» »

Kopiranje HD DVD in Blu-Ray vsebine uspešno

Kopiranje HD DVD in Blu-Ray vsebine uspešno

Ars Technica - Večini naših obiskovalcev je znano, da je bil algoritem za zaščito pred kopiranjem DVD-jev, Content Scramble System - CSS, tako enostavno zlomljiv, da bi se kodo dalo natisniti na majico (trenutni rekord je 434 bytov). Zato je bilo treba pri novi generaciji zapisljivih medijev poskrbeti za močnejši algoritem – AACS. Vendar, zaščita je močna točno toliko, kolikor je močan njen najšibkejši člen.

Kako so uspeli kopirati vsebino? Prav enostavno, "pritiskali" so tipko Print Screen. Ta ukaz omogoča, da se digitalno zajame vsaka slika natančno tako, kot je prikazana na zaslonu. Ker pa bi bilo izredno duhamorno sedeti pred računalnikom in pritiskati tipko, je delo opravila skripta. Vsaka zajeta slika (frame) je bila dolga 2 MB, računalnik pa je bil dovolj hiter, da je bil sposoben zajeti 30 slik na sekundo. Za standardni 90 minutni film to pomeni 162.000 sličic, oziroma približno 324 GB prostora na disku. Zvok mora biti zajet posebej in potem vstavljen v film. Ni tako trivialno, kot se sliši, torej.

Raziskovali so novinarji nemške revije c't, ki so postopek preizkusili tako s HD DVD (Qosmio G30), kot tudi z Blu-Ray (VGC-RC 204) enoto. Varnostno luknjo so pri Toshibi že potrdili.

Podrobnosti v izvorni novici.

32 komentarjev

jest10 ::

Podobna novica je že bila

Apple ::

Cool, napad na najvišjem nivoju...
LP, Apple

WhiteAngel ::

Je to sploh luknja? In ali se jo sploh da popraviti?

Osprey ::

WhiteAngel: Enaki vprašanji si postavljam tudi sam. :D

kuglvinkl ::

Ja, točno to luknjo bodo zakrpali.

Cinderela ::

Hm nevem no. Meni se nebi dalo to delat. Pa kot vidis kake probleme ze navadni TV ripi majo razne desihronizacije in napake v slikah bi reko da to tesko verjet da bo dobra kvaliteta ven prisla. Povrhu tega kak dolgo traja zajemanje teh slik in potem recompil in compres nazaj eh?
Sej TV kanali davajo HD slike sej od tut tudi dobivajo danasnje HDVje ne tak da bo tak se pomoje nadaljevala prej kot pa tak kot je opisano.

Zgodovina sprememb…

kuvanasarma ::

sej eden bo že program napisal ki bo sliko zajel, dodal zvok, kompresiral itd..
kratka vse kar potrebuješ pa bo

Jernej L ::

glede na to da je ta novica zastarela za ene 3 mesece.. bi vam priporočal da zamenjate sistem novic z nekakšnem digg user reviewed & submitted content sistemom..

Izi ::

To sploh ni luknja ali bug ali karkoli že in tukaj nimajo kaj popravljati in krpati.

Oni lahko preprečujejo samo kopiranje med prenosom podatkov iz medija do ekrana.
Ampak na koncu mora slika priti nekako iz monitorja in zvok iz zvočnikov in tukaj pa nihčer več nima nadzora nad podatki.

Ti lahko postaviš videokamero pred monitor in mikrofon pred zvočnike in posmameš zadevo brez problema.
Popolnoma isto je z tipko Printscreen, kjer ti zajemaš tisto, kar je na koncu prikazano na monitorju.

Prav vsaka zaščita se mora na koncu prej ali slej odkodirati, drugače ne bi imel nič od filma, če ga ne bi mogel nikoli gledati :D

Ampak tako kopiranje je bolj dejanje obupa, ker je zelo zamudno in ponavadi zgubljaš kvaliteto.

Se bo že razbilo tudi to, ko bo (če bo) potreba in se bo lahko kopiralo direkt iz medija. Ampak zaenkrat še ni potrebe po razbijanju le tega, ker so 30 in več GB filmi samo nepotrebna potrata prostora, kvaliteta pa je samo malenkost boljša od DVD kvalitete.

Jaz pošteno povedano na mojem monitorju skoraj ne opazim razlike med sedanjimi fimi na 720x576 ali pa HD filmi na 1920x1080, razen tega, da ob gledanju filma na 1920x1080 v ozadju ne smem poganjati preveč programov drugače se film začne zatikati :D

Tudi pirati so podobnega mnenja in nihče ne bo razprečeval 30GB podatkov za en bogi film, ki je lahko dolg samo 700MB in ni prav veliko slabši.

Tako, da če bo že kdo se lotil razbijana tega bo to zgolj zaradi radovednosti, ker potrebe zaenkrat enostavno ni.

podtalje ::

Kilgore T ::

Podtalje me je prehitel. Novico ste ze objavili. Pred enim mesecem!>:D

:8) Halo? :8)
"Prepricanja so sovrazniki resnice, nevarnejsa kot lazi. "
Friedrich Nietzsche

MrStein ::

Že več kot teden dni mi na mizi leži izvod c't, kjer piše, da so to luknjo že zakrpali.

Haloooo !!!?!??
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Izi ::

MrStein, potem pa napiši članek, kako lahko onemogočiš tipko Print Screen, ki deluje na ravni operacijskega sistema in ne programov.
Me zanima, kako so se osmešili v tisti tvoji reviji.

globoko grlo ::

počitnice? sončarica? preveč alkohola?

nejc76 ::

Jp, novička je res že stara ... jst sem pa gledal ko idiot kaj sem pokvaril v RSS readerju ;)

Onemogočen print screen je enkrat v winsih že bil (verjetno sicer nehote) ... :D

...mislim da ko so Win95 prišli ven. Takrat je overlay čez DirectX delal tako (verjetno je zdaj že kaj drugače?) da je MediaPlayer tja kjer bi moral biti filmček narisal samo roza barvo, stream z filmom pa je pošiljal direktno kartici ta pa je roza barvo nadomestila z filmom. Če si takrat pritisnil PS si dobil samo roza sličico...

RC14 ::

Kilgore T in MrStein:
In kaj je tako motečega tukaj , če je bila novica že objavljena, boljše da je dvakrat kot pa nobenkrat.>:D Vama je dolgčas?
Če pa se vama ne da brat ne rabita niti komentirat. Nikol vam ni prav,če je dvakrat napisano al pa nobenkrat, al pa če se kdo slučajno malo zmoti v kakšen članku, pa že kr butasti in nepotrebni komentarji. Sam iščete nekaj da se lahka bunite. žalostno res.

Drugače pa lepo in predvsem pričakovano, da se bo oz da se da kopirat HD DVD in Blu-Ray.

Lp

Izi ::

Overlay moraš pač izklopiti med zajemanjem videa iz ekrana, če ga seveda dandanes sploh še kdo uporablja.
Sicer pa je na današnjih hitrih računalnikih je overlay povsem nepotrebna zadeva.

Pozabil sem še omeniti, da so programčki za snemanje dogajanja na ekranu že dokaj stara zadeva.
Obstajajo celo komercialni programi, ki so narejeni zelo profesionalno.
Ti samo določiš del ekrana, ki naj se snema in način kompresije in že se ti video zapisuje direkt na disk brez vmesnih nekompresiranih zajetih ekranskih slik kot je v članku opisano.

Včasih se je to uporabljalo recimo za pretvorbo RM (Real Media) filmov v AVI (DivX), kjer kolikor je meni znano ni mogoč direkten rekompress in je pač potrebno zajemanje videa iz ekrana.
Preverjeno to deluje tudi pri Blu-Ray filmih in v enakem času kot traja film imaš ti narejeno kopijo, ki je skoraj identična originalu, razen ene nujno narejene kompresije, ki pa ne vpliva dosti na kvaliteto, če si vse pravilno nastavil.

En tak program je recimo Camtasia. Pa še kar nekaj jih je, tudi za Mac...

Zapomnite si:
Če tvoje oči lahko vidijo na ekranu se da tudi posneti brez problema.

CaqKa ::

izi in zakaj potem obstajajo hdtv dsr ripi, če tega nihče ne želi?

kuglvinkl ::

Ja, se opravičujem, z datumom 2.8. je na Ars objavljena ta novica. Tko da sem mislil, da je še sveža.

Še enkrat se opravičujem.

šmorn

Zgodovina sprememb…

Izi ::

izi in zakaj potem obstajajo hdtv dsr ripi, če tega nihče ne želi?

Teh ripov si seveda želimo, vendar ne v original velikosti.
Jasno so dandanes vsi ripi narejeni iz HDTV, zaradi kvalitete in ker je pač to sedaj standard drugje po svetu. (pri nas seveda še sploh niso začeli razmišljati o HDTV)
Kolikor spremljam sceno pa so vsi ti ripi resolucijsko zmanjšani na dolžino okoli 640 pik, zaradi tega, ker imajo tudi pirati pravila, da en del serije ne sme preseči 350MB.

Katera "pijavka" pa bi dol vlekla en 45 minutni del serije, ki je dolžine 10-15GB ?
Nesmiselno, se ti ne zdi.

CaqKa ::

>>> Teh ripov si seveda želimo, vendar ne v original velikosti.

a si slučajno predsednik kake večje skupnosti da govoriš za več ljudi?

ja malo bolje poglej hdtv ripe pa boš videl da ni čisto tak kot si ti napisal.

in ja jaz si želim hdtv rip v hdtv ločljivosti.
ne, se mi ne zdi nesmiselno.

Opkow ::

izi
Ravno sedaj gledam anime v HDTV formatu (1280x720, 5.1 zvok). Dolzina posameznega dela je 24 min, velikost datoteke je 365 MB.

Sem pa imel na voljo izbrat tudi "navadno verzijo" 704x400, velikosti 230 MB.

Sem vzel en del slabse verzije in jo primerjal z HDTV. Ni primerjave. Ce bom imel moznost, bom definitivno vzel HDTV verzijo.
Velikost datoteke?
Eh to je pa res problem v danasnjih casih.

p.s.: Sicer sem sele zdejle opazil, da sem mimo udaril. Vzemite to za brezpredmetno. :8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Opkow ()

Bondek ::

>>> Jasno so dandanes vsi ripi narejeni iz HDTV, zaradi kvalitete in ker je pač to sedaj standard drugje po svetu. (pri nas seveda še sploh niso začeli razmišljati o HDTV)

To sploh ni res! Po zakonu naj bi začele televizije leta 2011 (če se ne motim) odddajat digitalno in s tem naj bi bil tudi prihod HDTVja v našo malo deželo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bondek ()

Bistri007 ::

Pa saj ne rabi priti do 300GB. Najprej posname RAW za kakšne dve minuti - par GB - potem to skompresira z dobrim kodekom ter pobriše RAW - in naprej predvaja tisto Camtasio...

:))
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Izi ::

CaqKa, kaj si ti želiš je irelevantno >:D
Važno je kaj se zdi smiselno tistemu osebku, ki ripa določeno oddajo iz svoje HDTV televizije in jo nato razprečuje preko interneta in zraven tvega, da ga bodo oblasti zaprle :D

Ti verejtno iščeš "HR HDTV" (High Resolution High DefinitionTV) ripe, ki so v polni resuluciji in z AC3 5.1 zvokom. Teh na običajnih straneh ne boš našel, ker so enostavno preveliki da bi bil njih downlosd smiseln.
Normalno uporabni TV ripi so:
PDTV - Pure Digital Television (malo slabša kvaliteta kot HDTV)
DSR - Digital Satelite Rip (še slabša kvaliteta kot PDTV)
TVRip - katastrofa (kvaliteta naših slovenskih televizij)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Looooooka ::

over je in se vedno bo v uporabi.
gledas movie na svojem monitorju...nemaximiziran zravn pa se enga...kjer lepo nastimas da uporabla overlaye in to pac prikazujes na tvju.
tko da tud ce mas 403590345Ghz masino pa graficno pride prou.
drugac pa...a so ze kksni projekti da se crackne to enkripcijo al je to nacrt za kopiranje...print screen pa limanje z zvokom =)

fiore ::

to se mi zdi cisto napacen pristop razbijanju aacs algoritma. ce se temu sploh da tako rect...

CaqKa ::

izi stargate atlantis je hdtv.
so pa 700 mega. resolucija pa taka kot zgoraj omenjena.. torej 720 (i ali p sej vseeno)

in če hoče da bo grupa popularna bo moral tak ripat kot folk hoče, ne kot se njemu zljubi.

in kot vidiš nisem edini ki pravi da je download smiseln

Looooooka ::

mislm da si vsi zelimo HDTV ripov.Velikost je problem samo zaradi hitrosti interneta.
no ja z 10 mb linki to ni vec tak problem ce je source dovolj hiter.Dejstvo je da je atlantis in podobne nanizanke bolje gledat v cim boljsi kvaliteti...ce ne bi vsi downloadal real media video v najslabsi mozni obliki...sam da bi blo 10mb velka datoteka a ne...pa temu nekak ni tko.

Bistri007 ::

A ne bi raje videl, da bi se bi bilo možno naročiti na HDTV Sci-Fi pri kabelskem operaterju oziroma ponudniku satelitskih programov v SLO? :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

swar ::

Pa ne postavlja zastonj Gratel optiko po Sloveniji...>:D

Looooooka ::

ja bi ampak ko se bo to zgodilo bom meu jajca ze pr kolenih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SlySoft razbil novo Blu-ray DRM zaščito?

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
173615 (3615) globoko grlo
»

Ponovni pogled na Microsoftov Surface

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
173918 (2945) Tilk
»

Družbi SCO zmanjkalo denarja - a ne še za odvetnike.

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
143586 (2685) vejnovic
»

Microsoft podaljšal garancijo za Xbox 360

Oddelek: Novice / Konzole
85414 (4400) matjash
»

HD-DVD pridobiva?

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
436075 (4307) Stepni Volk

Več podobnih tem