» »

Adam ni nikoli srečal Eve

1
2
»

podbevna ::

Tomas, ja strinjava se. Ta Adam je edini, za katerega se lahko dokaže, da je imel skozi teh cca 2000 generacij vedno tudi moške potomce.

To pa ne pomeni, da je edini skupni prednik. Bili so tudi drugi moški iz tega obdobja, ki so predniki vseh nas. A niso tako lahko izsledljivi, ker so imeli vmes tudi ženske potomke. Tako je Adamov gen počasi postal vseprisoten. Mogoče je zadnji nosilec drugačnega y kromosoma izpred leta 60k BC umrl šele pred 20 leti , kar niti ni važno...

Kar je posebnega na y kromosomu in mitihondrijski DNK je dedovanje le po enem spolu. To olajša dominanco posameznega gena, ko enkrat doseže kritično maso (to je BTW vedno slabo za evolucijo in nekateri na podlagi tega celo napovedujejo degeneracijo in izumrje moških, kar je IMO BS). Mogoče imaš ti drugačen y kromosom, a se bo precej težje ohranil kot mutacija drugje, ker se bo prenašal le po moških. Zato bo tvoj gen težje konkuriral Adamovemu genu, kar ne pomeni, da ne boš prednik tvojih potomcev.

Thomas ::

Pripomnil bi še to, da dejansko ostane večina moških brez potomcev čez dovolj dolgo časa. Tako je povsem MOŽNO, ni pa čisto nujno, da smo danes VSI potomci Adama iz 60000 B.C. Potomci nobenega drugega moškega, po nobeni liniji.

[Lepa ilustracija so priimki. Čez dolgo generacij jih je samo še ene par, Švedska pa prepolna Andersonov.]
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

podbevna ::

Ja, bolj ko razmišljam, bolj je zanimivo. To moško linijo si malo narobe predstavljamo, ker jo gledamo kratkoročno. Pri starših je to eden od dveh prednikov, pri starih starših eden od 4, pri prastarih eden od osmih... Dva tisoč generacij nazaj (v času Adama) je to le eden od 2 na 2000 prednikov!

Seveda takrat ni živelo toliko ljudi (na palec v vsej zgodovini ni živelo toliko Homo Sapiensov), kar le priča o masovnem inbreedingu na vseh stopnjah do takrat. A vseeno so vse te miliarde miliard hipotetičnih prednikov povsem "enakopravno" sodelovale pri skoraj vseh delih genoma. Razen pri nekaterih - npr y kromosomu. Pri tem smo vsi neobhodno nasledili gene enega samega prednika, ker je le ta prispeval y kromosom skozi vse generacije. Zato je ta premica v drugače (hipotetično) nepredstavljivo širokem drevesu prednikov sledljiva. In ta premica vsakega od nas se seka pri Adamu. To pa ni noben dokaz, da se celotna drevesa prednikov začenjajo (oziroma zožijo) pri njem, ali, da ni drugih premic, ki se sekajo v drugih točkah, tako kot npr. mitihondrijske, ki so tudi sledljive.

Kar se meni zdi dosti bolj zanimivo, kot te zgrešene antropološke izpeljave, je sama narava teh posebnih delov genoma in njihov vpliv na evolucijo. Kaj če bi se npr. pojavil y kromosom katerega nosilci bi lahko zaplojevali le moške. Vstavitev take mutacije v nekaj primerkov bi bila zelo elegantno in dolgoročno zelo zanesljivo doomsday orožje za vrsto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: podbevna ()

gruntfürmich ::

gzibr; vsak ima svojo varianto. jaz imam pač drugačno kot večina. kot vedno.:)) :))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

In misliš, kako je to pametno?

Ni, če ne moreš utemeljit na noben način.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

> gzibr; vsak ima svojo varianto. jaz imam pač drugačno kot večina. kot vedno.

Varianta brez trdnih materialnih dokazov je nična. Na starost vrste H. Sapiens dokazujejo fosilni ostanki, DNK analize ter drugi materialni dokazi (najdbe orodij, stenskih poslikav, datacija jamskih ognjišč s C14...).
Vse je za neki dobr!

MrStein ::

Pozabljate, da obstaja vrsta ljudi, ki se na dejstva požvižga ;)
(na forumih jih srečujem vsak dan)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Thomas ::

Vsak operira nad svojim setom dejstev in "dejstev". Nekateri imajo celo logiko kruljavo, ampak tudi to je pravzaprav samo napaka v setu dejstev.

Nekateri zelo inteligentni so preigrali že tisoče scenarijev za svoja dejstva in kakšno vrgli ven. Tisti, ki niso imeli "časa za proč metat" za take reči, ampak so tačas nabijali žogo, boljš poznajo intuitivno fiziko lopte, kot teoretično fiziko prenašanja toplote po snovi. Naprimer.

Kdor velikokrat naleti pri sebi na "zanimivo, na to pa še nikoli nisem pomislil", mora to imeti za znak svojega manjšega poznavanja tematike.

Tale Grumfič recimo, še nikoli ni pomislil, kako da ni starejših najdb kamnitih orodij, ali drugih človeških delovanj, če smo že taoliko časa takole sposobni. Da arheologija ne sega bistveno bolj nazaj in ne najde kakšnih milijon let starih gedor. Ali smetišča drugih artefaktov. Lažje bi se ohranili, kot marsikaj dejansko ohranjenega iz tistih časov.

Moja malenkost, po drugi strani, komot vrže nekaj ven, na kar drugi še nikoli niso pomislili. Zadnja stvar ki se mi je zdela nova na tem forumu je bila pa tista hipoteza, da je Irak v bistvu boljš do "konca ponižat in razžalit", kot na hitro premagat. Najmanj zanimiva hipoteza, najmanj. Terra incognita do takrat zame.

Bi stopili na Terro incognito še vi? Odprem novo temo?

Tko to deluje. Hočeš, nočeš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

----------Varianta brez trdnih materialnih dokazov je nična. Na starost vrste H. Sapiens dokazujejo fosilni ostanki, DNK analize ter drugi materialni dokazi (najdbe orodij, stenskih poslikav, datacija jamskih ognjišč s C14...).

sj nekateri ostanki naj bi kazali ravno na to, da je naša vrsta stara stotine miljonov let. če jim pa jaz verjamem, je pa to moja stvar, tako kot je vaša, da temu ne verjamete, in verjamete temu, kar verjame 99% populacije.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

Ja. Pokaži jih. Da bomo mi tud verjel, ane.

Boš svoje čudovito znanje raje sebično čuval samo zase?

Se mi je zdelo, ja, da ga boš.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

hehe, ne, sklicujem se na knjigo : prepovedana zgodovina človeške rase; za nekatere bull, zame dejstvo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gzibret ::

> sj nekateri ostanki naj bi kazali ravno na to, da je naša vrsta stara stotine miljonov let

Kateri ;) Ostanki trilobitov in ribjih lusk ter debele plasti premoga verjetno ne govorijo ravno v prid tej hipotezi.

Sicer pa BTW, pred stotinami milijonov let (odvisno od tega, koliko je teh stotinov), je življenje komaj prilezlo na kopno. Kaj višje razvitega od ribe sploh ni obstajalo.
Vse je za neki dobr!

gruntfürmich ::

ne, pač pa navajajo recimo razne zidove v plasteh premoga, lobanje človečnjakov v plasteh starih 200 miljonov let, nakit v premogu starem 50 miljonov let...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

in spet smo pod budnim očesom gizija...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gzibret ::

> ne, pač pa navajajo recimo razne zidove v plasteh premoga, lobanje človečnjakov v plasteh starih 200 miljonov let, nakit v premogu starem 50 miljonov let...

Prvič čujem za kaj takega, pa delam v tej stroki. Morda kakšna referenca, link, vir... na te trditve?

zid v premogu - dvomim, da si je kdo šel delat bajto v neko smrdljivo sapropelsko močvirje, ko je pa bilo dovolj drugih, dosti boljših lokacij okoli.

200 mio. let stara lobanja človeka - nemogoče. 200 milijonov let stare plati vsebujejo le zelo sploščene fosile, z izjemo morda kakšne bolj trde školjke ali majhnega brahiopoda. Da bi bila notri človeška lobanja lobanja? Pritisk teže plasti, ki so se naložile v naslednjih milijonih let pač marsikaj uniči ali pa vsaj deformira. Lobanje še posebej ;)

nakit v premogu - da ne gre slučajno za lepo nanizane kristalčke pirita, ki so pogost pojav v premogih? Pirit nevednež zlahka zamenja za zlato.
Vse je za neki dobr!

jimmi ::

Sem pred časom prebral tole Prepovedano zgodovino človeške rase in je totalen nesmisel. Totalen!

Saladin ::

Nekatere najdbe se morebiti res nahajajo v čudnih plasteh iz neobičajnih obdobij.
Ampak zgolj par najdb ne more anulirat celotno znanstveno podobo razvoja sveta.

Našli so okostnjaka v plasteh iz obdobja dinozavrov? Morda so ga v njej pokopali, morda se je potopil v to plast skozi čas, morda gre za ponaredek, geološko anomalijo,...
Vse veliko verjetnejše od totalne preureditve zgodovine kot jo poznamo.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

gruntfürmich ::

----------Sem pred časom prebral tole Prepovedano zgodovino človeške rase in je totalen nesmisel. Totalen!

sami znanstveniki tu gor...:\
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gzibret ::

> Nekatere najdbe se morebiti res nahajajo v čudnih plasteh iz neobičajnih obdobij.
> Ampak zgolj par najdb ne more anulirat celotno znanstveno podobo razvoja sveta.

No, tudi zgolj ena verodostojna najdba, ki ne paše v sklop teorije, jo lahko anulira. Samo je treba prej preverit, da se zadeve ne da razložit s kakšnimi drugimi že znanimi teorijami. Zgodovina znanosti je vse polna takšnih in podobnih primerov. Naj jih naštejem nekaj...

Michelson-Morley-ev interferometer je popolnoma anuliral do takrat sprejeto teorijo gibanja svetlobe po etru. Ali pa npr., ko je iznajdba teleskopa in opazovanje venerinih men dokončno pokopalo geocentrično teorijo. Ali pa pasteurjev eksperiment z mikrobi, ki je anuliral do takrat popularno teorijo aktivnega principa.
Vse je za neki dobr!

Saladin ::

Podajaš ponovljive eksperimente - ena arheološka najdba pa to ni.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Asriel ::

ženske se pač bolj "žlahtajo" k tipi :D
Always Outnumbered Never Outgunned

MarkV ::

Tudi sveto pismo ni tako neumno. Za primitivne nomade iz bakrene dobe so tile stavki izjemno napredni:

11 Nato je Bog rekel: »Zemlja naj požene zelenje, rastlinje, ki daje seme, in drevje, ki na zemlji rodi sadje s semenom po svoji vrsti!«


4 Bog je rekel: »Zemlja naj rodi živa bitja po njihovih vrstah: živino, laznino in zveri zemlje po njihovih vrstah!« Zgodilo se je tako. 25 Bog je naredil zveri zemlje po njihovih vrstah, živino po njenih vrstah in vso laznino na zemlji po njenih vrstah. Bog je videl, da je dobro.


Zgodba o stvaritvi pravzaprav LAHKO govori o evoluciji, če jo interpretiramo na določen način.:) Vsekakor, če primerjamo zgornja dva stavka z drugimi zgodbami o stvarjenju iz tistega časa, ni primerjave - le te govorijo o pošastih, zmajih, želvah, ženski, ki je bila noseča in rodila zemljo, itd... Ravno zaradi te naprednosti so se abrahamske religije obdržale do danes in se bodo še lep čas, vsaj dokler ne bodo postale tako neumne kot so nam neumne razne želve in zmaji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MarkV ()

mikena ::

gruntfurmich: more bit to ful dobra knjiga, daj še kakšen zanimiv fakt povej.

gruntfürmich ::

Cameron: ...... in naslov novice je......?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mikena ::

Zanimivo kako se izmikaš vprašanjem. Tipično za tiste, ki niso prepričani v resničnost svojih trditev.

gruntfürmich ::

zakaj bi se izmikal vprašanjem? kaj te napeljuje na to? če te več stvari zanima, si dobi knjigo in jo prelistaj. štekaš?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

Brezvezna knjiga. Vrž jo proč.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

nisem jaz ekspert da bi sodil o tem. meni je pač ušeč.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomas ::

Vseeno kritično razmisli o njej. Kaj jo sploh podpira, kakšni dokazi so za trditve, zapisane v njej?

Da ti je "ušeč" je zelo premalo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

jaz pa kritično razmišljam o sedaj splošno sprejetih teorijah in hipotezah.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Luka Percic ::

Meni je Davinčijeva šifra prov všečna knjiga.(ok malo plehka, ma privlači)

Sem pa si kmalu ogledal dokumentarec "po poteh Davinčijeve šifre", ki je preverjal posamezne "dokaze", ter jih nekaj ovrgel, za druge pa povedali v kakšnih okoliščinah je do njih prišlo.

Nakoncu vidiš da ta teorija zarote random pobira neke podrobne podatke/napake prepisovalcev, ter jih vtke v ultimativno zgodbo.

Hudo, a vendar neuporabno...

Najbrž je podoben hec z to knjigo..

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

> jaz pa kritično razmišljam o sedaj splošno sprejetih teorijah in hipotezah.

Jaz tudi. Nič mi ni sveto, poglej samo temo o Globalnem ogrevanju. Saj ti a priori ne sme biti nič sveto. Niti ta, niti ona knjiga.

Vse mora iti v tvoj razumski mlin. Pa kar ostane, ostane. Da bi pa extra negoval kakšne ideje - nobena ni vredna tega.

Razen če zdrži tvoje najhujše napade.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

gruntfürmich ::

to je vse res, ampak nekaj pa vseeno vzameš za svoje; recimo jaz ono knjigo, ti da ni segrevanja.
seveda pa ni rečeno, da si na podlagi kakšnjih notranjih vzgibov ne bova nekega dne oba premislila. :)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jype ::

gruntfurmich> seveda pa ni rečeno, da si na podlagi kakšnjih notranjih vzgibov ne bova nekega dne oba premislila.

Nič znanstvenega ni v tem, da si nekdo premisli na podlagi "notranjih vzgibov". You just gotta take it on faith.

MrStein ::

gruntfurmich:
nisem jaz ekspert da bi sodil o tem. meni je pač ušeč.

Nisem expert za spolnost, ampak mi je zelo všeč kniga "Naslednje leto me obišče Pamela Anderson in mi izpolni vse seksualne želje"
(sosedu pa je všeč Star Wars)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gruntfürmich ::

sicer nisem morerator, ampak... se ne bi držali rajši teme?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BigWhale ::

Ce bi bila tole tekstovna avantura bi grunt sedaj videl tole:

Bigwhale is here, giving you a clue.
Exits: North, West.

;)

Grunt, ti pa zacni enkrat argumentirati svoje trditve.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sprememba v učbenikih: mitohondrijsko DNK lahko podedujemo tudi od očeta

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
397760 (5568) poweroff
»

Zakaj se celice starajo

Oddelek: Znanost in tehnologija
4311436 (8962) Yosh
»

Precenjen pomen DNK kot dokaza v kazenskem postopku (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5218471 (16279) Looooooka
»

Adam ni nikoli srečal Eve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8610529 (7121) BigWhale
»

Urša, Ksenija, Helena, Velda, Tara, Katarina in Jasmina

Oddelek: Znanost in tehnologija
283154 (1783) CCD

Več podobnih tem