» »

Slike skurjenih komponent

Slike skurjenih komponent

Tomay ::

Najprej upam da podobna tem ni odprta.
Sedaj pa moje slike:

Matsonic

ASUS

Prva plata je pregrevanje, tako da so mosfeti kar odplavali >:D

Kaj pa je pri drugi plati pa pojma nimam. Vse ostalo deluje b.p. (napajalnik, ram, CPU, disk ...) Kaj lahko tako skuri plato? Če se ne motim ima ASUS 3 letno garancijo, Lahko to uveljavim?

Pa še poziv vsem ki imate kake kul slike skurjenih in uničenih komponent, da jih objavite.
Voodoo 4Ever

Mr.Ecko ::

Prvo si navijal in se je pregrela.
Druga verjetno isto.
Če nimaš prezračenega ohišja si nabavi 2 120 mm venta.

mtosev ::

P4P si lepo skuro. Je pa dobra plata to.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Dr_M ::

a napihnjeni kondenzatorji veljajo?
doma mam malo morje asrock plat, k bulastimi kondenzatorji :D (pa nej se kdo rece, da je to dobra firma >:D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

DominusSLO ::

Dr_m: ne me strašit... je vmes tudi kaka 939 dual sata? :8)
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

Dr_M ::

za1x ne :)
zadnic sm zrihtu eno socket a plato, dobil sm pa se 5 s478 plat. use majo napihnjene 1000um 6.3V kondenzatorje. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tomay ::

Nobena plata ni moja. Za prvo ne vem, če je bila navita glede na to kdo jo je imel dvomim. Za drugo pa sem prepričan, da ni bila. Sploh pa z navijanjem ne bi mogel tako skuriti južnega mosta, prej severnega. Čudi me ker do sedaj še nikoli nisem videl, da bi intelovo čipovje crknilo na tak način. (Edino od udara strele)
Voodoo 4Ever

jat2406 ::

Elektronika je narejena zato da se kvari!
Kako to naredi pa je odvisno, kaj je odneslo. FET tranzistorji na prvi sliki so se morali segreti na kakih 300 stopinj, da so tako odplavali navzdol, kar pa je možno samo če so bili zelo preobremenjeni, preživeli pa najbrž tudi niso.
Odprt in zažgan južni most pa je verjetno posledica pregrevanja ali pa stika v samem čipu.
Napihnjeni kondenzatorji ne pomenijo nekvalitetnega proizvajalca matičnih plošč, ampak običajno nekvalitetne kondenzatorje ali pa procesor, ki je zelo veliko delal na polno. Imel sem tudi INTEL D865PERL plato, kjer so se kondenzatorji napihnili, zamenjal sem jih in vse spet lepo leti. Če pogledaš stroške - 5 kondenzatorjev po 1evro in uro dela (pol za plato iz škatle in nazaj pol ure pa lotanje) proti enaki rabljeni plati, ki jo na bolhi dobiš za 50evrov se splača.
Plate z napihnjenimi kondenzatorji so verjetno še vse dobre, samo da se bodo comp sesul pri malo večji obremenitvi.
Kdor ni vešč lotanja pa naj se stvari raje ne loti, ker pri štiri plastem vezju in veliki površini bakra lahko zelo hitro uničiš vezje pa je plata samo še za v smeti.

Tomay ::

Iščem sliko, kjer bi se videl slicij od južnega mostu ich5 82801EB. Po možnosti z opisom, ker me zanima kateri del je zgorel. Sem malo pogooglal pa nisem nič pametnega našel.
Voodoo 4Ever

jat2406 ::

Ne verjamem, da je intel dal ven kako pametno sliko. Mogoče pa je.
Glede na to, da je 90% BGA čipa kot je južni most namenjen samo temu, da iz čipa razporedi povezave proti podnožju oziroma plati, je pri taki luknji v čipo kot je na sliki zgorela cela silicijeva rezina, ki ni večja kot kakih 5x5mm.
Verjetno si kdaj videl intelov severni most čipseta 965 ali 975 brez hladilnika, ali pa kakega PIII, je kristala tam vsega skupaj manj kot en kvadratni centimeter. Pri tem manjšem pa po grmadi ni ostalo prav veliko celega.
Če res hočeš videti kako čip izgleda znotraj, potem poišči kako 386 ali pa starejšo 486 plato in potegni nalepko z okenca BIOS čipa, kjer se lahko lepo vidi kakih 32KB do 256KB ROMa. (KILOBaytov in ne MEGABytov)

Tomay ::

Sem mislil, če obstaja kaka fotka silicija, kot pri procesorjih. Sem pač radoveden, kaj je vzrok pogina te plate.
Voodoo 4Ever

stromar ::

morda bom jaz pripel sliko silicijeve rezine od north bridga od via apollo pro 133. Plata je bila fuč, pa sem hotel s čipa sneti hladilno rebro. Poleg rebra pa mi je uspelo sneti še večji del čipa :D. Rezina je 1cmx1cm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sistem mi obstoji! (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
513393 (2819) DT232
»

226BW ali 2232BW monitor (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15317034 (10096) Zako
»

Hišni računalnik včasih "zmrzne"!

Oddelek: Pomoč in nasveti
191968 (1642) Pyr0Beast
»

Kako popraviti mamaplato, kjer so crknili kondenzatorji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
10314909 (10589) Pyr0Beast
»

Prevrtanje procesorja?

Oddelek: Loža
161617 (1247) Tomay

Več podobnih tem