» »

Podjetje - davki

Podjetje - davki

_marko ::

Pozdravljeni,

a pozna kdo kakšno dobro spletno stran, ki opisuje davke, ki jih neko podjetje mora v svojem poslovanju plačevati?
Npr. izravnava vstopnih in izstopnih DDV, davek na dobiček, itd...

Hvala za pomoč!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

perci ::

Predlagam, da začneš kar na DURS strani. Nadaljuj pa direktno v obeh zakonih in v SRSjih. Je pa zadeva kar zahtevna, ce ti niso zadeve relativno poznane.

DDV
DDPO

_marko ::

perci:

hvala. Načeloma je to, kar iščem. Ampak sem upal, da nebom zgubil preveč časa s tem. Nekaj bolj skoncentriranega in enostavnega bi bilo super.

Vseeno hvala.

edit:
Mah, prekomplicirano pa preveč, zato, da bi dobil neko osnovno znanje.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

Tody ::

Znanje se plača, če ne drugače z časom in voljo.

Če hočeš zgoščeno znanje je najbolje vprašat kako računovodkinjo :) Lahko se pa udeležiš kake podjetniške delavnice, jih veliko okol.

_marko ::

tody:

To, da se znanje plača vem. Pa še strinjam se s tem.
Ampak, če se ga da dobiti zastonj, zakaj bi potem plačeval ?!

Drugače pa v tem trenutno razne delavnice odpadejo, možna je komunikacije le preko spleta.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Vikking ::

Udeleži se kakšne Davčne šole ki ga organizira bilans trade

Ni poceni, ampak če hočeš slišat osnove in tekoče zadeve, potem se splača.

Drugače pa v tem trenutno razne delavnice odpadejo, možna je komunikacije le preko spleta.

Lahko sam bereš, ampak brez praktičnih razlag, če nimaš veliko pojma sploh ne boš vedel zakaj se gre. Poglej na strani ki sem jo dal KLUB DAVKOPLAČEVALCEV je nekakšen forum, ampak ne obetaj si veliko, še posebno ker so seminarji svinjsko dragi, zakonodaja se spremija vsakih nekaj mesecev in seminarji ter predaavanja da is na tekočem niso poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Brane2 ::

V sami osnovi je stvar simpl.


Podjetje plačuje DDV pri izdanih računih in ga dobi nazaj pri prejetih pri tistih stvareh, ki jih potrebuje za svoje delo ( večina stvari).

Na koncu leta podjetje naredi bilanco, pri kateri je razviden zaslužek v tem letu. Od tega odvede davek na dobiček, preostanek je last družbenikov podjetja in načeloma z njim lahko počnejo, kar hočejo.

Tako na brzino razloženo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

perci ::

Brane2: Ko si govoril o bilanci stanja si verjetno imel v mislih izkaz uspeha oz. poslovni izid?

Brane2 ::

Ja, stalno mešam to dvoje.

In stalno me popravljajo in mi razlagajo razliko.

Ki si jo jaz zapomnim tako za ene dva tedna, ptem pa spet pozabim. :\

Ampak tokrat si grem lahko pogledat zapiske jerbo sem naredu tečaj. >:D


Bilanca stanja je IIRC v bistvu zajema vse, poslovni uspeh pa profit v zadnjem obdobju.

Tako nekako ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

perci ::

Hmmm, Brane, v bistvu ni čisto tako.

Bom probu čist na simpl razložit.

Poslovni izid (izkaz uspeha) je tisto čemur po domače pravimo PROFIT.

Bilanca stanja pa izkazuje stanje virov in obveznosti do virov sredstev določenega podjetja.

Se pravi, na eni strani imamo vire, na drugi strani obveznosti do virov. Seštevka tih dveh strani se morata medsebojno ujemati.

To je tko na kratko in po kmečko.

Brane2 ::

Saj. Bilanca stanja odslikava kompletno stanje podjetja na nek dan, kar pomeni kompletno pasivo in aktivo.

Poslovni izid pa kaže poslovanje podjetja v danem obdobju (= profit).

Kje je razlika ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

perci ::

profit je pozitiven ali pa negativen - izguba

bilanca stanja je vedno na nuli

Brane2 ::

Ja, saj.

Izguba je b bistvu "profit al u piz*i".

Bilanca stanja pa je vedno v nuli, ker so sredstva vedno enaka obveznostim do sredstev.

No, razen če ti Peach (kin dim)tree škripne tako, da je razlike za 0,72 SIT in niti vzdrževalec programa ne najde razloga zanjo >:D
On the journey of life, I chose the psycho path.

borchi ::

> bilanca stanja je vedno na nuli

izravnana. pa ne zaradi kakega "magičnega" principa ampak "by design".
l'jga

perci ::

Ja - če se ne ujema, pomeni, da je prišlo nekje do napake.

Vikking ::

Od tega odvede davek na dobiček, preostanek je last družbenikov podjetja in načeloma z njim lahko počnejo, kar hočejo.

Lepo se sliši, ampak le redki, z veseljem, brez vmesnih posegov pregledom stanja vsaki mesec, podari 1/4 svojega celoletnega dobička, državi za katerega se je krvavo potil in trudil!

_marko ::

viking:
torej se plača davek na dobiček vsak mesec in ne le na koncu leta?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

perci ::

marko: Na koncu leta se odda (oz. 3 mesece po koncu poslovnega leta - torej ponavadi konec marca) t.i. davčni obračun, akontacije pa se plačujejo tekom leta mesečno ali trimesečno (odvisno od prejšnjega oddanega obračuna).

DURS brošura o DDPO je objavljena tule - LINK

Z davčnim obračunom si sam izračunaš akontacijo davka za letošnje leto in ga poračunaš z akontacijami, ki si jih plačeval med letom, hkrati pa si določil mesečni oz. trimesečni obrok za naslednje leto. Podobno velja tudi za plačevanje akontacije dohodnine za SP.

_marko ::

Kaj se zgodi recimo po koledarskem letu, če imaš velik višek vstopnega DDVja?
Recimo, da si pred novim letom nabavil opremo. Lahko potem naslednje leto uveljavljaš uravnavno vstopnega in izstopnega DDVja?

Kakšne so kaj vaše izkušnje z poslovnimi računi pri bankah.
Katera je najugodnejša?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Brane2 ::

DDV se ti pač vrne. Pa ne po koledarskem etu ampak po obračunskem obdobju.

To je lahko različno glede na promet.

Če imaš recimo obračun DDVja enkrat mesečno in če imaš v nekem mesecu presežek vstoipnega DDVja, lahko pač zahtevaš vračilo vstopnega DDV ( na obrazcu je poseben kvadratek ravno za to - "Zahtevam vračilo DDV") ali pa ga pustiš in se ti upošteva kot del plačila pri naslednjem obračunskem obdobju....
On the journey of life, I chose the psycho path.

CaqKa ::

gledam sedaj račun od simobila pa mi nekaj ni jasno..

je cena ki jo jaz plačam 0,1€ za minuto pogovora.. na računu pa piše da je cena 0,0833 za minuto pogovora (brez ddv).
pa me sedaj zanima...
se davek računa 20% osnovna cena (torej 0,1€) ali se računa da je teh 0,1€ že 120% cene (torej z davkom), pri čemer davek absolutno znaša 0,0833?
jaz sem do zdaj vedno mislil da pri plačilu 0,1€ gre 0,02€ kot davek in ostalo 0,08 podjetju...

krofko ::

gledam sedaj račun od simobila pa mi nekaj ni jasno..

je cena ki jo jaz plačam 0,1€ za minuto pogovora.. na računu pa piše da je cena 0,0833 za minuto pogovora (brez ddv).
pa me sedaj zanima...
se davek računa 20% osnovna cena (torej 0,1€) ali se računa da je teh 0,1€ že 120% cene (torej z davkom), pri čemer davek absolutno znaša 0,0833?
jaz sem do zdaj vedno mislil da pri plačilu 0,1€ gre 0,02€ kot davek in ostalo 0,08 podjetju...


Cena 0,1€ je 120% polne cene. Če greš pa nazaj računat ceno brez DDV, je pa faktor 1/1,2 = 0,8333.

itak37 ::

Bilanca stanja pove, koliko premoženja (npr. stavbe, stroji, denar na TRR) (aktiva) je bilo na določen datum (ponavadi 31.12), in komu je pripadalo (lastniku podjetja oz. tistemu ki je vložil zač. kapital) (pasiva).
Izkaz uspeha pa pove, koliko prihodkov in kolikov odhodkov je nekdo imel v preteklem letu, se pravi poslovanje z dobičkom ali izgubo.

Z DDV-jem je pa tako, da zavezanci za DDV za vsako obračunsko obdobje (1,3 ali 6 mesecev) poročajo DURS-u vstopni DDV (DDV ki so ga plačali dobaviteljem) in izstopni (DDV ki so ga obračunali kupcem). DURS potem vrne ali zaračuna razliko med obema za vsako obračunsko obdobje.

Davek na dobiček se plačuje letno na podlagi izkaza uspeha, mislim da so nova podjetja prvih par let opravičena tega davka.
Nekoč je obstajala stran www.pcmg.si, kjer je bilo dosti informacij za nove podjetnike, zgleda pa da so jo ukinili.
Poglej si stran http://www.podjetniski-portal.si/conten..., kjer so pa večinoma same floskule in malo praktično uporabnega.
Nasploh je zelo težko dobit kake praktične informacije o podjetništvu, vse kar se dobi so zakoni in pravila na DURSU, ki jih pa ni lahko razumet.

Pri podjetništvu je najbolj pomembno to, da imaš dobro idejo, poznaš trg, in da si vztrajen. Ukvarjanje z birokracijo in davki pa raje prepusti račun. servisu in se osredotoči na to, kako boš zaslužil denar. Sicer pa srečno s tvojim podjetjem!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: itak37 ()

kekz ::

Pred letom je o davkih v Sloveniji "pohvalno" pisalo tudi v Forbes.

In Pictures: Most Taxed Nations

Zeberdee ::

No perci, pasiva je lahko večja ali manjša od aktive (dobro slabo ime), procenti rezervacij itd.

dopis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zeberdee ()

perci ::

sum(sredstva) = sum(obveznosti do virov sredstev)

Drži ali ne drži?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Ziga Dolhar ::

No perci, pasiva je lahko večja ali manjša od aktive (dobro slabo ime), procenti rezervacij itd.

dopis.


Razloži, prosim.
https://dolhar.si/

Tody ::

Ja razloži :D Drugače boš postavil vso ekonomsko teorijo na glavo ;) Bilance stanja nikdar ne bodo več kar so bile :)

Zeberdee ::

Če kupiš podjetje za več kakor je njegova vrednost, pišeš dobro ime - in tako uravnotžiš bilanco stanja, vendar naj bi do obračunskega obdobja bilo +/-, nato pa se izenači.

Rezervacije (določena stopnja po zakonu) tudi lahko spremeni stanje na a in p.

Tako so me učili. Če so me napačno - se opravičujem

Tody ::

Ti si napisal da je aktiva lahko večja ali manjša od pasive, kar ne sme bit.

Vse ostalo si pa več ali manj prav povedal. Ampak zdaj razumemo :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup računalnika na podjetje

Oddelek: Pomoč in nasveti
338227 (790) anketar
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619299 (16836) wind
»

Enostavno knjigovodstvo za popoldanski sp in ostale obveznosti

Oddelek: Loža
2616053 (15336) St235
»

Dokapitalizacija podjetja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7010333 (9071) monster-x
»

vračilo ddvja na naftne derivate v Nemčiji

Oddelek: Loža
61033 (1031) karafeka

Več podobnih tem