» »

vista ali xp

vista ali xp

piandura ::

LP
ravno sem kupil nov racunalnik,
cpu :2.4GHz, Core2 Duo, E6600
ram: 4x1GB, 667MHz, DDR2
HD: 500GB, L2 16MB, SATA2, vrt.7200min-1
vga : GF8800GTS 640MB

prodajalec mi je predlagal visto basic 64-bit saj je rekel da mi XP-ji nebi zaznavali 4g rama ITD, potem se zaradi DX 10 itd...
slisal sem da vista ni..uspela v njenih pričakovanjih in da so XP-ji ATM boljsi, prodajalec je rekel pa tudi da ce kupim original visto in upda'tam, da bo slej al' prej bolje izrabljala racunalnik.
mi lahko prosim predlagate ali naj nalozim XP-je, Visto-basic,-original ali s'crackano-
hvala lepa za nasvete

LP

M-XXXX ::

Vista Ultimate, ne pa Basic!
Drugače pa ti priporočam Visto

tomaz- ::

na tvojih karakteristikah bo res boljš delala Vista.. Sej nisem neki jaki pristaš Viste, ampak tooolk zanič pa nikakor ni. Dal sem jo na sestrin prenosnik s core2 1,8ghz, 2 gb rama, grafiko ati x1150, pa moram rečt, da zelo lepo dela, tekoče, inštaliralo je praktično vse gonilnike s prve, s kompatibilnostjo programov pa tud ni kakšnih "hudih" zapletov.. Aja, pa igre s kartami so fuuul lepše, pravi sestrica :D :D :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tomaz- ()

Izi ::

Če hočeš popolnoma izkoristiti tvoj računalnik le poslušaj prodajalca. Tukaj ni bistveno vprašanje Vista ali XP, ampak to, da rabiš 64-bitni sistem, če hočeš izkoristiti 4 GB RAMA.
Ko pa izbiraš med 64-bitnimi XP-ji in 64-bitno Visto pa je izbira že lažja, saj je Vista precej boljša.
Vsekakor ti bo Vista na tvojen super računalniku delovala hitreje kot pa XP-ji. To sploh ni vprašanje.

Bolj je pomembno to, da se boš moral na sistem ponovno privajati par mesecev, ker kljub temu, da je na videz dokaj podobna XP-jem gre za precej različen sistem.
Poleg tega pa ima še nekaj manjših težav, ki pa bodo v kratkem odpravljene z popravki.

Torej 64-bitno Visto, samo katero. Nikakor ne kupuj Visto Home Basic, ker je mnogo preveč oskubljena.
Najmanj kar rabiš je Vista Home Premium, ki ima bolj ali manj vse kar lahko doma sploh potrebuješ. Lahko pa vzameš tudi Visto Ultimate, ki pa je seveda nekaj dražja.

Nikonja ::

A mi kdo razlozi zakaj bo na temu racunalniku delala vista bolj kot XP !

Če hočeš popolnoma izkoristiti tvoj računalnik le poslušaj prodajalca

Ovo pa res na zastopim, ker ram na XP ih ni problem za nastimat !

Ma ne vem, delaj kaj hoces ampak noben pametan ne daje Visto gor in to se lahko sam prepricas na 10000 razlicnih forumih !

TOP ::

Napačna razlaga Nikonja.Če špilaš igre potem XP,če pa rabiš samo za programe in internet potem pa Vista.

Nikonja ::

Mogoce se motim ampak IMHO dobra tretina programov sploh ne dela na visti (titso kaj jaz rabim) a za internet ne vem zakaj je vista boljsa ! Bolj sigurna sigurno ni in se dobis DRM in ostale bedarije za nadzor zraven !
Ma ne vem, jaz je sigurno ne bom nalozil do prvega sp1, vi pa kr naprej !

STASI ::

Kaj pa uporaba programov kot so Solid Works, Solid Edge, Autocad? Kako se obnašajo v Visti?
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Izi ::

TOP, tudi pri igrah ni vse tako črno belo. Nekaj iger je na Visti res malenkost počasnejših kot v XP-jih, medtem ko so določene predvsem novejše igre kar opazno hitrejše v Visti.
Preveri si tale link, če si ga spregledal.

Nikonja, ti pa se precej motiš. Programi že od začetka delajo prav vsi na Visti. Nekateri so rabili samo manjši popravek. Pred kakšnega pol leta so bili še problemi z driverji, ki so sedaj večinoma že pošlihtani.
Vista se naloži skoraj še enkrat hitreje kot XP-ji in je tudi precej bolj odzivna.
Je pa res, da ima še vedno kar nekaj napak (na splošno preveč melje po disku in pri kopiranju datotek so še nekatere težave).
Sploh sem pa omenil, da človek rabi 64-bitni sistem če hoče izkoristiti 4 GB RAMA, da bi kupoval 64-bitne XP-je bi bila pa sploh napaka.

Če ti vse deluje v XP-jih res ni nujno, da kupiš Visto.
Če pa kupuješ nov sistem pa ni najmanjšega razloga, da bi kupil star sitem iz prejšnjega tisočletja, katerega zadnji service pack je bil včeraj star že 3 leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

bluefish ::

počakaj do 14.8., ko izide major patch za visto in občutno izboljša delovanje. Sicer pa bo Vista na tem računalo delovala dovolj tekoče oz. celo bolje kot XP.

piandura ::

hvala za predloge,
odlocil sem se za visto home premium, samo kje naj jo kupim :s, v trgovinah je ni Windows Marketplace pa posilja samo v USA :S

bluefish ::

Izi ::

Kupi 64-bitno verzijo.
In ne kupuj retail škatelno verzijo, ker je nesmiselno dajati toliko denarja. Kupi DSP verzijo, ki gre zraven novega računalnika in je 3-krat cenejša.
Probaj kupiti tole DSP verzijo: Windows Vista Home Premium 64-bit SLO DVD DSP
Sicer bi jo moral kupiti skupaj z računalnikom, ampak mislim, da ne bodo komplicirali.
Če pa ne bo šlo pa pojdi tja kjer si kupil računalnik in zahtevaj, da ti dajo DSP verzijo za zraven računalnika, ki si ga že kupil.

infiniteLoop ::

Nikoli mi ni bilo jasno zakaj ljudje pravijo, da za naslavljanje 4GB RAMa 32 bitni OS ni dovolj. Ce citiram prispevek v Wikipediji "Hence, a processor with 32-bit memory addresses can directly access 4 GiB of byte-addressable memory."

No ker mi to ni dalo mira sem brskal se naprej in na eni izmed micro$oftovih strani nasel tole:

Here's a list of how much RAM the various Windows versions and editions support (as of Nov 2004):

Windows NT 4.0: 4 GB
Windows 2000 Professional: 4 GB
Windows 2000 Standard Server: 4 GB
Windows 2000 Advanced Server: 8GB
Windows 2000 Datacenter Server: 32GB
Windows XP Professional: 4 GB
Windows Server 2003 Web Edition: 2 GB
Windows Server 2003 Standard Edition: 4 GB
Windows Server 2003 Enterprise Edition: 32 GB
Windows Server 2003 Datacenter Edition: 64 GB

Zdaj pa me gorece zanima ali ima kdo kako izkusnjo z naslavljanjem 4GB RAMa v XPjih ali je to samo FUD?
None of us is as dumb as all of us.

Spc ::

Jaz pa ti priporočam Windows XP Pro.
Ker bo.
1. Hitreje deloval
2. Vsi programi in driverji bodo delali 100%
3. Neboš imel problemov

:)

XPji znajo uporabit vseh 4GB rama.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Tr0n ::

Itaq da znajo. WTF.

X-Hair ::

Je za visto dovolj 2Gb rama + ce se hoces zraven se mal poigrat s kakim zahtevnim spilom?

Tr0n ::

Itaq. Saj se pomnilnik, ki si ga Vista rezervira ob bootu, ravno uporablja za zagon aplikacij. Hitrejsi pre-caching.

Izi ::

Poglej, bistvo si spregledal.
XP-ji ali Vista tukaj ni vprašanje, ampak je bistvo 32-bitni in 64-bitni sistem.
32-bitni sistem lahko naslavlja naslove do 4 GB, kar tudi povsod pravilno piše.
Ampak zanka je v tem, da te naslove rabijo prav vse kartice, ki jih imaš vštekane na matično ploščo, tudi grafična kartica.
In v tistih 4 GB naslovov se mora stlačiti prav vse tudi RAM iz grafične kartice.
Okoli 250 MB naslovov ti pobere matična in vse običajne zadeve, potem pa pride na vrsto še ves RAM na grafični kartici, ki mora biti tudi nujno naslovljen, drugače procesor ne more dostopati do njega, če nima svojega naslova. Na grafični pa je danes med 256 MB in 1 GB RAMA kar pomeni, da ti na koncu vse skupaj pobere za 0,5 do 1,25 GB naslovov.

Od tistih začetnih 4 GB, ti torej ostane samo še 2,75 do 3,5 GB prostih naslovov, ki si jih čisto na koncu razdeli RAM, kolikor jih pač ostane.
Tisti del RAMA, ki ostane brez naslovov se ne more uporabljati in v tem je problem 32-bitnih sistemov z 4GB RAMA.
Od tvojih 4 GB RAMA, ga boš dejansko izkoriščal samo nekje med 2,75 in 3,5.

Ti rabiš vedno sistem, ki je sposoben nasloviti minimalno 2 GB več naslovov, kolikor imaš RAMA !!!

Zato se ob 4 GB RAMA potrebuje najmanj 6 GB prostih naslovov, ki jih 32-bitni sistem ne more narediti. Torej se priporoča 64-bitna Vista, ki lahko naslovi:
64-bit Vista Home Basic - 8 GB
64-bit Vista Home Premium - 16 GB
64-bit Vista Business in Ultimate - 128 GB

Poleg tega ne pozabiti, da je 64-bitni sistem že samo zaradi 64-bitnosti za par procentov hitrejši od 32-bitnega, seveda če so driverji vredu, kar pa sedaj že kar so, če seveda ne uporabljaš kakšnih starih kartic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

IVo ::

Jaz imam visto zdej že 4 mesce in sem navdušen nad njenim delovanjem. V tem času niti enega errorja pri nobenem programu ali špilu. Vsak program dela na visti to ti garantiram, če pa ti javi da je narejen samo za xpje pa imaš možnost da ga zaženeš v xp oz win98 compatibility mode. Skratka... JE NE MENJAM. Edin mi ga mal mori da v bench programih zgubim kar nekaj pik, sam to niti ni tok važn glede na ostale prednosti ki jih nudi...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj imam samo 3GB namesto 4GB rama? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8919835 (9920) bobi1992
»

ne zazna 3 G ramov ampak 2558 zakaj ??

Oddelek: Pomoč in nasveti
282877 (2339) Zheegec
»

4GB rama na operacijskem sistemu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1008621 (7430) opeter
»

win x64 ali x86? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
649175 (7804) Razerzone
»

4GB RAMa na Win 32bit

Oddelek: Pomoč in nasveti
52373 (2253) ender

Več podobnih tem