» »

Izšel Ubuntu 6.06 LTS

1
2
3

poweroff ::

linuxdaddy: to velja tudi za Dapperja?

Microsoft: kaj je problem plačljiva podpora? Saj to je povsem lep poslovni model - če se ti ne da ukvarjati z nameščanjem, kupiš support. Če pa se ti da (in ubuntu community je zelo velik, veliko howtojev), je OS popolnoma zastonj.

Za primere deploymenta na 200+ mašin bi se support definitivno splačalo kupiti. BTW: veš koliko stane instalacija Win 2003 serverja? Osnovna inštalacija stane kar krepko nekaj deset tisočakov.
sudo poweroff

linuxdady ::

Nisem prepričan za dokončno različico, ker je še nisem preizkusil; pri zadnji beti, kakih deset dni nazaj, pa je to vsekakor še veljalo.

OmegaBlue ::

Fantje zelo pazite, da tole ne zaide spet v windows vs. linux tole je že zelo blizu. Nočete me videt jeznega.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

linuxdady ::

OmegaBlue, mislim, da si se malo prenaglil. Mislim, da je prav, da se pojmi razjasnijo in to še ni Okna:Linux vojna.

Namreč, skoraj vse disrtribucije Linuxa uporabniku dopuščajo izbiro, da svoj sistem posodablja, kakor mu je pač ljubše ali ceneje. Plačljivo podporo poznajo Mandriva, SuSE (Novell) Fedora (Redhat)... Vse distribucije pa je mogoče posodabljati in nadgrajevati tudi v okviru brezplačnih načinov, ki pa so vsekakor manj udobni in zahtevajo nekaj več znanja.
Kakor koli že, programje je vedno prosto dostopno, lahko pa si vsakdo izbere, da plača ustrezno storitev, ki mu olajša uporabo in prihrani čas. Natanko tako, kot se lahko vsakdo odloči, ali bo stanovanje prebelil sam, ali bo najel pleskarja.

JerKoJ ::

treba je le dodati, da je tukaj barva zastonj (placas le stroske prevoza :D )

Roadkill ::

Hmm dons sem sele zagledal Xubuntu. Bi se dalo met isti sistem z dvema window managerjema - gnome in xcfe?
Ü

linuxdady ::

Seveda. Lahko imaš nameščena vsa razpoložljiva namizja in ob prijavi izbereš, katero naj se ti zažene. Pri večini distribucij se samodejno poleg glavnega, KDE ali GNOME namizja, samodejno naloži vsaj še Icewm ali Blackbox, kar omogoči vsaj minimalen grafični način, če gre z glavnim namizjem kaj navskriž.

Pozabil sem omeniti še Window Maker in CDE, pogosti "pomožni" namizji.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Matthai: problem, ki ga je Miha izpostavil, je predvsem cena podpore, ne pa podpora sama

poweroff ::

Hja kaj naj rečem: podjetje je postavilo ceno in če jim bo uspelo zadevo tržiti OK. Če pa ne, pa pač ne.

Kupec bo pa tudi presodil če za to ceno dobi več kot pri konkurenci. Če dobi DOLGOROČNO stabilen in zanesljiv sistem brez virusov, itd., potem se mu morda izplača. Stvar kupca pač.

Enako kot nekateri presojamo koliko smo dobili za cca. 50k SIT za W2k - ob upoštevanju EULE in dejanske podpore.

Freedom of choice. Slabši naj propadejo.
sudo poweroff

Daedalus ::

No ja... profi Win podpora je daleč od poceni, to menda vemo vsi?

Čeprav ja...cena za home userje je daleč od normalne. Omejitev se razume, drugače bi folk težil z vprašanji stila "where's right click button on a mouse?" Oziroma nekaj takega:D
Sicer ob forumih, ki so na voljo za one bolj iznajdljive ni nek problem najti rešitve. Al pa nam bojo tule težili, kot je že običaj, tak za win kot za lin userje.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

krneki0001 ::

Imam 2 vprašanji. Eno bo zgledalo malo provokativno, vendar ne mislim nobene provokacije z njim delat.

Zanima me namreč kakšna je razlika med ubuntu 6.06 server in win 2003 server? Pa prosim brez kreganja in nepotrebnih stvari - zanimajo me razlike in podobnosti v parih točkah.

Drugo vprašanje je pa bolj specifično - kako ubuntu 6.06 inštalirat na mašino z večimi procesorji. Če imaš v mašini en proc se da inštalirat, če imaš 2 se zatakne pri inštalaciji in se sesuje zadeva. S štirimi sploh nisem probal, ker že z dvema ni šlo.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Zanima me namreč kakšna je razlika med ubuntu 6.06 server in win 2003 server? Pa prosim brez kreganja in nepotrebnih stvari - zanimajo me razlike in podobnosti v parih točkah.
Samo za informacijo. Avtorji Ubuntuja so pred časom razglašali, da naj bi bil Dapper glede lastnosti (features line by line) enak Visti.

Vista je bila potem prestavljena. Tako da možno, da imata oba sistema podobne "dodatke".
sudo poweroff

Quikee ::

Drugo vprašanje je pa bolj specifično - kako ubuntu 6.06 inštalirat na mašino z večimi procesorji. Če imaš v mašini en proc se da inštalirat, če imaš 2 se zatakne pri inštalaciji in se sesuje zadeva. S štirimi sploh nisem probal, ker že z dvema ni šlo.

Meni na Athlon 64 X2 instalacija ni delala nobenih problemov zaradi tega ker mam 2 procesorja (ok jedra - ampak za OS je to tak ali tak eno in isto).

krneki0001 ::

Hvala za odgovor. Pri vprašanju sem pozabil napisat, da se mi je to dogajalo v verziji 5. To pomeni da so to v 6-ki že poštimal.

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

kaj maš to za en stroj, ki premore shitload CPUjev ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Daedalus ::

Ena primerjava, ki je kr dobra reference za iskanje naprej... Pa še en "esej".

Za SMP podporo pa poglej na strani. Čeprav sem skor 100% da je privzeto vključena.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

krneki0001 ::

IBM Netfinity 5500 M20 - notri je 4x P3-550xeon(vsak ima 2mb cache) in 3Gb rama ter scsi ultra wide dvema dvokanalnima kontrolerjema. Pač moj domači workstation. Te mašine so zdej prov poceni preko ebaya in v kakih firmah, kjer so imeli to za serverje. Jst sm za mojo dal 200 dolarjev z dvema xeonoma 550 1Gb rama in 2x9gb diska, potem sem pa dobil še dva procesorja v sloveniji, pa dodal mal rama in še nekaj 18Gb scsi diskov, pa imam mašinco, ki dela res odlično. Placa koker hočeš za diske, samo mal si kot človek omejen s prostorom, če imaš to v svoji sobi (če imaš majhno sobo tko kot jaz). Zadeva namreč tehta 52kg in je velika približno 60cm v širini, 70cm v dolžino in 60cm v višino. Placa ima pa za 26 SCSI diskov (4x hot-swap bay za po 6 diskov in 2 osnovna (za sistem in njegov backup))

Se pa prodaja zdej ena taka mašina z 4Gb rama pa 4X 55MHZ xeoni in 12X9Gb diskovja in 12X18Gb diskovja za ceno 900 dolarjev(skupaj s poštnino) na e-bayu. ČE bi mel denar bi jo prec vzel.

Brane2 ::

Misliš 550 MHz Xeoni ?

Že, ampak a je ne bi sesul en DC Amd64 ? Mislim, $900 ni ravno tako malo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

krneki0001 ::

Daedalus - tole sem iskal
Windows vs. Linux

Brane2 ::

Drugače pa, kar se problemov s SMP stroji tiče, probaj dat "noacpi" kot štartni parameter kernela.

Vem, da je bil to nekaj šasa nazaj haklc pri multi Opteron platah.

Na tvojem mestu bi stvari inšataliral s čimmanj problemi in mono CPU kernelom, nato pa bi si zrolal svojega...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

krneki0001 ::

Misliš 550 MHz Xeoni ?

Že, ampak a je ne bi sesul en DC Amd64 ? Mislim, $900 ni ravno tako malo...

Ja mislil sem 550MHz.

900 dolarjev za 4Gb rama, 4 procesorje in 24 hotswap diskov, 1GB mrežna in dva dvokanlana scsi kontrolerja in ohišje z dvema 900W napajalnikoma?? Meni se ne zdi veliko.

Pomoje bi ga AMD 64 pojedel (samo za kakšno ceno? - za 900 dolarjev ne dobiš primerljive mašine), P4 2.66GHz vem da ga ne poje v renderiranju enega načrta v autocadu(službena mašina pa sm sprobal).

Brane hvala za nasvet - bom čez vikend sprobal, pa bom v pondelk napisal kako mi je šlo - mogoče bo kdo kdaj kej podobnega rabil.

Zgodovina sprememb…

ank ::

Lepo so to skup naredli. Ko uporabiš nekaj nasvetov od tukaj in zamenjaš grdo default temo postane to prav uporaben sistem. :D

Vseeno ostajam na gentoo.

Highlag ::

Če imate kakšno pripombo na prevode v Ubuntuju, se da popravke relativno enostavno vnesti. Tule: https://launchpad.net/distros/ubuntu/dapper/+lang/sl
Sam sicer pri prevodu Adept updaterja ne vidim nič narobe...
Never trust a computer you can't throw out a window

linuxdady ::

Nebivedu: Tudi jaz imam dvojedrni procesor in enake težave, kot ti (sorry, installer crashed). Vsaj pri namestitvi z ubuntu-6.06-desktop-i386. Zdajle prenašam ubuntu-6.06-alternate-i386, morda bo s tem šlo. Plan C: namestitev ubuntu-6.06-beta2-install-i386 in poskus nadgraditve na 6.06. Poročilo sledi.

Ker v distro vojnah ne sodelujem, bom pustil prostor, ki bi ga sicer popisal, prazen.






















¸..........................................;((


























Se slišimo!

veteran ::

Hja, sem si vzel mal časa in preizkusil tole. >:D

Ideja je dobra, namreč ta, da bi bil install cd tudi live. A kaj, ko stvar ne dela, vsaj ne tako, kot bi morala. Sem dal cd noter, prvo izbiro v meniju, nalaga razne driverje ipd, potem pa, ko bi se moral prikazati Gnome ali KDE (sem preskusil tako ubuntu kot kubuntu), je na mojem LCD-ju ena sama črnina, nič drugega. S starejšimi distribucijami ni bilo takih težav.

OK, reset, pa še enkrat. Tokrat spodaj na dnu opazim menu, stisnem F4, izberem 1280x1024,32bit, takoj preklopi na to ločljivost, ampak potem na koncu pa spet črn enkran... No, ker sem zelo potrpežljiv, butam še enkrat, tokrat izberem "varen grafičen način". Čudo božje, stvar celo dela. Očitno so za default nastavili neko čudno frekvenco, pa jo LCD ne prebavi. ;((

Pa sem pognal Konqueror (aja, še predno sem zagnal tole, sem vklopil DHCP na routerju, drugače ostaneš brez interneta, tako pravijo;) in prvi test sistema - na shoutcast.com radio poslušat. 8-) Odpre se Amarok, na zaslonu prikaže naslov (v ogromnem tooltipu; zgleda, da tudi na slabovidne mislijo, res lepo;), videti je kot da predvaja, ampak ZVOKA pa od nikoder. Pa stvar prepozna zvočno kartico, ker sistem lepo piska in živžga (sistemski zvoki). Hmm.

OK, mogoče ima pa težave z mp3 stream-om. Prav, USB ključek noter pa klik po taprvem mp3 fileju. Spet nič. No, v meniju najdem še en predvajalnik, Kafein, al neki tacga, ampak tud ta še ni slišal za MP3. Ja bog pomagej, a ne morejo enega delujočega predvajalnika noter dat? A ni to najbolj prijazna linux inštalacija, kjer stvari menda kar delajo? Mogoče sem pa zamešal, mogoče je pa Gentoo tist ta prav. :P

Dobr, pustmo tole nesrečno štorijo z mp3. Pa sem šel wallpaper zamenjat. Kar z desnim klikom na desktop, tko kot v tistem OS (sej veste, tist, ki se ga v tej temi ne sme omenjat). No, ker je v tem okencu bolj malo slik, sem hotel hkrati odpret konqueror in še mal pobrskat po CD-ju, če je še kje kakšna slika. In našel še en BUG. Dokler je odprto okno za zamenjavo slike namizja, je desktop mrtev. Lahko klikam do onemoglosti po ikonah, z levim ali desnim gumbom, stvar ne trza. :(


Prav, ker sem slišal, da ima Linux zelo dobro narejene virtualne desktope, preklopim na drugega, pa je tole okno za zamenjavo slike namizja tudi tukaj. In na tretjem in na četrtem. Halo, saj sem ga samo na prvem odprl?! A lahko na drugem desktopu odprem browser ali počnem kaj drugega? Očitno ne. Dobr, zaprem tole nadležno zadevo in grem raje s Konquerorjem pogledat, če je še kaj luštnega kje. In spet hrošč, nekatere jpg slike imajo thumbnaile, druge pa ne. Če grem z miško nanjo, pa pokaže slikco. Čudno. :|


No, potlej sem še mal klikal, pa je wallpaper izginil, taskbar tudi, pojavil se je en čuden program "KDE Panel - The KDE Crash Handler" in o nekem signalu javkal? Takole pravi: The application KDE Panel (kicker) crashed and caused the signal...


Res ne vem, kaj hoče ta stvar od mene. Na začetku sem izbral slovenščino, kaj je zdej to? >:D

In kam je izginil taskbar? Mogoče je pa virus. Evo, četrt ure sem se igral s tem Kubuntu, pa sem že nekaj pokasiral. 8-O

Daedalus ::

Ignorace is bliss...

Mp3 podpora privzeto NI VKLJUČENA v sistem. Ja, prav si prebral, ker se za vsak mp3 enabled sistem (po komadu, se razume) plačuje licenčnina. In ker je sistem đabe, ta ni plačana ergo out of the box mp3 podpore NI. Bi bla predraga, sicer je manj ko en dolar na prenešen/poslan CD, samo pri množični distribuciji...no verjetno si dojel. Je pa stvar lahko rešljiva...se nasname takoj po inštalaciji.

Ostalo je pa bolj problem privzetih natavitev...pa LiveCD se zna včasih obnašat čudno. Sploh Kubuntu, ki ni tako izpiljen kot Ubuntu. iTist eror masage pa ti sporoča, da se je panel usul.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

64202 ::

> Prav, ker sem slišal, da ima Linux zelo dobro narejene virtualne desktope, preklopim na drugega, pa je tole okno za zamenjavo slike namizja tudi tukaj. In na tretjem in na četrtem. Halo, saj sem ga samo na prvem odprl?!

Očitno si se nekaj špilal z nastavitvami, vsaj glede na prozoren taskbar. Sticky maš vklopljen.
I am NaN, I am a free man!

jest10 ::

Da ne bom snemal brez veze-Se Live CD verzija normalno zažene na mašini z 128MB rama?

babylon9 ::

ce pravilno skonfiguriras Ubuntu ali Kubuntu je super distribucija sam pri xorg configu se lahko mal zajebavas. Drugac pa kapo dol masterpiece. For novice to experts yea.
If you love someone you say it.

linuxdady ::

OK, tokrat je šlo. Namestitev z ubuntu-6.06-alternate-i386 je bila enostavna in tekoča, tudi nadgraditev s paketom kubuntu-desktop. Brez pripomb.
Ko v synapticu omogočimo še vire z neodprtokodnim programjem in namestimo mplayer z vsemi potrebnimi codeci, Acrobat Reader, Real Player,flashplayer, javo in MS pisave, imamo pa že kar lepo delujoč sistem.

Po moji oceni največja prednost v primerjavi z ostalimi distribucijami: vnaprej nastavljeni viri s programjem in izjemno hitro delujoč program za nameščanje.

Deadalus: meni xmms predvaja mp3 brez kakršnih koli posegov v nastvitve.
Jest10: Najbrž ti bo deloval, vendar zelo p-o-č-a-s-i. Včeraj sem reševal datoteke na neki mašini s sesutimi Okni in 128 MB rama (AMD k6 500) s pomočjo Mandriva One Live. Zelo počasi, ampak delovalo je pa vse. Za moj okus se prične spodobno delovanje Linuxa pri procesorju s 700 MHz in 256 MB rama.

PS: Nakladanje o tem, katera distribucija je uporabniku bolj prijazna, je pa tako bosa, da komaj zasluži komentar. KDE je KDE v Mandrivi ali v Debianu, v Ubuntu ali v Fedori. Uporabnik je namreč tisti, ki operacijski sistem uporablja, ne tisti, ki ga uporabniku namesti. Med člani tega foruma je to seveda navadno ena in ista oseba, v resničnem svetu pa še zdaleč ne.

Matevžk ::

No, Ubuntu ima paketke popatchane, tako da KDE, Gnome itd. niso popolnoma isti ... večjih razlik pa seveda res ni.

jest10, vidim, da so že naredili uraden link na xUbuntu. Poskusi tega. Nisem poskušal, vendar menda ima xfce4 desktop (ne KDE in Gnome, ki sta (prvi še bolj kot drugi) precej bloatware). Včasih sem uporabljal xfce (sem si sam sestavil sistem), pa se mi je zdelo, da deluje počasi, vendar ubuntujevci znajo skonfigurirat zadeve (tudi KDE in Gnome se obnašata solidno), tako da je stvar vredna preizkusa.
lp, Matevžk

jest10 ::

Pa je tudi xUbuntu LiveCD? Ker mašina je brez diska...

64202 ::

PS: Nakladanje o tem, katera distribucija je uporabniku bolj prijazna, je pa tako bosa, da komaj zasluži komentar. KDE je KDE v Mandrivi ali v Debianu, v Ubuntu ali v Fedori. Uporabnik je namreč tisti, ki operacijski sistem uporablja, ne tisti, ki ga uporabniku namesti. Med člani tega foruma je to seveda navadno ena in ista oseba, v resničnem svetu pa še zdaleč ne.


Ja, in potem pride zlobni uporabnik in piči v usb port od računalnika ipod, nov printer, ali kaj podobnega. Se mi zdi, da so razlike med distroti, kaj se potem zgodi :)
I am NaN, I am a free man!

Quikee ::

Za informacijo - ce kdo hoce namestit novi KDE 3.5.3 (prilozen KDE je 3.5.2) je link do repositorija tukaj. Vecjih sprememb ni - ima pa ta razlicica popravljene buge odkrite pri Coverty in pa hitrostne popravke. Amarok 1.4 je na isti strani in se dobi tu.

veteran ::

Mp3 podpora privzeto NI VKLJUČENA v sistem. Ja, prav si prebral, ker se za vsak mp3 enabled sistem (po komadu, se razume) plačuje licenčnina. In ker je sistem đabe, ta ni plačana ergo out of the box mp3 podpore NI.

A če mp3 podporo naknadno downloadam (npr xmms + xmms-mp3 paket), je pa potem lahko zastonj? Ne vsebuje dekoderja? ;) Licenčnino naj bi plačevali za vsak mp3 decoder, klik.

Očitno je problem v GPL, klik.

BTW, obstajajo tudi distribucije, ki gladko predvajajo mp3, npr FreeSBIE je že taka. Ne da bi karkoli inštaliral, zadeva deluje (MP3 predvaja v BMP, ki je videti kot klon XMMS). Pa je FreeSBIE daleč od tega, da bi bil prijazna live distribucija, ampak tole z muziko ima pa pošlihtano.

Zgleda, da še dolgo ne bo sistema (pa naj bo linux ali bsd), kjer bodo stvari "kar delale". ;)

linuxdady ::

64202:
Ja, in potem pride zlobni uporabnik in piči v usb port od računalnika ipod, nov printer, ali kaj podobnega. Se mi zdi, da so razlike med distroti, kaj se potem zgodi :)

V tem primeru je posledica vedno enaka, ne glede na to, za katero distribucijo gre, tudi ne glede na to, ali gre za Okna ali za Linux. Če je zlobni uporabnik moj znanec, pokliče mene.

Veteran:
Očitno je problem v GPL

Težava seveda ni v GPL, pač pa v dejstvu, da nekatere zaostale države poznajo programske patente. S tem, ko izdajatelji posameznih distribucij v osnovno namestitev ne vključijo programja, ki bi utegnilo biti predmet patentnega varstva, ščitijo uporabnike-državljane teh držav pred njihovim represivnim aparatom.

Matevžk ::

Pa je tudi xUbuntu LiveCD? Ker mašina je brez diska...

Nisem prepričan, ampak kar piše pod Desktop CD, jaz smatram kot LiveCD, ja. Ga bom tudi jaz dolpotegnil in sprobal, kako se obnese kot live distribucija (samega ubuntuja že tako ali tako laufam na primarni kišti).
lp, Matevžk

linuxdady ::

Xubuntu desktop je live CD. Med drugim je v opisu navedeno, da teče na računalnikih z manj kot 128 MB rama, kar je verjetno tudi res. Trenutno sem na Xubuntu, nameščenem na disku in sem zelo prijetno presenečen. Zelo priporočljivo za manj zmogljive računalnike!

fiore ::

veteran:
BTW, obstajajo tudi distribucije, ki gladko predvajajo mp3


to so distribucije z majhnim stevilom uporabnikov. kot na primer vector linux (predvaja vse brez posegov v sistem). ubuntu, suse, red hat, ipd. pa si ne morejo privosciti, da bi zaradi take bedarije pristali na sodiscu.

ogg pa predvaja, ce nisi opazil. cudno, ne?

64202 ::

V tem primeru je posledica vedno enaka, ne glede na to, za katero distribucijo gre, tudi ne glede na to, ali gre za Okna ali za Linux. Če je zlobni uporabnik moj znanec, pokliče mene.


Ne vem zakaj posplošuješ potem na vse druge ljudi (glede prijaznosti distrotov), če pa govoriš o sebi. Mene recimo prav nič ne zanima, kako ipod deluje, ker ga sam nimam niti nobenega drugega plejrja. Naj ga uporabnik piči v kišto in naj se mu odpre nek oknc s komadi ali karkoli se že mora zgodit, nimam veliko veselja potem ruvat po nekih nastavitvah. Pa tudi samemu uporabniku je zihr tečno, če te mora klicat za vsako neumnost. Je pa seveda razlika med učljivostjo uporabnikov...

(drugače jaz rad pomagam ljudem, jasno pa da sem proti zadevam, ki sebi in uporabniku zapravljajo čas)
I am NaN, I am a free man!

veteran ::

> ubuntu, suse, red hat, ipd. pa si ne morejo privosciti, da bi zaradi take bedarije pristali na sodiscu.

V Ubuntu bi lahko povsem legalno dali Fluendo MP3 plugin, klik.

Fluendo has an agreement with MP3 patent-holder Fraunhofer ISS that allows the company to offer the plugin free of charge to end users and software distributors. Distributors must sign a redistribution contract with Fluendo, however, which Fluendo maintains is a requirement of the upstream arrangement with Fraunhofer.

Ampak zdaj, ko obstaja legalna varianta, ko izgovor z licenčnino ne zdrži več, se gospodje preseravajo, da to pa ni v skladu z GPL. Da bi morali pri vsakem programu, ki uporablja tak plugin, popravit readme z licenco ipd. Holy shit!

No, če so se že odločili, da bodo razpečevali samo GPL softver, mp3 plugine pa dobiš le kot dodatek; zakaj potem tega ne avtomatizirajo, da se bo dodatek naložil, ob prvem stiku z mp3 formatom? Ne pa da se pojavi en player, napiše naslov komada, ki je trenutno na mp3 streamu, zvoka pa od nikoder. Človek bi pričakoval, da bo stvar vsaj zajavkala "ni podpore za MP3, inštaliram (da/ne)".

> ogg pa predvaja, ce nisi opazil. cudno, ne?

Ogg je žal še eksotika. Npr, moj flash MP3 player ga ne podpira. Naj si oprtam računalnik na hrbet, pa z njim laufam po gmajni? Ti boš pa zraven nosil svinčen akumulator + pretvornik 12V/220V, ja? :D

Jaka83 ::

veteran: Jaz se javim za slugo. :D Sam pomoje bi hit odpeketal v drugo stran. Pri Linux distribucijah (v večini) se moraš pač navadit, da najprej iščeš po netu kot zmešan in bereš tutoriale preden vse spedenaš. Zame je to prenaporno in nimam niti časa. Hočem da ko se spravim delat, lahko takoj začnem, ne pa da iščem zakaj mi Wine ali katera druga zadeva javlja nek error (če sploh ga) in se noče pognat.

EDIT: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jaka83 ()

linuxdady ::

Jaka83:
Pri Linux distribucijah (v večini) se moraš pač navadit, da najprej iščeš po netu kot zmešan in bereš tutoriale preden vse spedenaš.


Temu že dolgo ni tako. V večini distribucij samo nastaviš vire, od koder naj se ti namešča dodatno programje, potem pa v programu za nameščenje samo izbiraš. V Ubuntu, ki ima s Synapticom za moj okus to najbolje rešeno, ti ni treba virov niti nastavljati, samo omogočiš jih.
Pri SuSE nastaviš v Yast guru in packman, pri Mandrivi easy urpmi in plf ter plf-nonfree. Zares izjemno redki so programi, ki jih je treba iskati po internetu.

Jaka83 ::

Ja in potem ko inštaliraš in zadeva ne dela, kam greš potem? Iskat na net ane... Verjami, sem imel Ubuntu pred kratkim gor in vem kako je.

linuxdady ::

Ja in potem ko inštaliraš in zadeva ne dela, kam greš potem? Iskat na net ane... Verjami, sem imel Ubuntu pred kratkim gor in vem kako je.


Res ne bi vedel. Mi vse dela.

Jaka83 ::

Pol si pa res lahko srečen. Veš kaj bi jaz dal, da bi mi Corel Draw delal v Wine, pa da bi mi Philips SPC600NC kamerca delala, pa da bi lahko Motorolo MPX200 sinhroniziral .... svašta se najde kar ne dela.

MrStein ::

veteran:
V Ubuntu bi lahko povsem legalno dali Fluendo MP3 plugin, klik.

...

Ampak zdaj, ko obstaja legalna varianta, ko izgovor z licenčnino ne zdrži več, se gospodje preseravajo, da to pa ni v skladu z GPL.


Torej po tvojem je dovolj da so rešili en pravni problem, drugega pa naj ignorirajo ? "Delajmo se, kot da nič ni. Mogoče ne bo nihče opatzil".

Ogg je žal še eksotika. Npr, moj flash MP3 player ga ne podpira. Naj si oprtam računalnik ...

Bolj preprosto i bilo, če bi kupil player, ki predvaja Ogg/Vorbis. Ali pa nadgradiš obstoječi player.

Jaka83: Kar oni zraven zapakirajo*, ponavadi dela. Če ne prijavi bug.

* - mislim v svoj sistem, ne konkretno na CD. Sicer za vsebino CD-ja velja isto.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

64202 ::

> Ampak zdaj, ko obstaja legalna varianta, ko izgovor z licenčnino ne zdrži več, se gospodje preseravajo, da to pa ni v skladu z GPL.

To ni izgovor ampak poseg v bistvo tega kar so na linuxu temelječe distribucije*. Čim začneš jemat svoboščine, ki ti jih daje GPL, potem nisi naredil nič, lahko greš kar na kak okorel lastniški unix.

* to še posebej velja za Ubuntu, ki ima tudi odprt razvoj, in ne samo distribucijo kot to počne recimo Novell
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

veteran ::

Hmm, tele "svoboščine" so za neuke uporabnike hude omejitve, ne pa prednosti. Na tak način ne moreš narediti prijaznega, funkcionalnega desktopa (ki bo znal predvajat razne avdio/video vsebine).

Ko bi vsaj na desktop dodali ikonco s povezavo na EasyUbuntu. Ali kaj podobnega. ;)

64202 ::

Ne, saj jaz se strinjam s tem, da bi moral biti lažji download. Jebat ga, mp3 je zelo popularen. Itak ti GPL nič ne narekuje, kako uporabljaš softver.

Ni mi pa všeč, da bi pa moral recimo jaz, če bi hotel kopirat ubuntu cd in ga okoli pošiljat, delat neke pogodbe s fraunhoferjem/fluendom. Sicer ne vem zdaj točno, kaj se je fluendo zmenil s fh-jem, samo to mi smrdi na isti krep kot "open"xml od MS-ja (baje da so zdaj popravili licenco, nisem gledal kaj). Če kdo pozna detajle, naj pove :)
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 7.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
839066 (9065) kriko1
»

Ubuntu compiz

Oddelek: Operacijski sistemi
161864 (1541) Loaded
»

Izšel Ubuntu 6.10 - Edgy Eft

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
385612 (3728) b
»

Katere linux za domačo rabo...

Oddelek: Operacijski sistemi
51554 (1444) Roadkill
»

Izšel Ubuntu 6.06 LTS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10213833 (11335) Jaka83

Več podobnih tem