» »

Dostopnost informacij javne narave

Dostopnost informacij javne narave

Matek ::

Še en fork iz te teme. Debata teče o dostopnosti predavanj na fakultetah, zapiskov snovi, kasneje tudi o dostopnosti zakonskih zapisov.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.
  • spremenil: Matek ()

donfilipo ::

>>Donfilipo, ne štekam čisto, kaj te matra

Simple....ni mi jasno kje so linki (na site-u FRI) do VSEH pdf zapisov iz predavanj in vaj. Sem malce gledal site (10min) pa nisem našel drugega kot informacije za vpisane in tiste ki bi se hoteli vpisati. In razen tvojih linkov iz Slo-tech nobenih linkov do dokumentacije za tiste, ki se iz raznoraznih razlogov (mamo preveč ali premalo otrok...recimo) ne moremo več vpisati:8) Na drugi strani imaš prav. Kvalitetnega in manj kvalitenega materiala je na netu dobesedno na tone...zelo malo v slovenščini...pa nič zato...ampak če že je (in pokazal si da je), potem me matra firbec kje so linki na recimo: zapiski iz predavanj prof.Janeza Lesnine na predmet Okna in vrata ter ostalo pohištvo pri obdelavi podatkov....in potem ko zapopademo to, nas recimo zanima še prof. Dick Organ in njegov predmet: Manipilacija vrstic pri pleteničenju stringov....Skratka ko pogledamo urnik bi se nam zdelo fino, če bi poleg urnika stali tud linki na zapiske ...na Kitajskem recimo tudi videozapiski predavanj, ki jih ne razumemo) in seveda opozorilo...tematika napreduje in če hočete res kaj znati morate priti na predavanje, ki je letos čisto novo in drugačno!!!! see:\ In jasno potem je treba letnik upravičeno neprestano ponavljati. Če kdo ne ponavlja neprestano obstaja sum, da so zapiski iz predavanj vendarle dovolj kvalitetni za nek nivo splošnega znanja. In tega bi veljalo ponuditi (ker je že v slovenščini na FRI siteu) tudi splošni publiki. Boljše kot nič.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Poldi112 ::

Na fe lahko hodiš na vsa predavanja. Zapiskov pa ni ker se nihče še ni odločil, da bi jih objavil. Ni smisel faksa da ti da zapiske. Da ti predavanja in vaje. In te, razen laboratorijskih vaj, vse lahko obiskuješ. Ali pa pošlješ sina, da gre in ti prinese zapiske.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

donfilipo, večina profesorjev iz fakultete FRI zapiske prodaja v obliki knjig, ki jih izdaja Založba FRI (zato je logično, da jih ne moreš downloadati zastonj kot pdf). Video posnetke predavanj bi si vsi želeli, ampak očitno ni volje za kaj takega.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

> donfilipo, večina profesorjev iz fakultete FRI zapiske prodaja v obliki knjig

Če fax plačuje država, potem fax plačuje država.

Ali pa ga privatizirajmo. Either way.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Thomas, izvoli :-) Če uspeš privatizirati šolstvo, te povabim na pivo. Ampak, ali boš privatiziral potem tudi upravno enoto ? In še precej ostalih ustanov, ki zaračunavajo vse, od vpogledov do podpisov in žigov.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Jaz sem popolnoma nesposoben biti premier, predsednik države ali minister.

Tako, da s pivom ne bo nič. Vsaj ne iz tega naslova.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

donfilipo ::

Kopernik razumem in sam rahlo žalostan:) Ampak kot je že Thomas namignil, bi v okviru koncepta brezplačnega šolstva, prepisi predavanj lahko koristili vsem in ne le vpisanim. Problem se pojavi pri izpitih.Tam gospod profesor oceni na osnovi hic rodos hic salta pui hic še dva deci, ali znaš ali ne...pa tak test en klinc velja dolgoročno. Ampak to niti ni tako merodajno. Če nekdo prebere ali celo pregleda predavanje prof.Luke Kopra, se zdi...da bi to predavanje lahko plačala država. Nekdo je namignil, da bi pravzaprav lahko celo šel na predavanja brez da si vpisan, če se ne motim. Če to drži (please somebody enlighten me), potem obstaja upanje da se sistem izboljša: torej da država postane dosledna...torej janša da zveru za pivo in ta nadribla sistem, da tistih nekaj geekov na vsaki šoli pripravi do tega, da celoten šolski izobraževalni korpus spravijo na net...ali pa da se zadeva opredmeti in za take zadeve plačaš by piece ali pa najboljše celo sponzorira Cockta recimo, ki je gift naše mladosti. Takih sponzoriranih predavanj je kar nekaj in nihče mi ne more trditi, da bi bil to nemogoč zalogaj. Res je nemogoče pripraviti janšo da bi dal zveru za pivo v dobre svrhe...ampak morda gre tudi drugače>:D Naj pripomnem da to da greš na upravno enoto ni javno dobro, to da bi pa lahko prebral zapiske iz faksa za fiziko in potem naredil atomsko bombo pa je....a ne>:D Ampak vseeno, če sem čisto iskren, bi za predavanja če bi bila kvalitetna vsak profesor lahko iztržil dosti več, kot sedaj od založbe FRI ali Založba mladih partizana. Pogoj kvaliteta in odziv publike. tako pa gre vse skupaj nekako protislovno naprej, kot nemška miroljubnost. Ko jim že zaupaš Heintje zapoje abahajči bumbajči bum bum...pa pustmo to:D
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

kopernik ::

Jaz se strinjam in še več, menim, da bi bilo dobro vse znanje deliti, brezplačno. To sem povedal že pred n leti, tudi na tem forumu.

Ja, predavanja so javna, se ne spomnim, da bi kdo preverjal identiteto oz. index.

Kot zanimivost - sem se že nekaj časa nazaj pogovarjal s srednješolsko profesorico in ji omenil, da bi bilo pametno, da bi vsak profesor vse, kar pove/poda (razne fotokopije), objavil na internetu. In to že od osnovnošolskega nivoja naprej. Bila je popolnoma zgrožena, češ da bi otroci delali še manj in bi s tem samo podpirali njihovo lenobo ... mislim, da bomo še čakali na univerzalni dostop do znanja, ki ga ponuja naše šolstvo.

Se pa v bistvu niti ne sekiram preveč, ker lahko dandanes praktično zastonj pridem bolj obsežnega in bolj poglobljenega gradiva kot je tisto, ki ga izvolijo podajati naše šole.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Eno podobno debato, le da o pravu, smo na tem forumu že imeli.

Sem hotel, da se totalno poindeksira - via Google - VSE veljavne zakone, predpise, uredbe...

Ker to je navsezadnje DOLŽNOST države, da brezplačno pove državljanom, kaj ubogat.

Ampak so se pravniki, takrat pd poveljstvom Nore Micke, spravili name, da se mi ni zdelo vredno dalje goniti svojega prava.

Ampak velja za šolsko znanje povsem isto, kot za ius!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Double_J ::

Meni je to zanimivo, kako da ni kaznivo tudi nepoznavanje zakonov? Kako te sploh lahko kaznujejo za nekaj, kar ni obvezno poznati?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

Je en pravni princip, po katerem te neznanje ne obvaruje. Rajtam da se reče ignoratio non nocent. Tko nekako, se da poguglat. Namreč, nepoznavanje zakonov ne pomaga.

Zato mora država obveščati državljane o sprejetih zakonih - brezplačno.

Samo potemse grejo biznise s tem obveščanjem tisti, ki so zadolženi (itak plačani) za informiranje ljudstva.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

barbarpapa1 ::

Se strinjam in razširjam spisek na standarde (s tem mislim na tehniške standarde) ter patente.

Pozdrav

Jože

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Double_J ::

Ja seveda v primeru, če kršiš zakon, ne pomaga, da ne poznaš zakonov. Ampak zakaj ni kaznivo nepoznavanje zakonov kar tako samo po sebi, tudi če jih ne zaenkrat očitno zgolj po sreči, še ne kršiš.

:)

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

> zakaj ni kaznivo nepoznavanje zakonov kar tako samo po sebi

Po mojem da zato, ker vseh ne pozna noben in bi morali kaznovati vse.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Double_J ::

No sej... torej se pričakuje, da če maš srečo jih ne boš kršil, če pa nesrečo jih pa pač boš, ker poznati jih tako ne moreš...

Torej govoriti o spoštovanju zakonov je brezveze, saj težko spoštuješ nekaj kar ne poznaš.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Barakuda1 ::

Sem hotel, da se totalno poindeksira - via Google - VSE veljavne zakone, predpise, uredbe...


Zato mora država obveščati državljane o sprejetih zakonih - brezplačno.



A, da bi toplo vodo izumljali? 8-)

Zakoni SO objavljeni in dostopni (brezplačno) tudi na internetu.

Če pa jih kdo ne zna najti, pa je to že drug problem.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Thomas ::

> Zakoni SO objavljeni in dostopni (brezplačno) tudi na internetu.

Nikjer niso totalno poindeksirani. Googlizirani, so to speak.

NISO.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

drejc ::

+to, da je to trivialno/poceni!
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

jype ::

Thomas> Nikjer niso totalno poindeksirani. Googlizirani, so to speak.

Kar je velika škoda. Ker pri nas še vedno večina proletariata nima pojma, kako ogromne pravice dejansko ima. Če bi vedeli, sploh ne bi potrebovali sindikatov.

Ampakl google precej dobro poindeksira našo zakonodajo (kjer je čistopis v praktično vseh primerih na voljo na spletnih straneh državnega zbora in nekaterih drugih). Žal to ni dovolj, saj iskanje terja precej več znanja, kot ga premore povprečen državljan.

Tudi jaz menim, da bi morali znanje v obliki literature, za publikacijo katerega dejansko plačuje država, postaviti na internet (ker "javne knjižnice" pač niso več najbolj rentabilna metoda distribucije) in jih objaviti pod licenco, kakršni so zavezane državne institucije Združenih držav: vse, kar sproducirajo z denarjem davkoplačevalcev, je public domain.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

Luka Percic ::

Če googl ni našel, še ne pomen, da tega ni. JE, sam najt morš znat


Že google je prevelik zalogaj za večino prebivalcev, ti bi jih pa še kam drugam pošiljal?
Ja koliko časa pa denarja imajo za to?

Kar google ne najde- Tega ni.

Simple as that.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Matek ()

username ::

> Zakoni SO objavljeni in dostopni (brezplačno) tudi na internetu.

> Zakoni SO objavljeni in dostopni (brezplačno) tudi na internetu.

Nikjer niso totalno poindeksirani. Googlizirani, so to speak.


In problem ni samo to. Večina zakonov, uredb itd se vsake par mesecev spreminja, dopolnjuje... posebej pogosto ravno oni najbolj pomembni.
Čistopise je še težje najti kot osnovni zakon in besedila sprememb.
Stvar je seveda zelo poenostavljena, če plačaš firmi, ki se s tem ukvarja (nalašč ne bom delal reklame) - je vse lepo urejeno na njihovi internet strani in z dobrim iskalnikom, ampak je vse skupaj seveda dostopno le preko (seveda plačljivega) gesla...
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

lymph ::

Išči prečiščena besedila, GL
"Belief is immune to counter example."

Ziga Dolhar ::

Ena celovita zbirka vseh pravnih predpisov je še meni - kot študentu prava - en kurc vredna. Kaj mi bo, če je pa ne znam brat/razumet/uporabit?

Janezu Novaku pa bo taka zbirka prej ko ne storila več škode kot koristi. V končni fazi bodo največ koristi zopet imeli kvalificirani pravniki.
https://dolhar.si/

Thomas ::

Prečiščeno, sistematizirano in totalno poindeksirano besedilo bi delno avtomatiziralo pravnike. Tega se bojijo ko hudič križa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Ena celovita zbirka vseh pravnih predpisov je še meni - kot študentu prava - en kurc vredna.

Tebi že mogoče. Za nekater druge bi bila pa silno zanimiva. Logika da te kap! Pa kakšna dobrohotna patronizacija:

> Janezu Novaku pa bo taka zbirka prej ko ne storila več škode kot koristi.

Nikoli nisem maral tegale Dolharja, zdaj ga imam še manj rad.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

Tale Dolhar ima na žalost prav.

Zakonodaja je kar lepo na spletu, tako kot mora bit. Če je ne znaš poiskat...

Tudi celotno "pravoznanstvo" je garant na spletu. Je pa jeb, ker ni praktično povezan med sabo. In zato ti gola zbirka zakonskih aktov bore malo pomaga če je ne boš znal interpretirati.

P.S.: zakonodaja.gov.si mi je do sedaj še vedno pomagala kot državljanu, ki ga zanimajo njegove pravice. Malo si pa še z e-upravo pomagaš.
OM, F, G!

Thomas ::

V prvem odstavku 107. člena se besedilo: "V šolskih letih 1998/1999, 1999/2000 in 2000/2001" nadomesti z besedilom: "V šolskih letih 1999/2000, 2000/2001 in 2001/2002".


Ne morejo narest enega replace in imeti čistopisa?

Ne morejo dat VSEGA gor?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ziga Dolhar ::

Zakon o osnovni šoli (ZOsn-UPB3)

V tvojem primeru so celo ga ...

Ampak v mnogih ga pa res ne. Se pač nisi poglobil v iskanje dobrega primera, ampak dal nekaj, kar ti je najprej padlo pod roko. Nič presenetljivega.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Sem dal nekaj gor, kar JE na netu. Kako naj bi dal nekaj, česar ni?

Vendar sem ga dal gor kot primer, ko ni čistopisa.

Jaz si seveda predstavljam čistopise vseh veljavnih zakonov, predpisov in podobnega. Lepo urejeno in totalno poindeksirano.

Ampak država tega očitno ni sposobna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ziga Dolhar ::

> Sem dal nekaj gor, kar JE na netu. Kako naj bi dal nekaj, česar ni?

> Vendar sem ga dal gor kot primer, ko ni čistopisa.

O čem govoriš? Tamle na netu je čistopis. V mojem linku!
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Hja, na tvojem linku spet ni čistopisa.

> Podzakonski akt iz sedmega odstavka 40. člena zakona izda minister najkasneje v dveh mesecih po uveljavitvi tega zakona.

Kje pa je zdej to, če je tole čistopis?

Sračje gnezdo, oziroma en del sračjega gnezda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

aljazh ::

Tisti zakon, ki ga je linkal Ziga, dejansko je čistopis. To, da zakon odkazuje na nek drug podzakonski akt, nomotehnično ni več stvar tega zakona.

Sicer razumem, kaj bi Thomas rad. Da bi bil v primeru sklicevanja na podzakonski akt, v besedilu zakona tudi link na ta podzakonski akt. Tokrat se moram strinjati z njim in reči, da bi bil takšen način hyperlinkanja med predpisi veliko bolj prijazen do uporabnika kot sedanji način.

To kar želi Thomas, je sicer že nekaj časa na voljo, a gre za plačljivo storitev enega od slovenskih podjetij. Precej drago plačljivo storitev. Lepo pa bi bilo, če bi takšno storitev ponudila tudi država free of charge.

Keyser Soze ::

Njega bi zadovoljilo le še 10 zapovedi. Vsaj tak občutek imam zadnje čase.

Tudi ius-info nima vsega tako lepo polinkanega in ažurnega kot si bi človek želel. In samo iskanje tudi ni ravno en biser. Poleg tega je potrebno ločiti uradno prečiščeno besedilo in neuradno. Prvega je treba čakati, drugega lahko narediš sam.

Je pa zadeva popolnoma odprta. Zakonodaja je na voljo. Ravno tako primerna oprema in če se komu zdi, da je to tako dobra in ljudstvu potrebna storitev lahko kar začne "furat" biznis. Samo nekako se mi zdi, da ne bi šlo vse tako gladko.

98% folka ne potrebuje teh informacij. Če jo, poiščejo kontakt, vzamejo telefon in začnejo gnjavit po raznih uradnih ustanovah. To je to. Dobijo informacijo iz prve roke. Interpretirano in po možnosti v okvirih njihovega problema.
OM, F, G!

kopernik ::

Menim, da je vseeno bolje, če se ne vnaprej diskvalificira potencialnih uporabnikov takega sistema. Če bo zadeva uporabna samo za 2% slovencev, so be it. Tudi edohodnino uporablja malo ljudi, kar pa ne pomeni, da je neuporabna za tiste, ki jo z veseljem izkoristimo.

BluPhenix ::

Um thomas pljuva po sedanjemu vodstvu države? Sej si jih volil, pejdi tja in reči naj to že enkrat uredijo, preprosto enostavno.

Iskanje po zakonih je navadn res malo težavno, ampak se da večinoma vse najti. Samo besedi prečiščeno besedilo moraš sledit.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Thomas ::

> thomas pljuva po sedanjemu vodstvu države?

Nekoliko širše. Po državni upravi in po vseh, ki ne štekajo zadeve. Vendar so tudi drugi v tej temi pripomogli, da je jasno, kaj hočem.

Sicer jaz hočem še nekaj drugega zraven, nekakšno "ultragooglizacijo", vendar o tem ne bom povedal nič več kot to, da bi bila že uporaba tega izraza prej zavajajoča, kot ne.

V vsakem primeru pa eno skrajno cool zadevo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BluPhenix ::

Sicer jaz hočem še nekaj drugega zraven, nekakšno "ultragooglizacijo", vendar o tem ne bom povedal nič več kot to, da bi bila že uporaba tega izraza prej zavajajoča, kot ne.

Da te ne bo google tožil ...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Thomas ::

Hehe ... Sem jaz imel prej tole, s čemer se Google hvali, že okoli 1991. Totalno indeksiranje baze, se reče temu.

Ampak danes niso več taki časi, da bi bili še primerni za takle butast interface.

Najmanj kar je, če vtipkam "Janez" in "Smrekar", si želim vedeti, kako blizu sta si ta dva pojma v iskalnem prostoru. Je morda toliko Janezov in toliko Smrekarjev, da bi se morala skupaj pojaviti dosti večkrat (manjkrat) kot se??

Ali pa da išče po takemle wildcardu "!!!x?x[01]". Regular expressions++.

Plus ene 100 takih fletkano sexy dodatnih inštrumentov, s katerimi bi človek lažje gledal v tole informacijsko Vesolje.

Če ne se ni treba nič duvat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

BluPhenix ::

Hehe ... Sem jaz imel prej tole, s čemer se Google hvali, že okoli 1991. Totalno indeksiranje baze, se reče temu.

Vidiš takrat bi naredil search engine, pa bi danes imeli Thomasrank.

Ampak danes niso več taki časi, da bi bili še primerni za takle butast interface.

Ja, milioni ljudi, ki google uporabljajo so pač kaplja v morju.

No, sej imaš dovolj idej, da narediš en svoj search engine. Morda bi celo prišel prav sedaj, ko postaja google zaradi obila povezav na trgovine počasi neuporaben za določene tipe iskanja.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Thomas ::

> Vidiš takrat bi naredil search engine

Takrat smo 3 ljudje naredili tak search. Boljši kot je še danes Googlov v večina pogledih. Smo imeli tudi precej aplikacij okol, ki so ga nucale. Samo takih trojk kot mi, je bilo ene 1000 in nismo bili tržno najuspešnejši. Morebiti celo tehnološko nismo bili ravno No. 1.

Mene search ne zanima več že najmanj od 1996. Ni pa izključeno, da zdejle en dan enmu naflozam, kaj vse je treba narest, za en search kot se šika.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Fulltext indexing je bil rešen problem že desetletje prej.

Bistvo googla je nekaj povsem drugega.

Thomas ::

Je bil rešen, ja, teoretično. Samo leta 1991 ni bilo nobene take aplikacije, ki bi to počela.

Google - tehnično gledano - kaj dosti več nima. Bodimo realni.

Ima pa dober model poslovanja, tako kot Pepsi in Toyota.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

Problem so resourci. Enostavne stvari se zelo zapletejo, ko morajo delovati neprekinjeno in hitro ne glede na lokacijo in število uporabnikov. To ni problem le googla temveč vseh takih množičnih storitev, če želijo biti dalj časa uspešne.

jype ::

Bistvo uspeha Googla je poslovni model, ki temelji na oglaševanju, ki temelji na relevantnih zadetkih, ki ne temelji na indeksiranju, temveč na relacijah.

PageRank je začetek Googla, indeksirat so s koncem devetdesetih znali tudi ostali, pa vseeno niso znali pokazat tistega, kar je človek želel.

Vsakič, ko daš tule relevanten link, Googlu pomagaš, da bo naslednjič vrnil boljše rezultate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Thomas ::

Se strinjam, da je ta inovacija dala Googlu tak boost. Niti je ne podcenjujem.

No ja, mi smo imeli osebne zaznamke pri vsakem recordu. Tudi po tem je bilo mogoče iskati. Si predstavljate to v Googlu?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Previdno, da ne boste zdrsnili izven tme.

(ne da se mi namreč teme razpolavljat. Če se želite pogovarjat, kateri brskalnik je boljši in kakšno genialno noviteto bi (je) Thomas dodal, dajte si no odpret novo temo :) )


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje najti različne zakone?

Oddelek: Loža
112471 (2263) moj_nick
»

Kako iskati zakone? celotne zakone

Oddelek: Omrežja in internet
61046 (819) ARiL
»

Zakoni

Oddelek: Loža
311418 (1101) Damjan Jagar
»

Ali je Slovenija ustavno protipravna? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
694367 (3612) kuglvinkl
»

Zakoni RS

Oddelek: Loža
311776 (1505) MadMicka

Več podobnih tem