» »

GNOME 2.18

GNOME 2.18

GNOME - Pred tremi dnevi je izšla nova različica odprtokodnega in prostega namizja za Linux in ostale na Unixu temelječe sisteme - GNOME 2.18. Namizju je po novem dodan upravitelj s PGP in SSH ključi Seahorse, razvijalci pa imajo privzeto na voljo orodji Glade in Devhelp. Namizje je tudi tokrat na voljo v slovenskem jeziku. Več si lahko preberete na strani GNOME 2.18 (Simply Beautiful).

45 komentarjev

Andruxa ::

bolj beautifully simple.
Lp, A

MrStein ::

To je verzija, ki je na Ubuntu Feisty Fawn Herd 5 (zadnja beta verzija Ubuntu, če komu ni jasno ;)) ?

Mja, upam da ni. (preveč bugov)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looney ::

In kako natančno prideš noter? Mojega uporabniškega imena in gesla ne sprejme.:|
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Quikee ::

Kam noter? A v gnome? Kaj si sploh naredila?

Looney ::

Heh.. zagnala live cd...
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Quikee ::

Sej pa pri live cd-ju se ti sam prijavi. Če se ne motim je na live cd-ju user "ubuntu".

Looney ::

Aha.:D A gesla pa ni?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Matevžk ::

Ne spomnim se, ali je geslo prazno ali pa 'ubuntu' (enako uporabniškemu imenu). Kadar ga res potrebuješ, npr. za ročno prijavo po restartu grafičnega okolja ali za prijavo v negrafično okolje.
lp, Matevžk

MrStein ::

Vat ar ju toking abaut ?

V Ubuntu nobenga gesla ni, ne za GUI, ne za TUI. To imas ti napacen CD not ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looney ::

Ni napačen. Tolk blond pa spet nisem. Lepo pride do login screena, potem me pa ne prijavi na noben način. (Ok, tega z "ubuntu" še nisem probala.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

epona ::

Kokr jaz vem LIVE CD-ji nimajo gesel in ne zahtevajo login-a. Zato pa so LIVE. Sem probal par različnih LIVE pa mi ni noben težil z loginom. Ubuntu pa sploh ne. Razen če je po tanovem tako.
Thomas - ovca transhumanizma.

MrStein ::

Ja, pomagalo bi , ce nam izdas, s kakim CD-jem se to mucis ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Looney ::

Zadnja možnost.

Takole zgleda: (In definitivno zahteva up. ime in geslo!)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

Quikee ::

Zakaj te en rečeš, da nimaš Ubuntu ampak imaš foresight linux, ki ga ponujajo kao za preview Gnome 2.18. Tam na levi ti piše "Live Demo".. klikni ta napis ;) (čisto slučajno sem downloadal ta live demo, ker sem hotel stestirat QEMU).

poweroff ::

Zadeva je preprosto sexi.

BTW: a je že kdo videl integracijo LUKS v Gnome. Tisto je pa sploh zakon. Crypto USB diski, s katerimi se da upravljat v Gnomu... V naslednji verziji Ubuntuja. 8-)
sudo poweroff

Looney ::

Ja o čem pa teče tema. O Ubuntu ali o novem Gnomu?!
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Quikee ::

Ja pazi.. novi Gnome ima že marsikatera distribucija - med njimi tudi Ubuntu Feisty, kateri je bil omenjen pred tvojim vprašanjem. Glede na to, da nisi omenla nič kaj uporabljaš sem/smo pač predpostavljali, da misliš Ubuntu Feisty.

Noja updam, da bo zdaj delalo. =)

Looney ::

Imam Ubuntu Edgy, tako, da imam zaenkrat Gnome 2.16.1
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

BigWhale ::

Naj mi nekdo pove, kaksna je stvar v primerjavi s KDEjem.

KDEja sem navajen, Gnome sem uporabljal, ko je prisel ven prvi Ximian.

Zakaj bi sedaj presaltal na Gnome. Dosega taksno stopnjo 'integracije' kot KDE?

:)

ank ::

...Zakaj bi sedaj presaltal na Gnome. Dosega taksno stopnjo 'integracije' kot KDE?

Kakšno provokativno vprašanje. Probaj pa boš videl, če dosega ali ne. Za moje potrebe dosega. Nazadnje sem uporabljal kde pred dvema letoma tako, da ne vem kako je zdaj tam s tem. Komur pa gnome ni dovolj dober pa lahko še vedno uporablja kde ali pa kaj drugega (Linus napr.; ali pa naredi fork gnoma če že res hoče da bi bil gnome "boljši").

poweroff ::

Na začetku sem imel ful odpora do Gnoma, v bistvu se mi še vedno zdi malo za KDEjem. Recimo: KDE je imel Kgpg že pred ohoho časa. Določene stvari v KDE so veliko bolj logične in veliko bolj fino se da nastavljat zadeve.

Moti me tudi prevelika simplifikacija, ko Gnome določene nastavitve preprosto skriva pred uporabnikom, ker naj bi bile preveč "napredne". Recimo Gnome privzeto skrije napis CUPS pri tiskalnikih, in pokaže samo ime tiskalnika. To so take oslarije, ki me osebno motijo.

Je pa res, da za povprečnega uporabnika je najbolje, da nima preveč nastavitev.

Poleg tega je stvar v tem, da je Gnome uradno podprt s strani Ubuntuja in je zelo lepo integriran vanj in njegove storitve. Pred časom recimo Kubuntu ni imel update notifierja, itd.

Enostavno sem ugotovil, da je najbolje uporabljati tisto namizno okolje, ki je najbolj podprto s strani distrota, ki ga uporabljaš. Je pa res, da si vedno Gnome namizje toliko popravim, da vizualno postane zelo podobno KDEju oz. Windowsem (tisto vrstico od zgoraj prestavim dol, itd.)

V končni fazi pa itak obe namizji konkurirata in se izboljšujeta, tako da je čedalje manj pomembno katero uporabljaš (zaradi funkcionalnosti).

Aja, pa še en minus - KDE je popolnoma preveden v slovenščino, Gnome pa ne. Čeprav se tudi tu stanje hudo izboljšuje.
sudo poweroff

BigWhale ::

Vprasanje je bilo tako provokativno, kot zelis, da je.

Preprosto povedano, zanima me, kaj mi ponuja gnome.

BigWhale ::

> Enostavno sem ugotovil, da je najbolje uporabljati tisto
> namizno okolje, ki je najbolj podprto s strani distrota, ki ga
> uporabljaš.

V bistvu sem tudi v procesu menjave distribucije, po nekaj letih Gentooja imam obcutek, da se moram premakniti na nekaj drugega. Kaj bo to, pa se ne vem... :)

Looney ::

Aja, pa še en minus - KDE je popolnoma preveden v slovenščino, Gnome pa ne. Čeprav se tudi tu stanje hudo izboljšuje.

Čist mimogrede... tale slovenščina je tukaj čisto zgrešena. Veliko lažje je imeti nastavljeno na angleščino. (Tudi lažje se znajdeš s kakšnimi angleškimi navodili, ker je včasih kakšna stvar tako zgrešeno prevedena, da nimaš pojma kaj je mišljeno.)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

BigWhale ::

A mislis, da se moja babica, ki ne zna anglesko lazje znajde v angleski razlicici ali slovenski?

Brane2 ::

Ti menjavaš namizje za babico ali zase ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

kriko1 ::

Tvoja babica pa sigurno ne uporablja linuxov :P

Vseeno jaz imam raje EN_GB, ker slovenščina se mi gabi na računalniku - zatakne se pri kakih strokovnih izrazih, ko je v helpu preveden tako, v tem programu drugače, v nekem tretjem spet X.

Vseeno sem mojim staršem dal slo (ker angl. ne znajo) - bolje to kot nič.

ank ::

Pa zakaj bi sploh rad menjal namizje?

poweroff ::

Kaj pa vem, stvar navade. Jaz uporabljam poslovenjen sofwtare že kar nekaj časa in sem se čisto navadil.

Slovenjenje se mi zdi pomembno iz dveh razlogov:
- nekateri ljudje ne znajo angleško, tudi če so se učili v šoli angleščino obvladajo le za silo;
- s tem se razvija slovenski jezik.

Ker tudi prevajam software (in kakšne strokovne tekste), se mi zdi zelo pomembno, da se v jezik uvaja nove izraze.

Seveda naj pa ima vsak možnost uporabe tistega kar želi.
sudo poweroff

BigWhale ::

Brane, saj ne menjavam namizja. V bistvu sprasujem kak je gnome. Pa mi zgleda nihce ne zna odgovoriti. Nekdo, ki bi oboje uporabljal. Matthai je bil se najblizje.

Kar se pa moje babice tice gre pa vse skupaj na racun prevajanja programov. Nekomu se slovenscina gabi, nekateri pa anglescine ne razumejo. Nima pa to nobene veze z mano in mojim poizvedovanjem o gnome-u. :)

Brane2 ::

Kaj pa vem. Pred leti se mi je KDE zagabil in sem prešaltal na Gnome.

Saj ne trdim, da je Gnome boljši, le da se mi še ni toliko zagabil, da bi se vrnil ali šel na kaj petega.

Takrat se mi je zdel veliko hitrejši od KDE in predvsem manj komplikatorski. KDE se je velikokrat sam zaplezal.

Pravijo, da je sedaj tudi KDE hiter, torej tega razloga ni več.

SKozi čas sem se navadil na Gnome in še vedno se mi zdi nekako lean in nasploh na "moji frekvenci".

Skozi generacije je pridobil veliko novih luštnih stvari, mnogih pa tudi preizkušal nisem.

Recimo pečenje CD/DVDja u letu je super. Poklikaš ka rbi rad, odneseš to v mapo "Pečenje CD/DVDja" in ko imaš zadosti, stvar zroastaš.

Stvar je celo tako inteligentna, da če v mapo vržeš img/iso datoteko, te vpraša a si ti to mislu zapeč tak fajl kot je na CD ali bi v bistvu raje naredu plšček na podlagi slike iz te datoteke. Kewl.

Potem browsanje po mreži v stilu windows network je nice, le da tu obsega tako Smb/cifs kot nfs in še kaj, pa recimo upravljanje s printerji itd.

Ni še brezhibno, ker je odvisno od namenskih serverjev, ki lahko tudi ne delajo ali pa določene verzije delajo čudno, a se rapidno izboljšuje.
Sploh pa gre za stvari, katere sem se že zdavnaj navadil nastavljati ročno, zato bom zlahka potrpel še generacijo ali dve brez njih, če bo treba...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Whale:

Zakaj bi pa prešaltal z Gentooja ?

O.K. Mel je kritično obdobje,s amo sedaj so pa stvari boljše in zadeve kar nekako laufajo.

No, če boš našel kaj v Gentoojevem stilu,č vendar boljše, vsekakor poročaj... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

BigWhale ::

Gentoo je noro dober. Do sedaj nekaj najboljsega in najlepsega kar sem videl. Ni lepsega, kot instalirat imagemagick na server in dat -X v use flags, da ti ne prevaja Xorg podpore. Poleg vsega skupaj je Gentoo neka taka developerska distribucija, kar mi pride precej prav.

Ampak enostavno se mi ne da vec stvari spremljati, ne da se mi ukvarjati s tem, kako so kateri flag spremenili, kater paket naj grem iskat v ~x86 'vejo' in tako naprej. In ne da se mi cakat za vsak upgrade, da se prevede. :)

Saj vem, verjetno mi bo takoj zal, ko bom kaj drugega instaliral. Ce pa najdem kaj pametnega, pa vsekakor povem.

Roadkill ::

>> SKozi čas sem se navadil na Gnome in še vedno se mi zdi nekako lean in nasploh na "moji frekvenci".

E, ta stavek mi je zelo všeč in se z njim popolnoma strinjam.
Gnome je tak ... lagan... nobenih hudih komplikacij in nelogičnih zadev.
Zgledno funkcionalen in enostaven. Za vse ostalo pa itak ne ostane drugega kot konzola.

Dejansko se je tudi meni KDE (po hitrem postopku) zagabil in ga od takrat ne uporabljam, če imam alternative.

--

Lahko pa naložiš xubuntu in furaš xfce.
Čeprav po svoje tudi jaz ne razumem točno, kako lahko z Gentooja šaltaš ... kamorkoli. Tega ne srečaš prav pogosto. Gentoo userji so eni izmed najbolj zvestih (fanatičnih?) userjev.
Ü

PARTyZAN ::

Brane2 ::

Kewl, samo ne bistveno boljše od Gentooja, če sploh kaj.

O.K. OSnovo imajo v Bashu, torej ni glavobolov pri upgradeu Pythona, a ti so sedaj redki tudi v gentooju.

Paralel fetching ni tak big deal, pa tudi sedaj je itak v Gentooju.

Poleg tega ima Gentoo tudi alternativni sistem- "Paludis", ki je pisan v Cju in je zelo hiter, stabilen in ne trpi za kojekakvimi neumnostmi portagea (kot so padanje v nezavest ob krožnih odvisnostih itd)...

Je pa res, da je Paludis še bolj špartanski za zagon in da zanj zaenkrat niv eliko dokumentacije. Ampak saj je še "svež", bo treba malo počakat na kakšen Guide...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

BigWhale ::

> Čeprav po svoje tudi jaz ne razumem točno, kako lahko z Gentooja
> šaltaš

Jaz nisem nikoli bil fanatik. ;)

Saltal bom iz Linuxa na Win, ce bodo Windows postali meni bolj uporabni. Samo, v to rahlo dvomim. :)

Vedno uporabljam tisto kar mi v danem momentu bolj prav pride. Trenutno se mi ne ljubi ukvarjati z gentoojem. Resnicno ne. Desktop masine nisem update-al ze celo vecnost. S serverjem se bolj potrudim, je precej manj dela z njim, saj nima KDEja in Xorga, ter ostale sare, ki jo imam na desktop masini.

root987 ::

Sicer osebno (še) nimam izkušenj z Jabkami, pa vseeno - kaj pa Mac OS X?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

MrStein ::

Stvar je celo tako inteligentna, da če v mapo vržeš img/iso datoteko, te vpraša a si ti to mislu zapeč tak fajl kot je na CD ali bi v bistvu raje naredu plšček na podlagi slike iz te datoteke. Kewl.

Posebej fajn je, ko povlečeš kup fajlov v CD, nato klikneš "eject", izpiše "shranjujem" podatke na CD, nato izvrže Cd. Vzameš ga, greš k sosedu, tam pa vidiš da fajlov ni nikjer ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Jaz ravno v vmware po par letih spet malo raziskujem gnome (Fedora). Sicer je 2.16, ampak verjetno ni nekih blaznih razlik. Kot KDE uporabnik se počutim blazno omejeno. Ok, tudi samo okolje se mi zdi močno neprivlačno, ampak file browser je praktično to česar sem navajen že iz firefox-a - obup.
Fedora sicer izgleda bolje kot CentOS, ki je grozen (sploh pa v kde, ki ima feeling kot da si v gnome), a še vedno hudo neprivlačno. Ampak ok, stara verzija in stvar okusa. Meni na vrhu je še kar simpatičen.

Ena od bolj bedastih stvari je da se, ko greš na Computer (ikona na namizju), vsak direktorij, na katerega klikneš, odpre v svojem oknu.

Nato sem si rekel - hej, probajmo nautilusa, gnome konqueror file browser varjanta. V meniju ga ni. Ga poženem iz konzole in vidim da dejansko nautilus je ta žalost, ki se odpre ko kliknem Computer na namizju. Za moje pojme popolnoma neuporabno. Zelo malo nastavitev in nobene, ki bi si je želel. Praktično ne moreš drugega kot klikati po folderjih. Če klikneš napačnega pač zapreš okno in si v prejšnjem.

Potem select + paste s srednjim gumbom ne deluje.

Zdaj še vlečem kde dol. yum izgleda precej uporabno. Aja, tudi packet manager v gnome me je veselo opozoril, da lahko update-am nekaj več kot 200 paketkov. Nice.

V glavnem, nisem se ravno poglobil. Verjamem da se nekatere stvari da nastaviti da delujejo bolj po želji. Ampak to kar sem videm je zame osebno taka groza da spet par let ne bom razmišljaj o Gnome. Če bi imel linux in edino možnost za desktop gnome, bi šel raje nazaj na win. Resno. Ampak spet, osebno mnenje. Močno dvomim, da bi se ščasoma lahko navadil tega okolja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ank ::

Hja no vsakemu svoje. Jaz sem si namestil novi gnome in kolikor vidim so največ delali na optimizaciji. Gnomovi programi se zaženejo dosti prej kot v prejšnji verziji.200 novih paketov? V mojem primeru je bilo 94 paketov nadgradnje in nekaj novih paketov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

Roadkill ::

Poldi: Iz tvoje razlage je nekako razbrati, da smo uporabniki Gnoma zelo omejeni.
Iz mojega vidika lahko rečem, da temu ni tako, ampak to je vidik uporabnika Gnoma.
Pa da ne bo probleme, sem vsaj pol leta uporabljal KDE.

KDE je mene tolikokrat razočaral, da ga verjetno ne bom nikoli več mogel uporabljati.
Res je da 3.5.x verzij nisem uporabljal, ampak vseeno lahko z gotovostjo trdim, da se ni toliko spremenil, da bi v mojih očeh prehitel Gnome ali vsaj xfce.

Enostavno raje vidim, da je GUI enostaven, kot da ti nudi neko obilico možnosti.
Kar je za poklikat naj bo enostavno in uporabno, za vse ostalo je pa konzola.
Ü

Poldi112 ::

Ravno trdil ne bom da ste omejeni, sem se pa jaz definitivno počutil hudo omejenega.
V bistvu iščem eno distribucijo za nezahtevne uporabnike in sem si šel ogledati gnome, ker slovi kot enostaven in ker kde dejansko ne skriva vseh tistih nastavitev.

Me pa zanima ali se vam zdi nautilus uporaben ali mogoče uporabljate kaj drugega? In kaj je bilo tisto kar je tebe, roadkill, motilo pri KDE?

Glede na to da je gnome userjev očitno veliko in niso same stare mame predvidevam, da je uporaben, če slediš njegovi logiki. Pri kde imaš bolj proste roke in delaš po svoje na račun bloata. In mene zdaj ubija ker svojih navad ne morem prenesti na gnome. Verjetno. To je najboljša razlaga ki si jo lahko izmislim.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Poldi112 ::

Mi je google pomagal najti browser mode za nautilusa. Izgleda uporabno. Na gnome strani je pa tole spodaj - spatial view. Ali kdo od vas gnome userjev uporablja to? Ker sam si malo težko predstavljam, ampak bi celo znalo biti uporabno. Sploh če bi znal na koncu iz takega okna skočiti v browser mode.

This new "spatial" user interface presents just one window for each folder, and remembers their location and size. The user can then think of the window as being the folder. When the user opens a folder again, it will appear just as it did before, so that the user can recognize it. If it is already open, it will just be brought to the front.

Continued use should show that a great deal of thought has gone into this new user interface, though at first you might notice only that new folders are opened in new windows instead of changing the existing window. As you navigate to a folder, you might find that there are too many folders open on your screen. You can:

*

Hold down the shift key when double-clicking, or double-click the middle mouse button. This closes the current folder when opening the new folder.
*

Choose "Close Parent Folders" from the File menu, or press Shift-Control-W.
*

Choose "Open Location" from the File menu, or press Control-L.

The parent-folders button shows the folder's full path, and lets you quickly open one of the parent folders. You can find this button at the bottom-left of the folder window.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Matevžk ::

Poldi, na ubuntuju je default tisti browser mode, ki ti vse v enem odpira. S(m)o ljudje tega navajeni.
Meni je šla tudi Fedora s temi 1000 okni na živce, ampak s temi komandami, ki si jih odkril, bi pa znalo biti celo bolj uporabno, ja ...
lp, Matevžk


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GNOME 2.18

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
454252 (2946) Matevžk
»

GNOME 2.16

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
92628 (2373) Roadkill
»

Gnome 2.10

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
343888 (3326) borchi
»

Kaj bo novega v Gnome 2.8?

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
182496 (2496) moj_nick
»

GNOME 2.6

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
202934 (2934) moj_nick

Več podobnih tem