medicini zaceli z uporabo avermektinov (in jih kasneje prenesli tudi v humano medicino) niso imeli pojma kako delujejo, le na vseh in vitro/in vivo testih so bili uspesni, stranski efekti so bili minimalni pri pravilnem doziranju. Tudi prve teorije o njihovem delovanju so bile napacne, ceprav je imelo zdravilo (oz. takrat je bilo ze vec njih) ze dovoljenje za prodajo. Seje drugi val teorij je dal odgovor ki se je obdrzal do danes.

Glede na to kako poteka razvoj zdrvail je dokaj normalno da se ob odkritju nove aktivne ucinkovine ne pozna tocno mehanizma delovanja. Iz knjiznjic, v katerih je na desettisoce spojin izberejo eno, pri kateri opazijo biolosko aktivnost. Seveda vsako zdravilo brez pojasnjenega mehanizma dokaj hitro postane ljubljencek znanstvene srenje saj objava pravilne teorije zagotavlja posmrtno uzivanje v raju prepredenim z recicami in polnim cistih devic. Ce ne tega pa vsaj dobro placano sluzbo in ugled :)).

Za zdravilo ki bi pa bilo ucinkovito samo pri dolocenem odstotku populacije pa da nebi vedli vzroka za to pa ne poznam... verjetno ker takoj postane tarca raziskovalcev. "Ce zebelj gleda ven ga je treba zabiti nazaj."
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Maria ::

Iz zgornjega linka.

In genetics, a biomarker (identified as genetic marker) is a fragment of DNA sequence that causes disease or is associated with susceptibility to disease.

To je nastavek za bodoče zdravljenje za potrebe posameznikov.

Maria

Sc0ut ::

Samo to pomoje mislijo bolj na gensko pogojene bolezni, ki so malo bolj severe, kot pa za 5 mmHg povečan pritisk.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Maria ::

Glavna ideja za principom zdravljenje za potrebe posameznikov je preventivno zdravljenje (tudi več let, preden bolezen sploh nastopi).

Nagnenje je seveda gensko pogojeno in preko tega tudi identificirano. Pogosto tudi pri nekaj mmHg višjem krvnem tlaku.

Maria

Sc0ut ::

Ja, vendar za par mmHg ne bodo šli national wide genskih testov delat. Kdo bo to plačal. Razen če bodo testi extra poceni in hitri, kar pa verjetno še nekaj časa ne bodo. Če lahko komot predpišeš kakšen antihipertenziv, ki deluje +- 10%, pa so vsi zadovoljni. Trenutni sistem je čisto ok. Na pregledih zaznavajo visok pritisk, podajo diagnozo in dobiš zdravilo, zakaj bi bilo tukaj potrebno gensko testiranje. Po drugi strani pa je za redke in nevarne bolezni gensko zgodnje odkrivanje pomembno in ga podpiram. Za neke splošne bolezni pa je brezveze.

Pa ok, recimo da ti odkrijejo gensko predispozicijo za hipertenzijo. Kaj bojo pol naredli? Z modificiranim retrovirusim/adeno-asociacijskim virusom/lentivirusom/adenovirusom,... vstavili popravljeno dna v tebe? Še kar nekaj časa ne, za nekaj splošnega kot je hipertenzija 100% ne. Spet kdo bo to plačal.

...preventivno zdravljenje (tudi več let, preden bolezen sploh nastopi). Ok, kako? boš začel jemali ampril 2,5 pri 10 letih? Ali boš opazovan, če vsak dan dovolj telovadiš in dovolj zdravo ješ? Ponovno kdo bo plačal in komu se to sploh da?

antonija: typo edited
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi visoke učinkovitosti prekinili klinično študijo zdravila za zdravljenje raka p (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7027778 (13171) poweroff
»

antidepresivi - just placebo?

Oddelek: Znanost in tehnologija
294423 (3428) gruntfürmich
»

Naši raziskovalci uspešni na področju sintezne biologije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
443989 (3989) MarkoDolinar
»

Zdravilo za raka?

Oddelek: Znanost in tehnologija
469778 (7501) kekc

Več podobnih tem