» »

Predmaturitetni preskusi

Predmaturitetni preskusi

DavidJ ::

Na naši šoli so do sedaj pisali 2: v sredo esej in danes matematko.

Kakšni so vaši občutki?
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

DavidJ ::

Da še začnem.

Mislim, da mi je esej kar uspel. Rodja, Razumihin in Svidrigajlov so prave osebe za razpravo, interpretativni esej me ni mikal.

Matematika. Mnja. :D

A je komu uspelo dokazati zadnjo nalogo na višji ravni? Dokaz o deljivosti s 37. Jest sem nekej palamudil, ne vem, če bodo priznali. Ostalo sploh ni blo težk. Cajta 3x preveč. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

DavidJ ::

Da še povem nalogo.

V množici { 1, 2, 3, ..., 9 } izbereš 3 števke in sestavljaš različna 3 mesečna števila -- števke se v številu ne smejo ponavljati.
Dokaži da je vsota vseh teh trimestnih števil deljiva s 37.

;)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

rc-car ::

Mi smo do sedaj pisali samo matematiko - včeraj.

Niti se mi ni zdelo tako težko, ampak si bo treba do mature še mal pogledat in stvar mal ponovit :D

Drugače pa zadnja naloga... Jaz sem v vsem tistem času, ki ga imaš na razpolago pogruntal nek zanimiv način za izračun vsote tistih števil (iz rezultata a) naloge sem isto izpeljal še za tole) in na koncu stvar pisno delil (z veliko pomočjo kalkulatorja) z 37 in dobil rešitev brez ostanka. Menda se tudi take čudne načine včasih točkuje... bomo videli :)

btw, vsota je desetmestna cifra, ampak jaz sem jo izračunal nekako v minutki ;)
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

DavidJ ::

Rc-car, jst sem reko, da so trimestna števila, ki so petstotice, ravno na sredini in sredina je vseh petsotic je 555, kar naj bi tudi bila povprečna vrednost te vsote.

Vseh števil je 9!/6! = 504 in to se pomnožil s 555 in dobil število deljivo s 37, ker je 555 deljivo s 35.

Ja? :\ :)

Na takšen način se da rešiti tudi a) primer, ko izbiraš le med 1, 2 in 3.

Ne vem no, ... :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

DavidJ ::

Ah, kje, vsota ne more bit desetmestna cifra... Največje takšno število je 987, njemu pa prišteješ še 503 manjših števil. Optimalna vsota je potem 987 * 504, kar nanese nekaj pod 500 000.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

rc-car ::

Hmm, čakaj, kaj sem pol jaz pobrkljal... :8)

Se mi zdi, da nisem vzel, da so cifre 3 mestne ampak več... ne vem več koliko... saj ne vem, to sem čist na hitro reševal, ker itaq nisem vedel kako bi. To kombinatoriko sem čist pozabil, spomnil sem se samo navadnih premutacij. :8)

U glavnem, na koncu sem po enem čudnem postopku dobil eno veliko vsoto, ki se je podelila s 37.
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

Switch ::

Pisal sem matematiko samo na nižjem nivoju (višja nivoja sta že zasedena za angleščino in nemščino) in stvar se mi je zdela blazno lahka. Ali se komu zdi, da bodo rezultate poskusne mature imeli za vzorčne in na podlagi teh rezultatov dali pravo maturo težjo oz. lažjo (kar težko verjamem)?

DoloresJane ::

Ne, mislim, da se to lahko zgodi samo po naključju. Govori se, da je matematika zadnja 3 let precej lahka, tako da je prav mogoče, da bo tudi letos. Poskusna matura se popravlja na šoli in kolikor vem, RIC ne dobi podatkov, kako smo pisali. Če prav razumem, je poskusna matura obvezna, da se dijaki seznanijo z maturitetnim redom in navadijo na šifrirni sistem. :)

Če sem v zablodi, me prosim popravite. :)

Ziga Dolhar ::

Hmmm... osnovni nivo je bil res lahek -- sicer sem 'maturitetni tečajnik' in kar nekaj stvari še nismo vzel (integrali...), a večino sem se jih na srečo spomnil še iz SŠ.

Višji nivo... yey. Tu so ble pa predvsem stvari, ki jih še nismo jemal (oz. si jih jaz nisem pogledal, npr. popolna indukcija...), tako da kaj preveč nisem znal. A vseeno se mi ni zdela pretirano zahtevna, tak da ... 'doable'. :-).

Switch: hmmm, kakor jaz razumem, imaš med obveznimi predmeti matematiko, slovenščino in en tuji predmet. Kako imaš lahko angleščino in nemščino na višjem nivoju? A ne sme biti en od teh predmetov izbirni, torej je na osnovnem nivoju?
https://dolhar.si/

DavidJ ::

NEM, ANG in MA je možno pisati na višjem nivoju. Vendar samo 2 od teh predmetov. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

DavidJ ::

>> Vseh števil je 9!/6! = 504 in to se pomnožil s 555 in dobil število deljivo s 37, ker je 555 deljivo s 37.

Tipkarski škrat! :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

starsplash ::

Mi smo dosedaj pisali samo matematiko-v soboto jutri pa pišemo Slo.
Mat. nižji se mi je zdela tudi meni lahka, višji sem pa še Italijanščino kot prvi tuji jezik , tako da na maturi nimam Ang. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika: Deljivost naravnih in celih števil.

Oddelek: Šola
193007 (2809) lebdim
»

Deljenje števil

Oddelek: Šola
7903 (814) Janac
»

PRESEČIŠČE 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
545210 (4536) Thomas
»

Zna kdo rešiti nalogo v C ++ ?

Oddelek: Programiranje
121487 (1343) OwcA
»

Matematika na maturi 2004

Oddelek: Šola
422690 (1985) s5cougar

Več podobnih tem