» »

LED VU-meter čim manjših dimenzij

LED VU-meter čim manjših dimenzij

aljazh ::

Nisem se mogel odločiti, ali naj temo objavim v "elektro" oddelku ali "kaj kupiti", pa sem se odločil za prvo možnost. Če oddelek ni primeren, prosim moderatorja, da prestavi.

Sedaj pa k stvari. Iščem stereo LED VU-meter čim manjših dimenzij z 8-10 majhnimi ledicami. Zaželjeno bi bilo, da je vse skupaj na tiskanem vezju (tudi ledice), napajanje pa 6 - 9V.

Samogradnja je ena varianta, vendar kaj takšnega še nisem počel (čeprav mi spajkanje ni povsem tuje), zato v to možnost, če se le da, ne bi šel.

Zanima me, ali se da takšen LED VU-meter kupiti že sestavljen, lahko tudi v ohišju, še raje pa brez. Ali pa če jih kdo izdeluje doma, če cena ni previsoka.

Potreboval pa bi ga za priklop na avdio vhod kamere (mic in), saj ta nima vgrajenega VU-metra in je tako nemogoče kontrolirati avdio. Pravzaprav bi bil priklopljen med takšnim XLR adapterjem in mikrofonskim vhodom kamere. Torej kabel iz XLR adapterja v VU-meter, odtod pa v kamero.

Azrael ::

Ni problema zaradi oddelka, bo ta kar primeren.

Ena izmed možnosti je, da VU meter modul "sposodiš" iz neke odslužene avdio naprave. Problemi:
- ni nujno, da bi VU meter v taki napravi obstajal kot ločen modul;
- včasih je težko ugotoviti čemu služi kateri priključek modula;
- ni nujno, da bo modul sploh v redu;
- mogoče modul zahteva višjo delovno napetost, kot je na razpolago;
- lahko modul zahteva višje signalne nivoje, kot so na razpolago.

Kit kompleti

Na spletu obstaja vse sorte trgovin, ki ponujajo pogosto enake stvari po zelo različnih cenah.

Ker potrebuješ čim manjšo napravo, sem malo pobrskal po spletu in našel pri IC žepni VU meter Velleman MK115.

Napravica taka kot je, bi bila verjetno uporabna za tvoj namen že z manjšo modifikacijo: potrebno je odstaniti kondenzatorski mikrofon in signal priklopiti na + pol kondenzatoja C1 in maso. Še pdf.

Je pa to vezje samo za izhodišče, rabil pa bi 2, saj je napravica mono. Obstajajo tudi variante z integriranimi vezji (primer), ki pa so nekoliko večja.

Vendar bi kakšni maherji, ki jih tudi tu na forumu ne manjka, sposobni tak VU meter izdelali v SMD tehniki in bi bilo stereo vezje z 10 LEDikami po kanalu lahko celo manjše od enostavnega Vellmanovega kompleta. Edini problem je lahko napajanje, če napetosts niha med 6 in 9V.
Nekoč je bil Slo-tech.

aljazh ::

Hvala za izčrpen odgovor! Mislim, da bi bila tista zadeva s Hobbytron-a čisto ok.

Z napajanjem po moje ne bi smelo biti problema, saj napetost ne niha. Napisal sem 6-9V zato, ker bi morda uporabil napajanje iz kamere (7.2V) ali pa 9V baterije, s katero se napaja XLR adapter.

Ko dobim in usposobim zadevo, poročam.

Če bom rabil še kakšno pomoč ali nasvet pa se oglasim že prej 8-)

VolkD ::

Ali pa če jih kdo izdeluje doma, če cena ni previsoka.

In kolikšna je mejna cena ?
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

aljazh ::

Največ 30€ (material + delo).

VolkD ::

Za ta denar pa mislim, da ne boš dobil ničesar. Vsaj ne nekaj takega kar nebi bilo narejeno v seriji 100000+. Če pa bi to bilo v tako veliki seriji bi se najbrž dovolj lahko dobilo na trgu.

Predlagam ti, da si sam narediš mikrokontroler, program in 2x 16 alfanumerični displej. To te bo prišlo v tem rangu. Pa še to se zna zgoditi, da bo dražje. Že samo TIV ni ravno poceni, še posebej, če se gre za unikatno stvar.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

VolkD ::

No lahko ti to naredim kot izziv, a stroškov časa 30 eur ne bo pokrilo. Trenutno imam zelo majhne LED le v rdeči barvi.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

aljazh ::

Za 20€ sem v ic-elect.si našel kit komplet, točno takšen, kot ga potrebujem ;)

Če bo glede na moje spajkaške izkušnje zame prezahteven za sestavo, pa mislim, da ne bo problem najti koga, ki bi bil pripravljen v manj kot uri zaslužiti 10€.

Več kot 30€ pa ne dam, ker sem kot zgornjo ceno za projekt postavil 50€, saj bo potrebno vse skupaj še zapakirati v primerno ohišje, dodati konektorje ter hot-shoe nosilec za na kamero.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

after effects

Oddelek: Zvok in slika
51254 (925) __Devil__
»

Utripanje LED diod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
145584 (5411) Mikron
»

Vu led mod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
262626 (2044) Azrael
»

Analogni Stereo VU Meter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
62159 (2022) Lio
»

Se kdo javi za nacrt?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152085 (1519) Lio

Več podobnih tem