» »

IR ograja okoli hiše-pomoč

IR ograja okoli hiše-pomoč

ATI ::

Pozdravljeni.

Zanima me kako bi bilo možno realizirati to zadevo ki sem si jo zamislil.Zanima me na kak način naj naredim tako močan in lepo usmerjen IR žarek.Predvidevam da z IR-diodo ne bo mogoče? Kaj pa bi dal za sprejemnik(da bi zaznalo kdaj je IR žarek odbit in kdaj prekinjen)?
(narisal sem nekakšno shemo kako naj bi vse skupaj zgledalo).....


Hvala za odgovore!

Lp,Andrej
  • zavaroval slike: Azrael ()

MChip ::

Hej ATI!!!

Takole sem si jaz naredil doma okoli naše hiše :D

mogoče je ideja malo bol čudna ampak mi deluje :D

Kupiš tale modul ( ali pa si ga kar sam doma sestaviš ) je od conrada ampak imaš gor tudi pdf datoteko in je notri vezje! (v iskalnik vpiši fotocelica)
ali pa kar na tej sliki poglej :



Ta fotocelica deuje tako da ko pade nanjo senca se vklopi rele. Občutljivost vklopa releja kontroliraš kar z trimerjem ki jen a vezju.

Ideja pa je sledeča. Jaz sem si na enem kotu hiše v majhno (vodotesno) ohišje vgradil ta modul in pa laser ki ga lahko kupiš v trgovinah....tisti ki so blili všasih tako popularni :)) potem pa na vseh treh ostalih kotih hiše zapiknil v tla zrcala. Laserju kar zalepiš z lepilnim trakom gumbek in mu priklopiš svoje napajanje (najberž baterijsko) :)) Potem se pa malo potrudiš in malo pomatraš da usmeriš žarek točno v vsa zrcala tako da žarek pripelješ okoli hiše nazaj do tam ko je prišel in v to celico. Takrat ko se bo žarek prekinil se bo rele izklopilo.

tukaj je slika:




In to je to :D

Mogoče je samo en problem. Ki ga še jaz tudi razmišlajm kako bi ga popravil. Ko se žarek prekine se rele izklopi in se stikalo sklene ter vklopi nek alarm itd ...vse ok ..sam ta rele se izklopi samo za tisti čas ko je žarek prekine. Če gre nekdo mimo se bo to zgodilo samo za sekundo...ali celo manj..:( .....to je mogoče edini problem....
aja pa zrcala, laser ter fotocelico toliko vzdigni od tal da žarka ne bo motila trava itd... :D

Lp Pero!
Laško je zakon

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: BluPhenix ()

madboy ::

MChip lepo narejeno :))

Bom se pa tud jst poigral s temle :D Narejeno je pa res "simpl k pasulj" :D Kok časa ti pa sveti laser z enimi baterijami? Kje se pa še sploh dubi ta laser :D
js pravm sam buh var da se slama uname!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madboy ()

MChip ::

amm....baterije gredo dve AAA noter pa morm rečt ad držijo kar dolgo. Pa ni ti potrebno vstavljati baterij....svoje napajanje si narediš....3V je napajanje...laser pa uporabiš katerkoli...jih prodajajo vsepovsod...conrad....interspar...itd....:D

vzameš kar en 5 žilni kabelj pa ga položiš pač do tvojega sprejemnika/laserja....pa je to to..po dveh pošlješ napajanje za lser in fotocelico....ostale tri pa uporabiš za rele :D
Laško je zakon

ATI ::

Živjo!

MChip zelo dobra ideja,zanima me samo če je ta odboj laserja od ogledala v temi ful opazen?Bi bilo mogoče da bi v temi naredil fotko ogledalca da vidim kok se vid. Sj veš....stvar more bit čim bolj skrita.
Drugače je pa samo problem recimo ker je vse samo en laser-en vir. če bi pa naredil na tak način kot sem predlagal bi pa lahko točneje ugotovil s katere strani se je nekdo približal hiši. Ker jst bi potem ta signal iz vezja ko preklopi rele,peljal na mobilni telefon in te pokliče ko se žarek prekine.GSM telefoni npr.Siemens imajo bližnice na tipkovnici....zadržiš številko 2 in kliče nekoga ki si ga določil pod št.2.
In en del hiše bi bil pod št npr 041000000 drugi del pa pod 040000000. in tako bi poklicalo na moj telefon s tiste številke,s katere bi nek človek prekinil žarek. No sj to z dvemi GSM številkami je mal tko....jst bom najbrš za zečetk naredu z eno samo številko.
NO upam da nism preveč zakompliciran tole napisu.
Drugače pa res hvala da si si vzel čas pa napisu pa zristu to stvar.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ATI ()

stromar ::

Upam, da ste pomislili na mačke, pse, ptiče, listje, snežinke itd, ki bi sprožili alarm. Meni se zdi vseeno bolje montirati nekaj IR senzorjev, ki se ponavadi rabijo za vklop luči. Se vsej ne bo sprožal alarm ob listju, snegu in ptičih

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

MChip ::

u dobra ideja ATI...ja ja...sm to prej prebral....je pa res kot je rekel stromar da to bo pol vplivalo na mače pse itd..lahko tudi listje če pade mimo....to je mogoče malo problematično...kar se pa tiče opaznosti morm pa rečt da pri meni se ne vidi popolnoma nič...mogoče samo pri sprejemnem delu postaviš fotocelico malo bolj v ohišje tako da žarek ne pade na ohišje ampak vanj....da bo to vodotesno lahko zalepiš kar kakšen kos lepe in čiste prozorne plasitke na ohišje.

hmm ..potem da bi pa vedel prav s katere strani se kdo približa se je pa treba zadee malo bolj drugače lotiti.... mogoče bi šlo s tistimi fotocelicami ki jih imajo v industriji...takšen primer kot si ga ti predlagal...sam so pa malo bolj dražje..pa tudi nisem čist sigiren če bi imele tako velik domet......vem da nekatere dosežejo več kot 10m!....to sem 100% prepričan...pa tudi ir diode so včasih kar uporabne...mam sony-jev daljinec pa nese presenetljivo daleč....:D

pom še pomislil kako bi se dalo kaj nardit 0:)
Laško je zakon

madboy ::

Samo kokr sm jst pr men duma vidu tud mačkas prož tist senzor za luč;)
js pravm sam buh var da se slama uname!

MarkV ::

Je ni boljše IR ograje kot treniran rotweiller, z opravljenim izpitom in šolanjem obrambnega psa čuvaja>:D .

madboy ::

Ni ga čez ognjenega rotwailerja :d se prav k bi se senzor vklopu bi po vsemu obsegu začeu bruhat ogenj in pol bi roparja ućgalpoll bi pa pršu pa bi ga s kolom po glavi pa bi pol ropar kr ustou... :d
js pravm sam buh var da se slama uname!

Zgodovina sprememb…

ATI ::

Psi in mački....postavis stvari kak meter-meter in pol visoko in je stvar resena.
Drugace se bom pa ta teden se mal s profesorjem pomenu glede tega pa bo se on kj predlagu pametnega. sam mislm da bom kr tko naredu za začetek kot je MChip doma.

Lp

MChip ::

zaenkrat moram rečt da nisem imel nobenih problenov glede živlai itd.... sem naredil točno tako kot je rekel ATI ...malo višje od tal sem vse skupaj postavil..okoli 35 cm če se ne motim... edino to kot je ATI že prej omenil zgoraj...da bi rad nadzoroval vse strani hiše..to bo še treba neki naštudirat :D
sej bomo sej bomo!!!
Laško je zakon

MChip ::

ATI!!! Poglej si še tole!

Mislim da je tole še boljša ideja kot tista ko sem ti jo jaz podal. Namesto releja lahko vse skupaj povežeš na računalnik!
Fotofil in vse imaš že narejen tako da si s tem projektom lahko gotov za nekaj ur! Aja pa še nekaj...ogledala sem jaz dobil rak pri steklarju. Sem šel do njega in ga povprašal za odpadno steko oz odpadno ogledala in mi ga je celo še odrezal! Seveda zastojn vse ;)

http://www.electronics-lab.com/projects...

Lep pozdrav iz Laškega!!!
Laško je zakon

ATI ::

živjo!

Sem bil nekaj časa odsoten pa ni blo nič novega v tej temi.
Sem pa dobil eno zanimivo vezje ki bi se ga dalo uporabiti.
In sicer gre za GSM alarmno napravo s kontrolo porabnikov: http://www2.arnes.si/%7Esspslavr/gsm_al...

Cena je 5000sit
http://trgovina.svet-el.si/productdetai...

Lp

flasha ::

MChip kaj pa podnevi se ti ta alarm ne vklopi cel cajt? (ker če dela na svetlobo potem podnevi je skoz svetloba, a ti pol ne gori cel cajt?)

darkolord ::

Laserska svetloba ni čisto enaka sončni

MChip ::

Am ne! Sem dal ta fotoupor kar v ohišje posebej in vanj zvrtal luknjico skozi katero pode nato svetloba! Am sončna svetloba in laster delujeta na isti način ker je v vezju samo navaden fotoupor.....
Laško je zakon

MChip ::

Drugače se pa sama občutljivost lahko nastavi z trimerjem!
Laško je zakon

MChip ::

ATI! To vezje delajo moji sošolci za seminarsko nalogo! Moram ti povedati da je to zadevo že naredil nekdo lansko leti in deluje prav noro! Resnično! :D
Laško je zakon

zmelkoow ::

Fantje!

Ce bi bilo vse tako preprosto, potem cene IR barier ne bi bile taksne kot so. In se nekaj tudi z uporabo profesionalnih IR alarmnih barier se niakakor ne moremo popolnoma izogniti laznim alarmom, tako da taka doma narejena zadeva niti slucajno ne more biti primerna za kaksno bolj konkretno varovanje...

MChip ::

še ena dokaj dobra ideja za alarm na vikendu!

Uporabimo navaden laser in to fotocelico vse skupaj preko Atmela, povežemo na telefon napišemo majhen program (katerih ja na internetu polno celo na atmelovi sami njihovi strani)
V program shranimo telefonsko številko ali SMS katero naj pokliče oz pošlje SMS na naš telefon.

Je super seminarska naloga! Če se okno odpre oz se žarek prekine pošlje telefon na naš gsm sms, oz. pusti samo klic tako da vemo da je nekaj narobe!

Vikend je tako rečeno takrat ko nas ni doma prazen in laser deluje nemoteno in brez stranskih motenj!

Seveda zakaj bi potem uporabljali laser če lahko namesto le tega damo enostavno senzor gibanja! :D ...samo ideja ....pofesorjem je včasih fajn če malo zakompliciraš zadevo in če se kaj sveti!


Laško je zakon

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: madviper ()

svizec75 ::

Če bi to delal s svetlobo bi nardil pa svetlobno zaveso iz več žarkov. Kar se tiče pa sprejema signala, je pa svetloba itak modulirana, ane (36kHz recimo). Vsaj IR daljinci od tvja se na ta način znebijo šuma zaradi toplotnih izvorov, sonca itd. SFH5110 je primer tazga ir sprejemnika. Oddajnik nardiš pa z diodo pa en 36kHz oscilator s 555tko. Pa en relejček rabiš v samodržni vezavi (D latch) and that's it.

Ej, kaj pa če bi si CCTV kamero montiral, pa sliko zajema s PCakom?
Pol bi pa kr na XYZ koordinatno mizo od rezkarja dal nek kanon, pa vse skupej povezu v en tak 3D fuzzy logic regulator: Aja - no sej to je range finder control za tank ane. Sam z nabavko bo mal problemov. Morm z Erjavcem govort, če bi mi enga posodu za nadzor domačga vrta. Da mi naujo solate več kradl. :D :D :D
No zdej se pa lahko zbudim počas, ampak uno z SFHjem sm pa resno mislu. :D
Verbae volant, scripta manent. Labor omnia vincit improbus.

snow ::

svizec75, žal ne bo prvi če bo naštimal kanon in kamero: http://www.youtube.com/watch?v=pMkV8E2re9U :)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

stromar ::

Koliko imajo laserji (pointerji) sploh življensko dobo? Se mi zdi da sem nekje bral, da zdržijo okrog 1000ur, torej dober mesec, tako, da niso kaj preveč uporabni za ta namen

svizec75 ::

Če vzameš eno LD241 oddajno IR diodo pa jo swičaš s kakšnim IRF540 ali podobno, bi znala nest ene 30m.
Vsaj men je.
Verbae volant, scripta manent. Labor omnia vincit improbus.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fuzija- brez "posode"

Oddelek: Znanost in tehnologija
252660 (2107) Luka Percic
»

Preprost "alarm"

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202321 (1937) MihaFirst
»

Vklop računalnika z GSM-om (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
569223 (6858) _pobesneli_
»

Laser + Špegu

Oddelek: Znanost in tehnologija
112906 (2481) ql000
»

Kako pretentati radarski sistem... (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
998813 (6642) tx-z

Več podobnih tem