» »

Najbolj iskana računalniška znanja

Najbolj iskana računalniška znanja

«
1
2

Orchestra ::

Zanima me, katera znanja so najbolj dobičkonosna/iskana. Sam znam modelirat in nekaj photoshopa ampak se mi zdi, da je to potrata časa in zanič naložba.

lp

steev ::

Z leti se vse spreminja. Kra bo danes aktualno, bo cez 10 let krneki.
:|

kekz ::

DBA! Poznam tudi take, ki imajo 3 mestno € urno postavko.

Orchestra ::

kwa pa to delajo?

bluefish ::

modeliranje je vsekakor dobičkonosen posel - seveda za uveljavljene osebke. Je pa res, da to znanje v slo. zabavni industriji ni preveč cenjeno, medtem ko je podoba po svetu drugačna.

#000000 ::

Res da pr nas ni kej dosti cenjeno, oz. je ampak za bolj resne firme/osebke ki vedo za kaj točno bi to rabili, in tudi plačajo kot se spodobi. Če pa se ne moreš delat pri nas, pa komot delaš za tujino, kanada naprimer je zlo popularna, npr. weta rabi vsake tolk časa tud po par 100 folka, za razne LOTR ipd. projekte, pomembno je le znanje. LP

opeter ::

ampak se mi zdi, da je to potrata časa in zanič naložba.

Če se ti zdi, da je potrata časa, je brez zveze o tem razmišljati. Namreč ne moreš posel najti, če imaš tako negativno mnenje in razmišljanje. Malo optimizma, pa bo! ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Rapsey ::

koliko si star?
Dealing with failure is easy: Work hard to improve.
Success is also easy to handle: You've solved the wrong problem.
Work hard to improve. - Alan J. Perlis

Microsoft ::

kekz, kak mislis 3 mestno postavko? 1000€ al kaj?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

ripmork ::

če si majstore na lastnem področju lahko dobro živiš tudi če si šivilja, kaj šele 3d modelar/photoshop digital artist...posebej v tujini, v Slo je res malo težje kar se tega tiče.

Važno je da imaš nekako vsaj nekaj smisla in uživaš v tem, ves čas nadgrajuješ znanje in znaš vse to iztržit.
Če si pripravlen vložit veliko truda in si za vzor vzameš najboljše profije na izbranem področju, potem ti ne bo treba stokat.
:D

pecorin ::

kak mislis 3 mestno postavko? 1000€ al kaj?

3 mestna = 3 mesta = _ _ _

1 0 0 0
1 2 3 4

torej to stevilko ne mores spraviti v tiste 3 crtice...

;-) ::

Zanima me, katera znanja so najbolj dobičkonosna/iskana.


Hacking. Cena je odvisna od tega kok si dober.

jype ::

Hacking ja :)

Najbolj se splača bit ekspert za drago telekomunikacijsko opremo, ki jo imajo praktično vsi, ki imajo denar (cisco), DBA za bazo, ki jo imajo praktično vsi, ki imajo denar (Oracle) ali pa developer na platformi, na kateri razvijajo praktično vsi, ki imajo denar (Java, .NET, naučte se oboje).

Če se pa hočeš imet fino in še dovolj zaslužit za normalno življenje, je pa Linux super :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

@LOL ::

Tako kot je rekel jype (razen tistega zadnjega stavka) je kr ok:D
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

krneki0001 ::

Jst bom pa tako reku. Administratorji podatkovnih baz imajo dobre plače(DB2, oracle, jbase, universe). Potem programerji smo odlično plačani za znanje iz starih programskih jezikov na področjih kjer nas nujno rabijo - banke, zavarovalnice in podobno. Recimo za COBOL nas je v sloveniji samo še par programerjev( ne vem če nas je 100 komadov, ki smo redno zaposleni), ostali so ali še v pokoju ali pa so že umrli. Še vedno pa je ogromno mainframeov, na katerih se uporablja izključno COBOL. Pa sistemski administratorji na takih mainframe-ih imajo tut odlične plače.

Fizikalko ::

Se strinjam z jype-tom, razen stavka o Linuxu...

BTW: K oklepaju poleg Oracla sodi še DB2.

pecorin ::

zakaj pa ne linux?

linux se siri, (dobrih) linux administratorjev pa zaenkrat se ni tako veliko. saj na tem forumu pa tudi drugje se vedno govori kako so linux administratorji drazji kot drugi. potem se ze mora izplacati delati kot linux administrator.
lepo je tudi ce imas kaksen RHCE npr...

Microsoft ::

Pismo, sele zdele sem pozorno prebral stavek z tistimi 3 mesti. Sem sprva mislil, da gre za mesecno placo...:8)

Glede baz. A SQL je pa toy, da tega nobeden ne omenja? Ter kaj je z mail infrastrukturo? Tu se po moje da tudi kar nekaj se naredit.

Sicer sem pa pred casom nasel en job, kjer delas prakticno v MS shop podjetju, placa je pa nepredstavljiva za nas. klik


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

krneki0001 ::

Miha
SQL je samo orodje, ki paše zraven podatkovnih baz. Sam ga uporabljam vsakodnevno skupaj z DB2 in COBOL-om. Zraven pa še transakcijska sistema CICS in MQseries.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

SQL je v bistvu strukturiran jezik.

Govori ga pa veliko baz...

kekz ::

"Če se pa hočeš imet fino in še dovolj zaslužit za normalno življenje, je pa Linux super :)"

Jaz se pa strinjam s tem zadnjim stavkom. Osebno iz prve roke ;)

Fizikalko ::

No, odvisno, kaj je zate "normalno življenje". Orenk plačo si kot Linuxaš težko prigrebeš, IMHO.

kekz ::

Bi bil presenečen :P

Orchestra ::

koliko si star?


almost 18

jype ::

Fizikalko> No, odvisno, kaj je zate "normalno življenje". Orenk plačo si kot Linuxaš težko prigrebeš, IMHO.

1 mio na mesec ni noben problem zaslužit, če si dober (sem delal tako dobri dve leti). Če si res zelo dober, je $100k na leto povsem realna plača.

Smiley je na koncu zato, ker free software model ni preveč intuitiven in ga je težje tržiti, sploh v našem prostoru, ko so managerji še precej za luno glede tega.

Velike firme, ki ogromno zaslužijo z Linuxom? Think Google. Think IBM. Think Oracle. O, hudimana. Think Microsoft (verjetno se spomnite, kako se je zavezal kompatibilnosti z Novell SuSE distribucijo, kar je seveda legalno nemogoče izpeljat drugače, kot da je koda, ki omogoča kompatibilnost licencirana pod GPL).

@LOL ::

1 mio na mesec ni noben problem zaslužit, če si dober (sem delal tako dobri dve leti). Če si res zelo dober, je $100k na leto povsem realna plača.

Lahko malce okvirno še poveš/razložiš kaj to delo vključuje? (upam da ne prodajanje šefom samega sebe:D )
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Microsoft ::

nebivedu in BigWhale, nisem mislil jezika ampak MSjev streznik.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

jype ::

@LOL> Lahko malce okvirno še poveš/razložiš kaj to delo vključuje? (upam da ne prodajanje šefom samega sebe

Šefom? Jaz sem bil šef. Sam sebi.

Časovno je večino dela (40%) obsegalo programiranje v Pythonu, Javi, PHPju, C++ in bashu. Velik del (približno 30%) je bilo instalacij novih strežnikov (Postfix/Spamassassin, Samba PDC, Apache/PHP/MySQL) in menjav okvarjene strojne opreme ter redno nadgrajevanje programske opreme. Denarja od teh dveh dejavnosti je prišlo približno 90%. Kakih 20% časa sem porabil še za "svetovanje" pri projektih, kjer si niso mogli privoščiti plačat, da bi jaz razvijal, ali pa so samo želeli, da naučim njihove ljudi, kakih 10% sem pa porabil za računovodsko in drugo pacanje.

Moja zahvala gre predvsem SKB banki, ki mi je omogočila delo brez Windows mašine že od konca leta 2004.

Letna bilanca je bila predlani 11 mio, lani pa 13.5 mio. Potem sem našel firmo, kjer so cenili moje znanje v številkah, ki bi jih bilo nesmiselno zavrniti, tako da zdaj tam delam, moje podjetje se je pa spremenilo v precej prijeten lastniški delež v precej velikem podjetju (čeprav razen mene in par strežnikov podjetje ni imelo ničesar).

jype ::

Microsoft> nebivedu in BigWhale, nisem mislil jezika ampak MSjev streznik.

Ta strežnik (imenuje se MSSQL, SQL so vsi) se precej redko uporablja v okoljih, kjer bi potrebovali sposobne DBAje, predvsem zato ker je prepoceni in se ga posledično uporablja tudi za manjše reči (za večje se pa večina odloči za Oracle ali DB2, ker je knowledge base pri teh bazah daleč največji).

kopriwa ::

jype koliko let izkušenj imaš z vsemi programskimi jeziki, ki jih obvladaš?

jype ::

Huh... Python 7, Java 3, C++ 8, PHP 8, bash 10, približno.

Najprej sem delal praktično zastonj (od 7. razreda OŠ naprej) honorarno tu in tam, zaslužil sem približno nič, naučil sem se pa ogromno. Na gimnaziji sem nekaj časa delal (brezplačno) na IJS, kjer sem delal svoje raziskovalne naloge, največ časa takrat sem porabil za to da sem iz Pascala presedlal na C.

Ko sem bil star 23 let sem se zaposlil (zaradi mojega znanja o omrežnih tehnologijah, splošnega programerskega znanja, izkušenj z Linuxom in super integracije vsega tega) pri enem ISPju, kjer sem dobil za neizobraženega mulca kar zanimivo plačo. Ampak tam nisem imel možnosti delat tistega, kar me veseli, zato sem potem približno tri leta delal "zase". Zdaj se je našel team, kjer se moja znanja odlično vpletejo, kjer spet delam za kulturno plačo in hkrati dobim procente od dobička in imam del besede pri vodenju firme.

Nikoli se nisem pritoževal, tudi takrat ne, ko sem delal zastonj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

@LOL ::

Človek ne more kaj da se ne vpraša ali se lahko že rodiš genij
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

MasterS ::

Sicer sem pa pred casom nasel en job, kjer delas prakticno v MS shop podjetju, placa je pa nepredstavljiva za nas.


Govori v ednini!

jype ::

@LOL> Človek ne more kaj da se ne vpraša ali se lahko že rodiš genij

Genij? Zakaj pa genij? Jaz sem se samo rad igral z rečmi, ki jim mižikajo lučke. Pa ko sem dobil svoj prvi C64 (spectruma sem dobil samo včasih naposodo) sem ga rad programiral.

@LOL ::

Mišljeno je bilo v šali no;)
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

kekz ::

Ko sem bral prispevek od jype, je skoraj kot bi CV pisal jaz. :D
Nisem vedel, da obstaja še en jaz na tem forumu. Sicer se najina znanja in delo ne pokrivajo povsem, so predvsem komplementarna. Npr. jaz sem opazoval lučke na spectrumu (če bi jih imel), na C64 pa samo včasih. >:D

BigWhale ::

V bistvu je vse odvisno od tega, koliko si pripravljen delati, koliko casa vloziti v to in kaksno odgovornost sprejeti.

Jaz sem ob sprejetju nove zaposlitve sel na precej nizjo placo, na manj odgovorno delovno mesto in manj zahtevno. Preprosto zato, ker se mi ne da vec ukvarjati z nekaterimi stvarmi.

Mi je ljubse, ce zvecer ali pa popoldan doma dajem 'support' otrokom kot pa kaki stranki. :)

Sluzil sem si denar pa denar z vsem zivim (v IT ju). Ni tako zelo pomembno kaj znas, vazno je, da to kar znas, znas dobro. Da imas dovolj sirok spekter znanja in da se znas prilagajati.

Tako, kot sta ze jure in keks povedala med vrsticami: Ce hoces biti dober v IT moras ziveti s tem.

Computer geek wannabe rece: "Kako to nardim?"
Tapravi computer geek pa pol ure ali pa pol dneva experimentira, naredi 'to' in se zraven nauci se en kup stvari.

:)

Microsoft ::

MasterS, kaj ti ne pase?:\

Ce za primer vzames znesek 175.000$ kot letno izplacilo, je to mesecno malenkost vec, kot 2,5M SIT (~11.000€). Kdo bo tolko izplacal?!?! Pa kje so sele davki??!?!?8-O


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

Sam sem delal na črno dolga leta. Sestavljal sem računalnike in jih servisiral ter hodil po domovih zadeve šraufat. Ko sem začel redno delat sem printal bančne izpiske - 2 leti vsako noč od 10h zvečer pa do 8h zjutraj. Počasi sem lezel naprej in danes po desetih letih v NLB, sem samostojni sistemski analitik. Plača je odlična(preko 450K neto), dela je veliko, ampak se ne pritožujem. Lahko bi bil na slabšem s končano samo 5 stopnjo (delam sedmo ob delu).

Zgodovina sprememb…

Microsoft ::

Ta strežnik (imenuje se MSSQL, SQL so vsi)
Ce se ze zapikujes v vsako crko; streznik se imenuje SQL Server 2005.:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

jype ::

Tako ga imenujejo v eni levi firmi. The world stretches far beyond Microsoft.

nebivedu, zdej mi je pa povsem jasno, zakaj sem pobegnu od tiste banke in njenih informacijskih sistemov :)

krneki0001 ::

A misliš da za 8 ur na dan (pa občasno še kako urco ponoči, če se kej sesuje) ni lepa plača 450K na mesec. Ostane mi popoldne še vsaj 8 ur, da kaj pametnega naredim. In še vedno imam 10 firm v katerih sem sistemc in jim štimam mašine, serverje, mrežo in vse karkoli potrebujejo, pa še kak program jim napišem, če rabijo kej na hitro. Tko da so moji mesečni prejemki tudi okoli miljona tolarjev neto.

jype ::

Ma, plača je že lepa, ni pa posebej poštena. Za tipa, ki je sistemski analitik v največji banki v državi bi bil 1 mio tarifa, pri kateri bi sistem deloval kot je treba.

Predvsem gre za odnos do tehnologije. Če si pripravljen plačati toliko, kot je zadeva vredna, imaš ti (in predvsem tvoji uporabniki) precej manj težav, kot zdaj, ko vemo, da je stanje precej žalostno.

Verjamem, da ti storiš vse, kar je v tvoji moči, ampak če bi te jaz zaposlil v svoji banki (in če res znaš to, o čemer govoriš) bi ti z veseljem plačal še malo več kot milijon. Pa ne zato, ker bi imel preveč denarja. Zato, ker so dobri analitiki toliko vredni in ker ti prihranijo precej več denarja, kot te dejansko stanejo.

krneki0001 ::

To je čist res. Plača je u bistvu premajhna za delo, ki ga opravljam. Je pa ena velika prednost - je redna plača in je vsak mesec. Nekateri nimajo te ugodnosti, ker dobijo plačo takrat ko jim stranke plačajo.

Obvladam pa resnično komplet cobol, DB2 + SQL, ter transakcijske sisteme kot sta cics in MQ. Tko da dela je ogromno in je zagarantirano, ker banke bodo še dolgo, dolgo časa delale z IBMovimi S390 mašinami. Rabijo pa z mojim znanjem ljudi v nemčiji. Za celo nemčijo rabijo približno 15.000 ljudi z znanjem cobola. Samo kaj ko si potem daleč od doma.

Rapsey ::

Dealing with failure is easy: Work hard to improve.
Success is also easy to handle: You've solved the wrong problem.
Work hard to improve. - Alan J. Perlis

Fizikalko ::

nebivedu, točno!

z-series nima konkurence (dejansko je ni, namreč niti en drug provider nima tako močnih mašin). Z-OS (DB2 inside ;) ) je tako za banke praktično edina opcija, vsaj za večje.

krneki0001 ::

No pa smo dobili kaj se je treba naučiti za dobro in redno plačo - cobol, db2, SQL in transakcijske programske jezike, pa delat v tujino na banke.

Fizikalko ::

BTW- a ne greste na NLB tud počas na Javo? Vsaj tako sem slišal iz prve roke...

kekz ::

To bi pomenilo SIGMA 2. Garantiram! >:D
(sicer pa, dobre grozljivke imajo vedno nadaljevanje:D)

balocom ::

al pa če grejo na C#.... ..(beri: zagotovljena grozljivka)
Kaj je že skupna lastnost cobola in podobnih? (nikol nism vedu:8) )
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako dobiti službo v IT brez faksa

Oddelek: Pomoč in nasveti
184426 (3522) IL_DIAVOLO
»

COBOL še vedno poganja precej bančnih sistemov

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3010702 (7918) trstenjak
»

Smiselnost in uporaba mainframov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
11920101 (18222) jype
»

Letališča poganja Windows 3.1, vesoljsko sondo Voyager pa Fortran (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5215946 (11769) krneki0001
»

Prihranek v podjetju z brezplačnim softwarom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
508076 (6799) krneki0001

Več podobnih tem