» »

Zakaj se manjši procesorji manj grejejo?

Zakaj se manjši procesorji manj grejejo?

kitzbrado ::

Že nekajkrat sem ob branju novic o novih tehnologijah izdelave procesorjev (posledično bolj gostih procesorjev oziroma manjše skale) zasledil komentar, da manjša skala (recimo 90 nm tehnologija -> 60 nm tehnologija) pomeni manjše gretje. Ta izjava nikoli ni pospremljena s komentarjem, čeprav mi intuicija govori, da bi moralo biti obratno. Če namreč isto število elektronskih elementov spraviš na manjšo površino in delaš iste operacije, bi človek pričakoval enako moč gretja, a zaradi manjše površine (težje odvajanje toplote) večji porast temperature.

V čem je fora?

EDIT: Naslov je mogoče malo zavajajoč - se opravičujem.

jest10 ::

Procesor se ne greje zaradi izvajanja operacij. Greje se zaradi lastnosti elementov, ki ga sestavljajo. In ponavadi je tako, da manjši kot je nek element, manj toplote odda.

kitzbrado ::

Greje se zato, ker skozi elemente teče tok (ta je največji med izvajanjem operacij). Za tok predvidevam, da je bolj ali manj enak, elementi se pa manjšajo. Manjši elementi in enak tok lahko povzročijo manjše ali pa večje gretje - odvisno od geometrije elementov seveda (geometrija glede na smer toka). Najbolj me pa zanima, kaj na procesorju je največji krivec za gretje.

EDIT: Dodatno sem pojasnil glede geometrije.

Zgodovina sprememb…

Tr0n ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najmanjši napajalnik - picoPSU

Oddelek: Novice / Modifikacije
446337 (2479) floyd1
»

Kateri AM2 procesor vzeti (90/65nm)?

Oddelek: Kaj kupiti
111008 (813) Dr_M
»

Fuzija- brez "posode"

Oddelek: Znanost in tehnologija
252717 (2164) Luka Percic
»

3D procesorji

Oddelek: Novice / Procesorji
304367 (2458) Pyr0Beast
»

Prescott bo oddal prek 100 W toplote (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
564824 (4824) Brane2

Več podobnih tem