» »

Uporaba starega stabilizatorja napetosti

Uporaba starega stabilizatorja napetosti

mali tapravi ::

Na podstrešju sem našel star stabilizator napetosti katerega so včasih uporabljali pri tv-ju.
Zanima me pa ali bi se dalo ga uporabit za comp.
Prijatlu namreč pade napetost na 170-180 V, in posledično pride do resetiranja compa.
Jap, on pa je v hribih.:D
Pa lep dan še naprej....

Highlag ::

Takle star stabilizator je uporaben predvsem če so padci napetosti kratki. Recimo sekundo dve. Če so daljši bo napetost prav tako padla.

Bolje da nabavi en pošten UPS. Dandanes tudi niso tako dragi.
Never trust a computer you can't throw out a window

Azrael ::

No, če je stabilizator OK, potem kar drži izhodno napetost v meji +-5%, če vhodna niha nekje do +-25%. Ni pa TV stabilizator UPS, če zmanjka štroma, ga pač zmanjka. Se pa stvar, kar nekaj greje.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

stromar ::

Morda kdo ve, kako so ti stabilizatorji delali? Ko sem 10 let nazaj enega odprl, je bil noter transformator in en velik kondenzator (take velikosti kot tisti za zagon asihronskega motorja). Če me spomin ne vara, elektronike ni bilo nobene.

mali tapravi ::

Bomo poskusili.:D

Kako pa "priklopiti" zemljo, ker bo treba menjati vtičnico?
Pa lep dan še naprej....

Azrael ::

@stromar

Kondenzator je 5.5uF 550V. Navitja pa so dušilke z zračno režio in en trafo. Čisto točnega delovanja ne vem, je pa šlo nekako zato, da je kondenzator + ena dušilka skrbela, da je tekel tok skozi eno navitje transformatorja s katerim se je spreminjal fluks (magnetni pretok) skozi jedo transformatorja in s tem korigiralo izhodno napetost. Stvar je dokaj neobčutljiva na različne obremenitve (če ne presegajo nazivnih) in zelo odvisna od frekvence napajalne napetosti. Že malenkostna sprememba frekvence premakne izhodno napetost precej, zato sabilizatorja nikar priklopiti na agregat!

@mali tapravi

Mhm, menjava vtičnic in priključnega kabla ti ne uide. Monitorja nikar ne priklopi na stabilizator, ker bo v trenutku vklopa monitorja ali njegovega razmagnetenja odpovedala varovalka v stabilizatorju. Monitorji so itak grajeni za 110 - 240V.

Toda.... tukaj je drug (hujši) problem. S stabilizatorjem boš res rešil napajanje računalnika (in povečal račun za štrom, ker se stabilizator dobro greje), kaj pa ostale stvari? Motorji hladilnikov, pralnih strojev itd. so pri tako nizkih napetostih hudo preobremenjeni in zato zelo lahko crknejo. Tudi za ostale električne porabnike, razen grelcev in navadnih žarnic na žarilno nitko prenizka napetost ni dobra. Resno priporočam teženje na elektro, da zrihtajo napetost v omrežju v okvir dovoljene tolerance (230V +- 5% ali 10% , ne vem točno), ker sedaj ni.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Highlag ::

V bistvu je toleranca omrežja trenutno +6% -10%. -> 207-243,8V
Never trust a computer you can't throw out a window

mali tapravi ::

Kolega že teži kr nekaj časa na elektro, pred nekaj časa so mu postavil zaboj za merjenje toka in je pokazalo napetost kot se zgoraj napisal.
Rešitev kot sem jo navedel bi bila zgolj začasna, saj bi že morali kmalu pošlihtati stvari.
Pa lep dan še naprej....

stromar ::

Azrael: Hvala za obrazložitev, sedaj mi je približno jasno.

Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383853 (3194) korenje_ver2
»

Napajalnik za TEC element

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
453772 (3030) Pyr0Beast
»

Nihanje napetosti v vticnicah (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6310134 (8073) Pyr0Beast
»

Locilni transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
84645 (4434) stromar

Več podobnih tem