» »

10-Gigabitna povezava med Ljubljano in Mariborom

10-Gigabitna povezava med Ljubljano in Mariborom

Telekom Slovenije - Telekom Slovenije je v telekomunikacijskem centru v Dravljah v Ljubljani priključil desetgigabitno "ethernet povezavo", na IP-hrbteničnem omrežju med Ljubljano in Mariborom.

Po napovedih Financ naj bi nadaljevali z nadgradnjo in zagotavljanjem tako zmogljivih povezav z drugimi regijskimi vozlišči v Sloveniji. Še letos načrtujejo terabitno povezavo v Sloveniji.

Visoko zmogljivo IP omrežje je dobra novica za ponudnike multimedijskih storitev in za široko pasovno povezovanje oddaljenih enot podjetij za poslovanje v realnem času. Tudi IP telefonija bo zagotovo imela svoj prostor v tem omrežju.

Vir: Telekom Slovenije.

33 komentarjev

OChack ::

ja pr ns bo problem k bodo za en terabit porabil 100 optičnih fibrov, k nimajo gnara za en fajn multiplekser k sprav po enmu fibru 1-2 Tb . sicer je pa abje 40Gb več kt dost.
Int€l inside, IDIOT Outside

Good Guy ::

šw u rovte naj potegnejop 1 gigabit :D>:D
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Jaka83 ::

Eni bi bli v rovtah zadovoljni že z navadnim 1mbit ADSL-om.

njok ::

Zakaj je pa ethernet povezava v navednicah?

Good Guy ::

jaka83 optimist...
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Jaka83 ::

Ne sej jst sem v rovtah in imam ADSL, celo 2mbit paket, samo bi prijal kak T2. Se govori že od septembra prejšnje leto, da bodo nadgradil centralo v Komendi, pa se še zdaj ni nič premaknilo. :(

zee ::

10 GB povezava med LJ in MB, medtem, ko v nekaterih krajih sploh ne morejo imeti ADSLa.

some breaktrough :(
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Jaka83 ::

That was my point.

Matevžk ::

OChack, od kje ti te informacije? Meni se zdi, da bluziš in govoriš kar nekaj v tri dni ...
Komentarji v stilu "640 KB ought to be enough for everyone." so pa čisto off ... Na eni strani se govori "omrežja bi družbi še bolj olajšala to-in-to, če bi bila le dovolj propustna", na drugi strani pa "saj za sedanje storitve je čisto dovolj tole, ne vem, zakaj nadgrajujemo". RAVNO ZATO! Za storitve prihodnosti ...
lp, Matevžk

keber ::

Okej, storitve prihodnosti, naj bodo. Vendar eni ne morejo priti niti do storitev sedanjosti :\

Tody ::

hja to je pa taka logika: nekateri morajo tako napredovati da se bo tehnologija toliko pocenila da se bo splačal za 2 bajti nadgradit centralo:D

Looooooka ::

se vid da se telekom zmiga sele ko konkurenca zacne trkat na vrata.sploh nocm vedt kje bi bli mi ce ne bi pustil kapitala iz evrope al pa vzhoda v Sloveniji...na dialupu verjetn.

OChack ::

Matevzek: ta info je veljala za nemčijo ene 2 let nazaj k so postavl 40Gb hrbtenico, pa je tud pov niso zafilal, menda bla sam potarta gnarja, po drug stran ap dobra naložba v prihodnost pomoje, problem bl ostaja mednarodne tranzicije, in pa majša lokalna območja, tm se baše, zato pa nam nikol ne vleče do fula dol (asimetrično delovanje je tko al tko mal zgrešen princip, bl je to anteg).
ethernet povezava v narekovajih mislm da pomen da nekak na tem standardu zadeva dela, sam pač 10Gb (LAN recmo do 1Gb).
Aja pa anša država se kao trudi širokopasovno povezavo spravt u vsako bajto, sam nevem kok im kj uspeva s tem da računajo pasovno širino ko manijaki (koncesija UMTS, WIMAX)
Int€l inside, IDIOT Outside

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OChack ()

Banananjam ::

Raje naj porihtajo linke v tujino...
@OChack - multiplexiranje (wdm) uporablja Telekom že par let (recimo Koper- Ljubljana).

OChack ::

ja vem za WDM, ma se mi zdi da majo pr ns tko slabo izkoriščen, 4 leta nazaj je bla povezava se mi zdi sam 2.5Gb, kokr pa vem je ene parim proizvajalcem ratal spravt skoz mnogorodovno vlakno 2,56 Tb.....seveda na kašni razdalji
Int€l inside, IDIOT Outside

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OChack ()

Spc ::

1Terabit ?
To bojo speljali 10 x 10GbE optiko ?
:)

pivmik ::

Jaka83: Če si v rovtah in imaš ADSL potem nisi v rovtah.

Kateri ponudniki imajo povezavo preko te Telekomove povezave?
A kar vsi, vključno z Arnesom?
LP, Gregor GRE^

Jaka83 ::

Rovte sem mislil kot vukojebina .... bogu iza nogu ....
Drugače sem iz kraja Žeje pri Komendi (vsega skup 6 bajt in par kmetij).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jaka83 ()

WamPIRe- ::

Ja res žalostno za podeželja, kjer ne morejo imeti ADSL-ja (navaden modem se poveže s velih 14.400kbps;(( )
V našem koncu sem edini z ADSL 8-) za druge pa ne vem kako bojo meli širokopasovni internet (10km+ WLAN ? >:D )
Škoda da recimo slovenske železnice in Elektro Slovenije ne začnejo tržit svoje optike...

Ja pa povezave na tuje bi bilo treba porihtat... pa še ponudniki se med sabo ne morejo zmenit in gre potem signal prek Avstrije ali pa celo Nemčije do 1km oddaljenega računalnika al pa celo do soseda.. po mojem je malo zgrešeno to.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Spc ::

Če bojo vklučili 10GbE z tujino bodo zelo konkurenčni drugim podjetjem kajti pingi se bodo zelo zmajnšali in prenosi povečali.

Franz ::

Kaj ima T2 tudi kaj s to novo povezavo? Vceraj zjutraj je namrec ves promet med T2 in ostalimi slovenskimi ISP sel preko tujine!

Irmscher ::

Kakšne tujine?

traceroute to www.sinfonika.si (212.93.226.18), 64 hops max, 44 byte packets
1 84.255.208.255 (84.255.208.255) 8.095 ms 8.859 ms 8.188 ms
2 * * 84.255.208.129 (84.255.208.129) 11.796 ms
3 84.255.208.132 (84.255.208.132) 29.569 ms 7.983 ms 7.904 ms
4 six.netsi.si (193.2.141.35) 9.391 ms 8.802 ms 8.744 ms
5 193.138.33.97 (193.138.33.97) 9.831 ms 8.874 ms 8.957 ms
6 unassigned.moj.net (212.93.236.69) 9.340 ms 9.049 ms 8.240 ms
7 www.sinfonika.si (212.93.226.18) 8.883 ms 8.530 ms 8.637 ms

Franz ::

Preko tujine Avstrije! :-) Ce dobro preberes moje prejsnje sporocilo sem napisal vceraj zjutraj! Kar nekako sovpada z vzpostavitvijo linka T1

shock ::

Meni edina stvar ki mi gre res na živce je to finta "prva" v sloveniji z 10Gb povezavo. Koliko ima že T-2?:D

Jaka83 ::

Ammm, T2 gre po telekomovih vodih?

shock ::

Ja in kaj ima to veze? Oprema ki omogoča 10g prenosa pa je od T-2-ja

bart ::

Oprema ki omogoča 10g prenosa pa je od T-2-ja
po čem to sklepaš?

shock ::

Enostavno ker vem. In še NavadniNimda ti lahko potrdi, ki pa dela na T-2, čeprav vseeno manj ve o core omrežja T-2 kot jaz :D.

bart ::

Enostavno ker vem. In še NavadniNimda ti lahko potrdi, ki pa dela na T-2, čeprav vseeno manj ve o core omrežja T-2 kot jaz
kot vidim si vrjetno zadovoljen uporabnik T2, ki ti je firma T2 oh in sploh
če iz tvojih postov sklepam da Telekom kot ("monopolist") ponudnik telekomunikacijskih storitev ni zmožen uvesti takih povezav, da mu mora podjetje kot je T2 nabavit, posodit, dat v najem opremo, zakaj te ni naveden v novici npr. telekom in t2 sta vzpostavila... .
No razen če je T2 tihi partner telekomu ki mu ponuja opremo>:D
:D

shock ::

bart:

Sem tako vesel uporabnik T-2ja in SiOLa. Samo mi ne gre v račun kaj je naredil telekom tako fanscinantnega ko je vzpostavil 10Gb med Lj in MB. Na eni novici sem videl da piše da je celo telekom prvi v SLO, ki je naredil tako povezavo?!?! No taki ljudje ki pišejo take novice se ne spoznajo kakšno je stanje ethernetnih (hrbteničnih) povezav na slovenskem.
Aja mogoče prej nisem bil jasen, nisem mislil da T-2 omogoča telekomu 10g povezave, ampak da ima T-2 zase tisto opremo in za nobenga drugega. Vse kar ima T-2 od telekoma so samo kolokacije in telekomove vlakna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shock ()

NavadniNimda ::

Tudi tisto o Navadnem Nimdi ni čisto res.:D

EDIT: Shock ima prav, sem preveril. T-2 ima take povezave med večjimi mesti že od lanskega avgusta, pa tudi taki routerji, s katerimi se tako neznansko hvalijo v "nekaterih n00b-arskih podjetjih", so bili že uspešno inštalirani v T-2 vozliščih v slovenskem prostoru.
Ampak ob lanskem času!:|

Zgodovina sprememb…

Spc ::

10GbE je tako in tako že bil prej.
Prve mislim, da so bile slovenske železnice z 3COM 8800 Serije switchem.
:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

OChack ::

sam useen smo pomoje s temile 10Giga še vedno nek zad
Int€l inside, IDIOT Outside


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Shema slovenskega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
204323 (3557) BlueRunner
»

Mobitel odstavil Majzla, Vega ugaša svoje omrežje

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
53495 (2849) WinsuckeR
»

Država spet podcenjuje Arnes?

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
122421 (2421) [BISI]
»

Kablaši nezadovoljni, kriva država

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
112465 (2465) tigrr
»

Bo Telekom kupil Telemach?

Oddelek: Loža
312949 (2511) nevone

Več podobnih tem