» »

Macbook Pro

Macbook Pro

«
1
2

miha22 ::

Pozdravljeni,

razmisljam o nakupu novega macbook-a in me zanima kaj si vi mislite o njem ? kake so kaj dobre in slabe strani mac-a. Kaj kej uporabljate za programiranje na mac-ih (kaki IDE-ji so na voljo poleg Eclipse). Kaj se uporablja za filme gledat,.... ?

Skratka prosil bi za cimvec nasvetov, vtisov,......

zos ::

Za programiranje tako na hitro mi padejo na pamet Xcode, Eclipse in NetBeans. Sam sem se kar navadil na XCode in prav lepo shajam z njim. Filme gledam z VLC ali MPlayerjem. Ne razumem tocno, ce govoris o Macbooku ali Macbook Pro, kolega ima Pro in je navdusen nad njim, sam imam odlicne izkusnje s Powerbook serijo, z novimi pa se se nisem srecal. Ne vem tudi kaksne so tvoje dosedanje izkusnje s temi produkti, lahko pa zase recem, da niti meni in niti nobenemu, ki so po mojem nasvetu kupili kaksnega Maca ni niti malo zal.

Matek ::

Plusi: kup značilnih Apple podrobnosti, kot npr. avtomatska osvetlitev tipkovnice in zatemnitev zaslona v temi, magnetni MagSafe priključek za napajanje, vgrajen webcam in monitor, možnost izbire med glossy in nonglossy zaslonom, dimenzije ter kvaliteta izdelave in materialov.

Slabosti so, da se moraš privaditi na OS, ki je sicer odličen, ima pa par malenkosti, ki znajo biti tu in tam nadležne (pri delu z datotekami ne dela funkcija "Cut", miška je malenkost manj odzivna in natančna kot v Oknih, Finder, to je file browser, bi lahko bil bolj uporaben, ...).

Za gledanje filmov, kot je rekel zos, mplayer ali vlc, s par kodeki dela vse tudi v quicktimeu. Programiram v Eclipsu, tudi Xcode sem malo testiral in ne izgleda slabo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

opeter ::

Sem dolgoletni uporabnik Mac-ov. Za grafiko, film, glasbo, multimedijo in montažo le teh je super, malo manj za Flash (zaradi slabe podpore optimiziranja s strani Apple-a, pa tudi Macromedie/Adobe). Mogoče se bo to s prihodom Leoparda in novih brskalnikov ter Flash Playerja 10 (vsaj upam) spremenilo.

Programi za Mac-a so povečini všečni in enostavni za uporabo, zelo dober primer je tudi odličen GUI vmesnik in pospešena grafika.
Sam uporabljam MacOS X na PowerMac-u G5, čeprav je baje na novih Intel Mac-ih sam sistem dosti dosti bolj odzivnejši.

Mene posebej moti povečevanje oken (live resize), ki občasno štekne, čeprav imam Radeona in Core Image pospeševanje ter Quartz Extreme...
Jah, časi PPC Macov bodo kmalu mimo. Na intelu in x86 je vse drugače (hvala Bogu!) in upam, da bo vse še hitrejše.

En nov program, ki se bo kmalu pojavil za Mac-a (dober primer, kako bo verjetno izgledal novi GUI MacOS X Leopard - bo morda črn? :))
http://pixelmator.com/




Zgornji primer je tipičen, novodobni GUI. Pri pro porgramih so ikone sive oz. č/b in se obarvajo le v primeru aktivnosti.

Za Mac-a je na voljo dokaj širok spekter uporabnih programov, tudi odlične komercialne (Max Payne, Quake IV, Prey, Star Wars: Empire at War itn.) in shareware igre (npr. Gish), pravo nasprotje Linuxa, kjer skoraj ni nobene komercialne oz. shareware igre, le nekaj opensource in freeware iger (Ki so povečini na voljo tudi za OSX ali pa vsaj za X11 okolje).

Mac je zelo v redu. Pač odvisno od tvojih potreb.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Matek ::

malo manj za Flash (zaradi slabe podpore optimiziranja s strani Apple-a, pa tudi Macromedie/Adobe)

A ni Flash zdaj del CS3 Suitea, odkar je Adobe kupil Macromedio? CS3 je pa cisto native za Intel mace.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

miha22 ::

Govoril sem za Macbook pro. Kako je pa kaj s hlajenjem oz. glasnostjo ventilatorja pri teh prenosnikih ? Koliko casa zdrzi kaj baterija ?

miha22 ::

Kako bo pa poskrbljeno za kupce zdajsnjih mac-ov potem ko pride lepoard ? bo omogocena cenejsa/zastonjska nadgradnja ?

opeter ::

Kolikor vem ne. Velike "revizije" sistema* MacOS X moraš posebej kupiti (pride te tam nekje cca. 125 EUR). Vse vmesne osvežitve so brezplačne.

* Velike revizije:

10.0 (Cheetah), 10.1 (Puma), 10.2 (Jaguar), 10.3 (Panther), 10.4 (Tiger), 10.5 (Lepoard)...

vmesne verzije:
Primer za Jaguar: 10.2.0, 10.2.1, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5, 10.2.6, 10.2.7, 10.2.8
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zheegec ::

Sam prenosnik se mi ne zdi nič posebnega - edino precej lahki so, drugače pa niti nisem navdušen nad njimi.

je pa glavna stvar pri Macu super programska oprema, to je tudi glavni razlog za nakup Maca, čeprav pa dosti PC programčkov gor ne deluje če bi že želel uporabljati katerega od njih, pa dosti strojne opreme nima gonilnikov - razni tiskalniki, skenerji itd.

Mac z Windowsi bi bil pa samo lepa škatla (škatla z dobrim OS, ter brez dodatnih programov seveda :))
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

kopernik ::

Kaj kej uporabljate za programiranje na mac-ih (kaki IDE-ji so na voljo poleg Eclipse).


No, jaz macbooka nimam, lahko pa rečem, da v zadnjih letih kar lepo pridobiva na uporabnikih - developerjih; vsaj tak vtis imam, ko sem na kakih srečanjih, konferenca, ipd. Vsak drugi že ima macbooka. Torej je očitno tudi za programerje dobra izbira.

IceIceBaby ::

Mac z Windowsi bi bil pa samo lepa škatla (škatla z dobrim OS, ter brez dodatnih programov seveda :))


Jaz na MacBooku poganjam XPje (zaradi službenih zadev, če bi imel možnost bi ostal na OSXu) in zadeva ima kar nekaj prednosti pred HP prenosnikom, ki sem ga imel prej.

Za podobno ceno sem dobil veliko manjši in lažji prenosnik (tudi oblikovan je lepše, bolj zaobljen, brez štrlečih nogic itd, torej gre lažje v torbo) z boljšo baterijo, boljšim ekranom, hitrim procesorjem, spodobno količino rama, vgrajeno kamero, hitro wireless kartico in še bi lahko našteval.

Tudi Mac na katerem poganjaš XPje ali Visto je uporabna in zelo konkurenčna zadeva, ampak če imaš možnost se splača obdržat OSX.

Btw...veliko windows programov dela tudi preko emulatorja neposredno v OSXu, lahko pa uporabil Parallels (virtual machine) in poganjaš XPje v oknu znotraj OSXa. Če potrebuješ kakšne windows programe samo občasno je to idealna rešitev.

Gregor P ::

Imam Macbook Pro prenosnik in nisem ravno navdušen nad njim. Skratka zadeva ni nič posebnega, lepa škatla, ki pa se zelo greje (dosti več kot moji ostali prenosniki - HP, Acer, Lenovo; med drugim verjetno ker ima zadaj reže za hlajenje zablokirane s pokrovom zaslona). Sicer pa OS lepo deluje, tudi njegovih posebnosti se takoj priučiš; če si prej uporabljal okna ti morda kaj manjka in obratno.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

miha22 ::

Hvala za vasa mnenja. Pa se vam zdi da je vreden svojega denarja ?

IceIceBaby ::

Odvisno kaj pričakuješ od računalnika.

Je lep, trpežen, hiter, zelo dobro opremljen, ima veliko bombončkov, dobro baterijo... Če kupuješ v tem cenovnem razredu je pomoje dober kandidat.

Witboy ::

Jst mam macbook proja, pa ga ne zamenjam za nbenga druzga laptopa z M$ Glisto. Preprosto narejen da dela ;) in sluzi svojemu namenu :)

darkolord ::

Samo en BTW glede odličnih zaslonov

opeter ::

darkolord, MacBook Pro ima ta problem že od vsega začetka. Enostavno nima zalosna, ki bi prikazal več kot 262.000 barv.
Zato pa za grafično reprodukcijo ne moreš uporabit notesnik. Edino ASUS ima baje zdaj en prenosnik, ki ima vgrajen LED-ice v ekran. Tukaj je pa čisto druga zgodba. S to se lahko primerjajo le najdržaji zasloni (NEC SpectraView itn.)

MacBook in MacBook Pro sta že od vsega začetka načrtovana za multimedijo (film, glasba, web) in ne grafično oblikovanje v smislu pravilnega prikaza barv.

Zato pa uporabljam jaz Apple-ove namiznike, na katerega lahko priklopiš monitor po želji.
Sicer lahko na MacBooka tudi, ampak kje je potem "prenosljivost"?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Fatboyslim ::

Se pa splača počakati z nakupom še kakšen teden, glede na to da od 11-15 jun poteka WWDC07

Govorice so, da bo prikazana nova macbookpro linija link

[MYTiX] ::

Kateri laptop, pa ima zaslon, ki prikaže 24bitne barve? Vsi imajo tn matrike, ki so 18bitne. Edina izjema, ki sem jo do zdej opazu je Thinkpad T60p, ki ima tudi opcijo s-ips panela, ta pa ima res 24bit barve in res dobre vidne kote.
In LED osvetlitev ne more "popravit" števila barv. Izboljša samo natančost prikaza barv.
podpis

Zheegec ::

Tudi Sony imajo po mojem boljše panele, samo ne vsi. Za nekaj modelov bi prisegel, da imajo boljši panel.

Fatboyslim - bi se kar znali "malo" poceniti v bližnji prihodnosti... 8-)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

miha22 ::

Kot sem gledal vsi prodajalci dajejo zraven macbookov samo 1 leto garancije. Ste imeli ze kaj problemov s samo kvaliteto izdelave ali pa da bi stvar delala bolj tko tko....? Je mozno morda tudi kaj doplacat za vec garancije ?

Zheegec ::

Mislim da Apple nima podaljšanja garancije, tako da moraš upat da bo zadeva dlje zdržala :)

Razen če v BB vzmeš, pa podaljšaš garancijo 8-)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

borchi ::

garancijo lahko podaljšaš na skupaj 3 leta (apple care). je pa svinjsko drago. mislim, da več kot 400 EUR.
l'jga

miha22 ::

Pa se vam zdi da je 1 leto zadosti, ali se le toliko kvarijo da bi bilo dobro ce bi imeli vec garancije ?

[MYTiX] ::

Za macbooka stane Apple care enih 300€, za macbook pro mislim da čez 400€. Imaš pa potem 3 leta garancije.

Izdelava je mal nad povprečjem, ampak ne toliko, da bi si upal trdit da ne bom imel problemov po preteku garancije, isto velja za pro. Prej bi reku kaj takega za Thinkpada (iz izkušenj).
podpis

Witboy ::

Uf, primerjava thinkpadov pa macbook proja je al hecna. Mogoce bi se dal po specifikacijah ne pa po izdelavi. V firmi imamo ze kake 3 leta samo ibmjeve prenosnike in zaradi zelo kakovostne izdelave in delovanja ter seveda servisa in supporta gremo z novim poslovnim obdobjem na neko drugo firmo. Ker zadovoljstvo nad ibmjem je res na visku. Pa da ne bo kdo reku da je mogoce en prenosnik delal tezave... mamo jih od modela t23 pa vse do t60p in seveda se nekaj iz serije x. Pa bi res tezko reku da so dobri prenosniki.

borchi ::

ena raziskava glede zanesljivosti prenosnikov. za nakup apple care-a se lahko odločiš kadarkoli v roku enega leta od nakupa prenosnika.
l'jga

miha22 ::

S tem apple care paketom pa vsa stvar ze preseze moj zep:( . Vsekakor hocem da ima moj naslednji prenosnik vec kot 1 leto garancije. Kaksen se vam pa zdi ta prenosnik ?

http://www.ceneje.si/toshiba-prenosnik-...

Meni izgleda stvar naceloma ql, edino disk se mi zdi nenavadno pocasen (4200 obratov)...

opeter ::

Toshiba je v redu, ampak se moraš vprašati, ali si želel MacBook-a kupiti zaradi operacijskega sistema, ali pa zaradi postavljanja pred sodelavci/partnerji?
Če je slednje, potem ne rabiš MacBook Proja. :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

borchi ::

> Meni izgleda stvar naceloma ql, edino disk se mi zdi nenavadno pocasen (4200 obratov)...

tako velikih diskov preprosto ni hitrejših.
l'jga

miha22 ::

Za v sluzbi bi potreboval winse(visual studio), doma pa bi laufal mac os, tako da naceloma res ne potrebujem nujno macbook pro. Koliko pa se pozna 4200 obratov v primerjavi s 5400 ?

zos ::

Apple je danes ravno nadgradil Macbook Pro. Meni trenutno zgledajo zelo solidni. Tako da bo verjetno pravi cas za nakup.

N-E-O ::

Pozna kdo kakšno dobro stran, kjer bi lahko dobil povprečne cene macov v zda? Baje se splača to tam vzet, ker je dokaj cenej. Je to res?

bluefish ::

že če greš na Apple Store, boš opazil precejšnjo razliko.

N-E-O ::

Aha, pa res. Kako je pa kaj z globalno garancijo? Če sem prav razumel na apple store piše, da je potrebno pri nakupu mac book pro-ja doplačati t.i. AppleCare Protection Plan, ki stane 349$. "You’ll get unlimited toll-free phone support with our experts, plus global repair or replacement service on your Mac and included accessories."

Lahko potem garancijo uveljaviš tudi v Sloveniji?

miha22 ::

V sloveniji še ne poznajo apple-care in ti je ne priznavajo. Sem bil ravno danes v epl-u in so mi to povedali.

N-E-O ::

Torej lahko garancijo kar odmislim, če v zda kupim kakršenkoli applov produkt?

MTm2H37rqt7B ::

Sprehodi se na EPL forum in si poglej kaksne tezave imajo mac uporabniki na apple prenosnikih (razbarvanje belega ohisja, civljenja ventilatorjev ipd.). V glavnem preberi se mnenja vecih uporabnikov le-teh prenosnikov.

infiniteLoop ::

Da ne odpiram nove teme. Kaksne so kaj vase preference glede glossy ozr. mat zaslona?
None of us is as dumb as all of us.

[MYTiX] ::

Jaz sem načeloma proti glossy, amapak na mojem macbooku se ga skoraj ne opazi. Ni primerljiv s kakimi Delli ipd, ki so včasih res skoraj kot ogledalo.
podpis

roli ::

Mat je najbolje!
Res, da so svetleči zasloni bolj kvalitetni vendar pa me vedno spravijo na živce (vsaj na mojem Acerju), ker sem ponavadi obrjen tako, da je luč za mano kar pomeni, da se odbija, da včasih na STju komaj vidim kaj pišše.Ampak po kvaliteti slikke je pa bolje.Še posebno za filme.
http://www.r00li.com

Zheegec ::

Načeloma sem tudi sam za glossy, sploh če primerjamo TN matriko+glossy s TN brez glossy. Je pa čisto drugače, če se primerja MVA/PVA/IPS ne-glossy s TN+glossy, kjer je prva varijanta dosti boljša, samo tudi zelo redka.
Sploh Applovi prenosniki imajo slabe matrike, tako da je glossy pozitivna stvar, se pa ne more primerjati z ekrani bolj profi prenosnikov.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

miha22 ::

Ker se na ekrane ne spoznam najbolje me zanima pod kaj ti smatraš dobre profi zaslone in če lahko daš kak primer takega zaslona tako da se bom znal morda malce bolj orientirati pri nakupu novega prenosnika...

Zheegec ::

Jah to so pač ekrani z boljšimi matrikami, najcenejši računalnik trenutno s to matriko je po mojem HP 6715b/6710b serija (sploh tisti s 1680x1050 so super), drugače pa je bil dosedaj najboljši ekran kar sem jih videl v enem od Sony 17" prenosnikov - 8-bit matrika z X-black dual-lamp na 17" 1920x1200 ekranu :))

drugače pa za prenosnik redkokdaj piše, katero matriko ima, oziroma koliko barv lahko prikaže - oziroma Applovih "millions of colours" je dejansko manj kot en milion, ne pa več milionov, kot bi si mislil :))
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

boziceklol ::

mogoče kdo ve kdaj pridejo novi macbook proji v slovenijo, ker na uradni strani appla jih imajo že v prodaji.

zee ::

Verjetno čez slab mesec ali zaradi vulkana še kasneje...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

boziceklol ::

zee je izjavil:

Verjetno čez slab mesec ali zaradi vulkana še kasneje...

kje se ga bo pa dalo kupit ko pride v slo??? spletne trgovine ali povsod kjer jih imajo že zdaj???

Zheegec ::

Skladišče je isto, tako da praktično vse trgovine dobijo zalogo istočasno. Načeloma :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Limit-sky ::

Nove MBP-je že imajo v iStylu. Preverjeno danes.

Klemzz ::

Jih majo tut u ceniku ja.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

macbook pro 13 inch za grafično oblikovanje

Oddelek: Kaj kupiti
222477 (1777) klinker
»

Prenosnik za študij arhitekture

Oddelek: Kaj kupiti
111373 (1214) lambda
»

Izkušnje z Applovimi prenosniki? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10811218 (7265) zee
»

Apple naznanil novega iMaca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
13415511 (9481) root987

Več podobnih tem