» »

Skromna zastonjska alternativa MS Word-u

Skromna zastonjska alternativa MS Word-u

hokuto ::

moje potrebe glede urejanja teksta so večinoma precej osnovne (izbira fontov, njih teža in barva, bullets), zato worda ne rabim, saj mi velikokrat zadostuje celo notepad (oz. metapad). vendar pa zdaj rabim program s katerim lahko v tekst vstavim tudi slike, z možnostjo, da jih tekst obliva (osnovno oblivanje, ravno toliko da je lahko slika ob tekstu, ne pa samo pod/nad tekstom). poskusil sem openoffice, a v mojem primeru ni sprejemljiv, ker že instalacija samo writer-ja požre 200+ mb (delam na karseda minimalistični instalaciji). abiword je glede tega v redu (samo okoli 20mb), pa tudi funkcij ima več kot dovolj. vendar pa je problem v kvaliteti .doc datotek, ki jih naredi, ker morajo delati normalno tudi v drugih programih, da jih namreč lahko pošiljam okoli. v abiwordu narejen .doc dokument je namreč hudo narobe prikazan v wordpadu - slike seveda izginejo, kar ni problem, vendar pa v tekstu za vsakim č-jem izgine ena črka (to pa je problem ;) ). tudi writer ima zgleda manjše probleme z .doc formatom... abiword in writer .doc datoteko drug od drugega ne prebavita najbolje, saj nepravilno razmečeta slike in še nekaj malenkosti, medtem, ko kolegu word oba prikaže pravilno :\ abiword je tudi malo prehroščat za moj okus, saj njegov lastni .doc file včasih ob odprtju ni tak kot ob snemanju (slike razmetane, eden v seriji bulletov večji od ostalih...), pa tudi zrušiti sem ga uspel v 5 minutah.

potrebujem torej program za pisanje texta z naslednjimi lastnostmi:
- relativno majhen (največ par 10mb)
- freeware
- hiter, odziven in karseda bug free
- zmožnosti osnovnega oblikovanja teksta in postavljanja slik
- kvaliteten zapis v nek razširjen format, da prejemnik, ne rabi prav tega programa za branje teksta (pdf ne ravno zaželjen)

zavedam se, da ni nujno, da tak program obstaja, če pa, bom zelo vesel vašega namiga :)
doke!
  • spremenilo: CCfly ()

cekr ::

Poskusi AbiWord
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

hokuto ::

hvala cekr, sam "čisto vsega" kar sem napisal pa nisi prebral anede ;) sem se namreč že mal razpisal o abiwordu :P
doke!

Spajky ::

Atlantis Nova ...:D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

cekr ::

Ponoči sem bral, sem pa spregledal. AbiWorda je pa za malo več kot 5MB. Se pa strinjam s teboj, da imajo vsi programi probleme z Wordovim formatom. Ne gre drugače.
Sam raje dam nekaj cekinov pa imam mir. Zelo ugodno ceno ima paket MS Works. Ne vem pa koliko je kaj obsežen.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

bluefish ::

Works ima Word, Excel, pa še kakšno malenkost.

mtosev ::

Jaz uporabljam WordPad. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

opeter ::

Poglej, tudi jaz sem poskusil OpenOffice, ki je resnično super, posebej zadnja verzija (2.1). Toda, še vedno so občasno težave pri odpiranju/shranjevanju v DOC format, oz. sploh v tem, da se lahko zgodi, da boš ti odprl dokument DOC v Wordu (ki je bil prvotno ustvarjen v OO-ju), sama struktura pa bo nekako razpadla, oziroma se bodo besede/odstavki nekako zamaknili.

Seveda delajo programerji OO-ja na tem, da se taki in podobni problemi odpravijo. Verjetno bodo v prihodnosti resnično odpravljeni, saj zelo veliko energije vlagajo v razvoj, testiranje in izboljševanje.
Sedaj ap bistvo: če resnično hočeš kaj alternativnega, ki bo skoraj 100% kompatibilen z MS Office (torej, da oblika dokumetov ostane taka, kot je "treba"), potem imaš (zaenkrat) le plačljive izibire:

602Software PC Suite
Celframe Office 2006
SoftMaker Office

na kakšni osnovi so zgrajene zgornje zbirke, ne vem. Sam ne uporabljam skoraj nobeno zbirko, MS Word in Excel imam nameščeno zgolj zaradi tega, da odpiram dokumente.
Imam drugo področje, na katerem uporabljamo drugačna orodja in nismo odvisni od Office-ov. ;)

Še povezava na Wikiju do različnih Office zbirk: Povezava
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hokuto ::

najlepša hvala vsem za odgovore... sem se kar malo bal, da bo tak rezultat, ampak bomo že ;)
doke!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbrati OpenOffice ali LibreOffice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
8429742 (26420) darkolord
»

Izšel AbiWord 2.8

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
164609 (3229) poweroff
»

ali obstaja kaksen free office kateri bi mel enak Ui kot Ms office oz zelo podoben mi

Oddelek: Programska oprema
313162 (2504) para!
»

Primerjava odprtokodnih urejevalnikov besedila

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
254100 (3130) Pithlit
»

Word 2003 ne odpira Word 6.0?

Oddelek: Programska oprema
71127 (1012) lopov

Več podobnih tem