» »

Kali - filipinska borilna veščina

Kali - filipinska borilna veščina

1 2
3
»

Okapi ::

Tole je poznan posnetek, kako se boksar ubrani.
Tale boksar se ni kaj dosti branil, ampak je kar napadel. In kako se je končalo, ko sta šla modela za njim?

O.

amigo_no1 ::

V idealnem svetu:




Realnost



tale ni samo boksar

Tudi to je realnost (evo vam tehnike):


Kje je sedaj naučena tehnika, ki pride v podzavest ??



Znano dejstvo je, da se pri borilnih "veščinah" uporablja številne (naučene) tehnike, katere v situacijah, ko preide naše reagiranje na
instiktivno/podzavestno raven, ne moremo več uporabljati. Tu je lep primer kako nekdo praktično pozabi vse kar se je naučil in začne
uporabljati le "tehnike" ki izhajajo iz njegove podzavesti.




Primer Wing Chun-a je le slučajen. Dejansko v določenem trenutku človek začne reagirati instinktivno in tudi ne more več uporabljati stvari, ki se jih je naučil. Reagiramo podobno kot so naši predniki (npr. jamski človek).

Evo, jaz sem svoje povedal.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

Vajenc je izjavil:

Imagodei, čeprav je karateja več vrst, se meni zdi, da je povdarek na lepoti - kate in podobne finese. Tekmovanja v moči pa še najbolj do izraza pridejo v lomljenju opek ;) Zato ti kar varjamem, da zdrav kmečki fant stolče prvaka v karateju. Prvaka v boksu ali kickboksu dosti težje. Prvaka juda ali njegovi izpeljanki ju-jitza pa še težje, kot si tudi sam ugotovil.


Jah, madonca no... Pri karateju je poudarek na efektivnosti. Zadeva se je razvila na Okinavi, ko so ljudje imeli prepoved nošnje orožja. Če si se želel obraniti pred kakim nasilnežem, tolpo, ali pa pred prepotentnim Samurajem, si imel samo delček sekunde možnosti, preden te je kot šunko nasekal z bridko sabljico. Karate, sploh kak Shotokan, je izredno trd na pogled, skorajda tog. Brez dobre tehnike je praktično neuporaben, drugače pa silno efektiven.
Recimo ravno prva, ki mi je prišla pod roke:
Lahko bi ti dal tudi kopico drugih posnetkov. Treba je pa gledat JKA posnetke, če hočeš dobit pravo sliko. WKF in JKF nista toliko hardcore, ker uporabljajo zaščito (rokavice, ščitnike) in sta bolj športno orientirana. No, pa Kyokushin kai karate je tud divji, poglej si kakšno borbo od tam. Aktualni in večkratni prvak K-1, Sammy Schilt izhaja iz Kyokushin kai karateja


Vajenc je izjavil:

Tole je poznan posnetek, kako se boksar ubrani. Udarci naučeno najdejo cilj tudi, ko je panika.

Jah, v osnovi je tole en divjak, ne pa običajen človek. Ne mislit, da je tole naučena boksarska tehnika, ki jo je tip treniral pol leta in obvladal. Da takole odreagiraš moraš biti mejni sociopat. Če gre tak človek trenirat boks ali pa kakšno karate-like borilno veščino, bo seveda postal "mean fighting machine". Ne pa imet njega za vzor, kaj postane iz vsakega povprečnega Janeza.

Vztrajam na tem, da moraš imet tako psiho, da lahko meni nič tebi še manj užgeš po človeku, vedoč da mu lahko polomiš zobe, nos, razčesneš arkado.
- Hoc est qui sumus -

amigo_no1 ::

imagodei
Verjetno poznaš Shito/ Goyu ryu (bolj kot ne ekstrem, seveda v primerjavi z običajnim Shokotanom) .. za Rindo Rinjuku šolo si že slišal ? Sta bila lani 1 (ali 2) glavna mojstra maja v Slo (na YT jih ni).

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

Ne mislit, da je tole naučena boksarska tehnika, ki jo je tip treniral pol leta in obvladal. Da takole odreagiraš moraš biti mejni sociopat.
To je popolnoma natrenirana boksarska tehnika! In ne ni psihopat, le branil je svojo punco pred dvema pjanima psihopatoma.

Tole je pa najlepši primer popolne samozavesti :)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Okapi ::

In ne ni psihopat,
Seveda je. Ali pa vsaj agresivnež, ki mu je dober vsak izgovor za pretep. Sicer pa sta ga potem tam naprej za drevesi itak nalomila, ko sta se malo zbrala in organizirala:-)

O.

neki4 ::

To kar je pa gor posnetek, mislim, da ni človeka, ki ne bi branil svojega doma. To kar je pa "boksar" naredil, pa se mi zdi pretirano. Ampak ponesreči pač nemoreš udariti punce, tako da sta si tudi sama kriva.

Vajenc ::

Okapi je izjavil:

In ne ni psihopat,
Seveda je. Ali pa vsaj agresivnež, ki mu je dober vsak izgovor za pretep. Sicer pa sta ga potem tam naprej za drevesi itak nalomila, ko sta se malo zbrala in organizirala:-)
O.

Gledene na videno sta imela bolj malo možnosti za revanšo. In ne, NI psihopat. Psihopat bi jih zbrcal do neraspoznavnosti, ta pa jih je le kaznoval za pjanski eksces.
To kar je pa gor posnetek, mislim, da ni človeka, ki ne bi branil svojega doma. To kar je pa "boksar" naredil, pa se mi zdi pretirano. Ampak ponesreči pač nemoreš udariti punce, tako da sta si tudi sama kriva.
Tukaj ni bistvo branjenje doma, ampak (ne)reagiranje možakarja. Ves čas ga je gledal direktno v oči in se ni pustil sprovucirati. Šele ko mu je prevrnil smeti, je pokazal "whos the man" :)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

bajsibajsi ::

Vsec mi je, da imagodei kljub temu, da ocitno trenira Karate, le-tega ne kuje do zvezd in se celo strinja, da v krajsem casu ucenje boksa in/ali free styla v pravi nakljucni ulicni borbi predvsem bolj pripomore k uspesnemu razpletu, kot pa v podobnem casovnem obdobju ucenje borilnih vescin. :)

neki4 ::

Vajenc je izjavil:

Tukaj ni bistvo branjenje doma, ampak (ne)reagiranje možakarja. Ves čas ga je gledal direktno v oči in se ni pustil sprovucirati. Šele ko mu je prevrnil smeti, je pokazal "whos the man" :)


To da se ni pustil spravocirati se mi zdi čisto normalno sploh če je moški dovolj zrel, veteran in dokaj izkušen v borilnih športih(tko piše v članku) in gleda pred sabo nadutega mulca, kako maha in se dere. Mislim, da mu je želel prepričiti vstop v hišo, kjer sta bili verjetno hčerka in žena.

neki4 ::

Drekcpekc ::

bajsibajsi je izjavil:

Vsec mi je, da imagodei kljub temu, da ocitno trenira Karate, le-tega ne kuje do zvezd in se celo strinja, da v krajsem casu ucenje boksa in/ali free styla v pravi nakljucni ulicni borbi predvsem bolj pripomore k uspesnemu razpletu, kot pa v podobnem casovnem obdobju ucenje borilnih vescin. :)



Se strinjam.

Me pa zanima, zakaj nihče ni omenil Bas Ruttena? Sej ne, da bi jaz osebno kaj dosti vedel o tem, ampak se mi je zdel tale možakar kar ''uporaben''.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

amigo_no1 je izjavil:

Grappling lepo izgleda samo v dojotu (s sparring partnerjem, ki se ne upira) , dosti manj v RL, namreč ko se en spravi nate (na razdalji primerni samo še za udarce z rokami & komolci, torej na manj kot 0,5 m razdalje ) ; nasprotnik striker namreč ne čaka da ga boš ti (kot grappler) uspešno zagrabil za dlan/rok/nekam_pač in izvedel neko tehniko temveč te bo v tem času, ko ga boš ti hotel zagrabiti že lepo nasuval da bš videl vse zvezde.

Jah, tle se ne bova strinjala. Zmenit se pa morava, a govoriva o ljudeh, ki trenirajo eno ali drugo (grappling ali striking) pol leta, ali 10 let? Če pol leta, potem itak noben nič ne zna in bo, ko bo zagustilo, reagiral nekoordinirano in zmedeno, naučeno mu bo kvečjemu škodovalo - dokler ne bo prevladal nagon in se bosta oba začela borit tako kot praviš - po živalsko.

Če gre pa za borca z 10-letnimi izkušnjami, potem bo pa v večini primerov zmagal grappler. Tako pač je. Danes se "dvoboji" ne dogajajo na nogometnih igriščih, kjer je na vsako stran vsaj 10m prostora. Dogajajo se na parkirišču med avtomobili, v gostilni med stoli, v gužvi kjer stojijo drugi ljudje. Striker bo zmagal samo, če bo imel dovolj prostora. 0,5m distance je za strikerja absolutno premalo. Izurjen grappler bo strikerja podrl na tla v delčku sekunde. Oglej si kako borbo Pride ali Cage. Na youtube je posnetih tudi par Streetfightov, kjer natrenirani grapplerji pwnajo razne "karateiste".

amigo_no1 je izjavil:

Poleg tega se ljudje običajno potijo, pod stresom še bolj -> še ena oteževalna okoliščina za grapplerja.

Ne drži. Predlagam, da si pogledaš tale Youtube playlist o Brazilskem jiu jitsu.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Vajenc> "Gledene na videno sta imela bolj malo možnosti za revanšo. In ne, NI psihopat. Psihopat bi jih zbrcal do neraspoznavnosti, ta pa jih je le kaznoval za pjanski eksces."

Normalno, da je človek s posnetka psihopat. Normalen človek ne reagira takole. Normalen človek je zaprepaden, tale pa napade v delčku sekunde. Tega ni zmožen vsak in niti ne vsak, ki trenira poljubno borilno veščino.

Za kaj takega moraš bit dobesedno premaknjen. Borilna veščina ti potem lahko da še morilske tehnike.
- Hoc est qui sumus -

Vajenc ::

Normalno, da je človek s posnetka psihopat. Normalen človek ne reagira takole. Normalen človek je zaprepaden, tale pa napade v delčku sekunde. Tega ni zmožen vsak in niti ne vsak, ki trenira poljubno borilno veščino.

Jaz si to razlagam drugače. Boksar vsak dan trenira, kjer uro, dve boksa v vrečo, fokusare, hruško ..., parkrat na teden se mu premečejo možgani v sparingih. Tak športnik večino časa premišljuje o boksu. Njegovi refleksi in odziv na adrenalin postanejo drugačni kot pri nekom, ki tega ne trenira. In ker se pri boksu ne učijo nič podohovljenega, boksar ne reagira tako kot tisti ju-jitsu mojster na posnetku.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

imagodei ::

Vajenc> "Jaz si to razlagam drugače. Boksar vsak dan trenira, kjer uro, dve boksa v vrečo, fokusare, hruško ..., parkrat na teden se mu premečejo možgani v sparingih."

Jaz si pa še vedno razlagam enako. Človek ne more in ne sme tako reagirat, čeprav je kao ful romantično, da greš na dvoboj zaradi časti svoje mladenke. OK, recimo, da se mu je stemnilo pred očmi in da bi naložil 2 do 3 tistemu, ki je udaril njegovo punco. Potem se pa neha. Ne pa, da izmenoma natolče še drugega, pa spet prvega - pri čemer noben od unih dveh v nobenem trenutku ne položi roke na boksarja. Že samo zakonodaja (slovenska, pa verjamem da tudi večina ostalih zakonodaj zahodnih demokracij) predvideva, da smeš pri samoobrambi reagirati kvečjemu sorazmerno, tale boksar je pa krepko presegel vse meje sorazmernega. Pa četudi pustimo zakonodajo ob strani - to ni način. A če se v trgovini z vozkom po nesreči zaletim v njegovo punco tudi lahko pričakujem podoben tretma?

Zlasti zato, ker je očitno imel prednost in jih je bil sposoben oba obvladat, se bi moral poskušati izogniti eskalaciji. Pravzaprav - kaj pa je preprečevalo drugemu udeležencu, da bi iz žepa potegnil nož in boksarja malo porezal? In kaj se je v resnici dogajalo še naprej, ko drevesa zakrivajo očitno nadaljevanje zapleta? Človek, ki reagira brez razmišljanja o posledicah, ni za med druge ljudi. Je najmanj "accident, waiting to happen", če ne kaj slabšega.

Brez razmišljanja o posledicah se otroci doma igrajo z vžigalicami in zakurijo stanovanje. Brez razmišljanja o posledicah objestni huligani mečejo granitne kocke v stavbe. Brez razmišljanja o posledicah ljudje mrtvo pijani sedejo za volan in se odpeljejo po avtocesti v napačni smeri. Brez razmišljanja o posledicah psihopatski varnostniki pred diskotekami brez potrebe napadejo in do smrti pretepejo naključnega mladeniča. Brez razmišljanja o posledicah sociopatski boksarji brez potrebe eskalirajo situacijo, zaradi česar eden od troublemakerjev potegne nož in hudo rani njega, njegova punca pa ne preživi niti do prihoda reševalcev...?
- Hoc est qui sumus -
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trening borilnih veščin

Oddelek: Šport
131728 (1281) dolenc
»

Katero borilno veščino izbrati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8021744 (17966) solatko
»

Borilne veščine specialnih enot (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
7013373 (10903) Andrej14
»

Borilne veščine

Oddelek: Loža
4810258 (9291) amigo_no1
»

Borilna veščina

Oddelek: Loža
304270 (3510) Gregor P

Več podobnih tem