» »

Problem z elektriko

Problem z elektriko

mtosev ::

Kaj bi lahko naredil probmel pa je: Da mam ze drugi notesnik in se mi sam izklopi, nic opozorila nic, kot da bi ga izklopil

Ocitno je nekaj narobe z elektriko pri nas, ker ni mozno da imata dva razlicna notesnika isto napako

Kaj bi lahko blo narobe in kaj se da naredit
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
  • spremenil: mtosev ()

Azrael ::

Zmahan el. razdelilec ali vtičnica, kamor priklapljaš prenosnik?

Priklopi prenosnik na neko drugo vtičnico, ki je po možnosti na drugi varovalki. Vendar, če imaš baterijo v prenosniku in se ti to dogaja, je nekaj narobe s prenosnikom, saj baterija deluje kot UPS.
Nekoč je bil Slo-tech.

msms ::

Možno je da se pojavlja nihanje napetosti v električnem omrežju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msms ()

mtosev ::

In kak bi popravil to nihanje

Pa se to se dogaja samo v pretlicju Zgoraj desktop pc dela bp
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

mtosev ::

Pa opazam da na trenutke luci za 0,5s utripnejo

Kaj bi to blo
Kaj narobe z napeljavo al kaj
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

msms ::

Če luči utripajo je to znak da se pojavljajo padci napetosti na električnem omrežju. Kliči na elektro naj ti zrihtajo konstantno napetost vsaj 220v. Ker plačuješ račun so ti dolžni zagotovit zanesljivo omrežje. Če kdo v okolici vari je lahko tudi to krivo. Padci napetosti ti lahko poškodujejo računalniške komponente. Vendar lahko tožiš elektro za nastalo škodo in dobiš 100% povrnjene stroške.

Azrael ::

Danes, pri nas tudi mrkajo luči in druge naprave, UPSi pa veselo klikajo. Veliko mokrega snega.

Če se to pri vas dogaja kar naprej, tudi pri lepem vremenu je lahko nekaj narobe z el. inštalacijo v hiši. Poglej, če so varovalke zategnjene, kot je treba (če imate klasične) in se ne grejejo. Lahko pa imate samo v soseki nekoga, ki ima stroje z veliko porabo, kakšen mizar, varilec, kovinstrugar itd.
Nekoč je bil Slo-tech.

bond007 ::

To je zarad snega danes... pr men tut žmrka. Dvakrat je celo zmankalo elektrike - mal bo treba potrpet, pa bo

mtosev ::

Nimamo varovalk samo switch (upam da razumete), ker je hisa nova 2,5leta stara
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Tero ::

Ja evo jaz si moram nabavit en UPS.
Pa mi je šel 157 dnevni uptime na serverju
Minuto molka za uptime...:D



Torej pravite da je sneg kriv za to? Zanimivo.
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

#000000 ::

Jest sem že čist živčn, vsake 15-20 minut piskajo UPS-i najboljš da nabavm še enga da bo UPS-e gor držal, evo spet, klik klak piiiii. Fak tole izklopim in grem spat.

Trdi ::

Bom kar tule napisal par vprašanj za telebane. :D

1. Če napetost pade samo za malo, zablinka luč, PC je ok, električna ura tudi. Če napetost pade malce bolj, zablinka luč, računalnik se rezetira, električna ura je ok. Če elektrike zmanjka za nekaj več sekund, se računalnik ugasne in ostane ugasnjen, ko je spet elektrika v bajti, električna ura se rezetira na 0:00

Zakaj je računalnik bolj občutljiv na te motnje kot pa električna ura? Ugibam da zato, ker potrebuje več moči, saj na napetosti je isti? Predvsem pa me zanima, a se da tako mini nihanje brez rezetiranja preskočiti z boljšim računalniškim napajalnikom? Očitno gre zastvar, ki bi v teoriji morala delovati, električna ura ni edini aparat, ki ga tale blinkanja ne zmotijo.

2. Verjetno pa bom moral nabaviti UPS vseeno... Prebral sem si stran, kot je recimo Wiki. Ampak stran je preveč objektivna, ne znajdem se med vsemi temi vrstami UPS-ov. Ali tovrstna nihanja za drobec sekunde onesposobijo tudi najbolj poceni modeli, standby? To, da UPS zamudi in se računalnik vseeno rezetira, mi koristi ravno toliko, kot če ga ne bi imel - računalnik se predolgo rezetira. Drugače pa mi še najbolj zanimivo zgledajo line-interactive modeli, imajo kakšno dobro/slabo stran, ki ni omenjena v članku?

3. Malce sem bral po forumu in kar nekaj omemb je ... piskanja. in to pri različnih modelih Za kakšno piskanje gre, a se da to izklopiti, a imajo to vsi modeli? To je pač too much, mater. Že tko sem ob izpadih elektrike živčen, potem pa da mi še piska nekaj.

4. Okej, tole pa res nisem uspel dešifrirati... izhodna moč UPS-a namreč. Kar nekaj posterjev omenja, da lahko laufa celo tovarno na UPS-u, ki ima izhodno moč 150W. Verjetno je že vsakemu jasno, da nisem ravno šefe za elektriko, ampak a to je možno? :D Računalniški napajalniki dajejo ven občutno več moči, en takle 150W UPS-ič pa je dosti, da računalnik + monitor lepo laufata? Kaj je torej sploh fora tega, da lahko pri nekem UPS-u nastaviš izhodno moč 250 ali 500W? Naj bi podvojilo čas napajanja, če laufa na 250W. Ampak potem pa 150W ne more poganjati mojega PC-ja.

5. Omenjate neke COM linke, na Googlu nič ne najdem. Kaj je to?

To bo menda bilo to, od tu naprej bi že znal nekaj spacati skup... aja, katere firme so pa solidne mogoče še. Hvala za odgovore.
Trdota d.o.o.

jype ::

Nisem še slišal, da bi UPS zamudil. Saj to je point UPSa, da ko napetost pade, računalnik vseeno deluje brez težav.

Da ti piska je pa fino, če ne sploh ne veš, da je zmanjkalo.

Jaz sem si kar privoščil en 2200VA in od takrat nisem imel ene same težave z elektriko v sicer precej burnem omrežju (nonstop nekaj niha, včerej je ene 5x zmanjkalo za pol minute). Nanj imam priklopljeno vse (hifi, printer, 4 računalnike, luči). Imam še enega majhnega (300VA) ki napaja samo komunikacije, da nimam neposredno zvezanih telekomovih naprav in svojih računalnikov (med nevihtami na paricah prevečkrat pride napetostni sunek).

Link na UPS imaš zato, da lahko UPS računalniku pove, kolk je baterija polna. Da se lahko shutdowna, preden mu zares zmanjka elektrike. Jaz uporabljam nut (na linuxu), ki tudi po mreži javlja stanje baterije, da se vse naprave pripravijo na izklop, preden dejansko zmanjka elektrike.

Azrael ::

@Trdi:

1. Odvisno od zaloge enrgije v napravi. Žarnice je nimajo, PC jo nekaj malega ima, radio ura še največ od naštetih. Ali se bo PC resetiral ali ugasnil je odvisno od trajanja izpada in kvalitete napajalnika.

2. Double convertion UPS porabi več energije za svoje delovanje, je dražji in težji. Toda če rabiš res zanesljivo napajanje ni druge izbire.

3.Opozorilno piskanje UPS. Pri nekaterih modelih ga je mogoče izklopiti, vendar ne pri vseh, odvisno od modela in proizvajalca. Večina poceni modelov tega ne omogoča (razen, če fizično odklopiš ali kako drugače utisaš piskač, kar pomeni adijo garancija).

Izklop piskanja skriva manjšo nevarnost, da pozabiš na izpad elektrike in te potem preseneti sporočilo, da se bo računalnik čez npr. minuto ugasnil.

4. Z močmi v rač. branži je enako kot z močmi rač. zvočnikov. Vse sorte cifer, samo realnih ne, pretiravanja v + in -. Moj mlinček dela 1h na Fiskars 750VA UPS, čeprav bi po manualu, moral UPS omagati že mnogo prej saj naj bi bil sposoben poganjati 486 15minut, gor pa je priklopljen P4.

5. Linki preko COM ali USB priključka služijo za komunikacijo med UPS in PC. Kaj taka povezava dejansko omogoča je odvisno najprej od UPS in potem še od programa, če zna izkoristi vse kar UPS ponuja.

Lahko povezava nudi samo kontroliran izklop PCja, ko je akumulator na koncu, lahko pa še mnogo več od diagnostike komponent UPSa, meritev napetosti v omrežju in porabe, pisanje dnevnikov, risanje grafov itd.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

LordTado ::

a pri nas tudi prihaja do izpadov par sekund pol pa nazaj.

mislim da je na elektro problem,ki majo avtomatske varovalke na trafojih.

pa seveda vreme jim nagaja.

V ZEMLJO S KABLI!


čepa se ti ugasne laptop pa je nekaj z baterijo narobe...

ajde

mtosev ::

Nemore biti laptop kriv ce se je isto na prejsnjem dogajalo, prvi je bil Gericom drugi je asus
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Azrael ::

Si priklopil ta prenosnik še kje drugje v hiši?

Nihanja napetosti bi morala biti zelo velika, da bi se prenosnik zaradi njih ugasnil. Polnilci za prenosnike so univerzalni, to je za napetosti omrežij od 110 do 240V. V praksi to pomeni, da morajo pravilno delovati od 80 do 270V. Če bi napetost pri vas padala tako nizko, bi se to zelo poznalo na lučeh, pa tudi razna zabavna elektronika bi se že dosti prej izklapljala, kot pa prenosnik.

Lahko je problem v kakšnem slabem podaljšku ali razmajani vtičnici, zato priklopi prenosnik še kje drugje. Če bo isto, je nekaj narobe s prenosnikom.
Nekoč je bil Slo-tech.

mtosev ::

Zanimo je pa se da se nas HDD DVD rekorder sam vklopi 8-O Verjetno pade ko pride pa se vklopi HDD DVD rekorder saj jaz to sklepam
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Azrael ::

Če se meša tudi drugi elektroniki je lahko res kaj na motnjah iz omrežja. TV dela v redu, se ne ugaša kar tako iz dolgčasa?
Nekoč je bil Slo-tech.

nonenone ::

kako se izklopi, a ni prek baterije, kakšn prenosnik pa imaš, pri meni če izklopim štrom prenosnik normalno dela prek baterije in obratno, v bistvu brez baterije sploh ne dela, ker gre vse preko baterije, tako je to izdelano

Azrael ::

Velika večina prenosnikov dela brez baterije, če so napajani iz el. omrežja.

Tudi mnogo proizvajalcev prenosnikov priporoča, da se baterija prI stacionarnem delovanju odstrani, saj ji toplota prenosnika škoduje.

Če prav razumem molčečnost avtorja teme, on pri napajanju iz el omrežja odstrani baterijo.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UPS - izračun časa delovanja ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3711120 (3471) FireSnake
»

UPS? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13027165 (8576) Vuli
»

Nakup ups (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
23628220 (12502) ender
»

UPS - da ali ne?

Oddelek: Pomoč in nasveti
314588 (3698) denabiker
»

Nihanje napetosti v vticnicah (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6310134 (8073) Pyr0Beast

Več podobnih tem