» »

Računalnik ne štarta dokler se ne "ogreje"?? -> čuden problem

Računalnik ne štarta dokler se ne "ogreje"?? -> čuden problem

AriES ::

Pozdravljeni. Imam zelo čuden problem in nevem kam naj ga uvrstim.

Ga bom najprej poskušal opisat:

Ko računalnik prižgem sicer mašina "štarta", ampak ni nobenega signala na monitorju,... tudi na tipkovnici se ne prižgejo lučke... lahko nardim karkoli (resetiram, ugasnem še enrkat prižgem) ampak enostavno ne odreagira... potem ga pustim recimo 5 minut v takem stanju, in ko ga nato resetiram se lepo prižgejo monitorji in računalnik štarta...

...pojma nimam sploh kaj bi lahko blo narobe, tako da če mi kdo pove kako metodo kako naj pristopim k problemu bi bil zelo vesel...


...že v naprej hvala za odgovor,...


LP, Samo

cCleo ::

Jaz imam podoben problem...

Štartam mašino, se sicer zažene do XP-ja (pojavi se pozdravno okno: dobrodošli v Win XP), nato pa se resetira in kot je opisal "AriES", ni nobenega signala oz. je samo "black screen". V takem stanju ga moram pustit 5-10 min, in ko ga resetiram, mi "normalno" pride v XP.

Pojma nimam, kaj bi lahko bilo narobe, vem pa zagotovo, da je nekaj s hardwarom.

...vsak nasvet je dobrodošel...

strictom ::

Imel se podoben problem. Krivci so bli napihnjeni kondenzatorji na matični plošči.

Poglej če imajo kateri kondenzatorji izbočene vrhe ter poročaj.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

cCleo ::

Kak je pa to možno, oz. kaj je razlog, da se kondenzator "napihne"?
Bom prečekiral, pa poročal...

T(he) Boss ::

Imel podoben problem, resil sem ga z menjavo napajalnika 8-)

cCleo ::

Sem prečekiral matično!
Kondenzatorji zgledajo OK, nimajo "izbolkin" na vrhu..

V primeru da bi imeli "izbokline", me zanima, zakaj pride do le-njih..?

cCleo ::

A da bi celo napajalnik bil krivec... Možno... Bom prečekiral, pa javim...

cCleo ::

T(he) Boss: kako pa naj preverim, ali je krivec ravno napajalnik?
Ne bi rad nabavljal drugega napajalnika in "razmetaval" dnar, ko pa se niti ne vem, da je dejansko on "krivec" nastalega problema...:(

cCleo ::

strictom: omenil si, da si imel "napihnjene" kompenzatorje na matični... Moja matična je stara komaj slabi 2 leti... Kot sem že omenil, sem prečekiral, kompenzatorji so OK. Me pa le matra firbec, kaj je razlog le-tega...8-)

Opkow ::

Do napihnjenih in izteklih kondijev pride na vec nacinov.
- Slaba kvaliteta kondenzatorjev
- Previsoka delovna temperatura okolice v kateri se nahajajo kondenzatorji
- slaba napajalna napetost
pa se kaj bi se naslo...

Obicajno pa pride zaradi slabe izdelave kondenzatorjev samih.
Problem obicajno resis z nakupom novih - bolj kvalitetnih kondenzatorjev.

StratOS ::

Do napihnjenih in izteklih kondijev pride na vec nacinov.
- Slaba kvaliteta kondenzatorjev
- Previsoka delovna temperatura okolice v kateri se nahajajo kondenzatorji
- slaba napajalna napetost
pa se kaj bi se naslo...

Obicajno pa pride zaradi slabe izdelave kondenzatorjev samih.
Problem obicajno resis z nakupom novih - bolj kvalitetnih kondenzatorjev.


Hja, nebi se glih strinjal.
O kvaliteti kondenzatorjev nebi govoril, za delovne pogoje so še preveč kvalitetni.
Proizvajalec namreč določi temperaturni režim, temperatura okolice nima velikega vpliva, kajti vsi kondenzatorji na plati naj bi bili ustrezni tudi nad 50,60 in celo več °C, jaz bi rekel temu delovna temperatura kondenzatorja in ne okolice.
Napajalna napetost, temu bi rekel bolj kvalitetni napajalnik in razmere v el. omrežju.

Sam sem že imel veliko računalnikov že od spectruma in comodore dalje če lahko njih tudi štejem, da o pc-jih ne govorim, različnih matičnih plošč in še NIKDAR se mi ni zgodilo, da bi mi zaradi tega šla kakšen kondenzator ali matična, v večini primerov le kak disk, rami, kakšne kartice ipd ... ampak zaradi čisto drugih vzrokov.

Bi pa povdaril, da temperaturne in predvsem prostorske spremembe zelo negativno vplivajo na elektroniko (seveda iz izkušenj od/pri drugih).

Hja, "KOMPENZATORJI" pri tem se bom še malce ustavil, sam ne vem kaj sploh kompenzirajo --> Type error :)
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

strictom ::

cCleo, na moji dve leti stari ASROCK plati so se napihnali in mi je vse začelo jebat. Po enih 5 poskusih (5 minutne pavze vmes) sem komaj šaltal računalnik, proc mi je laufal pri 1100MHz - zgleda so se jumperji neki zjebali (AXP 2600XP @ 1900MHz), ... Sem mislil da je napajalnik in kupil novga LCja.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

ender ::

StratOS: kondenzatorji na matičnih ploščah se radi napihnejo - zgodilo se je na moji stari Abit plošči, videl sem pa v službi kar nekaj računalnikov, ki so začeli crkovati na isti način, tako da definitivno niso preveč kvalitetni.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

StratOS ::

Hja, tega še nisem doživel, pa sem imel že kar veliko plat, računalnikov, bi pa rekel, da je prostor nahajanja računalnika najbolj pomemben.

Mam pa sosede, prijatelje,sodelavce, ki večkrat premikajo računalnike v druge prostore in drugačne okoliščine, tam se je pa že marsikaj zgodilo, da ne govorim o notesnikih, hja ravno sedaj sem se spomnil na predvčerajšnji podvig drugega soseda - pustil notesnik v avtu čez noč ---> rezultat ni dočakal belega dne : potrebuje novega, še dobro da je nov in v garanciji :D

Zato govorim, da so kondenzatorji za delovne pogoje kvalitetni, če pa spreminjate pogoje in ostale povezane stvari ste pač sami krivi.
Zagotovitev temperaturnih razmer, pretočnosti zraka v ohišju, čiščenju, monitoring, omrežne razmere in napajalnik .... je pač uporabnikova domača naloga.

P.S.: Pa še to, vsi računalniki so/delajo več ali manj non-stop. Prekinitve v delovanju oz. obratovanju so zanemarljive.


Seveda mora obstajati nek razlog za to ...

lp
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: StratOS ()

ender ::

Samo zato, ker se tebi to še ni zgodilo, ne pomeni, da se ne dogaja. Tako moj računalnik, kot 2 od tistih, ki sta crknila v službi, so ves čas stali na istem mestu (pa ravnokar sem našel napihnjena kondenzatorja na PCI -> 2xPCI razdelilni kartici, ki je nisem uporabljal že dve leti, in je ta čas preživela v škatlici v predalu moje sobe).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Opkow ::

StratOS

V casu Abitk KT7, KT7A in njim podobnih drugih firm so precej maticnim ploscam mnozicno crkovali kondenzatorji.
Jaz sem imel obe zgoraj omejeni plosci... Po cca 2-3 letih 24 urnega delovanja v mojem stanovanju se so se zacele dogajati nenavadne anomalije. Od zacetka je random zmrzovalo, na koncu pa se ni takoj prizigalo, nato smrt. Pri obeh zamenjal kondije in je delovalo brezhibno naprej. V sluzbi smo imeli 2 IBM-ove masini 200 e-serije. pri obeh so sli kondiji (v serverski sobi, v nadzorovani klimi, z aktivnim UPS sistemom,...) So ju stran vrgli, ker sta zmrzovali... Sem ju vzel in zamenjal kondije.. Se sedaj mi delata bp.
Dosti mojim znancem je crkovalo, ko so zamenjali kondije.. je delalo bp. Se je pa to dogajalo cca 7 let nazaj. Ko so bile masine 800 MHz-1600 MHz nekaj obicajnega.

Sicer je bila pa neka afera, zaradi prozivajalca slabih kondijev. In za Abit vem, da je kupcem izvengarancijskih plat ponudil moznost, da jim da zastonj komplet kondijev in si sami prelotajo. Je ze kar nekaj casa nazaj, tako, da so podrobnosti malo zablurane.

T(he) Boss ::

@cCleo: Jaz sem to ugotovil tako, da sem premontiral napajalnik iz drugega racunalnika in se je racunalnik normalno vklopil. Ko sem pa razstavil napajalnik in ga poslikal in poslal slike elektricarjem, so takoj rekli, da je zanic. Nekateri elementi so bili vidno uniceni, samo to mi ne-elektricarji bolj tezko vidmo ;)

StratOS ::

Jaz ne mešam kartice in matične plošče, seveda pa zaradi omenjenih vplivom tudi teh ne izključujem.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lastniki poceni LCDjev- pozor na slabe kondije ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9710857 (5468) Pyr0Beast
»

napetosti na napajalcu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
171430 (1239) LordTado
»

Kako popraviti mamaplato, kjer so crknili kondenzatorji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
10315213 (10893) Pyr0Beast
»

AT napajalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
213483 (3218) aly
»

Dodajanje kondenzatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596477 (5601) OwcA

Več podobnih tem