» »

Skrbi me preobremenjnost el. napeljave. Nasveti dobrodosli ...

Skrbi me preobremenjnost el. napeljave. Nasveti dobrodosli ...

Andruxa ::

Torej, stvar je v tem, da se sam na to bolj slabo spoznam in bi rad izvedel od koga ki malo vec o tem ve kako je s preobremenjenostjo
napeljave in raznimi nevarnostmi ki iz tega sledijo. Namrec, zivim v starem bloku in v sobi imam eno samo vticnico, to pomeni da imam vse mozne naprave priklopljene v to vticnico preko petih podaljskov ( po 12 in 6 vticev ). Noc in dan gorijo trije racunlaniki ( 2x 350W in 1x200W) in obcasno se en prenosnik, glasbeni stolp, razne namizne svetilke, router, switch, modem, razne ure, antena, vcasih se skener, stari video recorder, vglavnem mislim da je jasno zakaj me skrbi. Namrec vse je vezano na en vtic in vcasih me je kar malo strah ko grem od doma da se kaj ne zgodi. Kje lahko ugotovim kdaj je napeljava preobremenjena in nasplosno, ali so te naprave ki sem jih nastel sploh obremenitev ali
ni panike ker so vse bolj majhni porabniki ??

PS
Ve morda kdo se za kaksno cenejso protipozarno resitev razen tistih kapsul BonPet ki stanejo po 30000 SIT ena ?
Lp, A

gumby ::

poglje, kaksna varovalka je za to vticnico - do 16A je lahko
my brain hurts

Andruxa ::

Zdej med tekmo raj ne bom ven vleku varovalke, da ne bo kaksen fuzbal fan prikrajsan, na ohisju pa ne pise nic razen 300V - bom pa se preveril. Ampak opazil sem da imamo dve varovalki za vticnice. Torej moram ugotoviti katere vticnice so na varovalko in potem ... sesteti amperazo vseh naprav ali kako ?? Ali mi lahko v par besedah razlozis kaj se sploh zgodi ce se preobremeni omrezje, ven vrze varovalko ??
Lp, A

marsovcek ::

Varovalka ščiti omrežje in uporabnike. Vsaka varovalka ima svoj naziven tok. Če steče skoznjo prevelik tok, pregori (klasična), ali se izklopi (avtomatska).

Teoretično moč dobiš po P=U*I t.j. za 16 ampersko varovalko ~ 3500 W. Realno je možna obremenitev nekoliko nižja zaradi konic.

Na vsako varovalko pride več priključnih mest (vtičnice, luči,...)

Andruxa ::

Tnx, zdej mi je mal bol jasno vse skupi, skoda k sm vse pozabu iz gimnazije. ;)
Lp, A

murphyboy11 ::

Pri starejših napeljavah je problem ker so vodniki stari izolacija pa preparela oz popokana od segrevanja pri prevelkih obremenitvah pa od pregrevanja ponavadi potem izolacija rata trda in pri najmanjšem premiku poči in lahko pride do kratkega stika posledično do požara. :) to je en primer nevarnosti kratek stik...

Andruxa ::

Ja, tko nekak sm tud jst to slisal, zato me je mal strah postal, ...
Lp, A

Azrael ::

- trije racunlaniki + prenosnik 300W- 500W odvisno od monitorjev in konfiguracije
-glasbeni stolp 20W
- razne namizne svetilke, 20 do 60W po komadu, poglej kakšne žarnice so notri
- router, switch, modem, razne ure, antena, vcasih se skener = manj kot 50W
- video recorder 20W
Nisi navedel morebiten CRT TV 50 do 100W odvisno od diagonale ekrana

Pod črto verjetno manj kot 1kW, kar pomeni manj kot 6A toka, Toiko zdržijo tudi najbolj cheap razdelilci in podaljški. Če se vtičnica, kabli in razdelilci nič ne grejejo je OK, drugače menjaj stvar ki se greje. Če ugotoviš, da se greje varovalka, preglej kaj je še priklopljeno nanjo.

Je obstajala podobna tema, vendarje trenutno ne najdem.
Nekoč je bil Slo-tech.

Andruxa ::

Sm tud sam iskal ce je ze obstajala tema, ker sem bil gotov, da je to ze nekdo vprasal, ampak je tud nisem najdu ...

Ja, podaljski se prav nic ne grejejo in tud varovalka se ne greje, torej ocitno ni nobene panike. Monitor imam pa samo eden ( LCD ), ker
so ostalo samo servercki brez monitorjev . Kar se tice podaljskov sm pac tolk gledal da nisem ravno najcenejsih kupil, samo sumljivo mi zgleda tist ogromni vozel kablovja .... sam ce pravte da to niti ni taka obremenitev, rade volje verjamem :). Drgac pa redno preverjam da se mi kaj ne greje ...
Lp, A

steev ::

Ne skrbi. Sploh pa ker iamš LCD.
:|

BluPhenix ::

Najbolje bi bilo če bi lahko kje potipal kable in videl koliko so topli. Če je bajta stara so verjetno kabli kar pod ometom (niso v ceveh) tako da lahko pretipaš malo stene kjer je možno da se nahaja kabel, če je kje zelo topla ni najboljše, drugače pa ni preelike panike.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Andruxa ::

Ja, sem poskusil in ni nikjer opazno topleje. Tnx za nasvet.
Lp, A

Azrael ::

Našel sem tisto starejšo temo, povezava, mogoče ti bo kaj koristila.

Se pa strinjam, res je kriza s kablovjem (videz in priklapljanje). Npr., na zadnji strani je v moj PC je priklopljeno 13 kablov in je dan takoj pokvarjen, če moram iz nekega razloga kišto potegniti izpod mize, ravno zaradi tiste "telefonske centrale"...
Nekoč je bil Slo-tech.

energetik ::

Stara izolacija ni tolk problem, če imaš FID stikalo, ker bo ob najmanjšem preboju sledil odklop. Če ga nimaš, se seveda tisto mesto lahko skuri, brez obremenitve omrežja..
Problem so spoji med vodniki v dozah; če so slabi, ti lohk tud tok 5A zakuri stanovanje, ker bo tak tok varovalka 6A lepo zdržala. Prav tako ti v takem primeru tudi FID ne bo odklopil, ker tok ne bo uhajal iz npr. faznega vodnika. Torej preveri predvsem doze in spoje v njih.
Lp

Pyr0Beast ::

Če te res toliko skrbi si lahko kupiš wattmeter
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

steev ::

Zakaj pa W-meter.
:|

gumby ::

kabli in stikala cutijo amperje, ne watte
my brain hurts

energetik ::

Sej watti so sorazmerni z amperi, ker je napetost konstantna (približno) :\

TESKAn ::

To že, ma padec na napeljavi pa ni enak 230V:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

energetik ::

Sm mislil na fazno napetost in ne na padec napetosti na stiku..:)

Pyr0Beast ::

W meter zakaj ?
Ker je najelegantnejši način za merjenje porabe
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gumby ::

topic: Skrbi me preobremenjnost el. napeljave. Nasveti dobrodosli ...

skrbi ga preobremenjenost, ne poraba.
instalacija pa cuti amperje, ne watte, kot sem ze napisal - zato bi rabil kvecjemu ampermeter
my brain hurts

Azrael ::

Mogoče bi bilo v primeru dileme ali so kontakti in spoji v dozah neke el. inštalacije v redu najbolje pomeriti kolikšen padec napetosti se pojavi, če se na konec te inštalacije priklopi breme, ki inštalacijo (skoraj) polno obremeni (npr. v tem primeru kalorifer).

V konkretnem primeru bi na tisto vtičnico na katero je obešeno vse, priklopil nek kvaliteten razdelilec z res kratkim kablom in nanj priklopil V meter in kalorifer. Po spremembi napetosti med izklopljenim in kaloriferjem na polni moči, bi določil padec. Sicer je potrebno narediti nekaj meritev v kratkem času, saj napetosti v el. omrežjih nihajo ves čas, da se lahko določi neko povprečje.

Če je ta padec do 5% ali manj so kontakti še v redu, v primeru večjih padcev napetosti pa bi bilo zelo dobro prekontrolirati kontakte in stanje pri varovalkah in v sami razdelilni omarici.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6721382 (7892) tony1
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942745 (29338) borut_p
»

5x1.5 za vticnico in luc (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9917168 (15651) negotiator
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017063 (15894) imagodei
»

Koliko naprav lahko gre na eno vtičnico?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
137378 (6801) nightbird

Več podobnih tem