» »

[ATI x600] Zmrzovanje racunalnika

[ATI x600] Zmrzovanje racunalnika

d0rK ::

Zdravo,


mam en zelo nadlezn problem. Pred parimi dnevi sm se odlocu da bom malo upgrejdal racunalnik in kupil novo graficno.
Sosed mi je za preizkus posodil svojo. Gre za kartico ATI Excalibur x600 Pro.

Problem se je zacel potem, ko sem uninstaliral Intelove driverje (prej sem fural integrirano grafiko) in namestil notri novo
graficno. Po rebootu sem downloadal in instaliral driverje...Nakar se mi je hmau sam od sebe izkljucil zaslon.
Racunlanik je se vedno delal...Samo monitor je bil crn in neodziven. Vcasih pa se problem manifestira v obliki zmrznjenih
barv na zaslonu, razmazanih. Zmrzne lahko po nekaj minutah, lahko pa po nekaj sekundah po temu ko pridem v Windows.

Ce preklopim nazaj na integrirano grafiko, kljub se vedno instaliranim ATI driverjem problem izgine. Za napajalnik imam
nek 350W noname napajalnik ampak glede na to, da poganja samo en 2.6 775 P4, 1 disk in1 DVDRW bi moglo biti pomoje dovolj.


Je komu problem znan in kako ga odpraviti?

d0rK ::

Aja, se to...


1. Sistem sem po prvih problemih formatiral. Tako sem odstranil moznost da se ATI driverji tepejo z Intelovimi driverji.
2. Ne vem, kako graficna deluje brez instaliranih driverjev.

Carmack ::

A si v BIOS-u onesposobu integrirano grafično?
BRIJAM, ŠIŠAM, ZUBE VADIM...

d0rK ::

Nism. V BIOSu sta dve opciji:

Internal VGA
PCI/Int-VGA


Integrirano mi zboota na obeh. ATIja sem testiras s PCI/Int-VGA.

d0rK ::

Kaj je zdej to?



A so veliki mozgani Slo-Tech skupnosti pokleknili?

d0rK ::

Ne da se mi prevajat.


No ATI drivers + Card in + Monitor on Integrated = No problem BIOS: Internal VGA; Shared memory enabled:8MB
No ATI drivers + Card in + Monitor on ATI = No problem BIOS: PCI/Int-Vga; Shared memory disabled
With ATI drivers + Card in + Monitor on ATI = Problems BIOS: PCI/Int-Vga; Shared memory disabled

Drivers were once from ATIs website and once from Excaliburs website. Both time correct drivers.

Andrej10 ::

Je to PCI Express matična, napajalnik pa ima samo 20-pinski priključek?

S PCIe ploščami utegnejo biti težave, če je priključek samo 20-pinski. Pri meni so se pojavljale napake v RAM-u, kot je pokazal memtest86 (http://www.memtest86.com). Po zamenjavi napajalnika s takim z 24-pinskim priključkom (adapter ni pomagal) so težave izginile.

d0rK ::

Tocno tako je! Trenutni 350W napajalnik je 20pinski. Ampak prejsni 240W je pa 24 pinski, pa sem imel enake tezave.




Zdej a je mozno da gre pri zdajsnem za problem v stevilu pinov na prejsnem pa v moci?

Čmrlj ::

Ja 240w je res bolj slabo.Odvisno tudi, kakšne imaš ostale kompanente.

Andrej10 ::

To je možno. Grafična porabi nekaj 10W moči več na 12V liniji. Če z integrirano grafiko deluje v redu, lahko dodatna grafična preide preveč blizu meje. Praviloma stvari ne crknejo, ampak prej postanejo nestabilne.

Tisti 240W napajalnik najbrž sploh ne zmore dovolj moči na 12V. Kot je omenil čmrlj, je odvisno od ostalih komponent, ampak pri P4 utegne biti blizu meje že brez veliko druge opreme. Problem je v tem, da procesor, PCI Express grafična, disk in CD-RW črpajo predvsem iz 12V linije, ki pa zmore, odvisno od napajalnika, npr. 120W (koliko je pri konkretnem napajalniku piše na njem v obliki amperov, npr. 10A = 120W pri 12V).

Pri 350W pa zaradi 20-pinskega konektorja prihaja do prevelikih nihanj v napetosti na 12V. Adapter 20pin-24pin utegne v nekaterih primerih pomagati, največkrat pa ne.

Pri morebitnem nakupu napajalnika (ali testiranju s sposojenim napajalnikom) torej preveri, da ima 24-pinski konektor in da ima vsaj 15A, še raje 20A na 12V liniji.

d0rK ::

Ce uporabim oba napajalnika naenkrat...Prvega 240W a s 24pini za glavni vod in drugega 350W ampak 20pinskega za ostalo..

Bi to slo?


Sicer pa za mocnejsega pise da ima 15A na 12V liniji, na manjsemu pa da ima na enem vodu 7A na drugem pa 13A.

Čmrlj ::

Ne ker ti ga nebo sploh zagnalo ko boš priklopil komp.

gfighter ::

Ne poskušat z dvema napajalnikoma, sposodi si nekje kakšen vsaj približno spodoben napajalnik (npr. LC6550 ali kaj takega) pa poskusi...
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

Andrej10 ::

Teoretično bi se dalo narediti z dvema napajalnikoma, ampak z dodatnim spajkanjem (narediti, da se oba vključita ob pritisku na tipko, ...) in je lahko potencialno nevarno, ker ne bo mogoče zagotoviti, da bosta oba hkrati dosegla delovne napetosti.

Če si domač s spajkanjem ali poznaš koga, ki je, lahko mogoče predelaš tisti 350W napajalnik: kupiš adapter 20-24 pin in od njega uporabiš samo 24-pinski konektor, dodatno 12V žico pridobiš iz Molex konektorja.

POZOR: ne počni tega, če se ne spoznaš na delo z elektriko! Vse nožice iz obstoječega 20-pinskega prestaviš (iz konektorja jih dobiš s posebnim orodjem ali ustreznim izvijačem) na ustrezna mesta na 24-pinskem. Za preostale 4 žrtvuješ enega (ali dva) od napajalnih kablov za disk (Molex konektorjev), ki jih prerežeš in prispajkaš na ustrezne nožice konektorja (5V na 5V, 12V na 12V, maso na maso, 3.3V najbrž lahko pustiš). Postopek sem videl na neki spletni strani, ki je ne najdem več. Opise pinov konektorja pa najdeš na veliko spletnih mestih (npr. http://pinouts.ru/Power/atx_v2_pinout.s.... POZOR: če narediš napako, lahko uničiš matično ploščo in še kaj. Ne prevzemam odgovornosti za morebitno škodo, če bo kdo to poskusil.

Je pa seveda bolj varno kupiti pravi najalnik, npr. zgoraj omenjeni LC6550, najbrž pa bo dovolj že LC6420 (420W). Preveri, mogoče se da v kakšni trgovini dogovoriti, da ti ga vrnejo, če ne bo delovalo, ali pa lahko daš računalnik na servis, pa tam poskusijo, če bo delovalo.

amigo_no1 ::

Vezava dveh ATX napajalnikov
http://www.slo-tech.com/clanki/2nap/2na...

AlesC ::

možno, da je frka sam u ferkevnci grafe in je zato slika monitorja črna. Zaženi winse v varnem načinu. Ko si v varnem načinu pojdi v nastavitve zaslona/nastavitve/napredno/adapter in nastavi grafo na defult frequency. Potrdi spremenjeno in reštartaj nazaj v normalni način.
Men se je to tudi že zgodilo, ko sem menjal grafo. Probaj

d0rK ::

Ni samo slika crna. Zadnic ko sem testiral spet sem zagnal eno igro. Potem ko je ugasnil monitor je tudi zvok sel v nek loop.



Zato sklepam, da ni samo crn monitor ampak da je cel racunalnik zmrznu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

24-pin KONEKTOR na matični plošči in 20-pin na napajalniku

Oddelek: Strojna oprema
486912 (4961) Win8NonGrata
»

Napajalnik LC Power 550W - Nasvet

Oddelek: Pomoč in nasveti
142364 (1774) PacificBlue
»

Napajalnik lc 6550 h je eksplodiral

Oddelek: Pomoč in nasveti
293924 (2985) nokia6310
»

[ATX] 20 pin napajalnik na 24 pin plošči

Oddelek: Strojna oprema
112200 (2024) dela
»

Asus A8N SLI in 24pin power connector

Oddelek: Strojna oprema
81125 (1066) Hux

Več podobnih tem