» »

4GB RAMa na Win 32bit

4GB RAMa na Win 32bit

JanBrezov ::

Ravno kupujem nov računalnik, pri katerem sem si zaželel 4GB RAMa, računalnik je namenjen igram. Eden izmed trgovcem pa me je opozoril, da na 32bit operacijskih sistemih vseh 4GB ne bom mogel koristiti in res, tudi Google pravi tako. Teoretična meja je 4GB, vendar v praksi ~3.2GB. Vidim pa, da je možno to spremeniti (vsaj na Win Server 2003) z uporabo PAE (Physical Address Extensions), vidite lahko na spodnjih linkih:

http://support.microsoft.com/default.as...
http://www.microsoft.com/whdc/system/pl...

Zanima me, če ima kdo izkušnje s tem. Res ni variante, da koristim vseh 4GB na WinXP 32bit oz. Vista 32bit? Ne vem, ali naj vzamem samo 2GB (želim dual channel) ali vseeno 4GB.

EvilDare ::

Jaz sem bil tudi v dilemi, ampak zaradi požrešnosti Viste sem vseeno dokupil 2 GB rama. V XP-jih sem bom pač zadovoljiv s skoraj 3,2 GB rama oz. trenutno ga je 2,4 GB na voljo ob prižganem winamp-u, utorrent-u in emule-u. Za visto sem pa 64 verzijo naložil in gonilnike in to samo zaradi DX10 iger. Dodatno sem moral še neko opcijo v biosu vklopiti da prepozna 4 GB rama. Za xp in dx9 igre mislim da ga je popolnoma dovolj 2,5 GB, V Visti ga je pa okoli 3 GB na voljo.

Izi ::

V 32-bitnih Windows XP ni šans, da bi uporabil vseh 4GB RAMa, neglede na verzijo. Tudi nima implementiranega PAE in ti ta nič ne pomaga.

Tukaj je spisek 32-bitnih Windows, kjer PAE mode poveča število naslovov:

Z vključenim PAE:

Windows 2000 Advanced Server - 8 GB
Windows 2000 Datacenter Server - 32 GB
Windows XP (vse verzije) - 4 GB (enako kot brez PAE)
Windows Server 2003 (in SP1), Standard Edition - 4 GB (enako kot brez PAE)
Windows Server 2003, Enterprise Edition - 32 GB
Windows Server 2003, Datacenter Edition - 64 GB
Windows Server 2003 SP1, Enterprise Edition - 64 GB
Windows Server 2003 SP1, Datacenter Edition - 128 GB

Pri 32-bitni Visti kolikor mi je znano PAE tudi ni implementiran.

Če torej nujno rabiš 32-bitno verzijo potem ti preostane samo Windows Server 2003 Enterprise ali Datacenter z vključenim PAE mode.
Je pa treba vedeti še nekaj. Z vkjučenim PAE mode, bo sicer vidno 4 GB RAMa, ampak delal bo pa kar nekaj počasneje, kar je potrdil tudi Microsoft, zaradi dvojnega Bufferja.

Tako, da če imaš 4 GB RAMA je edino smiselno uporabljati 64-bitni sistem.
V kratkem bomo tako ali tako vsi prešli na 64-bitov.
Ne smeš pozabiti, da če imaš dve najnovejše grafične z vsaka po 1 GB RAMA v SLI ali CF načinu potem na 32-bitnem sistemu ne moreš uporabljati niti 2 GB RAMA. Vse kar ti bo ostalo je približno 1,7 GB sistemskega RAMA :D

gruntfürmich ::

kaj če imaš 4 in več G rama v 32 bit ti lahko kaj šteka ali ne?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

JanBrezov ::

Torej pri 32bit brez PAE OS "ne vidi" dela pomnilnika, na zmogljivost pa verjetno ne vpliva(npr. ohranim dual channel oz. OS ne šteka zaradi tega)? Bom verjetno vseeno vzel 4GB RAMa.

ender ::

Moje izkušnje s 4GB RAMa in 32bitnim Windows 2003 R2 Standard:
- če sem v BIOSu izklopil memory remapping, je OS videl 3,2GB RAMa in delal normalno (koliko RAMa v resnici vidiš, če to izklopiš, je odvisno od matične plošče, ponavadi pa med 2,5 in 3,5GB)
- če sem to vklopil, je OS videl 4GB RAMa, vendar so stvari crknile po namestitvi gonilnikov za nVidia GeForce 7900GT (sistem je sicer delal, vendar se je slika na zaslonu osvežila približno dvakrat na minuto). Brez gonilnikov je stvar delala.

Windows XP SP2 podpirajo PAE (med drugim brez tega ne dela Data Execution Prevention), vendar ne morejo naslavljati RAMa, ki je mapiran nad 4GB mejo, zato nikoli ne morejo videti več kot ~3,5GB (del naslovnega prostora se porabi za razne druge stvari, ki so na matični plošči, in pa za razširitvene kartice).

32bitni programi v 32bitnem OSju lahko naslavljajo največ 3GB RAMa, vendar jih je večina omejenih na 2GB (lahko pa sam popraviš EXE datoteko, da lahko naslavlja 3GB; poleg tega moraš dodati /3GB v boot.ini). Na 64bitnem OSju lahko tisti programi, ki lahko naslavljajo 3GB na 32bitnem, naslavljajo skoraj 4GB (64bitni precej več).

Mimogrede, uporabljam Windows XP x64, in edini problem, ki sem ga do sedaj imel, so bili zanič gonilniki za Audigy2 (Creative ima znano napako v gonilnikih, kjer prostorski zvok ne dela pravilno, če imaš RAM mapiran nad 4GB mejo - izklop premapiranja RAMa v BIOSu, ali pa dodajanje /MAXMEM=4096 v boot.ini napako odpravi, vendar potem spet vidiš samo 3,2/3GB; problem sem rešil tako, da sem se rešil Audigyja). Vse ostalo dela normalno.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ender ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj imam samo 3GB namesto 4GB rama? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8919830 (9915) bobi1992
»

ne zazna 3 G ramov ampak 2558 zakaj ??

Oddelek: Pomoč in nasveti
282877 (2339) Zheegec
»

Premalo DDR2 rama??

Oddelek: Pomoč in nasveti
261419 (1075) Gutjerez
»

4GB rama na operacijskem sistemu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1008614 (7423) opeter
»

Vista in 4GB rama

Oddelek: Operacijski sistemi
232301 (1682) opeter

Več podobnih tem