» »

Latex

Latex

Maxtor ::

Pred nedavnim sem doživel srečanje tretje vrste in to s programom Latex. Zanima me, kateri od vas uporablja to namesto worda, ker je bojda res super. Zanima me, ali mi ga kdo priporoča?

Prjatu ::

Po mojem mnenju tega namesto Worda ne uporablja nihče, ker to ni program za vizualno urejanje besedil, pač pa program za logično urejanja teksta (neke vrste prevajalnik) in se torej uporablja povsem v druge namene.

Kar se uporabnosti tiče, ti ga jaz ne priporočam, zadeva je bolj namenjena profesionalni uporabi
Something else is controlling me!

ToniT ::

Latex je program predvsem za pisanje matematičnih formul. Nikakor ni to zamenjava za word.
Če je pa super, pa presodi sam. :D
Jaz rajši uporabljam Word Equation editor - je lažji za uporabo, rezultat pa skoraj enak.

Gh0st ::

Latex je krneki.
Prav tako kot Emacs. Pozna/uporablja kdo?
Jest bi res rad vedu, kaj je folku, da grejo delat tko zahteven software...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

ElMonstruoso ::

Latex ni krneki. Je pa zahteven.
Ampak poskusi enkrat napisati besedilo z matematičnimi formulami ...
Kadarkoli sem ga uporabljal je bil rezultat odličen že v "prvi verziji".
Res da je MS equation editor bolj "user friendly", je pa Latex še vedno dosti boljši v oblikovanju formul.

Večinoma ga uporabljajo za zapise v strokovnih revijah, ki za objavo že ponujajo narejene "template".

dr.J ::

Takole: LaTeX je zbirka makrov za TeX. Windows varianta je MikTeX, za Unixe pa TeTeX, ki je priložen tudi vsaki linux distribuciji.

Za pisanje dokumenta rabiš navaden ASCII text editor, napišeš pa v bistvu opis besedila, ki ga nato program latex sprocesira.

Danes smo vsi navajeni na WYSIWYG urejevalnike; za LaTeX je to winedt, za Linux pa lyx., ki zelo olajšata pisanje dokumentov.

Izvorni dokument je navadna ASCII datoteka .

dr.J ::

Ne dela sidebar, zato je tu 2. del.

Za večino wordašev je slabo, da je zelo težko pretvarjati wordove dokumente v LaTeX, obratno pa tega itak nihče ne dela :) (bi pa prišlo prav!). Možna je pretvorba preko HTMLja, toda za zahtevnejše zadeve to ni prava stvar.

Z LaTeXom lahko napišeš knjigo, z wordom pa precej težje - brez da bi se vmes kaj sesulo ali kako drugače spridilo.

Equation editor v wordu je tudi v XP verziji zanič. Kar pišem, vsebuje precej zapletene enačbe in tam je Word preizkušeno mnogo slabši.
Iz LaTeXa lahko narediš html, PostScript in PDF datoteke. PostScript in M$ je pa spet zgodba zase...


Brez učenja pa ne bo šlo!

Highlag ::

Ja Amiga je tud mela Emacs:D

dr.J ::

Nekaj uporabnih povezav:
Worda & co. --> LaTeX

in obratno.

Pa na TeX Users Group stran se splača pogledati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Word vs. Latex (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
5812820 (9706) GnuceLee
»

Font: matematični simboli

Oddelek: Pomoč in nasveti
314044 (3742) Mavrik
»

LaTeX (linux newbie, ne se jezit:) (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
767653 (6023) CaqKa
»

Program za ulomke

Oddelek: Programska oprema
112797 (2611) schurda
»

v katerem programu naj napisem knjigo (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
5725330 (24537) Matev

Več podobnih tem