» »

Naloga iz matematične indukcije

Naloga iz matematične indukcije

Arto ::

Pozdravljeni.

Mislim, da razumem princip matematične idukcije, vendar si že kar lep čas belim glavo s sledečo nalogo, pa nimam pojma (no, razen pri prvem delu dokaza (n=1), ki pa res ni kompliciran).
Mogoče so mi čez počitnice zarostali možgani :P



Lepa hvala vsem že vnaprej!

Arto

sherman ::

A moraš pokazat z indukcijo?

Namreč da se elegantneje na sledeč način.

Najmanjši člen v zaporedju na levi je zadnji, to je 1/sqrt(n), v zaporedju je pa n členov. In zdej, ta vsota je sigurno večja (ali enaka, za primer ko je n = 1) kot n*1/sqrt(n) (n-krat pomnožen najmanjši člen), kar pa je sqrt(n).

Z indukcijo gre pa nekako tako.
1+1/sqrt(2) + ... + 1/sqrt(n) + 1/sqrt(n+1) >= sqrt(n+1) (1) -- to hočemo pokazat

Prvih n členov je večjih od sqrt(n) po indukcijski predpostavki. Ideja za nadaljevanje je pa taka: če je a1 + b >= c, potem je tudi a2 + b >= c, če je a1 =< a2. V tvojem primeru je a2 = 1 + 1/sqrt(2) + ... + 1/sqrt(n), a1 = sqrt(n).

To pomeni, da če zamenjaš prvih n členov v (1) z sqrt(n), in pokažeš da neenakost še vedno drži, si dokazal prvotno trditev.

sqrt(n) + 1/sqrt(n+1) >= sqrt(n+1) -- pomnožiš obe strani s sqrt(n+1), pokrajšaš enice in dobiš
sqrt(n^2+n) >= n, kar je očitno res

Arto ::

Najlepša ti hvala! Mislim, da razumem :)

Alpheus ::

Kripl.
VI VERI VENIVERSUM VIVUS VICI.

Arto ::

Hvala!

m0LN4r ::

@Alpheus

S takšnim odnosom do ljudi, ki rabijo nasvet ne bomo nikamor prišli. A si predstavljaš da bi bli vsi takšni pedri?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Adrijan0 ::

haha, se podpišem pod post

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Adrijan0 ()

Tilen ::

Se podpisem.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Vrocipes ::

Res je, takšno verbalno izživljanje preko interneta se mi zdi patetično.

333333 ::

Tudi jaz se podpišem

Alpheus Še je čas da se poboljšaš ne obupat :)
Spiritual

Marc` ::

Ne zagovarjam Alpheusa, ampak to mi je pa že malo smešno. Nekdo nekaj napiše, lahko da je namerna provokacija, pa bo vedno ogromno postov moralnih očitkov. V nobenem primeru ni prav, ampak, če se boste dandanes obremenjevali z vsakim polenom, ki vam ga kdo vrže pod noge, pa tudi ne vem, kam bomo prišli. Človek se naj zahvali vsem, ki so bili toliko prijazni, da so mu pomagali, ostale pa naj pač odjebe, se ne obremenjuje in bo srečen...ker bo VEDNO kakšen kreten na svetu, zato mislim, da se pač ne splača obremenjevati. In še pogosto nastane totalen offtopic.;)
To je pač moje mnenje, lahko mu pa pridigate še dalje, verjetno ga bo samo še bolj podžgalo...:)
Lp


Edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marc` ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DFT

Oddelek: Šola
5676 (574) one too many
»

[php] Razbijanje giantskih števil na prafaktorja

Oddelek: Programiranje
332320 (1664) technolog
»

Matematika - FMF (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8710037 (7770) sherman
»

Matematika

Oddelek: Šola
192056 (1346) modic666
»

Problemi pri C++ programiranju...

Oddelek: Programiranje
363795 (3270) George

Več podobnih tem