» »

Dva diska, dva OS, en GRUB -> kako izklopit grub in linux

Dva diska, dva OS, en GRUB -> kako izklopit grub in linux

muzičar ::

Skratka imam dva diska. Na enemu je WinXP na drugemu pa SuSE 10.0 . Boot-a se z GRUB loaderjem. Linux bi dal rad začasno ven ampak nočem izgubiti kakršnekoli podatke -> torej problem je, da če odklopim disk z Linuxom in posledično GRUB-om potem ne moram zagnat WinXP (ki je na master disku). Kako bi se rešil GRUB-a in "obudil" stari BOOT od WinXP?

ank ::

fdisk /MBR

http://support.microsoft.com/kb/q69013/

Pa to je blo že 2746594165108754x obravnavano. Lahko bi malo search uporabu.

Potem ko boš spet rabil linux pa zopet grub naložiš pa nardiš dual boot oz. karkoli že hočeš butat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

muzičar ::

No kljub temu da je bilo že 2746594165108754x obravnavano še zdaj ne znate pravilno pomagat. No ja saj sem tudi sam kriv ker sem kar na slepo šel in vtipkal fdisk /mbr in seveda s tem ZBRISAL master boot record in ostal brez vsega. Ko se je bootal je samo lepo napisal Ni operacijskega sistema! -> seveda se nisem vdal -> hotel sem ponovno naložit GRUB a se je "čudno" SuSE sesul. Sledila je reinštalacija SuSE 10.0 in nova postavitev GRUB, ko mi je uspelo sem resetiral in bootal Windows -> vse lepo se fajlčki zloadajo in se začne logirat -> no zdaj je tako da se mi logira in nato se odlogira in potem spet logira in spet odlogira -> zacikla se v logeranje in odlogiranje. Kaj zdaj? Res nočem sistem na novo nalagat. Vsi podatki zgedajo nedotaknjeni tako da se je WinXP nekaj zmešalo. Ideje?

ank ::

Kolko razumem ti je v računalniku ostal samo disk z windowsi. Vzemeš zagonsko disketo/cd/whatever od windowsov na katerem je fdisk (seveda od windowsov in ne od GNU !!!) zalaufaš sistem in napišeš fdisk /MBR Še vedno je to delalo brez problemov. Saj si uporabil fdisk od windowsov? (če je zraven posta link na microsoft.com bi to moglo biti dovolj očitno) Glede logiranja/odlogiranja v windowsih nebi vedu nič. Težave z mbr nebi smele vplivati na to. Pa tudi suse nebi rabu še enkrat inštalirat. Moral bi si edino nekam shraniti vsebino grub.conf (/boot/grub/grub.conf oz. menu.lst če grub.conf ne obstaja). Najboljše da si jo sprintaš na list. In ko potem nasledjič menjavaš sisteme samo vneseš pravilne podatke v grub.conf in veselo bootaš kar pač imaš za butat.

ank ::

Primer grub.conf :

# Boot automatically after 5 secs.
timeout 5

# By default, boot the first entry.
default 0

# Splash Image
splashimage=/grub/gentoo-cycle-640x480.xpm.gz

#### G E N T O O L I N U X ####

# 1st kernel
title Gentoo Linux (2.6.17-rc3-no2)
root (hd0,1)

# silent splash mode
# kernel /vmlinuz-2.6.17-rc3-no2 root=/dev/hda5 video=vesafb:1280x1024-32@75,mtrr,ywrap splash=silent,fadein,theme:emergence quiet console=tty1

# verbose splash mode
kernel /vmlinuz-2.6.17-rc3-no2 root=/dev/hda5 video=vesafb:1280x1024-32@75,mtrr,ywrap splash=verbose,fadein,theme:emergence console=tty1

# initrd splash file
initrd /fbsplash-emergence-1280x1024

#### S u S E L I N U X ####
title SUSE Linux 10.1
root (hd1,1)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hdb2 vga=0x31a resume=/dev/hdb1 splash=silent showopts
initrd /boot/initrd


#### W I N D O W S X P ####

title Windows XP
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

Windowsi so na prvem disku, prvi particiji
Gentoo na prvem disku, drugi particiji
SuSE na drugem disku,drugi particiji

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

muzičar ::

fdisk /mbr zbriše master boot record in napiše novega noter v katerega vključi disk0 - na žalost se v nekaterih primerih zgodi da BIOS ne označi primarnega diska z disk0 ampak z disk1 zatorej se master boot record zbriše in nov ne napiše oz. se nanaša na napačen disk. Seveda sem uporabljal fdisk od M$ (prvič ME, drugič Win98 zagonske - sicer sta oba na ms-dos amapk je prvi dostikrat slabši kot drugi).

SuSE 10.0 se mi je kot sem že napisal presenetljivo sesul. KDE se je sesul in Gnome je bil pa napol gor - KDE nisem mogle obnovit. Grub mi je pa sral z errorji.

Zdaj dela SuSE kot mora ampak WinXP pa še zdaj ne. Logira se, zloada osebne nasatvitve in nato se odlogira in pripravi za shut dowd do koder ne pride ampak se po zaključitvi shranjevanja osebnih nastavitev spet logira in ponovi že omenjen postopek.

@ToniT : druga tema je bila ustvarjena zaradi drugega vprašanja in posledično drugega naslova, ker se ne gre več o Linux-u kot kaže naslov te teme ampak se gre sedaj o WinXP. Ker bi bil naslov drugačen bi tudi več ljudi pogledalo temo sploh pa tisti ki so bolj vešči WinXP o čemer je sedaj govora. Zato prosim če lahko obnoviš tisto temo ali spremeniš naslov te ali pa pustiš da naredim novo. Hvala za razumevanje, LP

zee ::

za XPje je boljše, če računalnik poženeš z inštalacijskim cdjem od XPjem in poskušaš priti v Recovery Console. Tam napišeš fixmbr in to je to.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

muzičar ::

Bom probal tudi to. Do takrat pa kar pišite ideje če jih imate.

zee ::

kar sem predlagal, preverjeno dela.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

muzičar ::

S tem bom popravil problem logiranja in pustil GRUB nedotaknjen?

muzičar ::

Kje lahko dobim "automated system recovery disk" če nimam WinXP?

zee ::

torej: računalnik moraš pognati z inštalacijskim cdjem od Windows XP (ali 2000). potem ko zadeva premelje svoje in te vpraša, kaj želiš, stisni R za recovery console.

nastavitve za grub se bodo ohranile, saj so zapisane v datoteki, ki se nahaja v /boot (imena ne vem, ker uporabljam lilo). tu bo dovolj, da sistem poženeš s kakšno live distribucijo nato pa kot root izvedeš naslenje ukaze:
1. mkdir /mnt/suse
2. mount (pot do Suse particije) /mnt/suse
3. mount -t proc none /mnt/suse/proc
4. chroot /mnt/suse/ /bin/bash
5. grub (ali grub-install, poglej v manual)
6. exit
7. umount /mnt/suse/proc
8. umount /mnt/suse

ta zadnji del seveda izvedi šele po sveži inštalaciji XPjev.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

muzičar ::

Tako je CD-ja s Repair-om nažalost nisem najdel imel sem pa CD z ASR-jom ampak brez ASR diska. Rabil sem nujno sistem danes tako da je na žalost po dveh letih sledila reinštalacija celotnega sistema. Hvala vseeno vsem za pomoč -> sem se dost naučil :D

zee ::

Windowse je tako ali tako treba enkrat na leto še enkrat postavit :D

ma glavno, da si še kaj naučil.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gnu grub

Oddelek: Operacijski sistemi
81191 (1144) Loaded
»

GRUB ne zažene WIN XP

Oddelek: Operacijski sistemi
161523 (1324) kriko1
»

XP + Fedora Core 3

Oddelek: Operacijski sistemi
6935 (880) BigWhale
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624235 (3570) WarMaker
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
664781 (4067) moj_nick

Več podobnih tem