» »

Problem z diskom ali kaj drugega?

Problem z diskom ali kaj drugega?

keber ::

Žal je tole malo daljše. Imam tri diske, na enem je winXP (leto star Seagate, še ni delal težav), drugi ima Kubuntu (dve leti star WD, enkrat že delal težave), tretji je kar tako (IBM, večkrat delal težave). In se mi je sedaj zgodilo, da se sistem ni hotel postaviti. Nalaganje windowsow se je kar ustavilo, v enem od diskov je delalo samo klik-klok. Po resetu je GRUB sicer šel mimo, vendar se je nalaganje windowsow ustavilo pri nekaj takega kot "cannot load ...\ntoskernel.exe". Ter obvezni klik-klok

OK, gremo na linux. Ustavi se pri "mounting root file system". klik klok. Po parih resetih pustim na miru in zadeva očitno nadaljuje svojo pot. Začnejo se štepati številna sporočila o napakah, izpostavil bi samo dve sorti (#### so raznorazne cifre):
- Buffer I/O error on drive hda1 (in ostale particije), logical block #####
- [###.###]hdb: drive not ready for command (označen je bil samo ta disk, to je tretji, najmanj pomembni IBM)

Po ene 10 minutah se zadeva čudežno vzpostavi in pridem lepo v KDE. Torej WD je očitno v redu. Po resetu sem nekaj iztikal in vtikal kable v diskih (spreminjal nisem nič) in nato se je čisto normalno postavili še Windowsi, o kaki napaki ne duha ne sluha. Naj povem tudi, da se mi zadnje tedne dogaja, da se mi včasih samodejno resetira računalnik, če me dlje časa ni pri njemu.

Vprašanje je samo eno? Kaj odpoveduje? Matična je stara 3 leta (neka cheap Matsushita ali nekaj takega, je bila že menjana), ali mogoče napajalnik? Ker diski očitno še delujejo, sploh pa je težko verjeti, da bi najmanj dva naenkrat odpovedala.

amigo_no1 ::

testiraj disk(e)

Diagnostična orodja in reševanje podatkov s trdih diskov
Diagnostična orodja in reševanje podatkov s trdih diskov

keber ::

Bom, ampak mislim, da ne bom nič našel. Ko sta mi delala probleme IBM in WD, ni nobeno orodje našlo nič drugega kot perfektno delovanje. In da bi naenkrat se pokvarili trije popolnoma različni diski, to pa še za X-Files težka tema.

Spajky ::

tvoja strojna oprema (ram najverjetneje, lahko tudi PSU, matična, bog si ga vedi kaj) ti koruptira podatke in prihaja tudi do software-skih bad sektorjev lahko. Prečekiraj hardware in če je v redu in nato vse tri diske sformatiraj, prepiši z nulami (kaki software rabiš) in nato na novo naloži sisteme (prej na drugem kompu reši podatke, ki ti rabijo ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

keber ::

A je možno, da bi obnašanje enega diska vplivalo recimo na druge? (sumim IBM-ja, ki še kar noče crknit)

detroit ::

v to zadnje dvomim, ponavad je ram ja
Skero


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se čudno obnaša, zmrzuje, se ne prižiga (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
554291 (3615) GTX970
»

Branje podatkov z trdega diska

Oddelek: Programska oprema
7988 (882) SplitCookie
»

Policija odkriva identitete članov skupine Anonymous

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
185777 (4270) Jupito
»

HITACHI 7K250 160GB 7200 ATA133 8MB po štirih mescih šel žvižgat rakom.. (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
835882 (3738) SebaR
»

Utišanje in hkratno hlajenje mojega diska

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
172523 (1983) Marjan

Več podobnih tem