» »

CCNA Cisco certifikat

CCNA Cisco certifikat

Temo vidijo: vsi
1 2
3
4

imagodei ::

Fish,

jaz sem uč vrgel na nekaj tehle knjig in moram ravno tako ugotovit, da jih curriculum gladko pelje scat. Je pa res, da je treba curriculum predelat, kar vzame precej časa - ne tako kot nekateri, ki očitno preletijo samo prosojnice. Meni stalno zmanjkuje časa, tko da sem ravno PVST in PVST+ precej površno šel skozi.
- Hoc est qui sumus -

Fish88 ::

Ja saj to. Kurikulumi so majka sam so res obširni :D Ampak nakonc vsaj znaš :)

tony1 ::

Najprej: ne izgubljaj živcev, to so res osnove, ki se jim boš čez pol leta sam smejal. Pač poguglaj, kaj je to site survey in vse bo kristalno jasno.

PVST in PVST+ sta omenjena, razlike med njima pa so žal res bolje razložene v kakšni drugi literaturi. O MSTPju ti pomoje za CCNA ni treba vedeti nič. (Na splošno je switching poglavje malo zmedeno oz. preceje premalo obsežno.)

Kaj laufa po defaultu na kateri verziji hardwera pa boš najbolje videl tako da delaš v živo na Cat. 2960.

Skratka, vseeno vztrajam, da je Lammle odlična knjiga za začetnike.

Fish88 ::

No jaz sem ti pa dokazal da knjiga ni popolna :D Vztrajam pri temu, da je prioriteta prebrati kurikulum potem pa še tisto poglavje v knjigi, če pač si kaj pozabil in moraš obnoviti :D Poglavja v tej knjigi itak niso nevem kako dolga tako, da ti ne vzame nevem kako veliko časa napram kurikulumu pa še precej na dober in razumljiv način je vse skupaj napisano :)

imagodei ::

Verjamem, da je v praksi, ko imaš za sabo že nekaj 10-100 konfiguracij switchev za končne stranke, res vse čist easy in da ima pač Cisco tud neke svoje fore glede teorije, ki jo moraš znati, pa je potem morda v praksi niti ne srečaš - sploh ne v eni Sloveniji, kjer imamo mogoče 10 toliko velikih podjetij nation-wide, da rabijo kaj več kot nekaj osnovnih nastavitev glede vlanov in več kot 2 routerja. Za 99,99% ustanov v Sloveniji zdaleč ni važno a je konvergenca (STP-ja ali pa routing protokola) 5 milisekund ali 5 sekundi.

Je pa tako, da sem jaz po naravi tak, da imam rad vse popredalčkano in razjasneno. Najbolj me jezi, če nekaj naredim po nekakšnih navodilih, pa ne razumem ozadja vsaj na konceptualnem nivoju. In posledično verjamem, da če zadeve razumeš na konceptualnem nivoju, lahko na tem znanju potem tudi trdno zidaš. Tko da se mi teorija pri CCNA-ju sploh ne zdi bedasta in mi ni odveč. Edini problem je "sheer volume" tega.

Sem dobil v roke knjigo CCNA for dummies in moram reči, da je not tudi kar nekaj napak, predvsem je pa moteče, da hoče biti ob enem priročnik ter učbenik. Določene stvari so po 5x razložene, pri drugih gre povsem premalo v detajle. Je pa fino, ko enkrat predelaš curriculum, da na brzino pogledaš in si osvežiš spomin.


That said - pa še sledeče (saj mislim, da sem enkrat že imel ta rant): Meni recimo sploh ni jasno, kaj ljudje odnesejo od 5-dnevnih Cisco šnelkurzov, ki jih prirejajo razne izobraževalne ustanove. 5x po 4 ure teorije popoldan, plačaš 2.000 EUR in misliš, da si kaj odnesel. Taki tečaji so IMO primerni kvečjemu za ljudi, ki so junior network admini in se že kaki 2 leti na šihtu učijo od svojih starejših kolegov. Da pač na šnelkurzu dobijo literaturo in da se spoznajo z nekaterimi teoretičnimi koncepti. Če pa na tak tečaj pride nekdo, ki sicer pozna osnove TCP/IP omrežij, ne dela pa dnevno s Cisco napravami, je pa to kvečjemu proč vržen denar. Za takšne ljudi je kvečjemu Cisco Akademija.
- Hoc est qui sumus -

Fish88 ::

Ti verjetno misliš ICDN, ki ga izvaja npr. NIL. Ta mislim, da je namenjen predvsem tistim ki znanja iz CCNA1-4 že imajo in bi se radi pripravili na industrijskega. Pač hiter pregled celotnega CCNA-ja. Je pa res čudno da je cena tako visoka za razliko od Cisco akademije 8-O

panterck ::

>sploh ne v eni Sloveniji, kjer imamo mogoče 10 toliko velikih podjetij nation-wide, da rabijo kaj več kot nekaj osnovnih nastavitev glede vlanov in več kot 2 routerja.

Bi bil presenečen, je tega kar precej več. Čeprav imaš pa svoje prav...Slovenija je generalno premajhen trg za megalomanske projekte. Pa znamo Slovenci vseeno z malo
razpoložljivea pokazati veliko in se uveljaviti z znanjem v svetu...pa naj bo kot primer samo trud go6 zavoda, ki je z malo pridobil kar precejšen ugled tudi v svetu.

>That said - pa še sledeče (saj mislim, da sem enkrat že imel ta rant): Meni recimo sploh ni jasno, kaj ljudje odnesejo od 5-dnevnih Cisco šnelkurzov, ki jih prirejajo razne izobraževalne ustanove. 5x po 4 ure teorije popoldan, plačaš 2.000 EUR in misliš, da si kaj odnesel. Taki tečaji so IMO primerni kvečjemu za ljudi, ki so junior network admini in se že kaki 2 leti na šihtu učijo od svojih starejših kolegov.

Za študente je definitivno boljše počasne nabiranje osnov. Tečaj je standarden enotedenski tečaj,kot je že v praksi tudi pri drugih proizvajalcih(večinoma so celo krajši).
V enem tednu nekdo brez osnov ne bo pripravljen na izpit,snov se mora usesti,predvsem pa si moraš vzeti čas pri sebi, da si razjasniš stvari.Tak tečaj ima 2 pomena:
- motivira ljudi,da spoznajo nove tehnologije in pridobijo voljo za osvajanje novih znanj in posledično a ne tudi nujno certifikatov
- za ljudi s precej natrpanim delovnikom omogoča skoncentrirano 40 urno učenje brez konstantnih motenj -> poleg tega je ponavadi firmah v interesu, da zaposleni
pridobijo znanja in certifikate ( pa če tudi samo zaradi določenih pogodb/razpisov ),zato tudi financira taka izobraževanja. Večinoma država tudi pomaga pri subvencioniranju takih zadev

> Pač hiter pregled celotnega CCNA-ja. Je pa res čudno da je cena tako visoka za razliko od Cisco akademije

Pa še tole.Cena je standard za vsako Ciscotovo izobraževanje,večinoma so zadeve celo dražje :) Problem je v tem,da so cene večinoma izenačene worldwide,
v Ameriki celo isto izobraževanje pride nekaj cenejše, pa primerjaj kakšen strošek je ta denar za slovensko malo firmo ali pa ameriški konglomerat. Tam
so taka izobraževanja drobiž.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: panterck ()

imagodei ::

> "Bi bil presenečen, je tega kar precej več."

No, saj sem jaz tudi s precejšnjo mero ironije tole rekel. :) Vsekakor si težko predstavljam trume slovenskih podjetij, ki imajo routing nujno na EIGRP-ju namesto na OSPF-u (in se zato zaklepajo na Cisco), ali pa konvergenco STP-ja v manj kot 2 milisekundah, če odleti nek switch oz. trunk port. Verjetno podjetij s takimi zahtevami je nekaj, spet pa ne toliko. Težko si predstavljam, da imamo v Slo, ne vem, 500 podjetij, ki imajo dinamičen routing na 20+ routerjih. Lahko da se motim in če je temu tako - GREAT, koliko potencialnih strank/delodajalcev!
- Hoc est qui sumus -

panterck ::

:)
Ne pozabi tudi na (banke,zavarovalnice,celotna javna uprava,vsa večja podjetja,vsa razpršena podjetja po slo ali tujini,vsi ISP-ji..). Je pa IT kot gradbeništvo,nekaj podjetij,ki skrbi
za vsa večja omrežja, ki tudi poberejo najboljše projekte ter najboljši kader.
Cisco je v večini seveda prisoten, ni pa delež ostalih zanemarljiv, Juniper,HP vedno bolj,še vedno preostanek 3coma in tudi Extreme se še drži. Zato je bistvo,da razumeš networking
in ne zgolj Cisco. Je pa Cisco daleš najolj prisoten na nivoju izobraževanj in certifikacij,prav tako za njega najlažje najdeš support bodisi pri Ciscotu bodisi online na tak in drugačen način, kar je tudi ena večjih prednosti. Na papirju je pri vseh vedno vse lepo in prav,zadeva se zatakne pri implementaciji kompleksnejših zadev, kjer začneš ceniti take stvari.
Bugasto je tko al tko vse...

imagodei ::

> "Zato je bistvo,da razumeš networking"

Mislim, da se pri CCNA Akademiji tega ni za bati? :) Jaz načeloma sploh nisem za vendor-lock-in in sem čisto odprt za razne Juniperje, HP-je. Je pa res, da sem se od teh big playerjev srečal do sedaj edino s Ciscom.
- Hoc est qui sumus -

panterck ::

Ne, CCNA je odličen začetek v networking. Ostalo pa kokr pravjo - isto sranje,drugo pakovanje. Je pa networking super stvar,nikoli ne prideš do konca in bolj ko se učiš,
več ko pridobivaš prakse, bolj vidiš kolk stvari se maš za učit. Poleg tega se tehnologija spreminja vsako leto in moraš bit precej aktiven na področju,da držiš tempu z vsemi
novostmi. Dolgčas ne bo nikoli :)

Fish88 ::

Sedaj berem še CCNA Official Exam Certification Library (CCNA Exam 640-802), 2nd Edition by Wendell Odom. Bom poročal, če je boljša od CCNA by Todd Lammle

Goldee ::

Fish88 je izjavil:

Sem kar malo razočaran nad knjigo CCNA Study guide (Todd Lammle). Je bilo na testih že kar nekaj vprašanj, na katera ne bi znal odgovoriti, če bi prebral zgolj knjigo :)


ja katero edicijo pa bereš? V 5-i izdaji mogoče res kaj manjka, drugače pa lahko samo s pomočjo te knjige opraviš kompozitni izpit.
Srečno.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

Fish88 ::

Berem zadnjo sedmo različico. Sem sedaj prebral še CCNA Official Exam Certification Library od Wendell Odoma in je v primerjavi z Lammlovo knjigo ta - vsaj meni boljša. Je obširnejša (npr. za CCNA 3 lan switching and wireless je v Wendellovi knjigi napisanih za približno 350 strani medtem, ko v Lammlovi za slabih 150), notri imaš še troubleshooting, odgovori na dosti tricky vprašanj, ki jih zna Cisco zastavit, ob koncu poglavja imaš napisane vse ukaze in kaj določen ukaz naredi in tako naprej. Skratka priporočam :)

matej94 ::

Kako se naj naučum ta čudo od ciscota,
Me ne zanima je to kr neki in zapravlanje časa.
in še po vrhu pišemo test iz te oslarije v torek, ne vem kako se naj naučim
Rabim v slovenščini zapiske, če jih je kdo delal mi jih naj prosim prosim prosim pošlje da se bom naučil, v angleščini sem izredno šibek. Res prosim če ima kdo zapiske mi jih naj pošlje.

Fish88 ::

Mislem, da se boš moral najprej naučiti angleščino preden se lotiš ciscota :)

tony1 ::

Žal, slovenske literature ni.

In še (pa ne bi rad modroval): ne vem zakaj bi se nekdo, ki ne zna angleščine vpisal na kakršenkoli študij računalništva, še manj pa mi je jasno kako si naredil prejšnjih nekaj letnikov (po mojih informacijah nikjer tega ne učijo v 1. letniku?). Zdaj jamrati je hudičevo pozno, fant.

Srečno.

matej94 ::

Ma delal smo neki, samo nikoli mi ni blo všeč to.
To imamo kot predmet če bi mene vprašal nebi šel nikol delat to od ciscota .D
Aja pa zaradi ciscota ne bom padu, se bom že nekako nnauču do torka unih 6 modulov , sej test pišemo k srče v slovenščini :D . Sem se hotu vprašanja na pamet naučit pa ne gre zdej jih je spremenila moram nekako poštuderat je pa tale stran kar dobra:
http://gradiva.txt.si/racunalnistvo/rac...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matej94 ()

Fish88 ::

Evo odpisal še CCNA 4. Upam, da nisem kaj zasral pri access listah ampak načeloma mislim, da sem izpit opravil.:) Sedaj mislim it enkrat konec februarja opraviti še industrijski izpit in me zanima kako ste se kaj ostali pripravili na njega. Učil sem se po knjigi od Lammleta, Odoma in po kurikulumih od ciscota. Zraven sem opravljal še packet tracer vaje. Naj bi bilo to dovolj?
Začnem pa konec februarja tudi z CCNP Route in me zanima kaj vse priporočate za študij slednjega. Nekako po ocenah sodeč je ta knjiga še najboljša: Klik. Ostalo kar sem našel na cisco pressu je še: Klik2 in Klik3. Katero priporočate? Mogoče katero drugo, ki je nisem omenil oziroma še kaj drugega poleg knjig?

masterpsi ::

jaz bi ti priporočal official certification guide, torej klik2. Poleg packet tracerja bi pa priporočal GNS3. Vse kar piše v knjigi oz. kar moraš znat za ROUTE izpit predlagam da probaj v GNS3 - tako se boš največ naučil. Ker se boš poleg redne snovi naučil še 1kup malenkosti. Meni je precej koristil tudi video - CBT Nuggets in/ali IP Expert in/ali INE,...

good luck

Fish88 ::

Hvala! :)

Fish88 ::

Odpisal še industrijskega in ga naredil :) Osebno nisem imel problema s pomanjkanjem časa kot nekateri (ostalo mi je še dobrih 40 min) ampak z nekaterimi težkimi in zame dvoumno zapisanih vprašanj. No nakoncu sem vseeno zbral 933/1000 točk.
Zanima me še, če lahko nekdo pove koliko časa je treba čakati da dobiš certifikat. Kolikor sem slišal lahko traja tudi več mesecev...

tony1 ::

Zakaj se pa nisi zagrebel za elektronskega in bi si ga sprintal? ;)

rokp ::

Fish88 je izjavil:

Zanima me še, če lahko nekdo pove koliko časa je treba čakati da dobiš certifikat. Kolikor sem slišal lahko traja tudi več mesecev...


Zakaj bi pa to sploh rabil? Pri Ciscu imas to on-line:

https://i7lp.integral7.com/durango/do/l...

("Certification Progress", ce zanima koga drugega, mu lahko tudi dokazes tako, da naredis "Publish Credentials").

Fish88 ::

Ja saj vem, da lahko kredibilnost certifikata dokažem online ampak vseeno se mi zdi lepo od Ciscota, da je ena izmed redkih firm, ki certifikate še vedno pošilja tudi na dom :) Trenutno itak še čakam da mi na mail pošljejo Cisco ID :)

Invictus ::

Saj vse firme pošiljajo certifikat na dom. Samo naročiti (in plačati) ga moraš.

Če že rabiš zadevo v okvirju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Fish88 ::

Aja, če dodatno plačaš nevem kako je ampak po defaultu so meni rekli, da večina firm (Microsoft, linux...) izdaja certifikate samo še elektronsko

matej94 ::

Živjo, delam cisco certifikat pa bi prosil, za lahko pomoč če mi lahko kdo pošlje v slovenščini izpiske iz tega, lepo lepo prosi, piše mi naj na zasebno mu dam mejl,
Zanima me ali je glavni test preverjanje iz vseh modulov a kako gre.. in kako se najlažje toliko snovi naučit
In seveda zanima me koliko časa obm rabil da se bom naučil hvala..

Hvala za pomoč

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matej94 ()

tony1 ::

Izpiski v slovenščini? Pozabi... :))

Fant moj, informatika je znanost, ki je doma v angleščini. Slovenske literature NI (hmm, pravzaprav je je še manj kot 15, 20 let nazaj... 8-O), za networking pa sploh ne.

Pljuni v roke in zagrizi originalno literaturo, čez 20 strani boš pozabil, da bereš angleški tekst. (Če ne, si pa v šoli sedel na ušesih... :))

matej94 ::

No potem pa v angleščini mal krajši kot tiste dolge štrene ..pišemo okol 1. aprila, tak da a se mi bo uspel do takart naučit ...mislim če se ji kdo izpisoval kej ,amande da niste bral sam ..
Aja pa še zdej mi nisi odgvoru a je glavni ttest enak potem kot uni, al ne...

tony1 ::

Sam izpiskov nimam...

Sem pa sam pred prvim pisanjem izpita (vmes sem ga enkrat že podaljšal) Lammlovo buklo res znal skoraj na pamet... :P

Ta pravi test ("industrial" CCNA composite exam 640-802) naj bi bil zahtevnejši od "akademskega", podrobnosti pa ne poznam, ker nisem nikoli bil na akademskih predavanjih oz. izpitih...

matej94 ::

Žal ne morm sploh do literature dostopat, sem reku prof da bomo naredil nov account :S
Potem se bom pra resno poglobu par ur v tist upam da rata. Mamo pa exploration -network fundamations (za napake se oravičujem, ker ne znam točno napisat),
sej omrežij že neki poznam ker smo mel kot predmt 2 leti, tak da upam da bo šlo ..

Fish88 ::

1. nevem zakaj delaš cisco izpite, če neznaš angleško
2. dvomim da ti bo do 1. aprila ratalo prebrati celoten CCNA 1 kurikulum, zato bi na tvojem mestu šel v knjižnico po lammletovo ali wendellovo knjigo, kjer je vse bolj na kratko ampak še vedno dovolj natačno opisano. Pa kakšne stare teste si še pogledaš.

masterpsi ::

Ko sem jaz bral lammletovo knjigo mi ni bilo nič jasno in prav dolgočasno. Potem sem našel "filmčke" skozi katere ti razložijo teorijo & prakso in tam sem pridobil osnove. Potem je bilo tudi knjigo lažje brat. Pogooglej za "cbt nuggets". Dost si tudi zapomneš s testiranjem - za začetek packet tracer & GNS3, kasneje mogoče prava oprema.

LP

matej94 ::

http://nj180degree.net/2010/02/26/ccna-...
ekola a je tole končni izpit ;) Kdor je delal sigurno ve, mi lahko pove .

timek ::

Ni nujno, da boš dobil ista vprašanja. Nam je inštruktor pravil da imajo bazo z 100000 vprašanji in se jih potem za izpit random izbere.

Tako da bo treba teorijo vseeno predelat.

Lp

matej94 ::

Kako vem kdaj gre je segmet, kdaj je okvir itd.. mi lahko en to na kratko razloži..

matej94 ::

timek je izjavil:

Ni nujno, da boš dobil ista vprašanja. Nam je inštruktor pravil da imajo bazo z 100000 vprašanji in se jih potem za izpit random izbere.

Tako da bo treba teorijo vseeno predelat.

Lp


Model jaz mam informacijo da je to teh 200 vprašanj, k rešuješ te na koncu modulov na koncu pa pišeš izmed tisth 200 vprašanj, ..

rokp ::

matej94 je izjavil:

Kako vem kdaj gre je segmet, kdaj je okvir itd.. mi lahko en to na kratko razloži..


Odvisno, na katerem nivoju gledas podatke. Na L2 je okvir, na L3 paket, na L4 segment...

matej94 ::

Hvala, potem me pa še neki zanima pri transportni plasti je velikrat omenjena beseda seassion, pa ni čisto jasno
primer vprašanja ko sem reševal :):)
Ali samo ruterji naredijo broadcast domeno, se pravi da razdelijo na podomrežja ali so še kake naprave?
Zanima me ker je veliko govora o fire wall, pa je to prov naprava ali zaščita ki jo imamo na računalniku :)
Hvala se opravičujem, ker sprašujem ampak ker mi ni čisot jasno..

Which three features allow TCP to reliably and accurately track the transmission of data from source to destination? (Choose three.)

flow control

urgent pointer

best effort delivery

session establishment

connectionless services

numbering and sequencing

rokp ::

Mislis session? Pac seja, ki se vzpostavi (predstavljaj si kot telefonski klic, dokler drugi ne dvigne slusalke, seja ni vzpostavljena, sele potem, ko dvigne, se lahko pogovarjas). To je pri TCPju, pri UDPju tega ni (je connectionless) - tu si pa lahko predstavljas, da se za nekom deres, pa ne ves cisto zagotovo, ali te slisi ali ne. ;)

Kar se broadcast domen tice, si bos morda lazje predstavljal, ce reces, da je vsak IP subnet svoja broadcast domena (ce so stvari postavljene tako, kot Cisco pravi, da naj bi bile). Routerji povezejo dve broadcast domeni, dejansko novo broadcast domeno pa naredis na switchu, ce naredis nov VLAN. Kot "router" je tukaj misljena vsaka naprava, ki zna forwardati pakete iz enega subneta v drugega (tudi firewall). In ja, tukaj je firewall misljen kot naprava in ne kot dodatna programska oprema na racunalniku.

Flow control (npr. pri polnih bufferjih), session establishment (3-way handshake), numbering and sequencing (SEQ, ACK).

("Best effort delivery" in "connectionless services" sta pri UDP, Urgent Pointer je sicer pri TCP, ampak je njegov namen ta, da so ti podatki sprocesirani prej, kot ostali.)

matej94 ::

Hvala, mogoče še to ker seq in ack se jim vrednosti pri three way hand shake spreminja, in meri kok je dolg ne segment in obenem napiše kok bi mogu prejet podatkov, če ni prejel tok ne pošlje potrditve nazaj :)
Pri portih sem pa razumel nekako tako da mamo destination and source port ki je pri udp/tcp vendar pri tcp-ju preverja če ma dovoljenje z serverja, pa vsak komp ima nek port kolikor sem vidu oz aplikacija ..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matej94 ()

matej94 ::

Aja še to mi pri ack, in seq spreminjamo neke številke pri 3 way handshake , ker štejemo koliko smo prejeli in koliko je velik segment, na segmente pa razbijemo zato, ker bi bilo pošiljanje preveč obremenjajoče po liniji :)
Drugo mi je pri portih ker imamo pri udp in tcp soruce in destination port, ni mi pa ratal dojet kakšna je razlika kako se poveže z računalnik ->server ;) Problem je tudi v tem ker vi ste mel neka predavanja mi nimamo nič, tako da zato sprašujem :D ..

rokp ::

matej94 je izjavil:

Aja še to mi pri ack, in seq spreminjamo neke številke pri 3 way handshake , ker štejemo koliko smo prejeli in koliko je velik segment, na segmente pa razbijemo zato, ker bi bilo pošiljanje preveč obremenjajoče po liniji :)


A je bilo to misljeno kot vprasanje ali zgolj kot ugotovitev in navajanje tega, kar pocnete? Ce mislis, da ti bo kdo odgovoril, jasno napisi vprasanje (ce ti ze anglescina ne gre, se pa vsaj pri slovenscini malo potrudi).

matej94 je izjavil:

Drugo mi je pri portih ker imamo pri udp in tcp soruce in destination port, ni mi pa ratal dojet kakšna je razlika kako se poveže z računalnik ->server ;) Problem je tudi v tem ker vi ste mel neka predavanja mi nimamo nič, tako da zato sprašujem :D ..


Tako pri UDP kot pri TCP komunikaciji si odjemalec in streznik izbereta porte, po katerih bosta komunicirala. Tipicno je tako, da streznik poganja neko aplikacijo, za katero so se dogovorili, kateri port bo uporabljala in se mora potem odjemalec povezati na ta port, ce zeli komunicirati s to aplikacijo (npr. za web server TCP port 80, za SMTP server TCP port 25, za DNS server TCP in UDP porta 53, ...). Odjemalec si pa tipicno dinamicno izbere en port (oziroma namesto samega odjemalskega programa v vecini primerov to zanj naredi operacijski sistem).

O kaksnih predavanjih ti to? Ko sem jaz hodil na faks, o Ciscu ni bilo nic govora (pa tudi ce bi bila, vprasanje, ce bi bil takrat prisoten ;)...

matej94 ::

rokp je izjavil:

matej94 je izjavil:

Aja še to mi pri ack, in seq spreminjamo neke številke pri 3 way handshake , ker štejemo koliko smo prejeli in koliko je velik segment, na segmente pa razbijemo zato, ker bi bilo pošiljanje preveč obremenjajoče po liniji :)


A je bilo to misljeno kot vprasanje ali zgolj kot ugotovitev in navajanje tega, kar pocnete? Ce mislis, da ti bo kdo odgovoril, jasno napisi vprasanje (ce ti ze anglescina ne gre, se pa vsaj pri slovenscini malo potrudi).

matej94 je izjavil:

Drugo mi je pri portih ker imamo pri udp in tcp soruce in destination port, ni mi pa ratal dojet kakšna je razlika kako se poveže z računalnik ->server ;) Problem je tudi v tem ker vi ste mel neka predavanja mi nimamo nič, tako da zato sprašujem :D ..


Tako pri UDP kot pri TCP komunikaciji si odjemalec in streznik izbereta porte, po katerih bosta komunicirala. Tipicno je tako, da streznik poganja neko aplikacijo, za katero so se dogovorili, kateri port bo uporabljala in se mora potem odjemalec povezati na ta port, ce zeli komunicirati s to aplikacijo (npr. za web server TCP port 80, za SMTP server TCP port 25, za DNS server TCP in UDP porta 53, ...). Odjemalec si pa tipicno dinamicno izbere en port (oziroma namesto samega odjemalskega programa v vecini primerov to zanj naredi operacijski sistem).

O kaksnih predavanjih ti to? Ko sem jaz hodil na faks, o Ciscu ni bilo nic govora (pa tudi ce bi bila, vprasanje, ce bi bil takrat prisoten ;)...



Pri 3 way handshake je bilo omenjeno :
ack-potrditev polja
syn sinhronizacija
fin ne več pošiljanja
Mi poveš kako se kako se to izmenjuje

In žal imam to kot predmet v 4 letniku ;)

tony1 ::

TCP seja se odpre s flagi v headerjih: TCP SYN - TCP ACK - TCP SYN ACK. Več o tem na wikiju.

rokp ::

matej94 je izjavil:


Mi poveš kako se kako se to izmenjuje


Odjemalec              Streznik
             SYN ->
           SYN+ACK <-  (ACK potrjuje, da je streznik dobil SYN od odjemalca)
             ACK ->    (ACK potrjuje, da je odjemalec dobil SYN od streznika)
             ...
             ACK <->  (v eno ali drugo stran, odvisno od komunikacije)
             ...  
           FIN+ACK -> (od tistega, ki se odloci zakljuciti sejo, ponavadi je to odjemalec)
           FIN+ACK <- (ACK potrjuje, da je (v tem primeru) streznik prejel FIN)
             ACK ->   (ACK potrjuje, da je (v tem primeru) odjemalec prejel FIN)


Sicer pa se seja lahko zakljuci tudi drugace, tole zgoraj je verjetno le najbolj pogost nacin (lahko je se RST, lahko je za zakljucek en paket vec, ...). Res si poglej wikipedio, tam je vse zelo lepo opisano.

matej94 ::

Sedaj sem prebral module 2,4,5,6. Pri modulu 6 sem naletel na lažji problem oz ne razumevanje. Kolikor sem razumel:
Imamo 2 računalnika med računalnikoma pa 4 ruterje.
Najprej pošlje računalnik paketek ruterju IP ostane isti, mac naslov pa se spremeni in pošilja od ruterja do ruterja. Kolikor sem razumel se tako dogaja ip ostane isti(destination).

Invictus ::

MAC naslov pošiljatelja je aktualen samo v istem subnetu, oz VLANu. Takoj ko obdelavo paketa dobi tretji nivo, se MAC naslov pošiljatelja zamenja.

MAC naslov je drugonivojska zadeva.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matej94 ::

Zanima me kaj je odgvor na nalsednje vprašanje:

A routing issue has occurred in your internetwork. Which of the following type of devices should be examined to isolate this error?

access point
host
hub
router
switch

Hvala
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cisco CCNA in CCNP oprema za home lab

Oddelek: Omrežja in internet
5785 (617) Zimavc
»

Certifikati CCNA in CompaTIA A+

Oddelek: Pomoč in nasveti
216275 (5797) FS8384
»

Kaj kupiti za domače učenje in ustvarjanje (mrežna oprema)

Oddelek: Omrežja in internet
201945 (1276) maxipin
»

Brezplačno Cisco CCNA izobraževanje

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
265002 (2218) WilhelmTell
»

Brezplačen Cisco CCNA tečaj

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
307022 (4740) Johnyboy7

Več podobnih tem