» »

LM1458

LM1458

Antares88 ::

Imam vezje, ki je prikazano na spodnji sliki in vezje se naj bi priključilo na 9V. Imam pa 10V usmernik. Ali vezje s tem dodatnim voltom tvegam?

  • zavaroval slike: Azrael ()

tonic ::

iz datasheeta je razvidno, da ne bo problem iz 9V na 10V, tudi do 18V bi šlo :P

LM1458 datasheet

dëych ::

Lahko prikopiš. OP ima max napajalno napetost 36V, tranzistor tut ni problematičen, mogoče bo rezultat za otenek drugačen. :D Čeprav se mi zdi tisti upor 100 ohm pri LED diodah malo majhen.

edit: LM1458.html vidm da je tukaj očitno narobe navedeno, max supply voltage je 18V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dëych ()

Antares88 ::

OK sem priklopil ampak potem je frekvenca led diode malo motena. Tako, da sem v ohišje tega adpatrja vgradil še stabilizator 7809 tko, da mam zej fiksnih 9V. Upam, da se ne bo preveč grel pri 150mA.

No k tole sestavm lahko po želji priložim slike tega LED Faderja k jih bom dal zadej monitorja >:D

Zgodovina sprememb…

gumby ::

v datasheetu pise +-18V, kar je enako 36V...

upor tud ni premajhen, saj bo tok nekje 6-7mA.
lahko pa ga se dodatno prilagodis glede na uporabljene LED

edit: na 7809 pozabi, ker:
-ga ne rabis
-ne bo deloval pri 10V na vhodu
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

Antares88 ::

Ta upor sem zamenjal z močnejšim 50 Ohmskim. Kako ne bo delovalo? Na izhodu da usmernik celih 9V, vezje deluje bp. Preden sem usmerniku dodal stabilizator je kazal 12V.

icek ::

Če bi dal na vhod 7809 12 V, bo boljše deloval. Pri 10 V, pri mali porabi bi mogoče za silo šlo, vendar se jaz nebi na to zanašal. Potem raje vzami kak low drop stabilizator.
Pri 10 V napajalne napetosti bo napetost na bazi tranzistorja drugačna. Kaj to prinese na samo svetilnost LED diod, ne vem. Če neboš zadovoljen z rezultatom ponovno izračunaj uporobni delilnik, da dobiš referenco 4,5 V na OPAMP.
Rider of Theli
www.air-tv.net

dëych ::

Kaj pa če bi vezal 1 diodo zaporedno, pa dobiš padec 0.7V (cca 10V - 0.7V=9.3V) ?

gumby ::

>>Ta upor sem zamenjal z močnejšim 50 Ohmskim. Kako ne bo delovalo? Na izhodu da usmernik celih 9V, vezje deluje bp. Preden sem usmerniku dodal stabilizator je kazal 12V.

med 10 in 12V je 20% razlika, kar ni malo... za minimalno vhodno napetost 7809 poglej v datasheet, sem pa preprican, da je vecja od 10V.

ampak, kot sem ze napisal ne rabis stabilizatorja - upor prilagodi za 12V:
-recimo, da hoces tok skozi diode 20mA
-recimo, da je padec na diodah pri tem toku 1,85V
-upor bo potem (12V - 2x1,85V - 0,2V) / 20mA = 405 ohm -> vzames standarno vrednost, 390 ohm (naceloma se vzame vecja vrednost, ampak tule ne bo problem)
-potrebna moc upora: 390 ohm * (20mA)^2 = 0,156W -> 1/4W bo dovolj

ta primer je za 5mm rdeco diodo, za tocne vrednosti poglej v datasheet LED diod... tok in napetost sta namrec zelo razlicna glede na tip in barvo LED

podobno dobis za bele diode in 50mA toka vrednost upora 150 ohm 1/2W

tistih 0,2V je padec na tranzistorju, lahko ga zanemaris

se karakteristike : rdeca LED

in bela LED:
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Antares88 ::

Mislm, da ne bo problemov pri delovanju tega stabiliziranega usmernika.

Takole pa piše za 7809 v datasheetu:

Vin = 11.5V ~ 24V


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vroč upor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152382 (2050) TESKAn
»

Knight rider led (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
17615435 (10226) T0RN4D0
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383855 (3196) korenje_ver2
»

Visokosvetilne led diode

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102494 (2085) Azrael
»

Znizanje napetosti na usmerniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101094 (992) TEDY

Več podobnih tem