» »

Opera 9.5 Alpha

Opera 9.5 Alpha

Opera Web Browser - Pri norveški Operi so danes javnosti predstavili prvo testno verzijo novega spletnega brskalnika Opera 9.5.

Nekaj pomembnejših novosti v trenutni Alpha različici:
  • Višja hitrost in manjša požrešnost
  • Neposredno iskanje po vsebini obiskanih strani iz naslovne vrstice
  • Izboljšan prikaz mnogih strani
  • Izboljšana podpora standardom (CSS3)
  • Peer Exchange podpora v BitTorrent odjemalcu
  • Sinhronizacija profila s servisom My Opera
  • Boljša integracija s platformami - Mac uporabniki se bodo lahko nadejali lepšega zgleda, Linux uporabniki pa QT4 ter 64 bitne različice
  • Možnost ponovnega odpiranja celotnih zaprtih oken

Za več informacij in dolpoteg pa kliknite semle.

123 komentarjev

«
1
2 3

Road Runner ::

Vmesnik na macu je se vedno nekaj cisto svojega, namesto da bi se ujemal z ostalimi aplikacijami.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Matrin ::

Najboljši cross-platform spletni brskalnik ohranja prednost pred konmkurenco. :D

Če poskušam bit manj fanboy-jovksi, mi je še vedno najboljši brskalnik, čeprav še nisem poskusil safarija. :\ Hm, kaj pa vem, je mogoče boljši?

Kenpachi ::

Eh Safari je beta2 že pol leta... Da niso pri applu pozabili nanj?

Drugače pa, zanimiva novička. Mogoče pa bo Opera še kaj za pogledat, ko bo final.
Zaraki Kenpachi.

snow ::

> Višja hitrost in manjša požrešnost

Lepo, da se eni trudijo za to. Windowsem to ni bilo nikoli v ponos, pa so računalniki vsakih 18 (24) mesecev 2x hitrejši.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Boomer ::

Pozna kdo kakšen addon za firefox, ki bi ob ponovnem vklopu programa, pokazal vse tabse od prejšne seje, tako kot opera.

Brody ::

novica dneva
super!

Urc ::

Haha Boomer zato ne rabiš addona... Ampak jebiga če niti ne pogledaš po svojem brskalniku uporabljaj Opero|O

David1994 ::

Jaaaa!!! Opera rocks! Kej bi jz brez gestur v Operi pa widgetov sploh pa tabov!
Opera for the masses!8-)

LjubimPeezde ::

Zagotovo obstaja višja hitrost od svetlobne! Temu se reče prednost Opere pred konkurenco! Tejle Norvežani so res nori.:D

Liker ::

Linux uporabniki pa QT4


Koncno :)
Ves ta GTK srot mi gre ze pocas na jetra, ker v moj KDE sploh ne pase :P

Kenpachi ::

@Boomer:

Tab Mix Plus.
Zaraki Kenpachi.

mrezna ::

@Boomer: Tools, options, main, startup, show my windows and tabs from last time. Cheers:)

darkolord ::

Opera ima od sedaj (kot je omenjeno v novici) tudi možnost, da odpreš celotno zaprto okno (ali več teh) z vsemi tabi, tudi če nimaš vklopljenega shranjevanja seje. Uporabno na primer ko okno zapreš pomotoma.

Zgodovina sprememb…

mile ::

pogresam integracijo z Google Noteboo-om...je fajn met online bookmarke

maybe ::

mogoče kdo ve kako nastavit da recimo kot je bilo v prejšni verziji, si samo napisal slotech ... pritisnil enkrat dol in si mel pred slotech napisan "g" in ti je automatsko uporablo google search

meni noče delat

darkolord ::

Meni deluje. Si namesti "na sveže" ali preko obstoječe instalacije? Kaj ti pokaže, ko vtipkaš recimo slotech?

Zgodovina sprememb…

Pesimist ::

se nisem mogo odlocit med IE, Firefoxom in Opero. Zacel uporabljat opero pa mi je blo super, vse funkcije in izgled, vendar je nekatere strani slabo odpirala, zajebala. Potem sem zacel uporablhat firefox in dodal vse extensione, da dela kot opera in izgleda kot IE 7. Mislim da se je to najbolsa komninacija. Zaj pa ce je nova opera res 50% hitrejsa? huh?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

darkolord ::

Lahko kakšen *NIX uporabnik komentira še hitrost vmesnika v primerjavi s prejšnjimi različicami?

kriko1 ::

Lahko potrdim da je hitrost vmesnika v linuxu blazna napram prejšnjim različicam. Porihtan je tudi počasen izris spletnih strani s transparentnto vsebino.
Zavihki se tudi hitro preklapljajo, speed dial je sedaj uporaben :) (prej si čakal tudi celo sekundo da se je pojavil).
Ostajajo še težave s flash vstavkom, vendar je bilo že nekaj narejeno v tem pluginwrapperju (mplayerplugin baje sedaj deluje - nisem sam še sprobal).

Sedaj iščem način kako bi spravil zgled da bi se lepo integrirala v moje KDE okolje...

5er--> ::

Wow, to leti!
+ Backend od Joomle zdaj dela.

Ima še kdo pri dodajanju strani v Speed Dial čudne fonte?

zaejec ::

nenormalna hitrost!

mimogrede, ima se kdo tezave z uvozom certifikatov? dam import in jih kar noce prikazat.

poweroff ::

manjša požrešnost
To si mislil na RAM, ne?

Ker po novici sodeč bo Opera precej "požrešna" pri tržnem deležu... :P
sudo poweroff

sherman ::

mile ::

@kriko1

imas kaksen link, ker men flash zabije proc na 100%

trek@s ::

S prejšnjo verzijo (9.23) sem imel same težave: Samodejno se mi je zaprla najmanj 10x na dan ali pa ja zmrznila. Posebej pa ji ni dišalo, ko sem šel na gmail-ovo stran. Tam je pa v 99% se sesula.:\
A je v tej verziji to kaj izboljšano, da presedlam nazaj na Opero?

kriko1 ::

@trek@s: Nekaj je narobe s tvojim okoljem, na vseh računalnikih ki so bili vzdrževani je delala bp.

@mile: če si mislil s flashom, ne. Uporabljaj 9.23 na linuxu dokler ne bo popravka. Če še vedno ne dela, poskusi takole:
#opera -pd OperaTest

tole ti ustvari profil v novi mapi OperaTest, če flash dela je nekaj narobe potem s starim profilom (nastavitvami).

Pesimist ::

Uh ja zadeva je bombasticno hitra in nepozresna. Firefox z 8 odprtimi tabi pozere 101Mb, medtem ko Opera samo 36Mb Rama.
Samo www.vecer.si se pa vedno ni sposobna prikazat zadovoljivo kot IE in Firefox, tak da ji vsa ta hitrost spet nic ne pomaga.

in v www.gametrailers.com se vedno nedelajo filmcki kot bi mogli, se vedno so 2x povecani in offcenter. For the time being nothing beats Firefox!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Kenpachi ::

Ok, zdej sem jo namestil, da malo probam... In lahko rečem SVETI DREK! Svetlobna hitrost! 8-O
Zaraki Kenpachi.

kriko1 ::

|Sawyer|: Pošlji en mail razvijalcem spletišča naj popravijo. Če jim je kaj do obiskovalcev....

Pesimist ::

A nebi blo lazje da Opera popravi to kot pa tisoc od tisoc webmasterov? Sploh pa ker deluje v vseh ostlaih brovserih? Potem se pa nej MSju mail posljem da Mediaplayer ne deluje zadovoljivo z Opero in se medtem ko z vsemi ostalimi dela? Bodi malo resni no. Opera je totalna nula. Vprasanje kolko kode ven spustijo da dobijo taksno hitrost, potem pa vidis cudne strani. Jah jebat ga. Firefox sevedno trga opero. Hell see IE jo na tej plati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

LjubimPeezde ::

Opera je totalna nula. Vprasanje kolko kode ven spustijo da dobijo taksno hitrost, potem pa vidis cudne strani. Jah jebat ga. Firefox sevedno trga opero. Hell see IE jo na tej plati.

Meni 99% strani prikazuje lepo!
Zdej ne vem kakšne strani ti obiskuješ

poweroff ::

Grem na download page od opere in - ulala - ugotovi katero verzijo Ubuntu Linuxa uporabljam in mi ponudi pravi paket za prenos!

Dela pa kar zadovoljivo - v bistvu pa takole na hitro ne opazim razlike v hitrosti glede na FF. Ampak kul - way to go!
sudo poweroff

darkolord ::

|Sawyer| očino imaš ti nek drug problem (zalega na pcju?):

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Pesimist ::

Ne. Ti flash poganjas. Jaz sem reko Windows media player. Pa samo HDje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

5er--> ::

Pa tole?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Matrin ::

Opera bolje podpira standarde kot FF in IE skupaj (čeprav IE ne prinese veliko k tej igri). Opera ima edino probleme z java scriptom, kar pa se mi ne zdi problem, glede na to da je java script podn od nekega standarda (vsak browser gar kar po svoje implementira). Če hočeš isto funkcionalost od FF moraš dobit še tisoč nekih plugin-ov pa še kakega sam napisat, da bi res bil tako dober. Bi pa zato rabil met precej boljši comp kot pa za Opero. Ne vem za kaj je FF tako razširjen ker kot brskalnik za množice je proti Operi prava beda. (čeprav Opero označujejo kot power user brskalnik, bi prej rekel da je to FF) Ni pol toliko preprost in nima destino toliko stvari v paketu.

darkolord ::

(Beh, ne morm screenshota narest ko se predvaja z WMP11, ampak tut dela)

Matrin: kaj je pa z Operinim JavaScriptom narobe?

Zgodovina sprememb…

5er--> ::

@darkolord: Pri ta strejši varjanti klikneš z desno miškino tipko na video, Options... in zbiješ Video Acceleration na minimum (za čas delanja screenshota).

kriko1 ::

|Sawyer|: Ja jočeš se zato ker webmasterji na straneh katere ti večinoma obiskuješ ne delajo po standardih. Se ti zdi smotrno da gre opera delat en ogromen seznam ter miljon malih skriptic ki popravijo napake strani? Izdelujejo brksalnik, kateri zelo dobro spoštuje standarde (poleg tega ima tudi quirks način, za tiste res odpradniške portale), torej dober portal dela.
Večina strani ki jih obiščem delajo brezhibno, vendar verjetno zato ker obiskujem večino portale iz moje stroke, kjer so o standardih dobro informirani. Če en servis mi ne dela, zato ker se enemu developerju ne sprdne v glavi da bi poštimal zadeve kot je treba, pač preklopim drugam, saj jih je kot solate.

EDIT: javascript pogon doživlja tudi večje kirurške posege (baje na novo spisan) med razvojem 9.5.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

mile ::

tkole ko browsam po slotechu mi zmeri prikazuje pejd ic cache-a, ceprav vem, da obstajajo novi odgovori....morm stisnt f5 da se mi refresha

poleg tega odleti zadeva, ce hocem instalirat katerkoli widget

vse to na Windows masini

darkolord ::

ST ma mal cudn caching :>

Matrin ::

Na windows mašini itak nič ni garantirano. :P

Drgač pa je je javaScript tako kot v ostalih browserjih tudi v Operi implementiran malo po svoje, in ne deluje (oz. ni deloval) čisto vredu.

Lep primer da je java Script zelo neprimeren za internet: v FF ti z določenim javaScript orodjem pritisk tipke vnese črko v TextBox, v ostalih browserjih tega ni. Krneki!

donis ::

Greš pod Tools -> Preferences -> Advanced -> History in nastaviš:

Check Documents: Always
Check Images: Always

In ti bo normalno refreshalo.

No pa da povem še kaj o Operi. Meni osebno najboljši browser. Kakor si lahko v Operi spreminjaš izgled (pa s tem ne mislim skinov), se ne da nikjer. jaz recimo nimam privzetih gumbov (back, forward...), ampak imam vklopljen main bar (tako da imam samo 4 gumbe(back, forward, refresh ter home) naslovno vrstico in google search bar vse v eni liniji. Da ne pozabim omeniti še držanje desne miškine tipke in premikanje z koleščkom po tabih...

Opera ima res veliko priboljškov, na vsake toliko zvem kakšnega novega, čeprav mislim da jih je zaenkrat zmanjkalo. Verjetno bo pa v 9.5 verziji kaj novega :))

BendeR ::

Ah, komaj sem jo pripravo do tega, da mi je sprejela utorrent kot default odjemalec. opera:config, nastavitve pod downloads ... nič ni pomagalo, ko se disejblal oz. označo naj odpre v default odjemalcu mi je enostavno odprlo system 32 mapo. Linkano pa je blo do ""...utorrent.exe" "%1"" . Predvidevam, da je zajebaval tale %1, ki pa ga ne moreš zbrisat, ker je naslov fiksn. Potem sem dal odpiraj z določeno aplikacijo in zdaj končno dela. :P
:=)

darkolord ::

BendeR: vgrajeni BitTorrent odjemalec drugače zelo elegantno izklopiš TUKAJ (kljukico daš stran pri Enable in shraniš)

Pesimist ::

Ma ja totalno bedna je ta opera. Pod default ma utorrent v neki c: program files blabla mapi. Moj pa je cisto na drugem disku in negre niti spremenit. Ce pa da other program pa sploh ne najde .exe extensiona. Sem mel enrkat to porihtano na stari operi, samo se mi ne splaca vec zafrkavat z tem porvsnim brskalnikom.

BendeR ::

darkolord: prvo beri kaj sem napisal. ;)

Sem ga disejblal v configu, pa mi je odpiralo utorrent s tem prokletim %1 vzadi....

Še nekaj, kar mi je pri operi zelo zoprno. IE in FF imata to super rešeno. Ko napišeš npr. prve črke neke strani in se ti odpre zgodovina prej obiskanih naslovov bi rad, da bi bili ti sortirani po obiskanosti in ne random. Npr napišem slo-t in bi rad, da mi odpre najbolj obiskano stran. V tem primeru slo-tech.com in ne slo-tech.com/bla bla ena tema, ki sem jo gledal pred enim mescom. :\
:=)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BendeR ()

maybe ::

@darklord


Inštaliral sem kar čez prejšnjo verzijo. morda je to problem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: maybe ()

LjubimPeezde ::

Ma ja totalno bedna je ta opera. Pod default ma utorrent v neki c: program files blabla mapi. Moj pa je cisto na drugem disku in negre niti spremenit. Ce pa da other program pa sploh ne najde .exe extensiona. Sem mel enrkat to porihtano na stari operi, samo se mi ne splaca vec zafrkavat z tem porvsnim brskalnikom.

Ma ti si NOOB, to je to Preprosto si izklopi opera torrent odjemalec in nastavi utorrent za privzetega in je... kva eni komplicirate. pol je pa opera površna. :\
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Opera 9 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
23621356 (13104) R33D3M33R
»

Opera 9 Preview 1

Oddelek: Novice / Brskalniki
404626 (3305) MrStein
»

Opera 8 Beta je tu

Oddelek: Novice / Brskalniki
162480 (2467) Tic
»

Opera, spletni brskalnik, ki je več kot to

Oddelek: Novice / Brskalniki
436704 (6704) Kaboom

Več podobnih tem