» »

kje dobit 9V

kje dobit 9V

_pobesneli_ ::

kako dobit iz 12V- 9V.Kolk mocan upor

TESKAn ::

To si zračuni po U=R*I, U more prit 3V, I je pa odvisen od naprave, ki jo boš priklopu gor. Kak tok ti bo potegnila, pa more pisat na napravi.
Glede moči pa naj bo tolk, kolkr je močna naprava. Formula je pa P=U*I.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

sash ::

Probaj raje z kakšnim stabilizatorjem, ki jih dobiš za male gnarje in dajo ven stabilno voltažo.

>:D

gumby ::

Uporabi stabilizator 7809. Kontakti so: 1-vhod +12V, 2-masa, 3-izhod +9V (gledano od spredaj). Največji tok je odvisen od tipa stabilizatorja (78M09 - 0.5A, 78L08 - 100mA, 7809CT - 1A, itd). Na stabilizator montiraj hladilno rebro, če ga misliš bolj obremenjevati (recimo tok nad 1/3 nazivnega) in pazi, da boš hladilnik električno izoliral od kovinskega dela stabilizatorja. Če potrebuješ več, kot 1A toka, se oglasi.

Spajky ::

z serijsko vezavo diod 1N4007 /padec cca.0,8V po diodi/ lahko znižuješ napetost neglede na tok do 1A; pol pa če rabi lahko paralelno porabniku vežeš še kak kondenzator za filtracijo.. just a thought..8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

iga ::

Pred časom sem dal že en 9v stabilizator na vulcana 6cu in me malo zanima še kako se kaj računa.

Vulcano6cu
I=0.17AMP
P=2.04W
U=12VDC
R=70ohm

Nisem siguren, ampak mislim da sem dal gor 78M09 - 0.5A in me sedaj zanima, če se to res tako segreva, da moram hladilno rebro gor limati?

Kateri je tukaj nazivni tok? A ta I=0.17AMP.
In bi potem (1/3 nad navivnim tokom = 0.23AMP) že moral pritrjevat na rebra stabilizator.

Se pravi da potem, ko vežem stabilizator vent porabi 4,5 W in ima R=18ohm.

Kaj pomeni "pazi, da boš hladilnik električno izoliral od kovinskega dela stabilizatorja", mogoče misliš hladilnik od vulcanota?

Prosil bi t.g-ja da mi to malce razloži ali pa kdo drug, če se mu seveda da.
Drugače pa vent sedaj dela super, TIHO in še vedno dobro hladi Duron600@900 full load max 40 stopinj.

gumby ::

iga: v tvojem primeru je nazivni tok 0.17A, vendar bo ta tok tekel pri 12V. Pri 9V bo manj (koliko bo točno, se ne da izračunati, ker ventilator ni ravno linearen element, kot je npr. upor). "Od oka" bo nekje 100-150mA, kar pomeni, da se bo na stabilizatorju trošila moč nekje 0.4W (P=UxI -> U=3V, padec napetosti na stabilizatorju). Od takšne moči se še ne bo grel.
Pri večjih tokovih ali večjih padcih napetosti na stabilizatorju pa se začne stvar pregrevati (primi ga z prstom - če se ne opečeš, je še v redu:D ). Sicer pa v specifikacijah za čip piše, koliko moči se lahko na njem troši brez hlajenja - na netu je dosti strani z "datasheet"-i, recimo Chip Directory.
Izolacija kovinskega dela stabilizatorja od hladilnika je potrebna, ker so kovinski deli ohišja ozemljeni, kovinski del stabilizatorja pa je povezan z enim kontaktom (substrat integriranega vezja - ponavadi je to masa, ni pa vedno!). V primeru stabilizatorjev 78xx je to sredinski pin, torej masa. V tem primeru, ko je masa povezana z ohišjem, izolacija ni nujna (nikakor pa ne škodi). Izolacija je pa obvezna, če imaš recimo več čipov, pri katerih mase niso na istem potencialu, na istem hladilniku. V glavnem, če niso vsi kovinski deli na istem potencialu (in tudi na potencialu ohišha oz. hladilnika), potem jih moraš izolirati.

iga ::

T.g - Hvala za odgovor.:))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LM1458

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91387 (1387) Antares88
»

Izdelava USB pover adapterja za iPod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364563 (3408) Sc0ut
»

Uporaba starega stabilizatorja napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
83339 (3193) stromar
»

LED verižica :)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
352561 (1980) OwcA
»

AT DC napajalnik za PC

Oddelek: Strojna oprema
161105 (975) wishmaster

Več podobnih tem