» »

napetosti na napajalcu

napetosti na napajalcu

LordTado ::

lp

zanima me,kako je s temi napetostmi na rač napajalcu,in sicer mi kaže speed fun +12V,+5V,+3V ok,
-12V pa 2.2V , -5V pa 3V?Zakaj je sploh ta - napetost?

Ali je to kaj narobe z napajalcem?

Azrael ::

Programček je verjetno Speed Fan ne speed fun.

Za začetek moraš program pravilno konfigurirati za tvojo matično ploščo, saj I/O naslovi senzorjev niso standardnizirani in zato senzorji z istim naslovom na različnih ploščah merijo različne parametre.

Zato je bolj smiselno pogledati kaj kažejo vrednosti v BIOSu. Podatki so iz istih senzorjev, s to razliko, da je v BIOSu pravilno definirano kateri parameter obravnava kateri senzor.

Šele potem boš vedel malo več, vendar rezultati, ki jih dajejo ti senzorji niso meritev ampak samo indikacija približnih vrednosti. Za meritve se uporabilja merilne inštrumente.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

ja ampak v biosu ni - napetosti samo 12,5,in 3

Azrael ::

Potem sploh ni nujno, da ima plošča senzorje za negativne napetosti.

Voltmeter v roke, pa bo.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

A lahko zaradi tega zvočna začne piskat?
Ali pa se na ob vklopu rač kar naprej resetira?
A lahko to napajalc dela...?

Azrael ::

Lahko je vzrok napajalnik, lahko matična plošča (napihnjeni kondiji), lahko se kaj pregreva, lahko je okvarjen RAM, lahko je...

Direktno ugibanje, saj so navedeni podatki preskopi za kaj komkretnega.

Za začetek pomeri napetosti iz napajalca, potem pa klasika test komponent v drugem delujočem PCju, če sumiš na okvaro strojne opreme.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

a se vidi na oko če je kondi napihnjen?
ker jaz ne najdem nobene napake na matični oz kondenzatorjih.

veš kaj še me zanima,če prklopim rač iz nule se pravi power gumb se v krogu resetirava en čas in pol se zažeen,ampak to samo iz nule,če ga recimo resetiram iz sistema je ok.a to lahko dela napajalc?

Azrael ::

Po opisu bi rekel, da so to napihnjeni kondenzatorji, lahko na plošči, lahko v napajalniku.

Kako napihnjeni kondenzatorji izgledajo, poglej slike v članku ali na wiki.

Če ni videti nič, zamenjaj napajalnik za drugega katerega veš, da dela.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

a dobri kondiji so na vrhu vsi ravni?








A se vidi kaj?

Eni so res ravni se vidi na križecu eni pa hribčasti.
Po kolkih letih pa taki postanejo?

Se pravi se splača kupit matično z polimernimi kondiji?
A tisti majo daljšo življensko dobo?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Azrael ::

>A se vidi kaj?

Tu ni vprašanje kateri kondi je napihnjen, ampak samo kateri še ni. Imam občutek. da je zadeva presegla rekord ene mojih platk, kjer je šlo v odpis 25 kondijev.

Moral boš menjati ali kondije (glej članek in povezave v njem, ni to nek bav bav) ali celo matično. Vprašanje je tudi kakšni so kondiji v napajalcu, saj so oni možen vzrok za tako škodo.

>Po kolkih letih pa taki postanejo?

Običajno odpovedo malo po tistem ko je zadeva ven iz garancije. Če pa je stvar še v garanciji, jo vsekakor uveljavljaj.

>Se pravi se splača kupit matično z polimernimi kondiji?
>A tisti majo daljšo življensko dobo?

Vprašanje, pri drugi rešitvi se res ne napihnejo kondenzatorji, zato pa toliko bolj radi eksplodirajo MosFeti...
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

kaj pol kupit:)ker načrtujem neko novo matično in mam v mislih asus p6t deluxe?

Ja matična je sedaj stara 5 let pa laufa 24 ur na dan,kolk je to za take kondije?

Se pravi zvočna piska zaradi teh kondijev pri pci vodilu?
Kaj so samo za glajenje napetosti ali kaj drugega tudi?

Lahko pride do okvare komponente zaradi napihnjenega konidja?Ali komponenta potem pač nima več napajanja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordTado ()

Pyr0Beast ::

Uf uff, legendarna Asrock Dual. 3 leta non-stop je kar huda zadeva za tole platko.

Da, napihnjeni kondiji so zelo zelo vrjetno vzrok vseh tvojih težav. Posebej piskanja zvočne.

a dobri kondiji so na vrhu vsi ravni?
Napihnjen kondi je zagotovo slab. Nenapihnjen se je lahko samo posušil, zato bi sam najraje menjal kar vse. Se vidi tudi po kvaliteti, da se kvalitetnejši pri procesorju (Rubycon) niso napihnili.

Ne vidim točno, vendar se mi zdi da imaš nekaj napihnjenih tudi na grafični kartici. Lahko to potrdiš/ovržeš ?

Polimerni kondiji se večinoma ne napihnejo temveč kar eksplodirajo v redkih primerih.

Je bila zadeva kaj navita mogoče ?


Sam ti menjam kondije za 10€ +material (okoli 1€ povprečen kondi), napajalnik&grafo vsako po 5€+material. Na servis dobiš tudi eno leto garancije in v primeru da se težava ponovi je ponoven servis brezplačen.
Če želiš ti lahko menjam tudi z polimernimi kondiji, kjer je to primerno seveda.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Za nov PC vprašaj v oddelku strojna oprema, maherji v v tistem oddelku so na tekočem, kaj je sedaj vredno kupiti, jaz nisem.

Kondenzatorji so za glajenje napetosti, saj ima skoraj vsako integrirano vezje na plošči svoj napajalnik.

5 let je za Asrock plošče, ki imajo kronično slabe kondenzatorje, veliko. Marsikatera plošča tudi bolj renomiranega proizvajalca, je zaradi težav s kondenzatorji, odpovedala že prej. Seveda pa taiste plošče, če se je napihnjence zamenjalo s kvalitetnimi kondenzatorji, običajno delujejo dalje.

Plošča v članku je bila stara dobre 3 leta (konec garancije), sedaj dela že 4 leta, pa so kondenzatorji še vedno kot novi.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

ja od kar sem kupil navit proc iz 1.8 na 2.3.

Hm a je smotrno počakat da odpovejo kondiji in pol menjat?

Plata mi je pri srcu ker ima tudi več pci vodil ker mam video zajem,nadzor itd,tv tuner,itd,tako da na novi je kako ali dve pci vodili,to pa je vse.

Azrael ::

Ponudbo si dobil, če je interes - uporabita ZS.

Nimaš pa kaj več čakati, stanje se bo dnevno slabšalo (nezanesljivega računalnika najbrž nočeš) in lahko zaradi dotrajanih kondezatorjev odletio še kaj drugega in bo potem popravilo težje ali nemogoče.
Nekoč je bil Slo-tech.

__Devil__ ::

ej LordTado, maš pa skoro isto matično kot jaz. :)

Pyr0Beast ::

Ne stane te nič več če menjaš čimprej :)
Sicer tak poseg traja le nekaj ur, tako da imaš lahko od popoldneva do večera že servisirano opremo.

Odlašanje pa se zna zelo slabo obrestovati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

LordTado ::

ja če si kupil enako pol verjetno mama enako:))
al misliš glede kondijev:))

Ta je dobra:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordTado ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

popravilo napajalnika za namizni PC

Oddelek: Strojna oprema
192210 (1558) Ikspe
»

PC se restarta ob vklopu - baterija?

Oddelek: Pomoč in nasveti
181533 (1389) Pyr0Beast
»

Napihnjen kondenzator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
191500 (1154) LordTado
»

Cvrčanje v kišti (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
504877 (4074) Pyr0Beast
»

Kako popraviti mamaplato, kjer so crknili kondenzatorji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
10314911 (10591) Pyr0Beast

Več podobnih tem