» »

Utripanje LED diod

Utripanje LED diod

namar ::

Sem skoraj popolni začetnik v elektrotehniki zato me mučijo še najbolj osnovna vprašanja.

1. Vprašanje

Kaj naj zvežem polek LED diode, da ne bo samo svetila, vendar bo utripala?

2. Vprašanje

Kako naj naredim, da bodo LED diode svetile oz. utripale v ritmu glasbe, ki bi prihajala iz običajnih računalniških zvočnikov?

Hvala vsem za pomoč in lep dan še naprej!

LP namar

teedy ::

Klik, Klak, drgač pa google:\

namar ::

Hvala za ta odgovor, vendar si z njim ne morem pomagati prav veliko. Ali bi mi lahko iz teh slik izluščil podatke in mi povedal kaj je kaj?

Hvala!

TESKAn ::

Tle maš sheme, kako naredit tako vezje. Če se pri besedi 'vezje' ustrašiš, kaj za vraga je to, potem opusti misel na tak 'projekt' in se najprej malo poduči o osnovah elektrotehnike.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Mikron ::

Odgovor, na prvo vprašanje: Kupiš lahko utripajoče led diode. To so takšne ki ne rabijo nobenega vezja, samo priključiš jih na cca. 2V - 15mA in zadeva utripa. Če si začetnik, in poskušaš narediti nekakšno vezje utripajočih ledic, ti sam priporočam, da na spletu poiščeš astabilni multivibrator, podoben je temu, vendar bi bilo tega potrebno malo preurediti. Lahko se zadeve lotiš tudi z integriranim vezjem NE555. Možnosti je veliko.

Kar se pa tiče diod, ki bi utripale v ritmu glasbe je pa zadeva sledeča: Videl sem že diode ki so bile s preduporom vezane direktno na zvočnik pa je delovalo. Lahko bi vse to naredil tudi z mikrofonom, in seveda s kakšnim enostavnim ojačevalnikom. Najlepši efekt pa bo s kakšnim vu-metrom.

namar ::

Mikon hvala za info o teh diodah.

Kako pa je z vezavo direkt na zvočnik? Sem že poskušal in ugotovil da brez upora LED dioda pregori >:D. Če pa pred LED diodo vežem upor (470 ohm) in to dam med ojačevalec in zvočnik pa dioda utripa, vendar je zelo zelo slab zvok. Ali imam premčan upor? Shema je priložena:


Ali bi moral to narediti kako drugače?

LP

dëych ::

Mal drugače naredi:



namar ::

Kaj je to (označeno z krogcem):

dëych ::

To je masa (ground, potencial z 0V). Pač da je tokokrog sklenjen. Najdu ga pa boš na vezju od ojačevalca.

Za kakšn ojačevalec sploh gre? Kolk močen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dëych ()

namar ::

amm cool. To mi je jasno. Ojačevalec ... od malo močnejših stereo računalniških zvočnikov.

Sedaj pa če priklopim LED diodo z uporom (470 Ohm) mi dioda nežno utripa (majn svetlo).Če pa dam glasnost do konca pa sveti normalno. Vse bi bilo vredu, če nebi bilo potem preglasno. Ali lahko dam LED diodo brez upora in pustim na manjši glasnosti? Bi enako utripala, kot če bi imel zraven vezan upor in bi bila glasnost navita do konca?

Mikron ::

raje prej poskusi z manjšim uporom

namar ::

Na žalost nimam nobenega doma. Ko bom naročal v Conradu bom nabavil kakšnega ... Kakšen pa bi bil primeren za to? Približno ... ?

Mikron ::

Če imaš morda dva 470ohmska upora ju lahko vežeš vzporedno, tako boš dobil 235 ohm. Lahko bi uporabil tudi kakšen npr. 500ohmski potenciometer in z njim nastavljal željeno svetilnost pri določeni glasnosti.

namar ::

Mikron hvala! Ali bi lahko več LED diod vezal vzporedno? Imam možnost kaj skurit?

Mikron ::

Pri takšnih vezavah na zvočnik pomoje obstaja možnost, da se kaj skuri zato je treba pač poskušat in malo reskirat. Še vedno bi bilo pomoje boljše in lepše, da si naročiš kit komplet vu metra. V sloveniji ga dobiš tukaj. Je dvojni, kar pomeni, da ima stereo vhod in ti bo lepo deloval, z majhno možnostjo da kaj skuriš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mikron ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
374412 (3771) jjedat
»

Rabim mojstra za led diode =) za nasvet

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142057 (1709) ;-)
»

časovni stikalo za luč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
103517 (3284) uros21
»

potenciometer za upošasnjevalnik ventilatorja ohišja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202419 (2140) TEDY
»

NOVOLETNO utripanje ledic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
223944 (3448) 16F84

Več podobnih tem