» »

temperaturni senzorji

temperaturni senzorji

DJroky ::

Pripravil sem se, do tega da sem začel razmišlati, kako bi naredi temperaturne senzorje, ki bi podatke o temeraturi (npr. GPUja, vode v rezervoarju za vodno hlajenje, diska...) sporočali v računalnik (verjetno preko COM vrat). Temperaturnih senzorjev bi bilo od 4 do 8 in bi bili vezani na čip, ki bi bil povezan s COM. Zanima me pa, če je kdo videl na netu da bi to zadevo kdo že delal, ker mislim da mi brez pomoči ne bi uspelo (ali pa vendarle). Imam že podatke o tem, s katerim čipom bi se dalo izvesti, tudi podatke, glede komunikacije čez COM port... Mi lahko kdo pomaga s kakeršnimikoli idejami. Je kdo že o tem razmišlal? Temperature bi kazal s programom v windowsih, pa tudi preko lpt porta bi povezal zadevo z LCDjem. Upam, da bo ratal. Zanimivo bi bilo tudi izvesti, da preko programa potem glede na temperaturo vodnega hladilnika (radiatorja) določaš hitrost ventilatorjev na njem!?
lp

Brane2 ::

Ena od samogradenj, ki smo jo naredili, je temperaturni senzor z DS1820, ki je obenem termostat.
Čipku nastaviš temperaturo, pri kateri sproži rele "lowtemp", rele "hitemp" in rele "out of temp".
Edni problem je, da se čip programira. Električno je programator ful glup, nimam pa še tolk znanja Linuxa in Winsov, da bi v prostem času lahko napisu softver. Če se javi kak prostovoljec za softver, objavim platice in ostalo.
Cena komponent je pa tud nikakva, tko da ser da stvar sesavit za cca. 2 kSIT, verjetno skupaj z releji in platicami.
Ja, stvar nima pprikaza temperature, čeprav se da tudi to simpl zrihtat.

Probaj najdet kaj na googlu pod "DS1820 thermometer"

DJroky ::

Brane2, kaj pa preko čipov MAX6657, ki so povezani na SM-Bus. Mislim, da jih lahko na ta konektor priklopimo več (čipov), vsak pa bi na sebi imel temperaturni senzor. Pa še MBM bi jih avtomatično odkril? To pa misli da je še boljša ideja!? Moram mal na net pogledat... lp

_WilL_ ::

Ravno te dni sem dokončal vezje in program za merjenje temperatur. Za senzorje sem vzel DS1820, katere sem povezal na serijski port. Za branje teh temperatur pa sem napisal program, ki te temperature bere in jih prikazuje. Program omogoča priključitev do 8 takih senzorjev.
Samo vezje za priključitev DS1820 senzorjev na seriski port pa je zelo enostavno, saj potrebuješ vsega 5 elementov in lahko vse skupaj spraviš kar v ohišje konektorja.

LP WilL

DJroky ::

Ali je možno da mi pošlješ načrte in programček. Lepo prosim.

Brane2 ::

Kewl !

Naredu sem plato, pa se mi še ni dal pisat programa.
Če daš program zraven, te navedem kot avtorja programa , napišem članek in dam na naslednjo CDjko vse skupaj.

Plate bom sicer prodajal, bodo pa na Cedejki vsi potrebni materiali, da si jih bo lahko folk sam naredu doma ali jih dal kam drugam delat.Ne mislim služit s tem, CDjko pa itak zastonj pošiljamo okrog. Kaj praviš ?

Aja, evo plati- za pokušino. Cela stvar je sestavljena iz dveh malih platic:

SENZOR-PLATA (2.2x2.5cm):



SENZOR-plata sestavljena:



Jebat ga, pri senzorski plati takrat še nisem vedu, da bi bla uporabna za tole, zato je mogoče mal velka. Lahko nardim bistveno, bistveno manjšo.
Dva konektorja sta gor. Eden je za priklop na relejsko plato, drugi pa za programiranje čipa in odčitavanje temperatur med delom...

RELEJSKA PLATA (6x5 cm)



RELEJSKA PLATA, sestavljena



Relejsko plato lahko napajaš z ennosmerno ali izmenično cca 12V preko dveh priključkov zgoraj (ACKON), na levi je konektor za priklop senzorja, desno je konektor s kontaktov relejev..

Ups, zajeb-gorna sliki so 24V releji. Napajaš jo z napetostjo, ki jo rabijo releji. Če zmontiraš gor 12V-ne releje, potem bi stvar morala dobit štempelj M$, da je združljiva s Pecejem in jo lahko napajaš iz 12V veje napajalnika...






Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

DJroky ::

Brane2 kaj pa tvoj cd še vsebuje. kako ga lahko dobim?

Brane2 ::

Pošlji mi naslov. Dobiš ga brezplačno ob reviji.

DJroky ::

Reviji?

Brane2 ::

Še kar se večih senzorjev tiče, vem da maš lahko več 1820-tk na istem dratu in se pogovarjaš z izbrano, sam inicialno je bla stvar zamišljena za hlajenje pira s Peltierjem v enoflašnih aplikacijah. Za SMP aplikacije-gajbo bi rabu 24 Peltierjev in seveda tud senzorjev. Bi blo pa zanimivo štelat temperaturo naslednje flaše na podlagi izkušenj s prejšnjimi...
Seveda je predelav SMP malenkostna, če je sploh potrebna.


Reviji ?


Včasih sem delu za "Revijo za elektroniko in...." zdej pa imamo že nekaj let svojo revijo.
Ta se ukvarja z elektroniko ampak na nivoju ljudi, ki montirajo gotove škatle in ljudi, ki odločajo o nabavah.
Kljub vsemu nam hudič ni dal miru in smo morali splaviti nekaj na nivoju lotkolma.
Stvar je na CDju, ki spremlja papirno revijo. Cd sicer prodajamo, je pa kopiranje "strogo zaželjeno". Če mi prideš težit da bi rad CD, ti zaračunam snemanje & gnjavažo, naprej ga pa lahko kopiraš sam.

Pri tem ne nastopamo kot elektroniki, ampak bi radi vlogo nekakšnega nosilca, ki bi se ukvarjal z režijskimi deli in kdajpakdaj spesnili kak fršterk ali kej podobnega.
Materiali na prvem in drugem CDju so večinoma naši, zunanji avtorji so pa zelo dobrodošli...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Brane2, kaj pa preko čipov MAX6657, ki so povezani na SM-Bus ?


Tud lahko, ampak:

-Tega MAXa ne najdem v HTE jevem ceniku. DS1820 sem pa tam dobil
-DS je glup ko boza. Ko ga sprogramiraš, bi ga znal montirat še tržni inšpektor, MAX pa kokr sem uspel na brzino videt zahteva zunanje upravljanje.

Spajky ::

Hudiča, kako nekateri ne znajo enostavno razmišljat! Na plati imaš zelo verjetno header za priklop dodatnega senzorja /NTC10k/, ki si ga tudi 1 kom dobil skupaj s plato in verjetno počil na grafo. Na header spoji mini preklopnik npr. na 5 pozicij /masa=minus na plati je itak skupna/ in na njih 5 takih senzorjev, pol pa preklapljaj! Sicer boš kot Aux Temp na MBM senzorju videl lahko samo po eno temperaturo hkrati! Če imaš pa daljše kable do senzorjev, pa blokiraš z 1nF blok kondenzatorji med +senzorja in maso, da ti kabel ne lovi radio motenj in temperature ne bezljajo! Podobno imam jaz narejeno, med drugim merim tudi temperaturo zunaj hiše.. :-) , da vem koliko je zunaj mraz, brez, da pomolim nos ven! Mikroprocesorji? Hudiča, kmalu jih bomo imeli tud že za vodo potegnit v sekretu! Oj lenoba lenoba, zvest ti bom do groba... :-)... pol pa manjka sam še strojček za ga otrest na bazi mikrokontrolerja...grrrrrrrr 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Brane2 ::


pol pa manjka sam še strojček za ga otrest na bazi mikrokontrolerja...grrrrrrrr 8-)


Ga že mam, sam ne da se mi softverja pisat... ;o)))


Kar se priklopa na SMB tiče, verjetno se da hkrati odčitavat vse senzorje.
Električno gledano jih bereš enega za drugim, sam to je videt kot hkratno branje za vse praktične namene...

Malecky ::

Če rabiš Maxime sn jih js mislil naročit pri IC elektroniki sam moraš vzet najmanj 5 kosov....

Tele misliš: http://dbserv.maxim- ic.com/quick_view2.cfm?qv_pk=2578

Js jih rabim za uporabo interne diode na Athlon XP

Mejl ki sem ga dobil od IC elektronike:

CENA 4,6US/DOLAR +DDV V SIT
DOBAVNI ROK 6-8 TEDNOV
MINIMALNA KOLIČINA 5 KOS

Problem je dobavni rok.... a kupiš vsaj dva? Pa jih naročim! Te IC-je podpira MBM5 na SMBus.

DJroky ::

Čipe max probaj dobiti v trgovini TERNA, ki je uradni zastopnik za slovenijo podjetij SCHURICHT in BURKLIN... So na kolezijski cesti v Ljubljani. Mislim da jih je meni kolega prinesel od tam, ker še sam ni siguren kje jih je staknil, ker je zelo dolgo časa nazaj.
Mene pa predvsem to zanima, če bi na ta vrata obesil več čipov ali bi jih MBM prepoznal vse? Kdo ve?

lp

DJroky ::

_will_ ali je možno da objaviš oz. mi pošlješ podatke o tvojih senzorjih, ki si jih omenil. Prosim!!!
lp

_WilL_ ::

Malo boste še počakali, saj je ta zadeva, del malo večjega projekta, ki upam da bo končan tam v roku 3 tednov in s tem spisana tudi vsa literatura. Zaenkrat samo toiko, da sistem senzorjev deluje uspešno že kakšen teden, vendar je potrebno aplikacijo še malo izboljšati in dodati še kakno funkcijo. Kar se pa tiče cene celotnega istema pa me je vse skupaj prišlo slabih 500 sit za vezje in slabih 900sit na senzor, torej zelo malo, pa še doma lahko vse skupaj naredite.

Počakajte še kakšen teden ali dva pa bom poslal cel članek o teh senzorjih na Slo-Tech, pa boste potem od tam dobili vse informacije in pa seveda tudi program.

Še nekaj slik:
1.slika: vezje se skriva v samem ohišju com konektorja
2.slika: celotno vezje s tremi senzorji
3.slika: slika programa





LP WilL

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _WilL_ ()

Matek ::

Kewl, samo da bo člank .)
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

DJroky ::

_will_, še enkrat te prosim, če mi lahko pošlješ načrt na mail. Pa kratek opis (če je možno izvorno kodo) branja podatkov iz čipa. lepo prosim, ker se mi ZELO mudi. nekaj bi rad do konca spedenal, pa mi samo še to manka. PROSIM!!!
dj_roky@hotmail.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

1-Wire protokol in DS1820

Oddelek: Programiranje
71938 (1749) ameba
»

temp data logger

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
323202 (2622) maticm
»

Vodno hlajenje-kako narediti oz. kakšen termostat kupiti?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241903 (1615) zlabo
»

Čitalec XP temperaturne diode (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
905856 (4581) Jux
»

Merjenje zunaje temperature

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111137 (988) Spajky

Več podobnih tem