» »

Vodno hlajenje-kako narediti oz. kakšen termostat kupiti?

Vodno hlajenje-kako narediti oz. kakšen termostat kupiti?

DominusSLO ::

Rad bi naredil varnostni termostat za vodno hlajenje. Npr. ko se voda segreje na 40°C da izklopi elektriko računalniku. Upam da ve kdo kje kupiti primeren termostat(za bojlerje ne paše)?? Torej kje in kakšno termostikalo kupiti?
Plz help :'(
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

zlabo ::

Hmm, poglej na tisto mojo "kao spletno stran":D v podpisu maš
Pejt pod elektronika in termostat z ds1820;)

Lohk se tud po ZS zmeniva če ti ne bo šlo in ti jaz lohka kej nardim.

LP, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

DominusSLO ::

tnx za hiter odgovor. Zadeva pa zgleda prezahtevna za moje znanje in tudi potrebe verjetno ;) kaj tega ds 1820 se da dobit pri nas? pa kakšna je kej cena? Upal sem sicer na kaj bolj enostavnega...

Poleg tega pa sem ugotovu da sem si slabo zamislu problem...če crkne pumpa ostane voda pri procu in se samo tam segreva--moral bi dat senzor za temp. v blok od proca(odpade pri mojem bloku).

Ja sej zadeva ostane ista samo da bi meril temperaturo bakra na bloku ali pa celo da bi izkoristil senzor na plati za proc.? Je kdo že delal kaj takega?
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

zlabo ::

Ja, ds1820 je kar drag pride okoli 1200SIT...
Potem pa je tu še LCD ki pride 2500SIT.

Vglavnem, poceni vse skupaj ne pride.

Se pa da funkcije komot spremeniti (programsko)

Lp, zlabo

Eddy ::

Zelo impresivna zadevica...
Koliko stane ves material za tole stvar (samo ne v conradu) ;)
www.ekwaterblocks.com

DominusSLO ::

zlabo hvala ti ful zdej vem sploh kaj iskat ;)
Pa baje se da skonfigurirat tudi na com port da čita temp... edino kar še nisem našu je kje naročit ds1820... da ne delam 120km samo zaradi tega
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

zlabo ::

komplet material pride v okol 4500-5000SIT.
S tem da je LCD kupljen pri svetu elektronike, kjer je 2500 SIT, v IC-ju pa je 3700.
Ves ostali material je kupljen v IC-ju

Ubistvu zadeva ni tolk poceni, sam se da pa še kr dost dodelat (programsko)

Pa če daš to v comp, pač malo spremeniš prikaz na LCD-ju (da ti ne piše "Ogrej na ..", ampak kaj drugega), ker to je mišljen drgač za v dnevno sobo.


Če kdo nima možnosti programiranja mikrokontrolerjev mu lahko jaz sprogramiram.


LP, zlabo

zlabo ::

DominusSLO: iz kje pa si? To se dobi v IC-ju, HTE-ju (v LJ ali pa verjetno tudi v mariboru, sedaj je baje tudi v celju)in ostalih trgovinah z elektronskim materialom.

Drugače sem pa zadnjič nekje zasledil da se da točno ta senzor priklopit tudi direktno na com port, če koga zanima lahko pogledam.


No sem našel:
tema na Elektro-n
zelo zanimiva zadevca
Tole tadrugo bi znal bit kr zanimivo, samo ni nobenih načrtov pa nič. Naj ga kdo kontaktira po mejlu

LP,zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

Brane2 ::

Ravno te dni delam na vodnem hlajenju. Oskrbel sem se z cevmi itd, nabavil poseben lotkolm za predgretje bakrenega hladilnika (mislim predelat zračnega za vodno) v Bauhausu za 6 kSIT in sedaj mi manjka samo še pumpa in elektronika za krmiljenje ter čas za kompletiranje vsega skupaj, no pa še par drobnarij.

Imam pa nekaj vprašanj:

- kako rešujete zaznavanje curljanja vode ? Mi ne pade na pamet, da tovrstne zaščite ne bi imel na dual opteron plati, ni mi pa čisto 100% jasno, kako bi to enostavno izvedel. Trenutni "plan" predvideva montažo posebnih vezij z paralelnimi bakrenimi trakci (predstavljajte si dva glavnika, ki gledata eden proti drugemu in imata prepletene zobe) in posebno senzoriko a za to idejo mora voda prevajati.

- kako bakrene inštalacije prenesejo slane dodatke ? Domnevam, da se v kislih razvije zeleni volk, a kaj se zgodi, če dodam hladilni tekočini čisto malo soli ?

- se kje da dobit kako pumpo, ki dela na enosmerno napetost (torej ne potrebuje izmenične) ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

zlabo ::

A v sistem boš dal destlirano vodo ne? Pol bo verjetn mal smotan za detekcijo, ker ne prevaja:\
Drugač pa za detekcijo vode je blo zdej enkrat v SE neki napisan če si kej bral. Je pa stvar za v kopalnico za pod pralni stroj.
Ej za baker + sol bi pa jaz probal, oziroma grem kar probat pa bomo vidl čez par dni kako bo.

Za DC pumpe mislim da obstajajo, samo kolikor se jaz spomnim so ZELO glasne, tako da je brezveze pomojem

LP, zlabo

zlabo ::

Brane2: sem že naštimal kozarec z destilirano vodo + veliko soli. Noter sem dal nekaj primerkov bakra in dal na radiator.
Bomo vidli kakšen bo rezultat.

Lp, zlabo

Brane2 ::

Kar se SEja tiče, je IMHO šrot in tega ne berem.

Kar se pumpe tiče, bi verjel, če je narejena s kolektorskim motorjem. Če bi pa našel kako s takim tipom motorja, kot je v ventih, bi bila lahko povsem tiha.

Eh, če ne bo šlo drugače, bomo naredili mini razsmernik. Nabavil sem namreč goro materiala za doma narejen PSU, ki bo dal od sebe enosmerno. Bilo bi butasto da mi se mi ob padcu mrežnega napajanja računalnik sesuje, ker vodna pumpa ni delala....

Kar se soli tiče, bi znalo delat, če drugače ne pa z modro galico ali čem podobnim...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

zlabo ::

Jah SE naročnino sem dobil kot darilo in ga rad preberem:P čeprav je res malo tako (mogoče preveč reklam samo so se popravili). Se pa še ful učim, tako da kakšna literatura sigurno ne more škodit. Na tem nivoju ko sem jaz sedaj, mi je SE ravno prav.
upam da mi bo božiček prinesel naročnino na Elektorja:D :D


Back to topic:
DC pumpe sem enkrat zasledil nekje v nekem katalogu, vem da je bila kar obširna izbira, samo se ne spomnim kje....
Bom malo pogledal

LP, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

DominusSLO ::

zlabo jaz sem iz kopra kjer se ne dobi nič ;) sicer pa je vse skupaj res smešno poceni... če kdo zasledi kje bi se dalo tega ds 1820 naročit naj mi prosim javi

Brane2 jaz bi vseeno vztrajal na neprevodni(kao) tekočini... Če so vsi elementi kot je treba nima kje puščat...

Pumpo vzemi za akvarij ker je narejena da laufa 24h..kje vidiš problem pri 220v?
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

Brane2 ::


Brane2 jaz bi vseeno vztrajal na neprevodni(kao) tekočini... Če so vsi elementi kot je treba nima kje puščat...


In če niso ? Odpiz*im hardvera za 300+ kSIT ? Ne, hvala. Poleg tega, te stvari ponavadi niso rateane za NASO, ampak za vrt zalivat oziroma za akvarij. Ponavadi ni take panike, če akvarijpumpa pušča malo vode, da le ne pušča štroma. Pri tovrstni uporabi je pa voda verjetno skoraj tako smrtonosna kot štrom, vsaj za mašino...


Pumpo vzemi za akvarij ker je narejena da laufa 24h..kje vidiš problem pri 220v?


Saj sem ti napisal. Problem je v tem, da bmm računalnik napajal z enosmernim štromom, na katerega pa navadna pumpa ne dela...
On the journey of life, I chose the psycho path.

DominusSLO ::

In če niso ? Odpiz*im hardvera za 300+ kSIT ? Ne, hvala. Poleg tega, te stvari ponavadi niso rateane za NASO, ampak za vrt zalivat oziroma za akvarij. Ponavadi ni take panike, če akvarijpumpa pušča malo vode, da le ne pušča štroma. Pri tovrstni uporabi je pa voda verjetno skoraj tako smrtonosna kot štrom, vsaj za mašino...

V mojem sistemu je za akvarij samo pumpa(potopna) v zasilikonirani posodici iz interšpara za 500sit...ni šans da pušča-če pa hočeš še bolj varen bit pa jo zaliješ s plastiko. Kar se mene tiče je edini vprašljiv element radiator--jaz jih mam 2 z odpada. Vso nevarnost rešiš tako da ga ne namontiraš nad občutljivimi deli...

Za pumpo pa sorry-sem spregledal da boš vse napajal z enosmernim...bojim se da boš težko našel eno primerno 12v.... Jaz sem sicer gledal pumpe namenjene za barke, mi je pa že sam prodajalec odsvetoval...Problem je tle pri 24h delovanju.. In dosti bolj glasne so kot akvarijske

LP
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

zlabo ::

dominusSLO:
Elemente lahko naročiš v:
HTE-ju
IC-ju
in drugih trgovinah z elektronskim materialom
LCD-je lahko naročiš pri Svetu elektronike

In to vse lahko naročiš po pošti.
Edini problem ti bo verjetno poštnina, ki ni nizka.

LP, zlabo

zlabo ::

Ja in DS1820 lahko najdeš v IC-elektronika, pod iskanje vtipkaj DS18s20

Naprimer takole:D

LP, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

DominusSLO ::

zlabo hvala ti ful
sem že sam našu ;)
Poštnine po sloveniji pa so zanemarljive >:D
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

zlabo ::

Ajaaa pa še neki da ne pozabm!
Tist TIV ki je na moji strani objavljen.
TIV je malo "čuden", namreč dalo bi se vse skupaj precej stlačit pa še ena pomanljivost je.
In sicer je predviden za LCD iz IC elektronika, uni iz Svet-elektronike pride lih kontra gor.
Potem rele, predvideno je za rele 5V, če rabiš za 12V rele, bo treba spodi z žičko prevezat in obstoječo povezavo prekint.

Tako da preden greš delat TIV, te opozarjam da bom verjetn že ta tedn zrisal popravljeno verzijo.
Da se ne boš zajebu.

kako pa za mikrokontroler? Imaš možnost ga sprogramirati?


LP,zlabo

DominusSLO ::

jaz bom zrihtau zadevo brez lcd-ja ker ga ne rabim---zasledil sem da se da zadevo sprogramirat tudi preko com porta...linkov nimam pri roki ker sem le bežno preletel, sem pa našu z google-om dosti matchov in tudi dosti source-ou(za neke vrste driverje)...dokler ne dobim zadeve nimam časa(volje) za to naredit, ker si še vodno nisem končau rihtat....
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

zlabo ::

OK ql:D
Pa poročaj ko bo narjeno;)

Lp, zlabo

zlabo ::

No, prej sem dal neke linke da z DS1820 meriš temp. na računalniku in krmiliš.

No, lastnik strani mi je pisal na mejl, če koga zanima:

Zdravo!
tebe in tvojo stran sem našel preko slo-tech foruma, ko sem malo brskal po log-u mojega serverja..

V glavnem, ni se mi dalo se učlanjevat v forum samo za debato termometrov.

V glavnem, vzameš DS1620, ga sprogramiraš na želeno temperaturo in daš
v stand-alone mode. Tko imaš dvojni termostat z enim samim čipom.
En pin za hlajenje, en za gretje, tretji pa dela kot kombinacija obeh in
dela kot histereza.

Samo to napiši v forum pa je :-)

internet:
http://www.aljaz.info

domaci server:
http://aljaz.homeip.net

LP, aly.



Lp, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

Brane2 ::

MIslim, da imam še nekaj izgotovljenih platic za DS1620, če koga zanimajo.


Stvar je sestavljena iz dveh platic- male ki vsebuje več ali manj samo ta čip in večje, ki vsebuje en čip s tranzistorji (ULN2003) in tri releje.

Sheme za programator zanj nimam, ato dobiš itak povsod...
On the journey of life, I chose the psycho path.

zlabo ::

Hehe, Brane, kar nekaj časa je že minilo odkar sem dal kozarec z destilirano vodo, notri pa raztoplena sol, skupaj z koščki bakra na peč:D
Danes sem se spomnil in šel pogledat, in sicer je voda že popolnoma izhlapela, samo še veliko soli je notri:8)
V glavnem, tam kjer je bil baker v tej raztopini je ratal zelo svetel, imam občutek kot da se je ščistil8-O tam kjer je bilo pa že več časa brez vode in je bil izpostavljen samo vodnim hlapom pa je postal temen.
Torej lahko bi celo rekli da sol sčisti baker;)

Aja, pa ko sem šel enkrat vmes pogledat je bila voda precej zelena...

LP, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

led obratomer + prikazovalnik prestave

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
455850 (4265) DimmniBurek
»

Uporaba kolofonije pri cinjenju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
93976 (3824) zlabo
»

Rabil bi načrte za CPU / GPU blok ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
554452 (3631) steev
»

Pribor za fino spajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
93364 (3216) zlabo
»

Ventilator na/v napajalniku se ne vrti

Oddelek: Strojna oprema
231829 (1646) T0RN4D0

Več podobnih tem