» »

OLPC v škripcih v Nigeriji

1
2
3

Ziga Dolhar ::

Jest pa mam laptop - pa ga v bistvu ne rabim.
https://dolhar.si/

Relanium ::

aja točn :P

Dead_Eye ::

Eno vprašanje: kako bojo zadeve polnili v vaseh? imajo sploh elektriko povsod al generatorje?
The one and only

jype ::

Ne, nimajo jih.

SaJ sem ti povedal, da XO laptop lahko poganjaš na neke vrste ročni kavni mlinček.

Z 2 minutama vintanja imaš 10 minut laptop prižgan, ali tako nekako.

IceIceBaby ::

Dead_Eye, preberi par postov višje.

Ne rabiš el. omrežja, polniš ga lahko na roke. Če nimaš elektrike boš pač malo bolj pogosto vrtel tisto ročko.

Bistri007 ::

A niso ročke opustili za produkcijsko verzijo? Bila je samo v prototipu, kolikor vem.

CCfly ::

Drži.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

jype ::

Ročko so z ohišja (ker je nerodno vintat, ko imaš laptop na mizi) premaknili na polnilni adapter.

bbf ::

res bo velika uspešnica tal lapič. enim je že pomagal do nekaj dobrega: packom v nigeriji do gore denarja, še preden so prišli vanjo!!!

tolk o uspešnosti projekta, zakaj ne talajo abecedariuma apa bakusa, pa lopato s slikovnimi NAVODILI ZA UPORABO pa vrečko semen zravn.
Kaj bo deželam tretjega sveta informacijsko znanje? da se bodo lahko skupno uprli svoji vladi ki jih poriva v tretji svet, ko bodo vsaj za silo izobraženi o svojem realnem položaju? katera država tretjega sveta bo pa podprla tako revolucijo?

In ob tolkih in tolkih dobrodelnih organizacijah je pa še zmeraj polno lakote in zaostalosti, ob taliko prelitem kapitalu bi moral že vsi sami zaslužit najmanj za čike pa alkohol.

borchi ::

> Edini "dobrodelnež" tu je kupec leptopa. Edini.

tako kot je edini dobrodelnež kupec znamke (in ne RK), zvesti gledalec pr0na na T2 (in ne RKC), drkač xbox-a (in ne b. gates)...?

> Bi pa podjetje imelo precej manj dobička, če ne bi bilo tegale kupca.

dobička v NPO-ju?!

> Je pa zelo narobe marsikaj z opravičevanjem, da jim zaradi tele domnevne "dobrodelnosti" pripada kakšen poseben položaj.

IANAL, ampak NPO-ji imajo poseben položaj, ni res? vsaj glede davkov, se mi zdi. glede IP pa verjetno ne, že samo zaradi tega ne, ker s svojo dobrodelno (brez narekovajev!) dejavnostjo ne smejo rušiti pravil igre, ki jih morajo spoštovati ostali. tako kot predvidevam, da so bakteriološki normativi šenkanega mleka enaki nešenkanemu...
l'jga

jype ::

bbf> da se bodo lahko skupno uprli svoji vladi ki jih poriva v tretji svet, ko bodo vsaj za silo izobraženi o svojem realnem položaju?

Ja, zato.

bbf ::

in kdo po potegnil kratko?




edit
bom dodal: če nimajo v zemlji naravnih bogastev? (nafte? diamantov?)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bbf ()

jype ::

Že ves čas vlečejo kratko.

Znanje jim nikoli ne bo hodilo v napoto, sem prepričan.

desperados ::

Glede elektrike, ročko so iz prototipa za produkcijsko izelavo umaknili, saj ne moreš narediti dovolj trdnega ohišja ki bi zdržal tak navor in se z časom nebi pokvaril!!! V prototipiranju pa je že prej od mene imenovan jojo 3× potegneš vrvico in ti zdrži za 10 minut uporabe, vsaj tako so mi rekli pobje iz www.olpcaustria.org. V indiji pa so sami naredili generatorje na pogon na krave:D alternator iz nekega starega pejčku podobnega avtomobila in nekaj felten in jermenov za prenose,...

No ko pride ven tist jojo si ga ubavim pa četudi ga bom imel le za polnjenje mobitela.

Drugače pa se da do leptopa tudi priti tako, da pomagaš z razvojem ko narediš nekaj konkretnega ti ga baje kr pošljejo, za testiranje seveda.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Tisti, ki mislite, da je Afrika tako zaostala, da računalnikov tam ne potrebujejo... a morda veste iz kje je ustanovitelj firme Canonical, ki razvija Ubuntu?

Iz Južne Afrike.

Afrika je velika celina. Deli so nerazviti, deli pa so kar lepo razviti. Ne dojemat Afrike kot v celoti zaostalega kontinenta. Saj tudi Evropa ni homogena...
sudo poweroff

podbevna ::

Večina družb v Afriki bolj rabi informacije, kot hrano in zdravila.

Ker morajo sami spremeniti svoje družbe, kar jim za enkrat ne gre najbolje. Če jim daš hrano in zdravila, trenutno žal le povzročiš več lakote in bolezni.

Če daš otrokom PC, vsaj škode ne delaš. Mogoče pa ga bodo zagnali še starši in si pogledali kako izgledajo volitve, kjer poraženci ne napadejo nasprotnega plemena.

Je pa simtpomatično, da si sami pokvarijo, kar nekdo skuša narediti za njih. Kljub prepričanjem mnogih dobrih Evropejcev so vir trpljenja v Afriki Afričani, ne zlobni zahodnjaki...

P.S. Trdi povej kaj te moti pri OLPC ideji in kaj bi ti naredil namesto nje, ali pa zapri.

gzibret ::

Kako že pravi tista kitajska modrost? Ne dati lačnemu človeku ribe, ampak ga nauči, kako se jo ulovi? Nekako tako, se mi zdi....
Vse je za neki dobr!

opeter ::

Je pa Bill Gates videl, kaj se čez par mesecev zgodi s kompjutri, ko jih daš takim seljakom. Služijo kot predpražniki in podstavki za rože. Ali pa so ohišja prodana za staro železo. Daj ciganu posodi svoj laptop za dva meseca, pa boš videl, kaj boš dobil nazaj... 8-O


Se strinjam z Bistrijem007. Raje bi v teh delih Afrike delili kondome, naredili kastracijo na moških, ki imajo že enega otroka in seveda odstranitev maternice iz žensk, ki so rodile dva otroka. Le tako boš rešil socialne probleme, če pa drugače ne gre. Kvazi diktatura. Kako jim boš povedal, da "...hej Ugambo, prosim, ne nategujem svoje žene (in tudi sosedovo itn.) dnevno osemkrat, m-kay" brez, da bi uporabljal zaščito?

Vse zgoraj ne vzeti resno, ampak kako pa bi vi rešili osnovne probleme Afrike, ki postaja vse večja in globlja črna luknja (mislim predvsem na Nigerijo, Kongo ipd.). Mislim, da računalnik ni rešitev za njihove osnovne probleme. Vsekakor pa podpiram ta dobrodelni projekt.

Kako že pravi tista kitajska modrost? Ne dati lačnemu človeku ribe, ampak ga nauči, kako se jo ulovi? Nekako tako, se mi zdi....


Ja, ampak ta zgoraj opisana "modrost" je zamišljena v skladu s pradavnimi zakoni narave. Močnejši preživi, švohnejši propade (beri: umre)
Toerj, če je človek nesposoben, da bi se naučil ribolova, bo umrl od lakote.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

driver_x ::

tile laptopi ne bodo imho rešil nobenega problema v afriki. več koristi bi od njih imeli pri nas tisti otroci, ki si jih sicer ne morejo privoščiti.

jype ::

opeter> naredili kastracijo na moških, ki imajo že enega otroka in seveda odstranitev maternice iz žensk, ki so rodile dva otroka.

A ne bi bila velika termonuklearna eksplozija učinkovitejša?

opeter> Vse zgoraj ne vzeti resno, ampak kako pa bi vi rešili osnovne probleme Afrike, ki postaja vse večja in globlja črna luknja

Šenkaš jim tolk laptopov, da jim zmanjka vhodov in rož.

Seveda ti lahko greš tja delit kondome, če te veseli, ampak jaz dvomim, da boš dosegel kak dolgoročni učinek. Ko bo kondomov zmanjkalo, bo pač vse po starem - denarja za nove itak ne bodo imeli.

Če jim pa zagotoviš platformo, ki omogoča izobraževanje, potem pa lahko v najkasneje dveh tednih pričakuješ renesanso in v treh tednih prvi vesoljski polet.

sammy73> več koristi bi od njih imeli pri nas tisti otroci, ki si jih sicer ne morejo privoščiti.

Kupi jim kakšnega!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

driver_x ::

jype: sem že.

Thomas ::

Če si ga pa že kupil, potem ne jamraj, če ga dobi še kakšen Afričan.

Sej ti ne bo padla krona z glave zarad tega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

driver_x ::

Nisem kupil takšnega. Štejem se med tiste, ki vsaj na daleč poznajo razmere v nekaterih afriških državah. Tam jim pač taki prenosniki ne bodo prav nič koristili, ampak Afrika je velika in različno razvita .... Pa tudi sicer sem pri takih akcijah skeptičen, saj se je že velikokrat izkazalo, da so razne pomoči, namenjene otrokom, končale čisto drugje. S tem pa ne pravim, da je tako početje napačno.

opeter ::

Če jim pa zagotoviš platformo, ki omogoča izobraževanje, potem pa lahko v najkasneje dveh tednih pričakuješ renesanso in v treh tednih prvi vesoljski polet.


No, ne... to pa je že znanstvena fantastika. Kako pa bodo poleteli? Če stopijo na mino? :|
Ali pa jim tudi vesoljsko plovilo "šenkaš"? Saj, osnove informatike so se že naučili, tako da pritiskanje na barvne gumbe pa ja ne more biti problem, ali?

Ko bo kondomov zmanjkalo, bo pač vse po starem - denarja za nove itak ne bodo imeli.


Tukaj se strinjam.

A ne bi bila velika termonuklearna eksplozija učinkovitejša?


Tudi ena od možnih rešitev. Čeprav nisem hotel napisati kaj tako radikalnega.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Opkow ::

V enem clanku sem prebral zanimiv absurd okoli kondomov v afriki.
Ce partner zahteva pri spolnem odnosu uporabo kondoma, potem je 'sigurno' okuzen.
Tako to nekateri razmislajo...

geniuus ::

V enem clanku sem prebral zanimiv absurd okoli kondomov v afriki.
Ce partner zahteva pri spolnem odnosu uporabo kondoma, potem je 'sigurno' okuzen.
Tako to nekateri razmislajo...

ravno tukaj je problem nerazvitega sveta - pomankanje informacij
vedet morate, da ste vi, ki živite v sloveniji izredno priviligirani
zakaj?
-lahko berete časopise
-lahko gledate tv
-informacije lahko poiščite na internetu
-poslušate radio
... dobite lahko polno informacij

primer afrike (nerazviti del!)
-ni tv
-ni interneta
-ni radia
-ni časopisov

od kje torej ljudje izvejo stvari? od lokalnih poglavarjev, vračev, starih mamc...
kaj pa izvejo? resnico? laži? ali lahko rečete, da je nek lokalni poglavar, ki ga podkupi en kriminalc, ki koplje diamante, pravi vir informacij? NI! ampak to veste vi! oni ne vedo, kakšna naravna bogastva imajo, oni ne vedo kako pod ceno delajo, ne vedo kdo in kako jih nateguje

ok. pustimo afriko. gremo nazaj v slovenijo. ene 500 let nazaj. mogoče malo več.
od kje je tipičen slovenec izvedel informacije? od župnika. a pa je župnik vedno povedal po resnici? je sploh vedel odgovor na vprašanje? bili smo tolk zaplankani, da je bila njegova beseda zakon. zažigali so "čarovnice", zemlja je bila ploščata, cerkev je pobirala denar, najboljša obleka je bila k maši, pa če tudi si doma hodil v capah, hrane je primankovalo a še vedno je bilo treba dat desetino nekomu. Ljudje niso imeli pojma kaj se dogaja po svetu.

severna koreja mogoče? za vse dobro je odgovoren naš veliki voditelj XX, vse države okoli nas so sovražniki, pobiti je treba vse, ki so proti nam... smešno? ne, to je realnost! tako razmišljajo ljudje, ki ne vedo za demokracijo, kolektivne pogodbe, za to da je njihov vodja diktator, ne vedo, da imajo pravice, da denar pobere njihov diktator, oni pa živijo v pomankanju....

sporočilo:
informacija je zlato. če bodo laptopi pomagal, da bodo ljudje spoznal kje živijo, kaj se dogaja okoli njih... in si potem sami spremenil svet potem je treba take akcije podpret

driver_x ::

geniuus: jaz imam laptopa, tv, internet, časopise in še kaj, pa mi lokalni poglavar vseeno pobere precej več od desetine, ki jo je pred 500 leti mojim prednikom pobirala cerkev. Vem tudi, kakšna naravna in druga bogastva imamo, da zemlja ni ploščata in da nas na veliko nategujejo, pa mi to prav nič ne koristi. A zaradi tega kdo v naših krajih spreminja svet?
Poanta mojega posta je pa v tem, da se človek vedni prilagodi na to kar ima. Zadovoljen pa verjetno ne bo nikoli.

poweroff ::

Tistemu, ki je omenjal, da bi raje razdelil kondome...

Zadeva je preprosta. Vsakemu najstniku OLPC (btw, OLPCji znajo avtomatsko vzpostaviti mesh wireless network), potem pa enen par špilov (ki bodo delali preko omrežja) - in voila... ne bo časa za delat otroke. Niti za pretepe ga ne bo. :D

V bistvu ne pretiravam - nekje sem namreč prebral, da so v Indiji ugotovili, da je rodnost padla v tistih vaseh, kjer so vaščanom razdelili televizorje.
sudo poweroff

Kenpachi ::

Sej glede na reklame na Eurosportu tudi tam doli v Afriki špilajo Partypoker :D
Zaraki Kenpachi.

Poldy ::

informacija je zlato. če bodo laptopi pomagal, da bodo ljudje spoznal kje živijo, kaj se dogaja okoli njih... in si potem sami spremenil svet potem je treba take akcije podpret

Vnos tehnologije pa res pomaga. Sem videl po tv, gruča razjarjenih bušmanov, pa potem kar tank vmes... Njihov razvoj bi moral iti naprej počasi, nihče ne ve, kako se civilizacija odziva na tako hiter prihod tehnologije (čisto možno da so nekateri dobili čudne ideje vladanja). Ni nujno da je vse dobro.

Daedalus ::

Njihov razvoj bi moral iti naprej počasi,

Itak. Kdo pa hoče konkurenčne bušmane?

Informacije lahko samo koristijo. Tud Evropa ni zlezla iz Srednjega veka po naključju, danes pa je prag pismenosti in obvladovanja znanj, s katerimi si vsaj pol konkurenčen kjerkoli že zdavnaj presegel znanje abecede in preštevanje na prste.

Je pa zanimivo videt, kolko enega prikritega EUcentrizma obstaja tule naokoli. Rečeš "afričan" in večina folk pomisli na enega v grmovju sedečega bušmana, ki se s kopjem v roki dere "Uga uga." Takim pa res ne bi še laptopov talali, ane?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

[D]emon ::

Nekaj komentarjev je takih, da clovek ne ve, ali bi se smejal, jokal, ali pa bi avtorja komentarja mocno zapilil okrog kepe...

Predvsem pa gre tu za se eno stvar na katero pozabljate: In sicer, pomanjkanje motivacije. S celega sveta gre v Afriko mednarodna pomoc v takih in drugacnih oblikah. Da, dolocen del le-te konca v nepravih rokah, gotovo pa je nekaj najde pot do tistih, katerim je namenjena. In v takem primeru, ce vprasas cloveka zakaj cesa ne naredi da bi si izboljsal polozaj, se zna zgoditi da v vecini primerov naletis na isti odgovor. "Zakaj pa bi, saj tako ali tako dobim pomoc." Takole ujckanje kontinenta s strani preostalega sveta je zagotovo eden od vodilnih razlogov za stanje kakrsno je vsaj v nekaterih delih Afrike.In tu govorim o NEKATERIH delih Afrike. Ne o celotnem kontinentu.

Prav tako mi gre na zivce tale evroegocentricen odnos, da vsi za africane smatrajo samo neke zaostale busmane sredi savane, s palico v roki in napol nago ritjo, ki lovi bog ve kaj ze. So pa drzave v Afriki, kjer je vecina prebivalstva se vedno na zivljenskem standardu izpred par sto let, tiste, ki bi potrebovale korenito reorganizacijo prakticno vsega: infrastrukture, drzavnih mehanizmov ipd.

V nasprotju s tem pa bi drzave kot je n.pr. Juznoafriska Republika potrebovale reorganizacijo socialnih mehanizmov in dokoncno locitev od svoje kolonialne zgodovine, ker gre za drzavo, ki je gospodarsko dokaj solidno razvita, vendar pa gre tu za velike socialne razlike med revnimi in bogatimi, ter velikim stevilom prebivalstva pod mejo revscine. Temu dodaj se skoraj pol stoletja trajajoco politiko apartheida, ter posledicno medsebojno sovrastvo najrevnejsih slojev obeh ras, in dobis kar JAR dandanes tudi je. Drzava z GDP PP $13,300 in drugo najvecjo stopnjo kriminala v Afriki.

V nobeno od takih drzav XO po mojem mnenju ne spada. V prvem tipu drzav se pod vprasaj lahko postavi njegovo dejansko ucinkovitost, v drugem tipu drzav pa bi lahko (vsaj navidezno) se povecal razliko med revnimi in bogatimi (ter jo po drugi strani tudi zmanjsal), vendar pa bi se potencial za kriminal le povecal. (Beri: Kraja laptopa in umor lastnika)

Definitivno Afriko pesti nekaj velikih sociolosko-ekonomskih problemov, vendar sam ne verjamem da je XO ustrezna resitev zanje.

Poldy ::

No v redu, vzamem bušmane nazaj in rečem da sem videl temnopolte ljudi, v ozadju izrazito revščino, oz. ne revščino, ampak nerazvito vas, potem pa vmes tank, ki ga je prav tako vozil temnopolt človek. Ker tudi prenosniki naj bi šli v nerazvite države?
Osebno mislim da se dogajajo čudne stvari, če nekomu nekaj daš, česar mogoče nebi smel imeti še vsaj 50 let in več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldy ()

bbf ::

tist afričan, ki s palco v roki lovi nekaj je čist u redu, ker vsaj naredi nekaj za svoj želodček. kaj mu bo pa računalnik in informacijska družba pa res ne vem. NAj dela tisto, kar zna in kar mu okolica nudi. To pa ni zaostalost al pa zatiranje, tako pač živijo. Enako kot mongoli ali hindujci, pa nekoč tudi indijanci (dokler jih ni beli človek pokvaril).

Ali bo lakota zaradi tega računalnika kej manjša? itak da ne. KAko bodo pa organizacije, ki hranijo lačne, živele, če na svetu ne bo več lakote?

Baltazar-x ::

Najprej podarit laptope mlo kasneje pa še orodje?

poweroff ::

Predlagam, da se sprehodite po Evropi, v bistvu ni treba v Evropo, zadostuje že po sloveniji. Boste videli, da tudi tukaj živijo ljudje, ki ne znajo brati, ki imajo še vedno črno kuhinjo, ki živijo v skrajni bedi.

Pa ne mislim samo Romov - pred časom sem bil v nekih zaostalih hribovskih vaseh, kjer vidiš nekaj ljudi, ki živijo v 16. stoletju. Dobesedno.

Poleg tega je Afrika razmeroma bogata celina. Imajo možnosti za turizem. Imajo veliko naravnih bogastev. Znajo kmetovati.

Problem so medsebojni spori, korupcija in zaostalost.

To pa se da rešiti z izobrazbo.
sudo poweroff

[D]emon ::

@Matthai,

ze ze, ampak za izobrazbo ni dovolj da cloveku butnes laptop v roke brez da bi premislil o vseh negativnih ucinkih, ki jih le-ta lahko ima.

Resitve po liniji najmanjsega odpora so dvorezen mec.

poweroff ::

No, saj negativne učinke izobrazbe dobro poznamo. Izobraženih ljudi ne moreš imeti za norca, ne more jim vladati diktator in izobraženi ljudje nočejo korupcije.

Mislim pa, da ti "negativni" učinki niso take vrste, da bi jih bilo potrebno resneje upoštevati.

8-)
sudo poweroff

jype ::

bbf> Enako kot mongoli ali hindujci,

Mongoli imajo satelitsko TV, otroci hodijo v šole in so pismeni, velik del prebivalstva doseže univerzitetno izobrazbo. Perspektiv kljub temu ni prav dosti, a zagotovo niso neizobraženi. Vsi tudi vedo, kaj je to kondom.

desperados ::

Mi razviti svet smo jih pokvarili saj smo jim pripeljali orožje, saj en kalašnikov naredi dosti več škode kot lok in sulica, da že omenjenih tankov sploh ne omenjamo... Pripeljali smo jim alkohol, droge, bolezni ki jih prej niso poznali. Na način smo jim skušali pomagati ampak na sploh smo jim zakomplicirali situacijo in jih pokvarili, saj smo jim spremenili življenje na tak način da si ne znajo vzpostaviti ravnovesja.

Tukaj pridemo notri z preprosto idejo, dajmo jim orodje ki jih bo napravilo malce dovzetnejše za svet okoli njih, saj so se vsi naši poizkusi da bi popravili kar smo za*ebali izjalovili. Torej naj njihova naslednja generacija pogrunta kako bi stvari popravili na tak način kot bi njim najbolje pasalo. Sicer pa saj tudi ne smemo preveč pričakovat da bi razvoj 500 letne zgodovine skrčili v 5 let no ja v 50 že morda.

Važno je le da jih naučimo kako se orodja uporablja ter jim seveda onemogočimo da se ga uporablja na napačne načine. Vse to je slišati tako popolno kot komunizem, ampak vsi vemo kako se tista zgodba konča. Mogoče je tako tudi bolje da z leti spoznajo različne tipe politike in ugotovijo kaj bi jim bolj pasalo.

Sicer sem bij jaz na začetku tudi mnenja da bi jim bilo bolje za ta denar poslati kako drugačno pomoč, ampak sem pogruntal da drži tist že omenjen kitajski rek o ribi in lakoti...

Samo da ne bodo postali pametnejši od nas in nas outsourcali... no to bi pa bila posledica našega dobrega srca, ...

[D]emon ::

Mislim pa, da ti "negativni" učinki niso take vrste, da bi jih bilo potrebno resneje upoštevati.


Ne zastopis. Misljeno je negativne ucinke, ki jih ima lahko n.pr. laptop v okolju s povecano pojavnostjo kriminala. Kot sem ze navedel v prejsnjem postu. In zame je XO half-assed resitev.

Matheeew ::

Če se ne motim....
Jasno je že postalo, da razna hrana, zdravila, denarna pomoč in ostalo kar pride s strani EU, ZDA nerazvitim delom Afrike ne pomaga veliko. Na dolgi rok celo obratno.

Tisti, ki naštetega ne dobijo itak nimajo nobene koristi. Tisti, ki omenjene zadeve dobijo, sčasoma postajajo pasivni.
Navadijo se odvisnosti od drugih in nimajo motivacije za delo oz. za izboljšanje lastnih razmer. Hrano, zdravila dobijo ne glede na to ali kaj delajo ali ne.

Denar dobiva država, kjer v veliko primerih naredi svoje korupcija ali pa gre denar celo za orožje.

Žalostno je, da od različnih kriz, revščine, nerazvitosti največ potegnejo razviti. Na teh območjih bogata tuja podjetja odkupujejo vse kar je profitabilno. Od surovin do delujočih podjetij.
Z izkoriščanjem delovne sile izdelujejo hrano, izdelke,... ki jih izvažajo v razvite dele sveta in si s tem ustvarjajo visoke dobičke.

Dobrodelne organizacije ravno tako. Če ne bi bilo revščine, problemov , ne bi bilo teh organizacij.
Po spominu jih je bilo v Dafurju v določnem trenutku približno 50 različnih. Če bi se jim šlo za to, kar trdijo da se jim gre, bi se trudili minimizirati lastne stroške in s tem čim večji delež denarja pripeljati od darovalca do prejemnika. Pa temu žal ni tako.

Če potegnem črto. Ta poskus z laptopi je vsekakor hvale vreden in smiselen.
Dovolj bo, da eden od stotih prebivalcev najde stran na internetu, kako lahko na tisoč in en način uloviš ribo. [malce karikiran primer]
In dovolj je, da eden od tisočih ugotovi, da kaj se v lastni državi dejansko dogaja..

...in da kondome ne dobivajo zato, ker jih želi razviti svet omejiti ali celo iztrebiti temveč obratno.

SavoKovac ::

Ti ljudje potrebujejo celosten (pre)vzgojno-izobraževalni plan, v katerem bi ohranjali pozitivne stare tradicije in izročila, skrbeli za omejitev prevelikega naraščaja itd.
Minimalne rešitve: lastni srednji vek poln vojn, jeklen komunizem, neo-kolonializem "nad-ljudi".
Humanitarne rešitve: neskorumpirane misije ZN...

Gregor P ::

Medtem pa je še Intel odstopil od projekta:

BBC: One laptop project dealt big blow

Intel has pulled out of a project to put cheap laptops in the hands of children in the developing world.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kopernik ::

Menda je bilo to pričakovano :
1. baje Intel ni projektu prispeval ničesar (čipi so AMDjevi)
2. namigi so, da so od Intel-a zahtevali odstop od projekta classmate

Poleg tega je Intel pristopil k projektu šele enkrat sredi leta 2007, tako da mislim, da niti OLPC projekt niti Intel nista imela nič od tega sodelovanja. BBC novica je pretiravanje, saj Intel tako ali tako že fura svoj projekt poceni laptopa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

jype ::



Reflective mode rula.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Luka Percic ::

Jup, pri OLPC so hoteli da Intel ukini konkurenco(predvsem svojo), da bodo imeli prostejše roke. Edino prav da je zavrnil.
Kljub dobri ideji in precej dobrim rešitvam (zaslon in wifi modul sta navdušujoča), ima olpc filozofske težave.

TESKAn ::

jype, si to ti na zaslonu:)?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

> jype, si to ti na zaslonu:)?

Sej kr luštn. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Ma, reč je ubitačna. Sicer ga še nimam tako dolgo, da bi vedel kako dolgo lahko z njega bereš knjigo (brez backlighta, se razume), pa nesramneži v "razvite države" ne pošiljajo crankov in pulleyev, tako da bom moral human power source skupaj sešraufat sam, ampak... zdaj ko vidim kakšna reč je to bi jih kupil tudi pet, da bi enega dobil v roke.

Pa celoten UI je python-based. Majka za programiranje.

Ja, jaz sem na zaslonu. Not je webcam, pa mikrofon, pa en kup seriously cool aplikacij, med njimi recimo "acoustic tape measure" - sonarček.

Če boste pridni bom vse pofotkal in napisal kakšen članek.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nigerijski spletni prevarant obsojen na 19 let

Oddelek: Novice / Zasebnost
204752 (3410) lonz
»

OLPC-ju škripa

Oddelek: Novice / Rezultati
444914 (3319) jype
»

OLPC G1G1 prihaja v Evropo

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
333767 (2867) zee
»

OLPC v škripcih v Nigeriji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
10712596 (9006) jype
»

OLPC najavlja akcijsko prodajo v stilu "Buy-2-Get-1" (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
767602 (5914) Luka Percic

Več podobnih tem