» »

Rešeni problemi z ATA 100 in IRQ-ji v Win2k

Rešeni problemi z ATA 100 in IRQ-ji v Win2k

Sirki ::

Mnogo nas ima probleme z nepodporo Win2kpro standardu ATA 100. No VIA je poskrbela za uporabnike njihoveha southbridga686 in Ultra DMA 100 IDE. Z novimi 4in1 gonilniki od 4.27 (beta) naprej je ta problem rešen. Nove šoferje dobite na:



VIAHARDWARE.COM



Na uradni strani www.via.com.tw jih še ni. Gonilniki vsaj v mojem primeru delujeo. Na mamaplati MSI K7T Pro2-a in IBM 15 Gb DTLA serija sem v SANDRI prišel do naslednjih rezultatov v Win2kPro:



Via 4in1 ver. 4.25: Drive Index: 1973

Via 4in1 ver. 4.27: Drive Index: 21037



No razlika je OČITNA :)):)):)):))



Med novimi gonilniki je tudi SETDMA.EXE, ki omogoča vklapljanje in izklapljanje DMA-ja za CD-ROM in DVD naprave, ker z novimi gonilniki to v Device Managerju ni več možno. Z instalacijo driverjev imajo vse naprave nastavljeno na DMA, kar pa nekateri CD-ROMi ne znajo prebaviti.



Drugi problem je deljenje istega IRQ-ja na večih napravah v Win 2k. Tako so imeli v mojem primeru Prophet MX2, SB Live, modem,... (skratka vse, kar je bilo na AGP in PCI vodilih) isti IRQ 11. Posledica tega je bilo hreščanje in poklanje SB Live-a, utripanje slike v igricah, težave z modemom,....



Problem je v tem, ker Win2kpro ne podpira ACPI funkcije, ki jo imamo nastavljeno v BIOS-u vseh novejših mamaplat. Ta ASPI funkcija skrbi, da imajo določene naprave svoj IRQ in še za nekaj drugih zadev. Z izklopom ASPI-ja problema ne rešimo. Problem je rešljiv na naslednji način:



- med instalacijo Win2k nas setup vpraša, če želimo instalirati dodatne RAID in SCSI naprave in da naj pritisnemo F6. Takrat namesto F6 pritisnemo F5.



- setup nam ponudi dodatne možnosti in tu izberemo STANDARD PC. S tem obidemo ASPI funkcijo BIOS-a.



In rezultat po končani istalaciji Winsov je naslednji:



IRQ Number Device

11 NVIDIA GeForce2 MX

10 VIA USB Universal Host Controller

10 VIA USB Universal Host Controller

10 Creative SB Live! Basic (WDM)

5 U.S. Robotics 56K Win INT

14 VIA BM Ultra DMA Channel

15 VIA BM Ultra DMA Channel

1 PC/AT Enhanced PS/2 Keyboard (101/102-Key)

4 Communications Port (COM1)

3 Communications Port (COM2)

6 Standard floppy disk controller

8 System CMOS/real time clock

13 Numeric data processor

12 Logitech PS/2 Port Mouse



Sedaj so vse naprave na svojem IRQ-ju. Posledica je, da moj SB ne hrešči več, Colin Mcrea 2 teče gladko na max detajlih in 1024x768. Vse kar morate storiti je, da



NA NOVO INSTALIRATE WIN2KPRO :D:D IN V PRAVEM TRENUTKU PRITISNETE TIPKO V F5. :)):))



Pa tako smo si že razbijali glave, kaj storiti, da nam bo Colin2 delal tako kot bi moral.



Obilo uspeha!!!!
  • spremenil: Sirki ()

andrej ::

najboljsa resite bi seveda bla da creative, da ven kvalitetne driverje, ker PCI standard podpira sharanje IRQ-je in ce mas dobre driverje potem to tudi dela ok.
Drugace pa je uporaba ACPI zelo priporocena...

jetam ::

Hmm se strinjam andrej... jest mam mal starejšo plato pa mi win2k vseeno podpira ACPI funkcijo in tudi IRQji so razdeljeni odlično pa mam vse PCI slote polne. Stvar je sam v tem da poznaš svoj hardver... O Creative je bilo pa že preveč besed napisano...
Kje si dobil drive index 19xx z ATA100 hard diskom mi pa ni jasno. Moj fotr ga je imel 2500 z eno staro garo od WD.
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

andrej ::

mogoce je mislo 19000 ne pa 1900...

AndrejX ::

Glede beta gonilnikov sem malo skeptičen, ne glede na to, pa meni z gonilnikom 4.25 disk potegne 22234 indeksa.

BlackHole ::

Kaj imate te diske kaj navite, ker dobim iz mojega "samo" okrog 17900. Plošča je ATA 100. Je kje kakšna primerjava diskov na različnih pločšah?

Sirki ::

Drive Index pri sveži instalaciji win2k 1973 že drži in se nism nč zatipku. Sandra je rabla 10 min da mi je izplunla ta rezultat.

andrej ::

1973 je pa res zelo malo...

index za mojega IBM-a znasa 22840, pa nimam nic navito - edino disk sem nastavo na hitri in glasni mode. Drugace pa je to Asus CUSL2 plata pa P3 866.

jetam ::

Jest mam BP6 dual 400@500 z bx440 čipsetom pa mam drive index vseeno 18200 (na promise ultra100).
Error on line: Object of type SIGNATURE expected


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teac W540E (17 min en cd)

Oddelek: Strojna oprema
111034 (862) cekr
»

What the Hell

Oddelek: Pomoč in nasveti
141400 (1205) DarkHand
»

IRQ9-ZA ZNORT!!!

Oddelek: Pomoč in nasveti
61044 (907) zile
»

Abit KT7A-Raid in par tezavic...

Oddelek: Pomoč in nasveti
91451 (1323) morphling1
»

Abit KT7-Raid in AGP???

Oddelek: Pomoč in nasveti
91500 (1330) ijatebi

Več podobnih tem