» »

Acer bo začel ponujati prenosnike z Ubuntujem?

poweroff ::

All the computer people use Macs or Linux now. Windows is for grandmas, like Macs used to be in the 90s. So not only does the desktop no longer matter, no one who cares about computers uses Microsoft's anyway.

To je v bistvu res. Vsak, ki se šteje za sposobnega računalničarja ali ITjevca, se vsaj seznanja z Linuxom. V bistvu je znanje kaj več od Windowsov tisto, kar pričenja ločevati power userja od ostale "raje".
sudo poweroff

opeter ::

@Matthai: Povsem enako deluje nameščanje deb paketov v Ubuntuju. Povlečeš na disk, dvoklik in voila - zadeva se inštalira.

Hvala, to nisem vedel.

@ALIEn3001:
To BO povzročilo cel kup problemov sploh za prodajalce, ki so v neposrednem stiku s kupci - lahko kupcu rečeš, da Winsov ni gor in da pridejo 100, lahko rečeš, da je gor zastonjska vezija Linuxa, ki je alternativa Windows OS in samo upaš, da stranka:

-nima doma tiskalnika, ki ne deluje plug&play na Linuxu in na CD od tiskalnika ni Linux driverja
-sploh ve kaj je OS in ni ogorčena, takoj ko ni "ta pa ta ikona tukaj"
-ne uporablja xyz programa, ki ne deluje na Linuxu
-ne igra iger
-spada med 1% populacije, ki pozna Linux

problemov vidim ogromno, ravo tukAj je težava, navadni uporabnik ni pripravljen na Linux (ali obratno), kakršnikoli so že razlogi.


Točno tako! Tudi jaz tako vidim situacijo.
Ljudje v šoli, podjetjih, knjižnicah pa tudi doma uporabljajo povečini Okna. Če bi recimo zdaj v tem trenutku večini starejših ljudi pod nos pomolil Ubuntu-ja, bi čudno gledali, sploh pa tisti, ki vedo uporabljati osnovnih 5-6 ikon (med temi je seveda Internet Explorer in Outlook Express), bi le na široko gledali. Namreč tukaj v moji okolici (pa tudi delovnem mestu) so ljudje, ki hočejo instant "rezultate", kar na kratko pomeni, da bodo v trenutku ali dveh naredili določeno zadevo, s tem pa iskanje funkcij in ikon odpade. Sploh pa to, da se bodo zdaj prilagajali nekemu novemu okolju.

Pozabljate namreč, da niso vsi tako fleksibilni, kot tukaj nekateri mislijo. Žal.

BigWhale ::

> Se pravi ima Linux že sam po sebi vse driverje za matično
> ploščo katerih xp nima, prav tako ima linux podporo za
> vse tiskalnike in monitorje ki jih xp nima.

Hm, ja, en teden nazaj sem instaliral XPje, pa sem ostal pri 640x480 locljivosti (mogoce je bilo 800x600, ne vem), potem sem moral it iskat 40MB dolg driver, ce sem hotel kaj vec.

Ubuntu namestitev se zbudi v visji locljivosti in pri tem tudi ostane.


> Kako si do tega prišel sploh ne bom ugibal ker mi še
> nikoli ni bilo treba stalno ponovno zaganjati sistem
> vmes, niti nikoli ni trajalo 15 minut.

Res? Service Pack si namestil brez ponovnega zagona? In potem se DirectX driverje brez? Mnja, meni tega se ni uspelo. Mogoce delam kaj narobe.

MasterBlaster ::

Res? Service Pack si namestil brez ponovnega zagona? In potem se DirectX driverje brez? Mnja, meni tega se ni uspelo. Mogoce delam kaj narobe.


Ma kak service pack. Pri novi instalaciji XP-jev s slipstreamanega cd-ja s SP2, rabiš sistem rebootat 3 krat preden se namestijo vsi updati. Da ostalih programov ne omenjam.
Tk je pa pika .

'FireSTORM' ::

To BO povzročilo cel kup problemov sploh za prodajalce, ki so v neposrednem stiku s kupci - lahko kupcu rečeš, da Winsov ni gor in da pridejo 100, lahko rečeš, da je gor zastonjska vezija Linuxa, ki je alternativa Windows OS in samo upaš, da stranka:

-nima doma tiskalnika, ki ne deluje plug&play na Linuxu in na CD od tiskalnika ni Linux driverja
-sploh ve kaj je OS in ni ogorčena, takoj ko ni "ta pa ta ikona tukaj"
-ne uporablja xyz programa, ki ne deluje na Linuxu
-ne igra iger
-spada med 1% populacije, ki pozna Linux

problemov vidim ogromno, ravo tukAj je težava, navadni uporabnik ni pripravljen na Linux (ali obratno), kakršnikoli so že razlogi.


Pozabil si še en problem. Nesposobni in neizobraženi prodajalci. Zakaj? Ker človek z obično trgovsko šolo prodaja računala. In kaj bo ko bo vprašala stranka kaj je Linux?
"Ja Linux je nekaj podobnega kot Windows le da je dosti težje z njim delat."

Ko bodo ti Ubuntu Aceri in Delli pri nas v MS v prodaji se bom naredil malo ruknjenega in šel malo prodajalce potipat glede Linuxa ter kake odgovore bom dobil. In bom pastal sem.

Glede tiskalnika. Kje in od kdaj je tiskalnik bil problem?
CUPS ima kar širok spisek podprtih tiskalnikov in precej enostavno namestitev.

In ne slovenije štet kot svet. Ok pri nas morda nas 1% pozna Linux, ok morda več ampak recimo da samo 1%. V ostalem svetu pa nikakor ni tako. Ker potem bi uporabljenost Linuxa bila 1% po vsem svetu kar pa ni.

Res? Service Pack si namestil brez ponovnega zagona? In potem se DirectX driverje brez? Mnja, meni tega se ni uspelo. Mogoce delam kaj narobe.

En osebek na tem forumu, nebom povedal kdo ker nevem natančno ima zelo dober podpis na to temo.
Window - Re Boot
Linux - Be Root
:D
Those penguins.... They sure aint normal....

zee ::

Amen 8-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

nekikr ::

Ni bilo rečeno čisto brez reseta, vmes je bila beseda STALNO ki jo pa BigWhale ne pozna oz. jo načrtno ignorira da lahko "goni svojo lajno" v nedogled.

Res je, Slovenija je za drugimi državami po uporabi Linuxa, to sigurno. A po drugi strani tudi v Angliji ni dosti ljudi ki bi to kupili, zato jih tam ne bo.......Torej ni samo ta _bogu_za_hrbtom_ Slovenija taka, podobna situacija je tudi v _razvitem_ svetu.

Poleg tega je pa svet danes totalno skomercializiran. Stvari ki so dobre in se dobro oglašujejo se tudi prodajajo. Čemu se potem Linux ne prodaja dobro, če je res tako dober da bi lahko zamenjal winse. Konec koncev ima tudi reklame kar nekaj (razno časopisje vedno znova pogreva temo Linuxa....).

CoolBits ::

Čemu se potem Linux ne prodaja dobro, če je res tako dober da bi lahko zamenjal winse.

Ker se linux NE prodaja ampak je free, če bi bil vsaj 200 evrov po distribuciji, bi verjetno imel večji delež kot ga ima >:D
Bi se z tem denarjem vsaj kako reklamiranje plačalo lahko :)

Zgleda, da ljudje bolj cenijo dražje stvari... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CoolBits ()

Mavrik ::

Hm, ja, en teden nazaj sem instaliral XPje, pa sem ostal pri 640x480 locljivosti (mogoce je bilo 800x600, ne vem), potem sem moral it iskat 40MB dolg driver, ce sem hotel kaj vec.


No, no.... lahko se gremo tudi tak. Recimo pri meni situacija na laptopu: namestim Visto, kar traja ~25 min (bilo je štopano, ko sem testiral). Zadeva se krasno zbudi v nativno resolucijo, vsi driverji (razen card readerja) so nameščeni in polno delujoči. Zatem namestim še ~40MB velik toshibin paket, ki usposobi še ostale nestandardne power saving funkcije (firewire, wireless, USB powersaving nastavitve) ter dodatne multimedijske tipke. Sistem postavljen.

Ubuntu: po inštalaciji se zadeva zbudi v nagravžno grdo raztegnjeno sliko pri 1024x768. Seveda, ne gre spremeniti. Moram pobrat 40 MB velik driver, skompajlati kernel modul, ga naložiti. Zatem se spunta program za avtomatsko konfiguracijo, zato moram ročno popraviti Xorg.conf. Če odplešem voodoo ples okoli laptopa ter ustrezno pohekam xorg.conf mi stvar celo zamenja frekvence na grafi, ko gre s kabla na baterijo. Dodatnih powersaving možnosti (za kere inštaliraš dodaten software na Winsih) ni. Wireless adapter vztrajno ignorira vse poskuse vklopa power savinga. Po vsem tem me je še čakalo popravilo resno grdega default font renderinga, spreminjanje ACPI fajlov da se sistem uspešno suspenda, spreminjanje dovoljenj, da CPU speed applet v docku dejansko dela in lahko z njim governore menjavlem.... to vse, samo da spravim na isto stanje, kot je bil zgornji sistem po ~40 min.

Pa dajte no... če že primerjate sisteme, kaki so "takoj po inštalaciji", vsaj ne primerjajte 3 leta star install z nekaj mesecev starim distrojem. A bi na 5.10 ubuntuju vam res vse tudi delalo (v kolikor seveda nimate tak starega sistema... sam na tistem tudi na winsih vse po defaultu dela).

To je v bistvu res. Vsak, ki se šteje za sposobnega računalničarja ali ITjevca, se vsaj seznanja z Linuxom. V bistvu je znanje kaj več od Windowsov tisto, kar pričenja ločevati power userja od ostale "raje".


No no, to je malo zavajujoče rečeno. Resno je, da nimaš kaj iskati v ITju, brez da bi poznal Linux. Samo to pa še ne pomeni, da vsi ITjaši zadevo uporabljajo tudi na svojih desktopih. Veliko pa jih, ja.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

G-man ::

Mislim, da bi bilo zelo dobro, da bi Slovenija dobila svoj LoCo Team. Christooss, kje si? ;)

imagodei ::

nekikr@ Čemu se potem Linux ne prodaja dobro, če je res tako dober da bi lahko zamenjal winse. Konec koncev ima tudi reklame kar nekaj (razno časopisje vedno znova pogreva temo Linuxa....).

Odgovor je večplasten, je pa preprost.

Gre za to, da se je svet preprosto navadil na Microsoft ter MS kompatibilne sisteme in na njihove zaprte formate. Zelo težko neka resna firma, ki ima 10 partnerjev, s katerimi dnevno sodeluje in izmenjuje dokumente (npr. AutoCAD, doc, xls, ipd), preide na nek drug softver, ki ne bo 100% kompatibilen s SW-jem od drugih podjetij. Kako boš odprl nek AutoCAD dokument, če je bil poslan v proprietary formatu? InkScape npr zna odpirati SVG format, ne zna pa odpirati CDR (Corel Draw) formata. Je pa res, da Corel Draw omogoča shranjevanje v SVG formatu. Samo, če ti bo stranka poslala v CDR, boš moral poslati nazaj in zaprosit za SVG, vmes pa teče čas. Koliko so si firme pripravljene privoščiti tega mrtvega časa, je pa ekonomska računica. Čim manj.

Bistven problem so npr. tudi igre, ki jih vendorji ne izdajajo za Linux. IMHO so zadaj težki lobiji, ki to plačujejo. Prepričan sem, da bi marsikateri navdušenec nad igrami preizkusil Linux, če bi mu tam delovala njegova najljubša streljačina.

Poleg tega je dejstvo, da je bil Linux 10 let nazaj geek sistem, medtem ko je MS že ponujal lepo in preprosto okolje, na katerega smo se vsi navadili. Vsaka sprememba je težka, pa ne zato, ker bi bila dejansko težka, pač pa zato, ker smo ljudje po večini leni in imamo filozofijo "zakaj bi se navajal na nekaj drugega, če mi obstoječa rešitev deluje?" Windows NIKAKOR NISO SLAB SISTEM in dejansko solidno ali celo popolnoma pokrijejo trenutne potrebe industrije ter zasebnih uporabnikov. Zakaj torej prehod? Spet, zelo močan motivator je ekonomska računica. TOC.

Skratka, trenutna klima v svetu je, da je MS mainstream proizvod. Če hočeš preprosto izmenjevati dokumente, slike, videe in podobno, je najlažje, če imaš enak OS. No, k temu mišljenju seveda prispeva nepoznavanje in že omenjena nepripravljenost na spoznavanje in učenje novih stvari. Zato se pač ustvarja nek začaran krog, iz katerega je težko izstopit. Proizvajalci še ne delajo SW za Linux - zakaj bi, če ni dovolj uporabnikov (plus lobiranje ;( ); po drugi strani pa se ljudje sprašujejo, zakaj bi šli na Linux, če tam ni njihovega priljubljenega programa. Bosi izgovori, vem, ampak tako je.

No, FYI, stvari SE spreminjajo. Prepričan sem, da ko bo na Linuxu portano 5 mainstream iger in 5 mainstream programov (čeprav v plačljivi obliki), se bodo stvari začele hudo spreminjat. Domino efekt. K temu bo pa seveda iz druge smeri pripomogel tudi počasen prehod uporabnikov na Linux (tudi v javni upravi, samo poglej si odmevne prehode v evropskih državah v zadnjih 2 letih!). Ko bo Linux postajal prijazen in ko ga bo uporabljalo vedno več ljudi (magari po službeni dolžnosti), bolj se bo prepad med uporabniki in tem OS manjšal. To je nekaj, česar ne moreš zaustavit.

Poleg tega je pomemben tudi sledeč vidik - današnja mladina odrašča skupaj s PC-ji in razmišljajo popolnoma drugače, kot generacije, ki so danes stare 40 in več. Vse več je takšnih, ki se računalnika ne bojijo in vedno manj takšnih, ki imajo ob računalniku zvezek z navodili ("Pritisni gumb ON/OFF in počakaj. Start (v levem spodnjem kotu) -> Vsi programi..."). Tudi med delovno silo upada procent ljudi, ki morajo imeti vsako ikono na svojem mestu, drugače so popolnoma izgubljeni.

Tako da, IMHO, se je verižna reakcija že začela. Linux potrebuje kvalitetne programe (veliko jih že ima), potrebuje še nekaj mainstream plačljivih portov za tiste najbolj neprilagodljive in potrebuje lep ter intuitiven GUI. To slednje pa je že tudi sedanjost na nekaterih distribucijah. Pomisleki nekaterih so zato že danes povsem brez teže, sicer pa bo svoje povedal čas!
- Hoc est qui sumus -

arjan_t ::

@Mavrik:
Samo tebi tudi ni vse čisto jasno. Bolj kot se poudarja da linuxu primanjkuje driver supporta bolj ti to naprej tišiš. Seveda ne bo delalo vse na enem laptopu, ja katerega vsak proizvajalec vtakne kar se mu zdi, kaj šele da bi pomislili na linux driverje

BigWhale ::

> Čemu se potem Linux ne prodaja dobro, če je res tako
> dober da bi lahko zamenjal winse.

To sem ti v bistvu ze odgovoril, pa si spregledal, da lahko naprej gonis svojo lajno... ;>

----

Mavrik,

Na mojem notebooku se Vista ni hotela instalirati. Je sredi instalacije reklo: 'daj not CD z driverji'. Jaz pa nisem imel nikjer nobenega CDja. Niti mi Vista ni povedala kateri driver hoce imet. Samo, da hoce driverje. Ubutntu se je instaliral.

Mavrik ::

Samo tebi tudi ni vse čisto jasno. Bolj kot se poudarja da linuxu primanjkuje driver supporta bolj ti to naprej tišiš. Seveda ne bo delalo vse na enem laptopu, ja katerega vsak proizvajalec vtakne kar se mu zdi, kaj šele da bi pomislili na linux driverje


Problem je v tem, da nimam čist nobene čudaške opreme in je zelo standarden laptop kar se tiče hardwara. Identičen hardware ima večina drugih Core Duo centrino prenosnikov.

Na mojem notebooku se Vista ni hotela instalirati. Je sredi instalacije reklo: 'daj not CD z driverji'. Jaz pa nisem imel nikjer nobenega CDja. Niti mi Vista ni povedala kateri driver hoce imet. Samo, da hoce driverje. Ubutntu se je instaliral.


Vidiš, zato pa govorjenje "Linux pwnz, pa dela VSEM out of the box, zato ker je meni." (in obratno seveda) ni glih najbokši način argumentacije.
The truth is rarely pure and never simple.

nekikr ::

BigWhale, zdej si pa že zmišljuješ. Naložil sem že vsaj 150 kosov viste in mi nikoli, ampak res nikoli ni bilo potrebno storiti karkoli drugega kot na začetku naresti particije in potem počakati da se inštalira.

In ne, nisi mi odgovoril na vprašanje. Stvari ki niso dobre propadejo, tako je to v kapitalizmu. Nič drugače. Poglej si kak ose prodajajo stvari v trgovinah, če nekaj ni dobro se pač ne prodaja. Če je dobro, pa četudi je kar ena leva stvar, se pa prodaja zelo hitro poveča. Seveda to ne velja za čisto vsako drobnarijo, a še enkrat, če bi bil Linux res že na tej stopnji da bi lahko zamenjal Xp/Visto na mainstream računalnikih, bi to že zdavnaj storil. Tu odpade logika, da se Linux ne "prodaja" zato ker je zastonj. Potemtakem bi ljudje nehali uporabljati windowse če bi bili zastonj?

Enostavno je preveč dela z Linuxom če nisi res "notri". Ker ga učim ga dokaj dobro poznam, pa imam vseeno doma winse, ker se mi zdi da večino stvari lahko opravim bistveno hitreje, prav tako pa mi ni potrebno poznati na pamet vsakega ukaza v cmd-ju, sploh, če je zadeva dokaj trivialna (zame) in dosegljiva s parimi kliki. Priznam, sem len kar se tiče tega, a niti ne vidim razlike, da bi izumljal toplo vodo pri vsakem najmanjšem ukazu v linuxu, ki ga pač moraš vpisati če hočeš da nekaj dela. Na žalost poznam ogromno Linux ukazov in polovica njih je tako banalna, a jih moraš vseeno velikokrat pisati če hočeš doseči nek efekt. Seveda ne pravim da bo to počel vsak "osnovi" uporabnik Linuxa, saj kakšnih naprednih funkcij niti ne rabi. A vseeno sem vesel da mojemu mlajšemu bratu ni potrebno vedeti nobenih (sicer osnovnih, pa vseeno) dir, cls, format x:\q.... ukazov izpred 10 let na pamet, saj tu ne vidim nobene pohitritve ali kakršnegakoli plusa.

Seveda se tu omejujem na povprečne uporabnike. Tisti ki dejansko rabijo vso goro dodatnih ukazov so seveda izključeni, saj jih potrebujejo in tu ni dvoma.

Hvala Mavrik, da si napisal dobro obrazloženo kontro, sem se ravno spravil k pisanju enakih stvari :)

CaqKa ::

tale zadnji ubuntu desktop ima res supersko inštalacijo.
na laptopu mi je takoj prepoznal resolucio in med inštalacijo delal na 1400x1050.

opeter ::

Točno tako. Za "povprečne" uporabnike so računalniki postali le po tistem zanimivi, ko je Apple predstavil Liso, ostalo je že zgodovina. Kar sem hotel povedati je, da večino ljudi ne zanima, kake ukaze rabiš za to in ono. Niti jih ne zanima, kako deluje elektronika v TV-ju, optični senzor v miški, mikrovalovna pečica, zvonec v osnovni šoli (čeprav ima ta zadnji še najmanj bedarij v sebi).

Povprečni uporabnik rabi point-n-click sistem (oz. po iPhone-u point-and-tap). Torej neke simbolčke, pa neko namizje. Vse te zadeve se bodo seveda v prihodnosti še dodatno razvijale in (upam) tudi nekako spremenile na še boljše. V mislih imam npr. Tom Cruise-ov film Minority Report.

Ukazna vrstica je za sistemske administratorje in tiste, ki bodo druge nadzorovali.

MrStein ::

Mavrik:

Mene res zanima kaj zaboga delate vi s temi windowsami. Verjetno nič, pa si take bedarije raje zmišljujete.

OK, zakaj vedno na koncu padete v mantro "Windows je popoln, kdor trdi drugače, laže" ?
Windows je delo človeških rok. Kot tako je nepopolno. Tak kot vse drugo na Zemlji.

Accept reality, say no to drugs ...

Mislim kak se potem s tako osebo pogovarjaš ???


cime:
SoničniErik: subjektivne se mi zdijo tvoje ocene porabljenega časa za namestitev dolečnih stvari, predvsem gonilnikov za miško, matično itd.

Hočeš reči, da je njegova štoparica subjektivna ???

Pa tudi tisto da bi se Windows kar sam od sebe sesu v parih dneh ne verjamem.

verovanja : dejstva
Ni potrebno komentirati.

nekikr:
Sepravi ima Linux že sam po sebi vse driverje za matično ploščo katerih xp nima, prav tako ima linux podporo za vse tiskalnike in monitorje ki jih xp nima.

Ja. Nisi vedel ? Torej ne poznaš Ubuntu ? Ampak pametuješ vseeno ?
Džizus ...

inštal varnostnih popravkov vsaj 15min z stalnim ponovnim zagonom sistema Kako si do tega prišel sploh ne bom ugibal ker mi še nikoli ni bilo treba stalno ponovno zaganjati sistem vmes, niti nikoli ni trajalo 15 minut.

Enkrat sem pri sestrični instaliral Windows XP in potem sem seveda dal WindowsUpdate ("na brzino" še to porihtam, saj ima 1 mega ADSL). Po pol ure sem ji rekel "OK, grem jaz domov, ko bo fertik, me pokliči".
Ampak hej ! Sigurno lažem, saj Windows je POPOLN !!!!!

Ubuntu namestitev se zbudi v visji locljivosti in pri tem tudi ostane.

Heh, glih o ločljivosti je nekaj bugov za Ubuntu. In po več letih so še vedno nerešeni. Biser pa je komentar enga developer 60 šokov na sekundo sploh ni slabo za oči, kje pa. Leta raziskav o ergonomiji displejev so nič ...

'FireSTORM':
Ko bodo ti Ubuntu Aceri in Delli pri nas v MS v prodaji se bom naredil malo ruknjenega in šel malo prodajalce potipat glede Linuxa ter kake odgovore bom dobil. In bom pastal sem.

A misliš, da bo to za časa tvojega življenja ? >:D

Glede tiskalnika. Kje in od kdaj je tiskalnik bil problem?
CUPS ima kar širok spisek podprtih tiskalnikov in precej enostavno namestitev.

"ima širok spisek" ni isto kot "podpira moj tiskalnik". Žal.

nekikr:
BigWhale, zdej si pa že zmišljuješ. Naložil sem že vsaj 150 kosov viste in mi nikoli, ampak res nikoli ni bilo potrebno storiti karkoli drugega kot na začetku naresti particije in potem počakati da se inštalira.

Meni je zahteval neke drivere. Lahko ponovim in naredim videoposnetek.

Stvari ki niso dobre propadejo, tako je to v kapitalizmu.

Jezus, kolk si ti star ?
Poglej si kak ose prodajajo stvari v trgovinah, če nekaj ni dobro se pač ne prodaja.

Ne prodaja se, ker:
- ni dovolj zalog
- ni kupne moči
- ni ustrezne razpoznavnosti (reklame)
- ljudje so nepopolni, nimajo dovolj informacij ali jim dol visi in kupijo slabši izdelek, čeprav je boljši takoj zraven na polici
- aktualen pop idol ima izdelek konkurence
- milijon drugih razlogov
- izdelek ni "dober" (naj nekdo poda definicijo "dobrega izdelka"; seveda imaš prav, če rečeš "dobro je tisto, kar se prodaja" ;) )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

(Zadnje moje sporocilo. Za danes. ;) )

opeter:
Torej neke simbolčke, pa neko namizje. Vse te zadeve se bodo seveda v prihodnosti še dodatno razvijale in (upam) tudi nekako spremenile na še boljše. V mislih imam npr. Tom Cruise-ov film Minority Report.

Samo da na koncu ne bomo imeli nekaj, kar je primerljivo z volovsko vprego, izdelano iz karbona, z alu felgami in tipko, ki volu vbrizga adrenalin ("nitro bust") ;)
beri: rabimo novo, ne pa staro z novo farbo
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

'FireSTORM' ::

A misliš, da bo to za časa tvojega življenja ? >:D

Močno upam da se včakam tega, ker me res firbec matra kako bodo prodajalci zagovarjali računalnik z Ubuntu ko se bom "zanimal" zanj.

Glede tiskalnikov, saj nisem nikjer rekel da se najde vsak tip tiskalnika na tem spisku. Tudi moj C66 se ni našel, ampak dela z podporo C64 prav lepo.
Le preko sambe noče tiskat črne barve, to pa še moram raziskat, ampak vse pride na vrsto, najprej plehovni problemi na štirih kolesih in potem vse ostalo ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

MasterMind ::

@FireSTORM: Probi narediti tako, da CUPS sprejema raw pošilke.. in ima Windows potem svoje native driverje. Za Linux pa itak uporabiš CUPS :D

(Vsaj tko imam jaz pri mojem Samsung Color laser CLP-300)
Gentoo, KDE uporabnik.

'FireSTORM' ::

Mam tako nastavljeno. Ampak Polkna se nekaj bunijo da driver ni dober ali nekaj takega. Druga mašina z Linuxom in CUPSom prav lepo tiska preko sambe.
Those penguins.... They sure aint normal....

MasterMind ::

Polkna ti (pravilmo, po moje) težijo, da ne dobijo driverjev od serverja :). Vse kar narediš je, da izbereš potem iz seznama ta prave driverje (katere si pred dodajanjem printerja namestil). Seveda se moraš prepričati, da ti cups sprejema RAW ukaze (al kak se temu reče :D)...
Gentoo, KDE uporabnik.

SoničniErik ::

Okej, hvala MrStein, da meni ni treba odgovarjat

Se mi zdi, da so nekateri prej spraševali, da ne najdejo linux programske alternative. Mogoče tukaj>>>: KLIK!:)

'FireSTORM' ::

Ja ja, saj vem, sem prebral tričetrt gugla za tem :)
Ampak trenutno ni časa ter volje se z tem ubadat ;)
Naj mi na file serer gor dajo pa jaz lokalno sprintam zaenkrat ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

Pithlit ::

Bom malček v lastno skledo napljuval (uporabljam Linux zadnjih 6 let in nimam nobene želje šaltat na Win*), ampak ker sem "fan" trde resnice me to sploh ne moti.

Mavrik, Na mojem notebooku se Vista ni hotela instalirati. Je sredi instalacije reklo: 'daj not CD z driverji'. Jaz pa nisem imel nikjer nobenega CDja. Niti mi Vista ni povedala kateri driver hoce imet. Samo, da hoce driverje. Ubutntu se je instaliral.

No meni pa se nobena verzija Ubuntu (razen najbolj frišne - nisem probal) na nobenem kompu doma noče niti zbootat... kaj šele instalirat. In to ne glede na to ali se uporablja LiveCD ali install CD. Preden kdo reče da je bila slika poškodovana... dolpovlečena z najmanj 4ih mirrorjev in zapečena z različnimi burnerji (Samsung CD-RW, Nec DVD-RW, Lite-on...) in SW-jem (k3b, xcdburner, bashburn, Nero (na win) + par drugih win SW...) in stvar noče delat.

A zdaj pa to pomeni da je Ubuntu zanič? No... po mojem so le take argumentacije popolnoma zgrešene.

Glede namizja in "slikic" na njem... Moj Linux desktop lahko pripravim do tega, da izgleda točno tako kot Vista, ali pa XP... ali pa OSX... ali pa... Sem tudi 100% ziher da se isto da storiti z Vista desktopom (čeprav... zakaj bi to hotel?) ter XP desktopom (pa verjetnu tudi kakšno starejšo verzijo win). Za OSX sicer ne vem... domnevam pa da je dovolj fleksibilen za takšne vragolije (ampak večinoma so OSX uporabniki itak "superiorni" ali pa preleni za kaj takega... saj imajo ja najbolj popoln GUI v znanem vesolju). Poanta? Šminka nima veze.

Mimogrede Matthai - meni fotoaparata Linux noče prepoznati (niti ga ni mogoče mountat). Res je da veliko stvari prepozna ampak imeti lastno izkušnjo za sveto je pa malo pretiravanje.

Meni osebno se zdi uporabniška izkušnja z Linux-om fantastična. V primerjavi z WinXP je tudi neprimeno bolj painfree (za Visto ne vem... slišal sem pa več kot dovolj horror zgodbic). MacOSX pa verjetno niti enkrat v življenju ne bo našel prostora na moji železnini.
Life is as complicated as we make it...

camx ::

MrStein:
cime:

SoničniErik: subjektivne se mi zdijo tvoje ocene porabljenega časa za namestitev dolečnih stvari, predvsem gonilnikov za miško, matično itd.


Hočeš reči, da je njegova štoparica subjektivna ???

Pa tudi tisto da bi se Windows kar sam od sebe sesu v parih dneh ne verjamem.


verovanja : dejstva
Ni potrebno komentirati.


Ne ni problem v štoparci ampak v uporabniku te štoparce. Subjektiven je on, ne njegova štorca. Ni potrebe po obračanju besed. Lahko jaz priredim ta enak časovni test tako da bo kazal v prid Windowsov. Kako? Tako da bom namesto Ubuntuja nameščal Fedoro in jo updejtau. Zdej boš reku zakaj Fedoro? Zakaj pa tisto blesavo miško ki ne dela z integriranimi drajverji? Pa zato da bom lahko imeu up-to-date Mono nameščen, in ne verzijo 1.2.3 ki nima vkljuenega VB.NET compilerja. Nazadnje ko sem nameščal WinXP sem moral naknadno namestit samo gonilnike za grafično, kar morem naredit tudi na Ubuntuju/Linuxu (ne, fglrx gonilniki niso vključeni v osnovno namestitev). In lahko bi nehali s temi vašimi "dejstvi" ki so isto dejstvo kot do da ma Bush enak IQ kot Einstein.
To da se Windows sam sesuje v roku 4ih dneh je samo nespobnost uporabnika, in nobenga drugega. Moja Vista na prenosniku prav lepo lavfa po približno 3eh mesecih brez nobenga antivirusa. Tako opevani Ubuntu, pa se sploh ne ugasne na mojemu prenosniku, ampak zatrokira vmes in ga moreš lepo na gumb ugasnit. In ta problem ni samo pri meni, lahko kar preveriš na googlu. Ta bug se vleče že iz Breezeya dalje (za prej ne vem) - tolko o tem kako hitro se fixajo take precej kritične stvari. In tega povprečen uporabnik sam ne bo vedu zrihtat in se niti ne bo trudu.
Sam 90% časa uporabljam linux (sprobau več al manj vse znane distrubicije in ostal na Debianu/Ubuntuju). Nisem noben zagovornik Windowsev, samo tukaj skušate en drugemu vsilit svoje subjektivno mnenje, na koncu pa bo itak vsak furau svoje dalje. Jaz se umikam iz te debate brez konca, vi pa dalje z glavo skozi zid...

Jst ::

Jaz bi rekel, da ima openSuse (tega najraje uporabljam, zato govorim o njem) manj problemov s tiskalniki. Meni namreč ponuja mnogo mnogo več opcij pri tiskanju, kot pa win, na več kot 7 let staremu hpju.

Moje izkušnje z raznimi plugin napravami: nikoli nisem rabil inštalirati dodatnega software-a, ko sem priklopil razne usb ključe, fotoaparate, usb hube, usb bluetooth,... V XPjih bi pa rad driverje za skoraj vsako stvar. Ki jih seveda včasih sam dobi preko win.update.

Na mojem prenosniku (Dell latitude) se opensuse dobro počuti. Default install podpira večino power saving načinov, razen sleep mode ima rahle težave. Kar pa ni res za win. Tam moraš seveda inštalirati dodatne driverje za različne power saving načine. KPowerSave že v default inštalaciji meni brez težav preklaplja med različnimi hitrostmi procesorja. Pa v linuxu se mi zdi, da bolje upravlja z baterijo (hitrost cpuja), ker mi v linuxu baterija pri brskanju po internetu zdrži ~20min več (1h50min win, 2h10min linux).

To so *moje* izkušnje z openSuse.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Vlady ::

Linu je za stare kompe, windows je za nove kompe... jasno kot beli dan. Linux na novem kompu pomeni: škrt kupec ali pa proizvajalec v težavah. Linux na novih mašinah ne počiva dobro in nikoli ne bo, ker če ne bi proizvajalci preveč izgubili. Kdor ima linux na dokaj novi mašini je sadomazohist ali pa sam piše svoje driverje... :D Tu sploh ni več dileme. Glede na to, da je torej res samo 1% linux uporabnikov, potem imamo 100% vsaj ene 40% od tega 1% vseh uporabnikov sadomazohiste. Ostalih 60% pa so bogi in nimajo za bolši komp, ali pa ga res ne rabijo (igrajo samo pasjanso, minolovca, berejo pošto in čekirajo mail in malo kdaj pa kdaj težijo po forumih...).

Tista mi je smešna, ko je en prbil, da vsi resni IT-jevci prisegajo na linux.... bruhaha. Vsi resni programi se razvijajo v .NET-u, ta pa pod winsi.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Daedalus ::

Vlady - hvala. Zdaj si mi odprl oči..takoj bom z onega testnega 2x2 Xeona pobrisal on lame CentOS, pa gor naštimal Visto. Pa še Geforce 090GTXXXFUXX bom nabavo, sam da bo Aero r0xx4411! CLI je itak za geekovske devičnike z debelimi špegli - tak pa že ne bom, majk3my.

Ah ja, pa sem spet nasedel trollu...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

camx ::

Ta zgornji post Vlady-a vsi sprintat in v okvir. Ko ne boste mogli na blato/bruhat pa ga samo preberete..... 8-O

'FireSTORM' ::

Vlady ti pa res ne veš kaj govoriš.
Tvoja statistika je za prvič napačna z temi procenti zato prosim da ne fuflaš v prazno.
Imel sem nov računalnik(zdaj to več ni ker je star že leto in pol) in od začetka prebiva gor Slackware Linux, ni vrhunec tehnologije in nisem preveč reven da si nebi mogel kupiti tega kot je opisal Daedalus ampak ne rabim in ne igram pasjanse in ne minolovca, niti pošteno igre že dolgo nisem igral, mail pogledam vsak dan in pustim TB kar tečt da mi sproti javlja nove maile, po forumih pa zelo rad težim sploh takim kot si ti ki si podatke kar zmišljujejo in jih ne morejo podpret z pametnimi dejstvi. Pa geek(ok malo sem) tudi nisem da bi imel zato pirpodne na okah.
Those penguins.... They sure aint normal....

Pithlit ::

Vlady: resni IT-jevc lahko razvija v čemerkoli mu paše. Ne more pa si privoščit nepoznavanja alternative.

V naši bajti je 86.66666% uporabnikov Linux-a. Smešno ane? Zgleda smo vsi nekako tehnološko zaostali. No mogoče pa so zate zaostali vsi tisti ki ne potrebujejo OH-IN-SPLOH kompjuterja (ker pač ne igrajo igric in ne ustvarjajo v CAD-u)? "Sem bogi in nimam za boljši komp" ... zakaj? Ker ga ne potrebujem? Moj Sempron 2800+ s SiS630 grafiko povsem zadovoljivo opravlja svojo nalogo. Denar ki bi bil potreben za nov komp, da bi lahko poganjal novo Visto (ter seveda licenco zanjo) pa vso ostalo licenčno navlako pa raje zapravim za prijeten družinski dopust nekje v tropih. Nekateri imamo prioritete pač drugje in ne postavljamo železnine na prvo mesto. Sploh ne tako drage železnine, ki ima tako kratko življenjsko dobo... in zato smo takoj označeni za "boge" ali pa "sadomazohiste". Hvala.

Hmmm... zame je zaostal tisti, ki vztrajno zavrača vsako spremembo...

P.S. Ljubim CLI kljub temu da nisem ne devičnik (vsaj mislim da je moja hčerka dovolj močen dokaz za to), niti nimam podnov od krigla na nosu (pravzaprav niti ne nosim očal, niti jih ne potrebujem), nisem mozoljast, nisem podhranjen ali prehranjen. Cli ljubim iz preprostih razlogov - neprimerno hitrejši način dela kot GUI, pa z navadnim mobijem lahko ssh-jam in postorim praktično karkoli. Nekaj je pa res... geek pa sem... s tem včasih celo kak bivši tolar zaslužim. Ali me mora biti sram mojega geekovstva? *khm khm* Razmislite malo...
Life is as complicated as we make it...

balocom ::

Vsi resni programi se razvijajo v .NET-u

vem, offtopic; Ke si ti na glavo pal:| .Net je zame !=resno programje, ampak ==codemonkey, razn če se ne gre za nek x algoritem, kar pa code monkeyi itak niso sposobni sproducirat.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

w00tnes ::

Daedalus, meni dejansko ubuntu (in FeriX pa se nekaj ostalih distrojev - gentooja nisem sprobval ker nimam zivcev) se kak mesec po nakupu racunalnika ni deloval (975X chipset) - racunalnik sem nabavil septembra, prvic pa je linux zalaufal gor nekje konec oktobra/zacetek novembra
Ko sem vstavil CD v enoto je lepo prikazalo boot screen, sem stisnil install potem pa se je zadeva ustavila pri iskanju cd/dvd enot (s katere je pravkar bootal) potem se je pa zadeva obesla...mislim, da je podobne probleme mel tudi 965 chipset, vendar za tistega nebom trdil (ga namrec nimam)

Lp

Jst ::

w00tnes: res je, da nekaj časa nov driver najde svoje mesto v kernelu, ampak ponavadi se jih da že prej dobiti.

Jaz, sadomazohist, pa uporabljam prenosnik, na katerem švica openSuse, za programiranje. Ena licenca Windowsev brezveze prilimana na spodnji strani prenosnika. Intelovo grafično sem jaz explicitno hotel, ker porabi manj elektrike, kot pa nvidia/ati, pa še boljšo podporo ima v linuxu. Kako sem bogi geek. Bogi namreč zato, ker nimam očal! Bemu!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Aja, moj oče je tudi devičnik. Zato, ker se sem ter tja vsede za moj linux računalnik in brska po internetu, si peče cdje, glasbo...

Pa sploh ne ve, kaj je Operacijski Sistem.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

'FireSTORM' ::

Moj oče je devičnik... HAHAHAHA
Tale je pa huda :D
Those penguins.... They sure aint normal....

Jst ::

:D

Hehe. Res ja, kakšne neumnosti ljudje trobijo. Linux za slabše sisteme, ljudi na socialni. Čudno da ni priporočal linux romom. Pa klošarjem. Sej, če bi mu rekel, da Pixar, ki je naredil filme cars, the incredibles,... uporablja linux!! Nezaslišano!! ... itak ne bi verjel. Reveži, a? Zihr imajo računalnike iz prejšnega stoletja. Kakšne Pentium 100 mogoče.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Pithlit ::

Pentium 100? Bejž no... ziher so kake hekerje ugrabil da jim Linux na XT-je nalimajo...

Najlepše komentarje itak izustijo oni. ki nikoli niso stvari probal. So le slišal "ej uno pa suxa ker ma eno kao dos konzolo... a veš uno... kva je že... lunix al kej".

Pozabljajo pa, da je večina folka, ki je zdaj na Linux-u začelo z Win* (in Win* nekateri še vedno, tako ali drugače uporabljajo). Torej poznajo prednosti in pomanjkljivosti obeh sistemov.

Enkrat sem že rekel: "Linux je za lene ljudi" - en klik in vse je posodobljeno (en cronjob in odpade še ta klik). Pa virusov in podobne navlake ni treba čistit.
Life is as complicated as we make it...

Looney ::

Hahahaha..., Jst, tale je pa za na steno... zraven Vladyjevega posta, ki že visi.:D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

w00tnes ::

@Jst: se strinjam, nekaj casa pac traja da se napise modul, lahko je ze isti dan zuni, lahka pa cez 1 mesec, potrepljenje je pa baje vrlina :D
Drgac pa...jaz mam ocala (ne ravno pirpodn no...mam take styliš :P ) pa uporabljam windows...o ti groza! :D (no na tejle tastari masini mam trenutno pc-bsd ker jo uporabljam za server, na tanovi mam XPje -> tisto boljkone 99% casa uporabljam)
Pa se tole bom dodal, g33ki so ustvarli kompe pa internet pa tk naprej...worship them! (brez njih bi se zdele po jajcah cohal na enem drevesu pa studiral ce se da medveda knockoutat z jabko)

Lp

P.S. ocala sem dobil zaradi groznega crnobelega monitorja ki je utripal na 30hz...vandal en :\

Jst ::

Eno besedo sem prej izpustil. Mislil sem: ze ko je driver napisan, traja nekaj casa, preden pride v kernel.

Te zaljivke, ki temeljijo na nekih stereotipih, so tako zalostni, stokrat slisani, kar je pa najhuje, ze 10 let enainisti flame. Kot odvisnost. Ponavadi se jih izogibam, a vseeno moram svoje olje priliti.

Ah, ja, bo ze bolje.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

'FireSTORM' ::

Pa se tole bom dodal, g33ki so ustvarli kompe pa internet pa tk naprej...worship them!

WORD!
Le da so jih takrat klicali "nerds"
Those penguins.... They sure aint normal....

desperados ::

@Pithlit: Ja imamo še naložene windo(w)se ampak jih ne poganjamo na svojo željo, je pa res, da dandanes večino potreb po windo(w)s-ih reši vmware. Ja laptop na intel grafiki z openSuse pa mi baterija zdrži 3-5h, na windo(w)sih, pa mi je zdržala 1-3h. Torej več lahko naredim če laufam Linux in znotraj njega v vmware winse, pa še to le takrat ko jih zares nujno potrebujem za stvari, ki so žal le na M$. Za vsakodnevne stvari pa nikakor ne grem nazaj na windos, premalo praktično je vse skupaj, poleg tega pa niti ne vem več kaj se je spremenilo v zadnjih 2 letih in če bi se sploh znajdel, sploh pa na žalost sovražim spremembe:)

Vsak ve, da je lenoba gonilo napredka:)

Nobena stvar ni popolna naj ostane pri tem

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

Precej ste se oddaljili od bistva - poglejte moj prejšnji post...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Pegaz ::

Unix je naredil internet! Edino pravično bi bilo, da bi se obnašali kot Microsoft: kar je Unixovo, naj se uporablja striktno le na Unixu. Naj Microsoftovci pa igrajo pasjanso multiplayer za 2 igralca na eni tipkovnici.

BigWhale ::

Mavrik,

> Vidiš, zato pa govorjenje "Linux pwnz, pa dela VSEM out of the box, zato ker je meni."
> (in obratno seveda) ni glih najbokši način argumentacije.

To povej tistemu, ki je dejal, da mu Ubuntu ni delal in da ni nicesar mogel instalirati, ker je vedno iskal neke driverje. Jaz NIKOLI nisem rekel, da vse dela in je vse out of the box. Rad pa povem, da tudi v Windows ni tako, ceprav marsikdo trdi, da je. :)

------

Nekikr,

> BigWhale, zdej si pa že zmišljuješ. Naložil sem že vsaj 150 kosov viste in mi nikoli,
> ampak res nikoli ni bilo potrebno storiti karkoli drugega kot na začetku naresti
> particije in potem počakati da se inštalira.

Seveda, samo zate sem si izmislil nekaj in povedal tukajle. Samo zato, da bi izpadel vecji car in da bi zmagal v debati. Ves kaj ti povem, ce bi mi Vista delovala iz prve, potem bi ze zdavnaj lahko prebral primerjalni clanek o tem kako sem na en in isti racunalnik namestil Visto in pa Ubuntu. V eni izmed slovenskih revij. Pa se ga ni dalo prebrati, ker se Vista ni namestila. Zakaj? Ne vem, nisem raziskoval zaradi pomanjkanja casa, sem sel pisat druge stvari.

> Stvari ki niso dobre propadejo, tako je to v kapitalizmu. Nič drugače. Poglej si kak
> ose prodajajo stvari v trgovinah, če nekaj ni dobro se pač ne prodaja.

Pa ti dejansko ves koliko casa je Linux ze prisoten 'na trziscu'? Delez Linuxa pa se kar narasca. Jaz ne pravim, da je Linux primeren za vsakogar in za vsakrsno ceno. Ampak za povprecnega uporabnika racunalnika in njegove potrebe povsem zadostuje.

> Priznam, sem len kar se tiče tega, a niti ne vidim razlike, da bi izumljal toplo vodo
> pri vsakem najmanjšem ukazu v linuxu, ki ga pač moraš vpisati če hočeš da nekaj dela.

Si ti ze sploh videl kako zgleda sodobno Linux okolje? Ker po tem kar pises, se mi zdi, da si se z Linuxom srecal kakih 15 let nazaj. Takrat je bila pa situacija res taksna kot jo opisujes. Vendar je bilo na drugi, Windows, pardon DOS, strani precej podobno. :)

> Na žalost poznam ogromno Linux ukazov in polovica njih je tako banalna, a jih moraš
> vseeno velikokrat pisati če hočeš doseči nek efekt.

Pet teh banalnih ukazov nastej. Verjamem, da jih bos zmogel napisati celo deset. Na pamet.

Tezava je v tem, da trdim, da je za Janeza Pvprecnega Linux povsem zadostujoce okolje. Ti pa razlagas, kako se prakticno nicesar ne da narediti v Linuxu. Ne vem kaj predavas, ce predavas Linux. In ce ga res predavas, potem predavas o napacni stvari, o stvari, ki je ne poznas dovolj dobro. Zal.

Prav tako je Linux povsem dovolj za neko zaprto 'corporate' okolje, kjer uporabniki zgolj berejo posto, poganjajo tocno doloceno aplikacijo in morda kdaj napisejo kak text. Morda celo brskajo po internetu. Si ze videl kdaj Windows z dvema ikonama na dekstopu? Pod eno pise Trgovina pod drugo pa Skladisce. Drugega ni pa nicesar, ne v start meniju, ne na destopu. Za kaj takega je tudi Linux vec kot dovolj.

'FireSTORM' ::

Si ze videl kdaj Windows z dvema ikonama na dekstopu? Pod eno pise Trgovina pod drugo pa Skladisce. Drugega ni pa nicesar, ne v start meniju, ne na destopu. Za kaj takega je tudi Linux vec kot dovolj.

Ti nepoznavalec ti! Kako si lahko pozabil na Koš?
Those penguins.... They sure aint normal....

jype ::

nekikr> Stvari ki niso dobre propadejo, tako je to v kapitalizmu.

Top Shop proves you wrong, every day.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ageia najavila PhysX 100M procesor za notesnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
526985 (5627) M-XXXX
»

Medison Celebrity ->>>> nateg ali res

Oddelek: Kaj kupiti
51485 (1381) matfil
»

Xbox 360 Premium bo dobil HDMI

Oddelek: Novice / Konzole
93402 (2627) Matheeew
»

Neprebojni MacBook Pro

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
316450 (4178) wooted
»

Xbox360 Elite uradno najavljen

Oddelek: Novice / Konzole
74134 (3507) xyxyxyxy

Več podobnih tem