» »

T-2, SiOL IPTV in plačevanje RTV prispevka

T-2, SiOL IPTV in plačevanje RTV prispevka

DSmidgy ::

Pravilnik o plačevanju RTV naročnine navaja:

2. člen:
Za radijski oziroma televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.

3. člen:
Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija, ..., mora sprejemnik prijaviti Radioteleviziji Slovenija in zanj plačevati RTV prispevek.

Hipotetično vprašanje za pravnike:
Če sem lastnik LCD TVja (brez kanalnika oz. navadnega TVja z zapečatenim antenskim vhodom) in TV programe sprejemam preko T-2 IP-TVja (kateri mi blokira sprejemanje RTV Slo1, Slo2, TV preko www.rtvlo.si), ali sem še dolžan plačevati RTV naročnino?
Namreč TV brez kanalnika po zakonu ni televizijski sprejemnik.

Vprašanje za T-2 in SiOL (če od teh slučajno kdo bere):
Ali bi svojim uporabnikom na zahtevo omogočili nesprejemanje RTV Slo, da bi se ti tako ognili plačevanja RTV prispevka.
  • spremenil: DSmidgy ()

#000000 ::

– prek kateregakoli drugega sredstva,
mora sprejemnik prijaviti Radioteleviziji Slovenija in zanj plačevati RTV prispevek.
Šteje se, da ima radijski ali televizijski sprejemnik vsaka pravna ali fizična oseba, ki je registrirana kot odjemalec oziroma plačnik električne energije v javnem električnem omrežju oziroma za katero RTV Slovenija pridobi podatke v skladu s 15.e členom ZRTVS, razen če poda izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika ter da je seznanjena z zakonskimi posledicami neresnične izjave.

Kolikor oseba iz prejšnjega odstavka tega člena ne poda izjave v roku 15 dni od dneva, ko jo je Radiotelevizija Slovenija pisno pozvala k prijavi sprejemnika oziroma se na drug način ustrezno ne odzove, se šteje, da je postala zavezanec za plačilo RTV prispevka, in sicer s prvim dnem v prvem naslednjem koledarskem mesecu po poteku navedenega roka, in sicer:
– fizična oseba postane zavezanec za plačilo enega pavšalnega RTV prispevka,
– pravna oseba postane zavezanec za plačilo enega pavšalnega RTV prispevka za sprejemnike v javni rabi.

MEDENA ::

3 člen jasno pove kdaj se plačuje RTV...če dobiš SLO1 ali SLO2...če ne sprejemaš oziroma ti ponudnik ne ponuja SLO1 ali/in SLO2 bye bye RTV naročnina. >:D

DSmidgy ::

razen če poda izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika

Za radijski oziroma televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.

TV brez kanalnika to ni. Amino "TV kanalnik", preko katerega ponudnik ne pošilja signala RTVSlo se tudi ne kvalificira.

AntiFriz ::

Potem pa je tu se radio, če že tv prijaviš, da ne ne sprejemaš signala ;)
Uglavnem ta zakon je nakako tako: če ne živiš v džungli kot tarzan potem plačaš.

Mr_Globus ::

Eh enostavno pošlješ pisno izjavo, da nimaš ne TV niti radia. Ni mi jasno kako bojo oni dokazali nasprotno ;)

Vsaj pri nas se s tem ne mučijo :D

DSmidgy ::

Rad bi imel možnost se ogniti plačevanju prispevka v skladu z zakonom.
RTV loči med TV, radijskim in avtoradijskim sprejemnikom.

Klenobo ::

Kaj pa če imaš saletisko in nimaš navadne antene ali kakšnega drugega priključka, da bi sprejemal RTV SLO? Na satelitu je tako RTV SLO kodiran in ga nemoreš gledati brez njihove kartice.
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

KandazaR ::

RTV prspevek je vezan na el. priključek in ga je potrebno plačevati.

madmitch ::

Za radijski oziroma televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.


Z aminotom je sprejem !!!MOGOČ!!!, če ti sprejemaš ali ne, je tvoja stran. Dvomim, da ti SiOL sme blokirati RTVSLO programe. Verjetno je njihova licenca tako sestavljena, da je RTVSLO zaščiten bolk kot kočevski medvedi.
Mislim, da boš kar veselo plačeval, kot ostali, sorry.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

BuDi79 ::

Kaj pa če imaš saletisko in nimaš navadne antene ali kakšnega drugega priključka, da bi sprejemal RTV SLO? Na satelitu je tako RTV SLO kodiran in ga nemoreš gledati brez njihove kartice.

Za naročnino dobiš kartico.

blue ::

RTV prspevek je vezan na el. priključek in ga je potrebno plačevati.


Živim v novem stanovanju že tretje leto (imam tudi električen prikluček :D ) in še nikoli nisem dobil računa od RTVja.

bakki ::

Mene so našli v štirih mesecih po nakupu stanovanja, oz. po prijavi na Elektru :( . In od takrat veselo plačujem naročnino...

Primoz78 ::

Ko sem klical na SIOL, v kolikor bi se posluzili SIOL TV v gostinskem lokalu so rekli, da ni potrebno placevati RTV ampak samo SIOL narocnino...mal sem bil v dvomih ko so mi to sporocili...A potem je treba lih tko placevat al kako?

Lp Primoz
GAMING HTPC I5 2500k/ASUS P8P67/4GB CORSAIR XMS3/
VERTEX 3/ASUS 670 GTX OC/Antec TP-650 NEW/

BuDi79 ::

Probi da ne >:D

(seveda je potrebno... saj z naročnino ne plačuješ prenosa signala ampak vsebino... SiOLu pa plačuješ prenos signala, vsebine pa večinoma ne)

madmitch ::

Ko sem klical na SIOL, v kolikor bi se posluzili SIOL TV v gostinskem lokalu so rekli, da ni potrebno placevati RTV ampak samo SIOL narocnino...mal sem bil v dvomih ko so mi to sporocili...A potem je treba lih tko placevat al kako?

Napaka, ti bi moral teti lepo razlčno (vsaj sedemkrat) reči, da ne misliš, na plačevanje kabla (recim Telemacha) ampak ER TE VE prispevka. Če še naprej trdi svoje, jo prosiš, naj ti to pisno potrdijo po pošti, na njihovem papirju, podpisano, poštempljano, kolkovano... Potem ti pa res ni treba plačevati, bodo morali oni zate. >:D
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

ToniT ::

Če boš imel TV v gostinskem lokalu, boš zraven RTV naročnine plačeval še prispevek SAZAS-u, IPF-u in ZAMP-u. (oz. najmanj enemu od teh....), ki je pa malo višji, kot naročnina za RTV.

Primoz78 ::

@Tonit to ze placujemo za radio, samo dodali bomo zraven se TV...na zalost pa ni dovolj samo enemu ampak res je treba vsem trem placevat...:\ kolega je bil opozorjen iz strani trznega inspektorja, ker je placeval samo SAZAS-u...

Lp Primoz
GAMING HTPC I5 2500k/ASUS P8P67/4GB CORSAIR XMS3/
VERTEX 3/ASUS 670 GTX OC/Antec TP-650 NEW/

WhiteWolf ::

Mah ti RTV-jevci... katastrofa

Star ata je živel v bloku, kjer je seveda plačeval RTV naročnino, žal pa ga je dobesedno čez noč udarila bolezen. Pač ne hodi več, napadi demence, nepokreten in zato smo ga preselili k nam.

In smo ga odjavili v bloku kjer je bil podnajemnik, prav tako smo odjavili RTV prispevek za naslov v bloku in smo potem dobili položnica za RTV na ta naslov kjer živi pri nas. In to z obrazložitvijo, da pri nas pa za njega (starega ata) nismo odjavili RTV naročnine,... Ja madona no, saj je niti prijavili nismo, če ni zmožen gledati tvja...

Pri nas ima star ata svojo sobo, v kateri nima RTV aparatov (TV ali radio), ker jih noče (ne more) spremljati in zdaj se moramo "jebati" s tistim obrazcem, da nimamo RTV aparatov in da omogočamo vplogled kontrolorja. Kot da bi bili kriminalci.


1. Zanima me, če je sploh pravno močno, da ti pride kontrolor brez naloga v stanovanje špijonit, kljub temu da si podpisal da dovoliš vpogled (vendar tega ni overil notar).

2. Sicer star ata res nima teh aparatov v svoji sobi in me zanima naslednje: recimo da bi nekdo imel TV pa DVD player in ne navadne antene ali kabeslke niti siol tv... skratka da ne bi hotel imeti TVja za drug namen kot za gledanje DVDjev. Je kljub temu dolžan plačati RTV ali kako?


3. So se pa na RTV pohvalili, da so zelo uspešni z detekcijo če je prisoten TV v sobi ipd... Informativno me zanima, kakšen je potem ta zelo uspešen postopek detekcije?
"Maximus Decimus Meridius: What we do in life, echoes in eternity"

Zgodovina sprememb…

Climber ::

Jaz imam sledeč problem.
Lansko leto Novembra 06' nisem dobil računa za plačilo mesečne naročnine.
Potem pa je letos poleti prišel opomin naj plačam za november. Poslal sem jim faks da tega računa nisem prejel. Nekaj časa ni blo odgovora, konec septembra pa je prišla kao kopija računa za november 06'?

Vprašanje, ali naj plačam, glede na to da je minilo 10 mescev?

Hvala za čimprejšnji odgovor!
Gigabyte GA-P35C-DS3R, Intel Q6600 8Mb, Radeon 4550 512Mb,
2GB OCZ Platinum 800Mhz, WD 500Gb Sata II 16Mb, NEC 5720, LC Power 6550G,
Thermaltake Xaser III blue.

LjubimPeezde ::

Hja nisem dobil računa:)
Tako bi vsi delali. Rečeš "nisem prejel računa".
Priporočeno se ne pošilja računov kakor vemo. Torej če ti ni poštar prinesel računa se bi verjetno moral sam malce pozanimati kaj je sedaj z računom. Storitve si prav tako uporabljal. V najslabšem slučaju boš na račun plačal še obresti kar pa zna morda v enem letu znesti kar nekaj EUR.
(edina sreča je to da ti TVja ne morejo odklopiti. če bi bila situacija z Elektrom bi verjetno po opominu kmalu prižigal sveče>:D ). Skratka, dolg (beri: OBVEZNOST) je še vedno na tvoji strani.
Skratka, verjetno je v takih situacijah vedno nekaj odgovornosti tudi na strani naročnika (če se slučajno s položnico poštar obriše rit ali nos in jo ne dobiš). Vzajemno sodelovanje torej>:D
Pred sodiščem recimo imaš pa še vedno dolg do RTVja v tem primeru. Naj me popravi kakšen pravnik če ni res tole.

Pesimist ::

RVT so tak lopogvi, da ni vecjih-

LjubimPeezde ::

En red more bit. V nasprotnem primeru bi se vsi neki izogibali plačilu.
REZULTAT -> reklame vsakih 15 minut kot na komericalkah, kar je meni osebno nevzdržno in zato tega tudi NE gledam!

BlueRunner ::

RTV naročnina je samo eden izmed davkov, ki ga pobira država. Izogniti se ji je tako enostavno (ali pa težko), kot plačilu ostalih davkov (DDV, dohodnina, trošarine pri alkoholu, tobaku in gorivih, ...). Zakonitost izogibanja davku, pa je takšna, kakršna pač je. Če v zakonu najdeš luknjo, jo izkoristiš. Če luknje ne najdeš, potem bodisi plačaš, bodisi kršiš zakon.

Če nekega davka ne želiš plačevati, na naslednjih volitvah voliš tiste, ki ti obljubljajo ukinitev davka. Če te davek ne moti, moti te pa vsebina, ki se jo iz tega financira, na naslednjih volitvah voli tiste, ki ti obljubljajo vsebine, ki so ti bolj všeč.

Spajky ::

WhiteWolf, na rtv strani so nekje obrazci za odjavit se; napiši, da je stari ata umrl ! edino to bo palilo !!! (za se znebit računov!)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Climber ::

Jaz sem pisal o položnici za T2
Gigabyte GA-P35C-DS3R, Intel Q6600 8Mb, Radeon 4550 512Mb,
2GB OCZ Platinum 800Mhz, WD 500Gb Sata II 16Mb, NEC 5720, LC Power 6550G,
Thermaltake Xaser III blue.

krneki ::

Climber
Če ti uspe zdržati do konca tega leta, potem ti ne bo treba plačati.

Climber ::

Hvala za nasvet, sej to imam namen, da ne plačam do konc leta, razen če bodo hotl odklopit.
Ko sem jim maja poslal fax da nisem dobil računa so rabl do sptembra da so mi poslal kopijo računa.
Tko da ...
Gigabyte GA-P35C-DS3R, Intel Q6600 8Mb, Radeon 4550 512Mb,
2GB OCZ Platinum 800Mhz, WD 500Gb Sata II 16Mb, NEC 5720, LC Power 6550G,
Thermaltake Xaser III blue.

kronik ::

En red more bit. V nasprotnem primeru bi se vsi neki izogibali plačilu.
REZULTAT -> reklame vsakih 15 minut kot na komericalkah, kar je meni osebno nevzdržno in zato tega tudi NE gledam!


Ce primerjamo samo casovno obdobje okrog 19. ure opazimo, da je na rtvslo ENAKA kolicina reklam, kot na vseh ostalih komercialnih postajah.

Torej potrebujemo zakon, ki bo prepovedal kakersnokoli komercialno oglasevanje na rtvslo, saj zato placujemo prispevek. Podobno bi bilo, ce si narocimo placljivi HBO in bi nam vsiljevali reklame, kot na drugih postajah.

Moj predlog je sledec: signala obeh programov je potrebno digitalizirati (ce se nista) IN kodirati. Program bi lahko spremljali tisti, ki to zelijo in izkljucno tisti bi ga tudi placevali.

WhiteWolf ::

Mi lahko točno pove kako je s tem:

A se plačuje naročnina na gospodinjstvo ali št. aparatov?

Ker pri nas smo vseskozi plačevali 1 priključek, ko se je pa star ata preselil k nam (nepokreten) v eno sobo, pa plačujemo 2 priključka.

On nima svojega gospodinjstva, če imamo samo eno sobo!!!
"Maximus Decimus Meridius: What we do in life, echoes in eternity"

Ted ::

Na gospodinjstvo, niti slučajno na število aparatov.
Mah...

michel ::

Kaj pa na vrsto aparatov?
Ko izpolnjuješ obrazec ti piše katere vrste sprejemnikov imaš: TV, radio in avtoradio.
Ali je prispevek manjši/večji glede na vrsto?

sloxl8 ::

Whitewolf:

Verjetno RTVSlo domneva, da če ata ne more gledati TV-ja, je zagotovo priključen na aparate. Ergo, je porabnik električnega priključka, kar pomeni, da je ata tudi naročnik na RTVSlo (beri: to je logika RTV, ne moja).

Oprosti, malo črnega humorja mora biti.

KomentarIX ::

Včasih sem kot študent delal ravno tole vpisovanje podatkov za RTV naročnino. Sistem mislim da je bil zastavljen takole:
Če imaš TV doma, avtomatično plačaš naročnino. Če se hočeš temu izognit, ppodaš izjavo da doma nimaš televizije. Kako lahko to preverijo... ne vem. Ne verjamem da ful preverjajo in dvomim da imajo pravno podlago, da ti pridejo v stanovnje in iščejo televizije...
Bi bilo pa zanimivo ugotoviti ali ISPji v Slo palčujejo RTV prispevek in je to že všteto v ceno naročnine??
Ne verjamem da so takrat ko so pisali zakon mislili na opcijo gledanja SLO1,2 preko neta ;)
lp

WhiteWolf ::

Ja samo mi ENO RTV naročnino že plačujemo, prav tako plačujemo elektriko mi ne star ata.

Pri nas je eno gospodinjstvo, star ata se bo potem takem štel kot en član več v gospodinjstvu.
"Maximus Decimus Meridius: What we do in life, echoes in eternity"

Zgodovina sprememb…

Modri dirkač ::

Ja odjavte naročnino od starga fotra, ne.
Napište dopis na RTV.
Everybody lies!

DocRob ::

"3. So se pa na RTV pohvalili, da so zelo uspešni z detekcijo če je prisoten TV v sobi ipd... Informativno me zanima, kakšen je potem ta zelo uspešen postopek detekcije?"




Ali imajo take detektorje?

Tr0n ::

RTV prspevek je vezan na el. priključek in ga je potrebno plačevati.


Živim v novem stanovanju že tretje leto (imam tudi električen prikluček :D ) in še nikoli nisem dobil računa od RTVja.


Meni so ga sele po ene 2 letih poslali prvic.

Ga bos dobil, brez skrbi.

mpernat ::

S punco živivav stanovanju v bloku. Prijavljena sva kot študenta in ne plačujema RTV naročnine. Baje študentom tega ni potrebno :)

AtaStrudl ::

Vcasih, ko je bil elektromagnetni spekter se zelo cist, in je bil za gledanje na voljo vec ali manj samo en program, so uporabljali sprejemnih za lokalni oscilator v TVju. Takrat so bili tunerji se na lampe, in so precej sevali.
Alternativa je bila detekcija 15kHz magnetnega polja odklonskih spul, vendar se ta metoda pri nas menda ni uporabljala.

Danes bi bilo kaj takega brezupno - vecina TVjev ni prikloplenih na anteno, sodobni tunerji zelo malo sevajo, na voljo je kup programov (katero frekvenco gledat?), in v zraku je polno druge elektromagnetne svinjarije...

Tudi za oklonsko polje je situacija dokaj brezupna... LCD in plazme sploh nimajo vec odklona, pa tudi miljon PC CRT monitorjev in switcherjev v najazlicnejsih gadgetih naveliko paca ta del spektra...

Tako za morebitne spijone ostane najpreprostejsa metoda - zvecer pogledat okna, kje migota svetloba...

--------------------

Reklam pa res ne bi smeli imet, to je nelojalna kokurenca privat postajam, in bi jo morali ze po tem zakonu preganjat!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napad na pametne televizorje prek prizemnega signala

Oddelek: Novice / Varnost
4913741 (10862) Okapi
»

Televizija brez televizije, možno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
7116429 (14268) 34054
»

Buzoranca s prisilno RTV naročnino- je to sploh v skladu s pravicami posasmeznika ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10218223 (15690) TESKAn
»

RTV katastrofa od tv programa

Oddelek: Loža
443296 (2094) mtosev
»

RTV popis z grožnjo! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
729670 (8025) gzibret

Več podobnih tem